Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Internetipankade koodikaardid võivad kaduda märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 30.09.2007 16:39:39 vasta tsitaadiga

vendeur kirjutas:
Jah, d, väga osav nigeeria phishernõid võib suuta varastada salasõna ja terve kaarditäie koode korraga. Mõne üksiku koodi kättesaamisest ei piisa, igal järgmisel sisenemisel panga server küsib erinevat koodi, kaht sessiooni erinevalt IP-lt sama võtmega ei lasta tekitada.


Ja-jah... ilus demagoogiline vastus, mis puutub sinu voodoo teooriat. Samas võiksime me ju Nigeeria kõrvale jätta ja tõdeksime, et isegi Jõgeval elav nahhaal ei saa su ID-kaardi PIN-iga midagi tehtud. Aga omades mingist keyloggerist või õngitsemislehelt sinu kasutajanime, püsiparooli ja kasvõi ühte koodi koodikaardilt, tarvitseb tal vaid käia mõned korrad internetipanga lehel "piilumas", et kas küsitakse "õiget" koodi (juhul kui ei, siis ei pea ju üritamagi sisse logida...). Ja rõhudes just sellele, et kui inimene ei kasuta igale poole teenustesse sisse logimiseks ID-kaarti, siis eeldatavasti teeb ta seda pangalingi kaudu, mis omakorda põhjustab selle, et need ca 30 koodi roteeruvad päris kiiresti. Ja kui see Jõgeva kutt mängiks ka Bingo lotot, siis saad ju isegi aru, et suurem tõenäosus on selleks, et internetipank küsib temalt seda 1 tema poolt teatavat koodi, kui see, et ta Bingos jackpoti võidab. Ehk voodoo väite võid kohe maha matta. "Jõgeva poiss" võib sinu koodi saamise hetkest mitu kuud oodata, kuni panga juhuslik koodikaardi päring teda soosib...

vendeur kirjutas:
Lahenduseks ID siin mingit AINUeelist ei oma, mis sunniks ID-monopoli peale: PIN-kalkulaator samuti töötab ühe isiku käes ühes asukohas ja on mitmel põhjusel välismaalt ligipääsuks vajalik säilitada. Millest eelpool toodud jutt ka käis.


PIN kalkulaator võib alati jääda alternatiiviks, mida pank omal riisikol oma klientidele võimaldab. Aga seda saab ta peale riikliku põhimõttelist "tähtsad asjad ainult ID-kaardiga" otsust teha nii, et sinu allpool mainitud lepingud ei lase enam kliendile pähe määrida tema lõputut vastutust. Ehk PIN kalkulaatori kasutusvõimalus on täiesti olemas, kuid vastutus ei ole enam 100% kliendi õlule libistatud.

vendeur kirjutas:
Panga e-teenuste lepingu järgi vastutab kasutaja iga kahju või internetipanka sekkumise eest naha ja karvadega, pangal mingit riski pole. Riik ID kaardi monopoli pealesundides ei võta mingisugust täiendavat kahjuvastutust, vaid pank paneb kasutajale rohkem kulusid ja piirab klientide ligipääsu välismaalt. Klient maksku rohkem või ärgu välismaalt raha kandku ja vastutagu ikka kõigi turvasigadustest põhjustatud kahjude eest, mis pole tema tehtud. Välisklientidele täna toimiva PIN-kalkulaatori keelamine ja ID/MobiilID monopoli põhjendamatu kehtestamine on tehniliselt rumal ja poolik lahendus ning ebaõiglane ka juriidiliselt.


Vaata pank ei saa klienti ühegi lepinguga ühegi sellise kaugtehingu eest vastutama panna, kui selles õigusruumis (EV), kus pank tegutseb, õigusnormid ei näe ette sellisel kujul kliendi tuvastust. Ehk kui seadusandlusest tuleneb, et elektroonilisel teel tehtava asjaajamise korrale on ainus aksepteeritav isikutuvastusviis ainult ID kaart, siis pangal pole ühegi lepingupunkti alusel õigust vastutus kliendile lükata, kui see "jama", mille eest keegi vastutama peab, on tehtud seaduse mõistes isikut tuvastamata, olgugi et koodikaartide või PIN kalkulaatorit kasutades. Ja usu mind, pank ka paneb selle ID-kaardi kohustuslikuks, et kaitsta end selle eest, et sina teda kohtusse ei annaks, peale seda kui oled ise teinud ülekande koodikaardiga, kuid tahad kohtu kaudu raha "tagasi", sest seaduse järgi on pank selle tehingu sinu rahaga teinud sinu isikut tuvastamata.

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 30.09.2007 16:45:23 vasta tsitaadiga

Darwin kirjutas:
Turvalisust analüüsides on siin täiesti ära unustatud üks küllaltki tõsine oht - viirused ja trooja hobused, mille avastamiseni antiviirusprogrammide poolt võib kuluda kuid. Kui selline viirus on koos keylogeriga kuskil OP-süsteemi tuumas sees, pole vajalike andmete saamine ID kaardilt ja ka kaardi PIN koodi salvestamine suurem probleem. ID kaardi puhul taandub kõik lõpuks ikkagi sellele, kelle käes on kontroll arvuti üle. Ja tavaarvutite (eriti veel mõne turismikeskuses asuva internatikohviku arvuti) turvalisus viiruste suhtes on pangandusstandardite järgi allpool igasugust arvestust. Seega pole turvalisuselt PIN kalkulaatorile või ühekordsete koodidega koodilehele mingit alternatiivi. Oleks viisakas poliitikute poolt lõpetada äriprojekti ID-kaart surumine ainsaks identifitseerimisvahendiks, praktikas see niikuinii ei toimi.


Aga ma küsiks ikkagi, et mis peale seda edasi? Ma olen täiesti kindel, et nende sadade-tuhandete ID-kaardi omanike seas on neid, kelle PIN1 on näiteks '1234' ja PIN2 '12345'. Aga edasi? Mida on ühel suvalisel vandil selle teadmisega teha?

_________________


viimati muutis daddo 30.09.2007 16:53:03, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Darwin
HV vaatleja

liitunud: 30.09.2007




sõnum 30.09.2007 16:48:18 vasta tsitaadiga

See tähendab, et maksimaalset turvalisust pakuvad lahendused, kus vähemalt üks sisselogimiseks või tehingu kinnitamiseks kasutatavatest koodidest on unikaalne (satub arvutisse ainult üks kord, järgmisel korral kasutatakse uut koodi). Praegu on levinud kaks lahendust: PIN kalkulaator või ühekordsete koodidega koodileht.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 30.09.2007 17:03:12 vasta tsitaadiga

Darwin kirjutas:
See tähendab, et maksimaalset turvalisust pakuvad lahendused, kus vähemalt üks sisselogimiseks või tehingu kinnitamiseks kasutatavatest koodidest on unikaalne (satub arvutisse ainult üks kord, järgmisel korral kasutatakse uut koodi). Praegu on levinud kaks lahendust: PIN kalkulaator või ühekordsete koodidega koodileht.


PIN koodi kalkulaator iseenesest ei ole mingi juhusliku numbri genereerija vaid allub ikkagi teatud logaritmile, et pangapoolne server ka aru saaks, et tegemist on "õige" koodiga. Ja tänu sellele on täiesti võimalik ka PC peal tarkvaraliselt hakata samu koode genereerima... Parim näide sellest on ju tarkvarade serialid... rohkem kui 20 kohalised koodid, mis lisaks numbritele sisaldavad ka tähti... variatsioone on meeletult... aga paarisaja kilobaidised crackid genereerivad neid ju probleemideta... see aga selleks.

Isegi kui sina tead, et minu ID kaardi PIN1 on '1234' ja PIN2 '12345', mida sa teed selle teadmisega? Sul on võti, aga sul pole lukku, mida selle võtmega avada. Mille poolest minu turvalisus rohkem ohus on?
Ja ennetan su järgmist vastust, lisades, et konkreetselt minu ID-kaardi varastamise asemel võidakse mult konkreetselt varastada ka minu PIN kalkulaator või minu kodust minu ühekordsed koodid...

Mille poolest need kaks viimast siis turvalisemad ikkagi on?

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Darwin
HV vaatleja

liitunud: 30.09.2007




sõnum 30.09.2007 17:04:45 vasta tsitaadiga

Aga ma küsiks ikkagi, et mis peale seda edasi? Ma olen täiesti kindel, et nende sade tuhandete ID-kaardi omanike seas on neid, kelle PIN1 on näiteks '1234' ja PIN2 '12345'. Aga edasi? Mida on ühel suvalisel vandil selle teadmisega teha?

Salakoodi keerulisus ei oma mingit tähtsust. Et Sinu nimel ID kaardiga pangas tehingut teha, on vaja teada kasutajatunnust pangas, püsiparooli ja ID kaardi PIN koodi. Need kõik on muutumatud suurused ja keylogeri poolt salvestatavad esimesel korral, mil peale keylogeri aktiveerumist panka lähed. Veel on vaja, et ID kaart oleks arvutis. Kui viirus on piisavalt sügaval OP-süsteemis, saab ta käivitada IE nii, et aken pole ekraanil nähtav. Seega ajal, mil Sina lähed oma kodanikukohust täitma ja ID kaardiga valimistel hääletama, võtab viirus Sinu nimel pangaga ühendust ja kannab kontolt mõned miljonid kuskile Nigeeriasse. Peale ühekordselt kasutatavate koodide ei suuda Sind selle eest keegi kaitsta.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.09.2007 17:18:46 vasta tsitaadiga

... peamised põhjused, miks mina eelistan ID kaarti panga koodikaardile:

1. ID kaart toimib nii visuaalse kui ka elektroonilise isikut tõendava dokumendina, koodikaart kõlbab ainult pangatoimingute tegemiseks;
2. ID kaart on kopeerimiskindel ja selle puudumist ehk vargust märkaksin üsna kiiresti ja saaks selle operatiivselt kehtetuks muuta samas, kui koodikaardi võib osav näpumees kopeerida nii, et selle omanik midagi tähelegi ei pane enne, kui tema arvelt raha "müstilistel põhjustel" kaob;
3. ID kaardi erinevad elektroonilised kasutamisvõimalused, vähendavad märgatavalt erinevate koodide meeles pidamise vajadust ja on lootust, et kui koode on vähem, siis vähemalt need paar peetakse ikka meeles, mitte ei kasutata ebaturvalisi meetodeid nende säilitamiseks;
4. ID kaardile tekib kasutamisvõimalusi üha juurde, kuid panga koodikaart jääb alati monofunktsionaalseks.

... koodikaart on minu jaoks lihtsalt üks iganenud võti panka ehk kui mul on olemas mugavam ja universaalsem viis, siis milleks mulle enam koodikaart ? Turvalisus on üldjoontes kasutaja enda teha, kui oma asjadega lohakalt ümber käia, siis ilmselt pole probleemiks ükskõik millise turvameetme kuritarvitamine, kuid kui jälgida elementaarseid turvareegleid, võib ka üsna ebaturvaliste vahenditega ennast keskmisest turvalisemana tunda ...

_________________


viimati muutis DigeBeni 30.09.2007 17:33:08, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 30.09.2007 17:20:07 vasta tsitaadiga

Darwin kirjutas:
Salakoodi keerulisus ei oma mingit tähtsust. Et Sinu nimel ID kaardiga pangas tehingut teha, on vaja teada kasutajatunnust pangas, püsiparooli ja ID kaardi PIN koodi. Need kõik on muutumatud suurused ja keylogeri poolt salvestatavad esimesel korral, mil peale keylogeri aktiveerumist panka lähed. Veel on vaja, et ID kaart oleks arvutis. Kui viirus on piisavalt sügaval OP-süsteemis, saab ta käivitada IE nii, et aken pole ekraanil nähtav. Seega ajal, mil Sina lähed oma kodanikukohust täitma ja ID kaardiga valimistel hääletama, võtab viirus Sinu nimel pangaga ühendust ja kannab kontolt mõned miljonid kuskile Nigeeriasse. Peale ühekordselt kasutatavate koodide ei suuda Sind selle eest keegi kaitsta.


Ja kogu selle jama võtavad küberkurjategijad konkreetselt minu kontoga ette, et saada olematute miljonite asemel paar tuhat krooni, selle asemel, et murda seda sama PIN kalkulaatori logaritm, mis tagaks ligipääsu kõikide klientide miljonitele?

Ehk, kas kurjategijal on mõttekam murda peale piraatwindowsi paigaldamist ühes lokaalses masinas aktiveerimine, või saada hakkama kogu MS-i turvalahendusega, muutes selle aktiveerimise võimalikuks absoluutselt igas piraatwindowsiga masinas?

Ma millegipärast arvan, et vähegi mõtlemisvõimelised (ja väga ahned) kurjategijad eelistavad seda lahendust, mis peale sinu paljakstegemist võimaldab ka paljude teiste paljakstegemist.

Ka kurjategijate käitumisel on tihti inimloomusele omased motivaatorid, nagu omakasupüüdlus, ahnus jne icon_smile.gif

PS: IE-d ei kasuta ammu, ja üsna pea on ka Windows platvorm minevik. Kui kurikaelad suudavad luua universaalse platvormist sõltumatu rakenduse, siis on nad saanud hakkama selega, millega ülejäänud tarkvaratööstus veel mitte.

_________________


viimati muutis daddo 30.09.2007 17:23:15, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Darwin
HV vaatleja

liitunud: 30.09.2007




sõnum 30.09.2007 17:21:24 vasta tsitaadiga

PIN koodi kalkulaator iseenesest ei ole mingi juhusliku numbri genereerija vaid allub ikkagi teatud logaritmile, et pangapoolne server ka aru saaks, et tegemist on "õige" koodiga. Ja tänu sellele on täiesti võimalik ka PC peal tarkvaraliselt hakata samu koode genereerima...

Teoreetiliselt küll, aga enne konto lukustumist saad proovida maksimaalselt 3 korda. Et kood ära arvata on vaja "võtit", see aga asub isesesvas füüsilises seadmes, arvutiga mitte ühendatud PIN kalkulaatoris. Kuidas Sa selle sealt kätte kavatsed saada? ID kaardi puhul toksid Sa aga võtme (olgu selleks siis kasvõi "1234") pangasessiooni käigus ise keylogerisse.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 30.09.2007 17:35:24 vasta tsitaadiga

Darwin kirjutas:
Teoreetiliselt küll, aga enne konto lukustumist saad proovida maksimaalselt 3 korda. Et kood ära arvata on vaja "võtit", see aga asub isesesvas füüsilises seadmes, arvutiga mitte ühendatud PIN kalkulaatoris. Kuidas Sa selle sealt kätte kavatsed saada? ID kaardi puhul toksid Sa aga võtme (olgu selleks siis kasvõi "1234") pangasessiooni käigus ise keylogerisse.


ID-kaardi PIN1 koodi võtmeks nimetada on minumeelest küll suhteliselt vale. See ei võimalda sind ei ilma kaardi endata intenetipanka siseneda, ega ka kaardi enda olemasolul seda kloonida. Seega ma ei kujuta ette, mis uksi see võti sul avab.

Mis puutub veel sinu teooriat varjatud IE akendest, siis ära unusta, et selline ülekanne ei ole mingi ühe päringu saatmine panka, vaid eeldab paljuski inimmõistust, kes erinevalt arvutist, saab aru, mis ekraanile kirjutatud on.


Ja ma panin tähele küll, et võtmeküsimusele sa ei vastanud icon_wink.gif
tsitaat:

Isegi kui sina tead, et minu ID kaardi PIN1 on '1234' ja PIN2 '12345', mida sa teed selle teadmisega? Sul on võti, aga sul pole lukku, mida selle võtmega avada. Mille poolest minu turvalisus rohkem ohus on?
Ja ennetan su järgmist vastust, lisades, et konkreetselt minu ID-kaardi varastamise asemel võidakse mult konkreetselt varastada ka minu PIN kalkulaator või minu kodust minu ühekordsed koodid...

Mille poolest need kaks viimast siis turvalisemad ikkagi on?


Sul on, sinu sõnastust kasutades, võti '1234', mida sa teed sellega?

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
vendeur
HV vaatleja

liitunud: 08.10.2004




sõnum 30.09.2007 18:26:34 vasta tsitaadiga

daddor kirjutas:
..kui selles õigusruumis (EV), kus pank tegutseb, õigusnormid ei näe ette sellisel kujul kliendi tuvastust...Ehk kui seadusandlusest tuleneb, et elektroonilisel teel tehtava asjaajamise korrale on ainus aksepteeritav isikutuvastusviis


Meie õigusruumis riik võib teha ainult seda, mida seadus tal teha lubab. Iga tegevus peab seadusega ette kirjutatud olema vaid riigiasutustele. Eraettevõte erineb riigist - ta võib teha kõike, mida seadus ei keela. Panku, nagu ka teisi eraettevõtteid ühtegi tuvastusviisi kasutama sundida kehtiva õiguse järgi ei saa. Sest panga põhikirjas jt asutamisdokumentides, krediidiasutuste seaduses, elektroonilise side seaduses ja infoühiskonna seaduses ja tuvastusviise ette kirjutatud ei ole. (Ja ei peagi olema.)
Ette on kirjutatud isikuandmete kaitse nõuded. Loomulikult võib eraettevõte endale sellise kohustuse - vaid kindlat tuvastuvsiisi kasutada - vabatahtlikult lepinguga võtta. Kuid sellega tekib konkurentsiõiguslik küsimus, kas selline leping pole keelatud kokkulepe või kartell, mis moonutab turgu, sest tuvastamine on tasuline teenus.

daddo kirjutas:
...on tehtud seaduse mõistes isikut tuvastamata, olgugi et koodikaartide või PIN kalkulaatorit kasutades.



Tuvastamise viis, nagu öeldud, peab vaid riigiasutustele olema seadusega ette kirjutatud. Eraõiguslikes suhetes on see reguleeritud lepinguga.
Sinu koodi sisestamisel loetakse lepingu järgi tuvastatuks sind, kas see olid sina või mitte, vastutad lepingu järgi sina.
Põhjus: seda, kes neti teises otsas on, pettur või aus lepingupartner, pangal teada saada võimalik ei ole.
Panga otsustada, kas ta kahjunõude esitab või mitte, lepingu järgi on tal selleks täielik õigus.
Tsiviilvastutuse aluseks on kahju tekkimise fakt, mitte tuvastamine.


daddo kirjutas:
PIN kalkulaator võib alati jääda alternatiiviks, mida pank omal riisikol oma klientidele võimaldab. Aga seda saab ta peale riikliku põhimõttelist "tähtsad asjad ainult ID-kaardiga" otsust teha nii, et sinu allpool mainitud lepingud ei lase enam kliendile pähe määrida tema lõputut vastutust. Ehk PIN kalkulaatori kasutusvõimalus on täiesti olemas, kuid vastutus ei ole enam 100% kliendi õlule libistatud.


Ka ID-kaardi risk on põhjendamatult vaid pangakliendi kanda jäetud, seal kus kaardiga tuvastuse turvalisuse eest on vastutav nii pank kui ka kaardi väljaandja kolmanda osapoolena. Praegu on jutt on VAID AinuID ja MobiilID lubamisest kõigile e-teenustele, mida pakutakse avalikkusele, "nii riigi kui erasektori" poolt, "vabatahtlikult". See VAID tähendabki aastast 2009 kõigi teiste alternatiivsete ligipääsuviiside sh PIN-kalkulaatori keelamist:(
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Darwin
HV vaatleja

liitunud: 30.09.2007




sõnum 30.09.2007 18:34:54 vasta tsitaadiga

Mis puutub veel sinu teooriat varjatud IE akendest, siis ära unusta, et selline ülekanne ei ole mingi ühe päringu saatmine panka, vaid eeldab paljuski inimmõistust, kes erinevalt arvutist, saab aru, mis ekraanile kirjutatud on.

See on asja kõige keerulisem külg, viirus peab tundma panga internetilahendust ja suutma sellega suhelda. Kui keylogeri abil panga kasutajatunnuse, püsiparooli ja ID kaardi PIN koodi hankimine on jõukohane algajale häkkerile, siis automaatne suhtlemine pangaga nõuab veidi vilunumat arvutispetsialisti. Ent see on ainult tehniline probleem, mingeid põhimõttelisi takistusi (nagu näiteks PIN kalkulaatori võtme hankimise puhul) ei eksisteeri. Kõik sõltub sellest, kui suur on tahtmine ja palju ollakse valmis kulutama toimiva rakenduse loomiseks. Kogu vajaliku info panga Internetilahenduse kohta saab, saates tankisti panga kliendiks ja sooritades panga kaudu ühe ülekande. Peale seda saab tankisti nime all tarkvara abil automaatseid ülekandeid ka piiramatult katsetada, ilma pangas kahtlusi tekitamata.

Ühest võimalikust rakendusest ma juba varasemas kommentaaris kirjutasin, kui pangal on mitmeid ID kaardi kasutajatest kliente, tasub see kindlasti ära, kuna sobib kõigi nende kontode tühjendamiseks. PIN kalkulaatorid on kõik unikaalsete võtmetega, kui suudad neist ühe koodi lahti murda, ei laiene see teistele.

Ja teine põnev lahendus oleks mitte saata arvutisse viirust, vaid keylogeriga trooja hobune. See muudab asja veelgi lihtsamaks, mingit automaatset suhtlemist pangaga pole vaja, zombiks muudetud arvutit saab häkker juhtida ka Interneti kaudu. Mäletan, kuidas meie peaminister hr. Ansip üritas viimaste valimiste ajal suhteliselt ebaõnnestunult oma ID kaardi PIN koodi telekaamera eest varjata. Oletame, et FSB soovib oma suurimat vaenlast "eesti natsi" diskrediteerida. Saadetakse hr. Ansipi laptopi keyloger koos trooja hobusega, kui Ansip on Internetis ja ID kaardiga pangas, salvestatakse kõik koodid, seejärel informeerib trooja hobune FSB agenti, kes zombistunud arvuti kaudu kannab Ansipi kontolt mõnele neonatside organisatsioonile "toetuseks" paarkümmend tuhat krooni. Täiesti jõukohane ülesanne keskpärasele häkkerile, rääkimata FSB luureagentidest, kulutused minimaalsed, probleemid Eesti mainele korvamatud, rahalises mõttes ilmselt miljardeid. Kõige hullem on, et midagi sisuliselt ei varastata eelnevalt (PIN kalkulaatori või koodilehe kadumist ilmselt märgataks ja saaks politseisse varem avalduse teha), teade natside "toetamisest" avaldatakse vene meedias ilmselt kohe peale ülekande tegemist. Selle asemel, et ID kaardiga eputada, keelaksin mina tähtsamatel kohtadel töötavatel poliitikutel ja tippametnikel ID kaardi kasutamise üldse ära, vaenulikult meelestatud riikide luureorganisatsioonidele ei valmista identiteedivargus ID kaardi abil mingeid probleeme. Ja eks sa siis pärast selgita, et sa pole kaamel, kui mingil sigadusel juba sinu enda allkiri all.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.09.2007 21:08:28 vasta tsitaadiga

... ebanormaalselt palju eeldusi peaks sellise paranoia reaalsuseks muutumiseks õnnestuma, kas sulle ei tundu ? Pealegi, kui see oleks nii lihtne, arvad sa tõepoolest, et seda poleks juba üritatud ? Niikaua, kui pretsedenti ei luua on kõik sellised teooriad puhas paranoia ...
_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
priitr
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2004




sõnum 30.09.2007 21:28:14 vasta tsitaadiga

Neile, kes veel juhuslikult ei tea - (üli)kiire ülevaade PIN-kalkulaatori tööpõhimõttest (time-based autentication, nagu see Eesti internetipankades kasutusel on):
Kalkulaatoris on võti, sama võti on pangas. Kell on kalkulaatoril ja pangal sünkrooniseeritud kalkulaatori programmeerimisel.
Kasutaja tahab koodi. Kalkulaator võtab hetke kellaaja ja krüpteerib selle oma võtmega (3DES näiteks). Tulemuseks mingi kood. Kasutaja esitab koodi pangale, pank dekrüpteerib sama võtmega selle koodi, saab tulemuseks kellaaja. Kui kellaaeg on mingi aktsepteeritava erinevusega hetke kellaajast, on kood õige.
Võtit PIN-kalkulaatorist kätte saada on väga,väga raske.

_________________
Tšudes ne bõvajet.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 01.10.2007 01:08:05 vasta tsitaadiga

Selline v2ike soovitus, et teema algtekstile lisaks tasuks l2bi lugeda ka t2ispikkuses Informaatikan6ukogu arenguplaan.
Ja soovitan lugeda paberi kujul infot, kuna arvutiekraanilt lugemisega v6ib osa infost kaduma minna.

Postitatud mobiililt
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 01.10.2007 09:22:41 vasta tsitaadiga

priitr kirjutas:
Võtit PIN-kalkulaatorist kätte saada on väga,väga raske.



Ja ID-kaardist ei ole?

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
priitr
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2004




sõnum 01.10.2007 10:07:03 vasta tsitaadiga

daddo kirjutas:
priitr kirjutas:
Võtit PIN-kalkulaatorist kätte saada on väga,väga raske.



Ja ID-kaardist ei ole?


On ikka, ma toonitasin seda fakti lihtsalt sellepärast, et keegi ei arvaks, et PIN-kalkulaatorist võtit lihtne kätte on saada - kalkulaatori turva baseerub sellel ja selle kopeerimine oleks analoogiline koodikaardi kopeerimisega. Tõsi küll, eksisteerivad ka analoogilised tarkvaralised PIN-kalkulaatorid, nende võtme kaitstuse kohta ei julge ma paraku midagi arvata.

_________________
Tšudes ne bõvajet.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 01.10.2007 11:01:23 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

vendeur kirjutas:
Vaid biomeetriliste andmete (sõrmejälgede või silmaiirise) kontrollil oleks ID turvalisem. See eeldab tõenäoliselt ID kaartide väljavahetamist/neile biomeetriliste andmete kandmist, mitte aga praeguse kaardi pealesundimist ainuvõimaliku pähe.


Selle kohta ütleks seda, et kui praegu ID-kaardi puhul paranoikud (on selline sõna olemas?) eeldavad, et kogu pahateo teevad ära lugeja ja operatsioonisüsteemi vahel peidus olevad programmijupikesed, siis miks nad peaks ID-kaardi lugejate asemel hakkama usaldama näiteks silmaiirise lugejaid, mis on samamoodi ju väheturvalise arvuti külge ühendatud?

Sellise paranoiaga ei hakka need isikud ka biomeetriat usaldusväärseks pidama, sest see eelpool kirjeldatud lüli, biomeetrilisi andmeid lugeva seadme ja arvuti operatsioonisüsteemi vahel, ei kao ju kuhugi. Ehk paranoikud arvavad ka siis, et seade võib lugeda üht, ID-kaardil on teised biomeetrilised andmed, aga mingi rakendus kuskil operatsioonisüsteemi sügavustes väidab, et need ühtivad...

Sellise paranoilise pilguga vaadates polegi ühtegi turvalist lahendust olemas.

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 01.10.2007 13:30:38 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

daddo kirjutas:
Sellise paranoilise pilguga vaadates polegi ühtegi turvalist lahendust olemas.


Mind näiteks teeb väga murelikuks, et ID-kaardi turvalisust propageerib inimene, kes ajab järjekindlalt segi sõnad "algoritm" ja "logaritm".
Juba ainuüksi see pisiasi muudab kogu tema kiidulaulu ID-kaardile nulliks.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
videvik
HV vaatleja
videvik

liitunud: 13.06.2004




sõnum 01.10.2007 14:40:19 vasta tsitaadiga

see, kes loobub oma vabadustest "turvalisuse" nimel, ei vääri ei turvalisust ega ka vabadust.
_________________
I am not a number! I am a free man!
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 01.10.2007 15:10:51 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Mind näiteks teeb väga murelikuks, et ID-kaardi turvalisust propageerib inimene, kes ajab järjekindlalt segi sõnad "algoritm" ja "logaritm".
Juba ainuüksi see pisiasi muudab kogu tema kiidulaulu ID-kaardile nulliks.

Minu ämber, tunnistan süüd.

Kuid ID-kaardi turvalisuses see, kellele kahjuks, kellele õnneks, et ma mõtlesin üht, ütlesin teist, midagi ei muuda.

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 01.10.2007 16:11:45 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

daddo kirjutas:
Kuid ID-kaardi turvalisuses see, kellele kahjuks, kellele õnneks, et ma mõtlesin üht, ütlesin teist, midagi ei muuda.

Ega seal polegi midagi muuta. ID-kaardi praktiliselt olematut turvalisust ei suuda üles rääkida isegi paadunud turvaeksperdid.

Praegu pankade poolt kasutatavate autentimisviiside turvalisus kahanevas järjekorras on:
1. PIN-kalkulaator
2. Ühekordsed koodid koodilehelt
3. Koodikaardi koodid
4. ID-kaart

Praktiliselt üheski asutuses ei valmistaks erilist raskust ükskõik millise kaastöötaja ID kaardi (kellel muidugi see vidin olemas ja kasutuses) näppamine. Veel lihtsam on sama teha perekonna siseselt. Lihtsa keyloggeriga saab vajalikud PINid kõige rohkem paari kuuga. See ID-kaardi krüpto võib olla kui tugev tahes, kuid kuna keskkond, milles seda kaarti kasutatakse, on enamasti sedavõrd ebaturvaline, muutub kaardi enda teoreetiline tugevus olematuks.

Mida rohkem sunnitakse inimesi ID-kaarti kasutama, seda ebaturvalisemaks see muutub. Ohtlik on ID-kaardi universaalsus - Sellega saab maha parseldada kogu vara ja rohkemgi. Selle kaardi pealesundimine on kuritegu. Isegi vabatahtlikuks kasutamiseks peaks olema võimalus seada ID-kaardile tehingulimiiti või sellest kaardist olema mitu erineva limiidiga versiooni.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 01.10.2007 17:01:24 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

Leian, et see on nüüd küll liialt meelevaldne käitumine, et neid nelja lahendust järjestada kasutaja rumalusele toetudes. On täiesti selge, et lollid on erakordselt andekad ja turvalisuse seisukohast suudavad nad ükskõik millise lahenduse turvalisuse alla viia. Küll aga ei taha ma mitte nõustuda, et kui me oleme juba langenud selleni, et perekonnas on meil mõni liige, kes teise perekonna liikme tagant varastab, et siis saab väita, et üks asi (PIN kalkulaator) on raskemini varastatav kui teine (ID kaart).
Ja olgu tegemist esimese või teisega, kasutajanimed, püsiparoolid saab mõlemal juhul keylogeriga kätte. Minumeelest pole see PIN kalkulaator koos keylogeriga hõivatud kasutajanime ja püsiparooliga päti käes sugugi parem variant, kui ID-kaart PIN koodidega - arve teeb puhtaks ju mõlemaga. Aga sellest hoolimata koostad meelevaldselt nende turvalisuse toppi?

Sults kirjutas:
Praktiliselt üheski asutuses ei valmistaks erilist raskust ükskõik millise kaastöötaja ID kaardi (kellel muidugi see vidin olemas ja kasutuses) näppamine. Veel lihtsam on sama teha perekonna siseselt. Lihtsa keyloggeriga saab vajalikud PINid kõige rohkem paari kuuga. See ID-kaardi krüpto võib olla kui tugev tahes, kuid kuna keskkond, milles seda kaarti kasutatakse, on enamasti sedavõrd ebaturvaline, muutub kaardi enda teoreetiline tugevus olematuks.

No mina näiteks julgen väita, et ajal, mil mina tööl olen, ei satu küll ükski võõras käsi minu taskusse minu rahakoti järele ja seega ka ID kaardi järele. Ja kui satuks ja seal oleks PIN kalkulaator, siis on kurikaelal täpselt sama vabad käed teha sigadusi, kuna lisaks pangale endale saab ta samamoodi juurdepääsu avalikele teenustele, mis kasutavad pangalinki. Ja neid on hetkel ehk isegi rohkem kui neid, kuhu ID-kaardiga saab. Ehk kordan veelkord: lollikindlaid variante pole.

Sults kirjutas:
Ohtlik on ID-kaardi universaalsus - Sellega saab maha parseldada kogu vara ja rohkemgi. Selle kaardi pealesundimine on kuritegu. Isegi vabatahtlikuks kasutamiseks peaks olema võimalus seada ID-kaardile tehingulimiiti või sellest kaardist olema mitu erineva limiidiga versiooni.


Kuigi ma olen põhimõtteline ID-kaardi pooldaja, olen ma selles küsimuses sinuga osaliselt nõus. Aga see osa puudutab pigem selle dokumendi visuaalset kasutamist, ehk tavapärast isikutuvastust. Siin näeksin minagi hea meelega sellist riiklikul tasemel veebirakendust, kus ma saan piltlikult disableda ID-kaardi alusel tehtavate tehingute õiguse. Ja ma pean silmas just mittevirtuaalseid tehinguid, kus olematu väljaõppe ja kogemuseta isikud tuvastavad kellegi minuks vaid pildi järgi. Ehk kui keegi minusarnane üritaks minu ID-kaardi (või miks mitte ka juhiloa, või passiga!) minu maja maha müüa või laenu võtta, et siis vastav töötaja/ametnik kontrollib enne kuskilt riiklikust andmebaasist, kas ID-kaart on kohustusi toova isikutuvastuse mõttes aktiivne. Aga ma rõhutan veelkord: sellist funktsiooni ootan ma põhimõtteliselt kõikide dokumentide kohta. Võibolla ma näiteks hoian oma ID-kaarti kodus seifis, aga juhilube kannan kaasas ja seetõttu soovin välistada igasugused juhilubadega tehtavad tehingud ja hoian selles veebikeskkonnas (näiteks X-Tee alamfunktsioon?) selletõttu oma juhiluba passiivsena ehk minu isiku tuvastamise mõistes õigustühisena.

Ehk ma kardan palju rohkem seda, et ID kaart (või mõni muu dokument) varastatakse ja seda kasutatakse traditsioonilisel moel, mitte virtuaalselt. Kui ma ei eksi, siis hetkel on virtuaalsel moel vist näiteks notariaalsed tehingud välistatud, tavatehingu võimalikkus taandub aga kolmanda isiku oskusele foto alusel isikut tuvastada. Ja neid oskusi - olgem ausad - ei ole.

_________________


viimati muutis daddo 01.10.2007 18:27:48, muudetud 3 korda
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
priitr
HV kasutaja

liitunud: 17.06.2004




sõnum 01.10.2007 17:04:57 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
daddo kirjutas:
Kuid PIN-kalkulaatori turvalisuses see, kellele kahjuks, kellele õnneks, et ma mõtlesin üht, ütlesin teist, midagi ei muuda.

Ega seal polegi midagi muuta. PIN-kalkulaatori praktiliselt olematut turvalisust ei suuda üles rääkida isegi paadunud turvaeksperdid.

Praktiliselt üheski asutuses ei valmistaks erilist raskust ükskõik millise kaastöötaja PIN-kalkulaatori (kellel muidugi see vidin olemas ja kasutuses) näppamine. Veel lihtsam on sama teha perekonna siseselt. Lihtsa videokaameraga saab vajalikud PINid kõige rohkem paari kuuga. See PIN-kalkulaatori krüpto võib olla kui tugev tahes, kuid kuna keskkond, milles seda kasutatakse, on enamasti sedavõrd ebaturvaline, muutub seadme enda teoreetiline tugevus olematuks.


Suure riskitundlikkusega kodanikel soovitatakse kasutada ID-kaarti ainult PIN-klaviatuuriga kaardilugejas, see raskendab tunduvalt PIN'de logimist.

_________________
Tšudes ne bõvajet.
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 27
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
wader
HV kasutaja
wader

liitunud: 10.03.2004




sõnum 01.10.2007 17:13:41 vasta tsitaadiga

Mina soovitan pin kalkulaator kaardilugejasse panna.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 01.10.2007 19:06:47 Re: Igasugu mõtteid teemal ja selle laiendustel. vasta tsitaadiga

daddo kirjutas:
Küll aga ei taha ma mitte nõustuda, et kui me oleme juba langenud selleni, et perekonnas on meil mõni liige, kes teise perekonna liikme tagant varastab, et siis saab väita, et üks asi (PIN kalkulaator) on raskemini varastatav kui teine (ID kaart).

PIN-kalkulaatori võib ju varastada, kuid selle koodi ei ole võimalik nii lihtsalt püüda. Keyloggeriga seda ei saa.

priitr kirjutas:
Sults kirjutas:
Ega seal polegi midagi muuta. PIN-kalkulaatori ...

Suure riskitundlikkusega kodanikel soovitatakse kasutada ID-kaarti ainult PIN-klaviatuuriga kaardilugejas, see raskendab tunduvalt PIN'de logimist.

Ei ole ilus teiste lauseid moonutada ja neid siis teiste poolt väljaöeldutena näidata!

Muuseas, need kõvad videokaameraga pinide väljalugejad võiks proovida reaalselt kaameraga pin koodi sisestamist tabada ja mõistatada, mis kood sisestati. Enamus turvakaamerad ei suuda korralikult päti nägugi jäädvustada. Mina teen alati pini toksides käega klaviatuuri kohal paar petteliigutust Pinni sisestamise ette, vahele ja järele, ning kahtlen tõsiselt, et vähegi varjatuma kaameraga pini ülesvõtmine oleks võimalik. Mina olen proovinud karu.ee sudokuvideote konkursile filmida sudoku lahendamist. Kasutasin Panasonic NVGS200 kaamerat madala laua kõrval statiivil ja kaader oli suumitud vaid läppari klaviatuuri ja ekraani peale, kuid videosalvestiselt ei ole võimalik tuvastada, mis järjekorras ma klaviatuuri numbripadilt numbreid sisse löön.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Internetipankade koodikaardid võivad kaduda mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.