Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Hansapank: ID-kaardi ja Mobiil-ID kasutajad peavad maksed allkirjastama märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
libe
kvaliteetne mees
libe

liitunud: 04.11.2001




sõnum 12.02.2008 16:11:05 vasta tsitaadiga

hea et see viirus veel piisavalt tark polnud ja kiiresti suurt summat laenu ei võtnud ja seda pappi siis üle kandnud icon_biggrin.gif
_________________
☠
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 70
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 12.02.2008 16:20:19 vasta tsitaadiga

Ega ei olegi saanud täpset infot, kui palju oli ohvreid ja kui suurtest summadest oli jutt.
Pean silmas seda juhtumit: http://www.postimees.ee/170108/esileht/majandus/306817.php
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2008 16:35:31 vasta tsitaadiga

Autentimisviisist see ei olenenud, ehk see ei olnud vaid ID-kaardiga sisselogimisel, vaid ka koodikaardi kui PIN kalkulaatoriga autentides. Sellest ka ehk nüüd see nõue PIN2-ga kinnitada makse.
Ja seepärast võetakse ka koodikaardiga autentides limiiti kevadel väiksemaks 3-5K peale.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 12.02.2008 16:46:26 vasta tsitaadiga

Kui ma veel kunagi hansanetti kasutasin, pidin koodikaardilt hansaneti poolt juhuslikult valitud koodiga tehingud kinnitama. Kas nüüd on koodikaarti kasutades olnud võimalik ilma tehinguid koodiga kinnitamata raha kanda?
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
connor
HV kasutaja

liitunud: 19.02.2003




sõnum 12.02.2008 16:52:14 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Kui ma veel kunagi hansanetti kasutasin, pidin koodikaardilt hansaneti poolt juhuslikult valitud koodiga tehingud kinnitama. Kas nüüd on koodikaarti kasutades olnud võimalik ilma tehinguid koodiga kinnitamata raha kanda?

Ei olnud võimalik, suvalise paroolikaardikooditükiga pidi makse kinnitama. Seda kas ka pin kalkulaatoriga tuli(tuleb) midagi trükkida ei tea
Kommentaarid: 31 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 28
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 12.02.2008 18:24:17 vasta tsitaadiga

Ja tehtigi ära: Paroolikaartidega päevas liigutatava raha hulk langeb 5000 kroonini

tsitaat:
Kui mullu alandati internetipankade paroolikaardi kasutajate päevaseid limiite 10 000 kroonini, siis tänavu maist on korduvkasutusega paroolikaardiga tehtavate maksete limiit 5000 krooni päevas.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
stepzter
HV veteran
stepzter

liitunud: 11.11.2001




sõnum 12.02.2008 23:01:33 vasta tsitaadiga

Sults: ma ei saa päris täpselt aru, mis sulle ei sobi.
Kui sulle ei sobi ID-kaart autentimisvahendina, siis ma oleks väga huvitatud mis on sinu parandus ettepanekud. Minu teadmisel ei saa ID-kaarti oluliselt turvalisemaks muuta ilma sellele ekraani ja sisestusseadet külge kruvimata, mis muudaks vähemalt tänapäevase tehnoloogia juures kaardi formaadi täiesti ebapraktiliseks.

Või kui ei meeldi sulle elektrooniline autentimine kui selline, siis on sul ju täielik vabadus seda mitte kasutada. Elektrooniline autentimine tähendab sisuliselt et ID-kaardi ja PIN-koodi sisestamisega (või mis iganes muud autentimist kasutada) usaldad sa konkreetset internetiterminali sinu eest elektroonilisi toiminguid tegema.

Või ei meeldi sulle lihtsalt retoorika selle kohta kui turvalised uued ID-kaardi lahendused on? Siin juures olen nõus, et avalikkusele võiks natukene usinamalt seletada, et turvalisuse eelduseks on see, et sa usaldad kasutatavas arvutis jooksvat tarkvara.




Mis puutub allkirjastus appletite mitte-usaldusväärsusesse, siis olen täiesti nõus et seal on kõvasti paranemisruumi. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile kui ID-kaardi projekti vedavale jõule tuleks selgeks teha kui oluline usaldusväärne allkirjastamise võimalus on. Lahenduseks oleks arendada avatud (või hädapärast e-valimise stiilis poolavatud) allkirjastamisplugin(ad) brauserile, mille kood vaadatakse üle tarkvara auditeerimisnõuetele vastavalt ja tulemuseks olev plugin allkirjastatakse usaldusväärse auditit läbi viinud asutuse poolt (antud juhul siis näiteks MKM). Et vältida pahatahtlikku veebiteenuse pakkuja poolt ettesöödetud läbu allkirjastamist peaks see plugin toetama allkirjastatavate dokumentide avamist ja parimal juhul võiks isegi mingis standardses formaadis olevaid dokumente ise kuvada osata (XML+CSS oleks hea, plaintext või PNG'gi ajaks asja hädapärast ära). Tulemuseks oleks et allkirjastades on võimalik veenduda et allkirjastamiseks olev plugina on usaldusväärsed allikad heaks kiitnud ja allkirjastatavad andmed on need mis teenusepakkuja väidab et nad on.

_________________
Toetan õige kirja
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 00:30:35 vasta tsitaadiga

stepzter kirjutas:
Sults: ma ei saa päris täpselt aru, mis sulle ei sobi.

Mulle ei meeldi lihtsalt see viis, kuidas ID-kaarti vägisi rahvale peale surutakse. Minu arvates oleks pidanud digitaalset autentimist võimaldava funktsiooniga ID-kaart olema üldse vabatahtlik, pigem tehnofriikide lõbu. Kahjuks eelistasid projektiga seotud ametnikud-ärimehed maksumaksja rahakotti põhjalikult tuulutada ja lasta see kallis, kuid samas suhteliselt nõrga turvatasemega ja viletsa töökindlusega kaart ka nendele teha, kellel seda üldse vaja pole ja kes seda reaalselt selle kehtivusaja jooksul ka ei kasuta (selliseid on julgelt üle 90%, mõnda huvi pärast katsetamist ei pea ma kasutamiseks). Raisati kümned, kui mitte sajad miljonid maksumaksja raha.
Kindlasti ei tohiks ID-kaarti vägisi pihku suruda arvutiturbes täielikele võhikutele, seda samas kõigi turvamurede lahendajana esitledes. Et propagandamasin ise ID-kaardi problemaatilisi külgi ei tutvusta, siis peab seda keegi teine tegema. Mina ei saa aru, mis selles rahvavalgustuslikus tegevuses halba leitakse? Loodetavasti hakkab mõnigi lugeja sellepeale teemat lähemalt uurima ja teeb enda jaoks asja selgeks. Edasi on juba tema oma valik, kas, kus ja kui palju ta seda kaarti kasutab. Mina soovin, et valik oleks teadlik ning alles jääksid ka alternatiivid.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
stepzter
HV veteran
stepzter

liitunud: 11.11.2001




sõnum 13.02.2008 03:20:03 vasta tsitaadiga

Nõus et inimesi tuleks harida elektroonilise isikutuvastamisega lohakalt ümberkäimisega seotud ohtude kohapealt ja oluliselt proaktiivsemalt kui seda praegu tehakse. Muus osas niiväga nõus ei ole. Sa oled kuidagi ära unustanud, et ID-kaardi elektroonilise dokumendi osa on lisafunktsionaalsus, põhiroll on siiski siseriiklik füüsiline isikutunnistus. Elektroonilise osaga seotud kulud on minu kõhutunde järgi võrdlemisi väikene osa kogukuludest. Kohustuslik on ka ainult isikutunnistuse osa, elektroonilise dokumendi funktsionaalsuse saab iga soovija välja lülitada. Turvataseme poolest ei ole sugugi tegu nõrga lahendusega. Lausa vastupidi, ainuke viis mis mul elektroonilise tuvastamise turvataseme tõstmiseks pähe hüppab on integreerida id-kaardiga modifitseerimiskindlasse korpusesse sisestusseade ja ekraan. Sellisel juhul ei oleks aga tegu enam kaardiga. Samuti ei saa ma aru kust tuleb väide viletsa töökindluse kohta, minu andmetel on vähegi viisakal ringikäimisel tegu vägagi töökindla süsteemiga.

Muide pahavaraga seotud ohud on koht kus mobiil-id'l on praegu oluline eelis: mobiilid on praegu veel piisavalt suletud ja mitmekesised platvormid, et kasutajatel on oluliselt keerulisem endale telefoni kogemata mingit pahavara installida. See ei ole kahjuks aga väga põhimõtteline eelis - kui mobiil-idga autnentimine populaarseks peaks saama hakkavad üsna kindlasti levima ka pahavara paigaldavad SMS teenused.

_________________
Toetan õige kirja
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
daddo
HV kasutaja
daddo

liitunud: 30.11.2002




sõnum 13.02.2008 09:35:06 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:

Mulle ei meeldi lihtsalt see viis, kuidas ID-kaarti vägisi rahvale peale surutakse. Minu arvates oleks pidanud digitaalset autentimist võimaldava funktsiooniga ID-kaart olema üldse vabatahtlik, pigem tehnofriikide lõbu. Kahjuks eelistasid projektiga seotud ametnikud-ärimehed maksumaksja rahakotti põhjalikult tuulutada ja lasta see kallis, kuid samas suhteliselt nõrga turvatasemega ja viletsa töökindlusega kaart ka nendele teha, kellel seda üldse vaja pole ja kes seda reaalselt selle kehtivusaja jooksul ka ei kasuta (selliseid on julgelt üle 90%, mõnda huvi pärast katsetamist ei pea ma kasutamiseks). Raisati kümned, kui mitte sajad miljonid maksumaksja raha.
Kindlasti ei tohiks ID-kaarti vägisi pihku suruda arvutiturbes täielikele võhikutele, seda samas kõigi turvamurede lahendajana esitledes. Et propagandamasin ise ID-kaardi problemaatilisi külgi ei tutvusta, siis peab seda keegi teine tegema. Mina ei saa aru, mis selles rahvavalgustuslikus tegevuses halba leitakse? Loodetavasti hakkab mõnigi lugeja sellepeale teemat lähemalt uurima ja teeb enda jaoks asja selgeks. Edasi on juba tema oma valik, kas, kus ja kui palju ta seda kaarti kasutab. Mina soovin, et valik oleks teadlik ning alles jääksid ka alternatiivid.


Sults, saa ükskord aru, et riigipoolne sundlus on füüsilisele dokumendile, mitte kohustusele, et sa pead e-teenuseid kasutama! Ja füüsiliste omaduste poolest on ID-kaardil mitmeidki eeliseid passi ees - ei karda vett, ei kulu, ei rebene jne... Pealegi on ta odavam kui pass.

Mis puutub elektroonilise poole hirme, siis ma tahaks, et sa kõrvutaks sellele [koodikaardid -> ID-kaart ajastu] kõrvale ka [mitte mingeid e-teenuseid -> koodikaartide ajastu]. Kui neid nüüd võrrelda, siis saab absoluutselt mõlema kohta öelda, et ka koodikaartidega ei teadvustatud rahvast just eriti eeskujulikult - samuti piirdus see selle "õppige kood pähe, ärge kellelegi oma koode öelge ega andke". Tegelikult oli ju ka võimalus seal pangas nende koodidega jumal teab mida teha. Samas ajalugu näitab, et midagi eriti ekstreemset pole toimunud. Mõned üksikud intsidendid, aga erand ju pigem kinnitab reeglit.
Samas ei maksa unustada seda, et kui eelmisel üleminekul ([mitte mingeid e-teenuseid -> koodikaartide ajastu]) dikteeris pank, milline on nende jaoks aksepteeritav isikutuvastusmoodus, siis ka seekord teeb seda pank. Ja eelmine kord mitte keegi ei sundinud sind pangas käimise asemel pangatehinguid internetis tegema, ei sunni sind ka seekord keegi oma pangatehinguid internetis tegema - sul on ja jääb säilinuks võimalus alati oma kõik pangatehingud pangas füüsiliselt kohapeal käies teha. Ja see võimalus on kõigil.
Aga kui sa soovid internetipanga hüvesid maitsta, siis nii nagu kunagi pank dikteeris koodikaardid ja sina pidid nõustuma, dikteerib pank nüüd ID-kaarti ja sina nõustud. Kõik vastuargumendid on sisutud, kui sa paralleelselt ei virise, et miks täielikele arvutitarbevõhikutele pisteti kunagi pihku koodikaardid. Aga seda sa ju ei tee. Ehk su seisukohtades ei näe ma 0-tolerantsi, vaid mingit sinu "isiklikku nägemust mingist piirist."
"Ärme anna suitsiidikalduvusega inimesele (arvutiturbevõhikule) suurt pussnuga (kuritarvitatav ID-kaarti)! Aga väikese pussnoa (kuritarvitatav koodikaart) võime küll anda ja see on suisa loomulik!"

100% turvalisust ei ole olemas ja ei saagi olema. Kui täna räägite, et oi, oleks sõrmejäljed, siis oleks turvaline... siis ühel päeval, kui see sõrmejälje jäljend ongi reaalsus, hakkab keegi kisama, et kuidas see siis turvaline on: mingi retsidivist võib mul sõrme otsast lõigata (sama absurdne kui komeeditabamus, aga teoreetiliselt TÄIESTI VÕIMALIK).

_________________
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 3 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
connor
HV kasutaja

liitunud: 19.02.2003




sõnum 13.02.2008 11:29:51 vasta tsitaadiga

Mina ei saa aru miks pean ma sisse trükkima 3 koodi et autentida end ID kaardiga kui piisab ka ühest, ID kaardi enda PIN1'est.
Juhul kui kasutaja arvutis istub keylogger ei ole vahet palju ta neid koode paneb, pahalane teab nagunii kõiki, samas kui pahalast masinas ei ole, pole ka mõtet koodidega üle pingutada.
Praegune id kaardi lahendus on ju pmst paroolikaardiga autentimise "häkk" kus paroolikaardi random kood on ID kaardi cert'iga asendatud...

Ma ootan aega kui Hansapank leiab et minu turvalisuse nimel peaksin ma hakkama oma vanaema neiupõlvenime ja aluspükste suurusenumbrit trükkima icon_razz.gif
Kommentaarid: 31 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 28
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 13.02.2008 12:22:05 vasta tsitaadiga

Oot-oot. Kui näiteks panka või kodanikuportaali sisened siis tuleb ennast ikka autentida ühel korral ID-kaardiga ja et võõras ei saaks sinu kaarti suvaliselt kasutada siis on välja mõeldud pin kood turvalisuse jaoks. Endal on telefonis ka toimingud pinniga kaitstud. Iga jüri ikka ei saa võtta mu kadunud telefoni ja kasutada seda vabalt ja piiramatult.
Neti panganduses on hetkel veel kasutusel ka kasutaja tunnus, kuid see peaks aja jooksul hääbuma, kui kaovad koodikaardid ja muud kalkulaatorid. ID-kaart on iseenesest juba kasutaja tunnust sisaldav mida muud portaalid ka ära kasutavad, piisab ainult kaardi enda ja kaardi pin koodi sisestamisest . Kui sa pangas sisestad juba muid pin koode siis on need juba allkirja eest, milleta sa ka pangakontoris käies hakkama ei saaks.

Nii-et, kuhu ja millses netipangas sisestad sa kolmel korral pin koode, palun valgusta meidki selles küsimuses.

1-panka sisenedes küsitakse veel kasutaja nn. nime (küll see ajapikku unustusse hääbub)
2- alles siis sisestad ID-kaardi pin koodi,tuvastamaks sinu kaardi kasutamise õigust.
3- edasi võid pankakontol kolada kus tahad, kuid mingeid tehinguid tehes pead need ka allkirjastama (see pole mitte pin kood vaid digiallkiri)

Ja veel, kes siin õiendavad ID-kaardist tõmmise tegemisest, no kamoon, võtke pea sealt kohast välja.Pole see nii lihtne midagi (võimatu ilmselt ka mitte-inimese tehtud asjad kõik). Küll aga ei jäta ma kunagi ID-kaarti lugejasse tolknema, kui seda ei kasuta, kuna koode on võimalik varastada tunduvalt lihtsamalt. Ilma kaardita need aga ei kehti. Ja kuigi pole just täielik võhik arvuti turvalisuse küsimustes, ei ole kaitstud keegi mingi pahalase eest arvutis.
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 12:26:57 vasta tsitaadiga

stepzter kirjutas:
... Sa oled kuidagi ära unustanud, et ID-kaardi elektroonilise dokumendi osa on lisafunktsionaalsus, põhiroll on siiski siseriiklik füüsiline isikutunnistus. Elektroonilise osaga seotud kulud on minu kõhutunde järgi võrdlemisi väikene osa kogukuludest.

[Siin on vastus ka osaliselt ka daddole]
Ei, ma ei ole seda mitte unustanud. Aga ma olen ID-kaardi projekti kavandamise juures olnud ja tean täpselt, et ID-kaardi kiip ning digitaalset kasutust võimaldava infrastruktuuri loomine moodustab suurema osa ID kaardi maksumusest. Mõistlik oleks olnud luua vabatahtlik digitaalset kasutust võimaldav ID-kaart, ning isikutunnistusena anda kodanikule valida, kas ta soovib kohustusliku dokumendina kasutada passi või digifunktsioonita odavat siseriiklikku plastik-ID. Sellised variandid olid ka arutluse all. Usun, et sellisel juhul oleks enamik inimesi jätkanud variandiga "ainult pass", väike kogus tehnofriike (kuni 10000, mina suure tõenäosusega kaasa arvatud) oleks võtnud digi-ID-kaardi, ning riigi vaesem osa, kes ei plaani kunagi välismaale minna (kuni 100000 inimest, peamiselt pensionärid), oleks võtnud odava siseriikliku plastilätaka. Millegi pärast võitis aga absurdne kõigile kalli digiID pähemäärimine.
stepzter kirjutas:
Turvataseme poolest ei ole sugugi tegu nõrga lahendusega. Lausa vastupidi, ainuke viis mis mul elektroonilise tuvastamise turvataseme tõstmiseks pähe hüppab on integreerida id-kaardiga modifitseerimiskindlasse korpusesse sisestusseade ja ekraan. Sellisel juhul ei oleks aga tegu enam kaardiga.

Turvatase on ikka kehvapoolne. Ma olen tutvunud ID-kaardi tehniliste dokumentidega ja ekspertide hinnangutega sellele. Ja minule jäi mulje, et kaart kasutab krüptot, mis oli juba ID-kaardi kavandamise ajal pikalt kasutuses olnud, ei olnud juba siis tugevaim turul saadaolevaist, ja on praeguseks ikka üsna arhailine.
Väga suur turvarisk on massiline pinpadita kaardilugejate levitamine. Julgen arvata, et vähemalt 95% Eestis kasutuses olevatest ID-kaardi lugejatest on pinpadita. Ainuüksi see tõsiasi muudaks isegi tugevaima krüptataseme praktiliselt mõttetuks, sest süsteemi saab lihtsalt rünnata keyloggeri abil.
stepzter kirjutas:
Samuti ei saa ma aru kust tuleb väide viletsa töökindluse kohta, minu andmetel on vähegi viisakal ringikäimisel tegu vägagi töökindla süsteemiga.

Ma olen kuulnud paljude inimeste kurtmist, et kiip paari kasutamise järel tõrkuma hakkab või lausa otsad annab. Selliseid inimesi, kellel on praegu kasutuses juba 3-4 kaart, ei olegi nii vähe. Kahjuks KMA häbeneb seda statistikat või on seda keelatud neil avaldada.
stepzter kirjutas:
Muide pahavaraga seotud ohud on koht kus mobiil-id'l on praegu oluline eelis: mobiilid on praegu veel piisavalt suletud ja mitmekesised platvormid, et kasutajatel on oluliselt keerulisem endale telefoni kogemata mingit pahavara installida. See ei ole kahjuks aga väga põhimõtteline eelis - kui mobiil-idga autnentimine populaarseks peaks saama hakkavad üsna kindlasti levima ka pahavara paigaldavad SMS teenused.

Mobiil-ID dokumentatsiooniga ma tutvunud ei ole. Mobiil-ID oluliseks puuduseks pean seda, et selline lahendus on pea kogu aeg valmis millegi allkirjastamiseks. ID-kaart eeldab siiski kasutaja poolt kaardi lugejasse pistmist ja mõistlik kasutaja hoiab seda lugejas vaid sel ajal, kui see on vajalik.
MobiilID krüptotaset ei oska kommenteerida. PINipüük on telefoni puhul tõenäoliselt raskendatud, kui kasutaja just seadme mobiilsust arvestades ei kasuta seda ebasobivates kohtades (nt. kaamerate vaateväljas, rahva seas vms.). Ohud, mis tulenevad teenuse pakkuja poolt tehtavatest võimalikst rikkumistest on aga mobiil ID puhul samad, st. ei ole võimalik veenduda, millist dokumenti parajasti allkirjastad. Kogu see ID-kaardi turvalisus on vaid teenuseosutajate poolne, st, et ID-kaardi kasutajalt eeldatakse tohutut usaldust teise osapoole vastu, kuid vastupidist usaldust on järjest kärbitud. ID-kaardi kasutamine on seetõttu kasulik eeskätt riigile, ID-kaardi infrastruktuuri teenuseid pakkuvatele asutustele ja ID-autenimist pakkuvatele firmadele (pangad jms), sest kogu vastutus delegeeritakse ID-kaardi omanikule.

daddo kirjutas:
Kui neid nüüd võrrelda, siis saab absoluutselt mõlema kohta öelda, et ka koodikaartidega ei teadvustatud rahvast just eriti eeskujulikult

Peaaegu nõus. Ka koodikaardi kasutamise turvameetmeid oleks saanud oluliselt paremini tutvustada. Paraku minnakse nt ka arvutikaitse.ee-s lihtsamat teed ja selle asemel, et seda puudujääki täita, promotakse seal lihtsalt ID-kaarti. Mis puutub koodikaarti, siis oluline moment on see, et koodikaardi võtmist ei ole seadusega kohustuslikuks tehtud.
daddo kirjutas:
"Ärme anna suitsiidikalduvusega inimesele (arvutiturbevõhikule) suurt pussnuga (kuritarvitatav ID-kaarti)! Aga väikese pussnoa (kuritarvitatav koodikaart) võime küll anda ja see on suisa loomulik!"

Pigem on asi selles, et suitsiidikalduvusega inimesele ei tohiks vägisi pussnuga pihku suruda. Kui ta siiski otsustab endale kuidagi otsa peale teha, on see tema oma asi. Mina olen vastu just ID-kaardi vägisi pealesurumisele. Riigipoolne kohustuslikkus ja praegune pankadepoolne alternatiivide kinni keeramine aga seda just ongi.


viimati muutis Sults 13.02.2008 12:36:19, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.02.2008 12:35:56 vasta tsitaadiga

tsitaat:

ID-kaardi kasutamine on seetõttu kasulik eeskätt riigile

Repliigi korras väidan siiski, et kodanikuna olen säästnud sadu, kui mitte tuhandeid kroone tänu autentimis ja allkirjastamisvõimalusele. Ja ma ei ole kindlasti ainuke...

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 12:42:53 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
tsitaat:

ID-kaardi kasutamine on seetõttu kasulik eeskätt riigile

Repliigi korras väidan siiski, et kodanikuna olen säästnud sadu, kui mitte tuhandeid kroone tänu autentimis ja allkirjastamisvõimalusele. Ja ma ei ole kindlasti ainuke...

Aga valdav osa kodanikke on selle sinu mõnetuhande kroonise säästu kuhjaga kinni maksnud.

Oeh, kui vaevaliseks on tehtud lause mõtte täpsustamine!
Täpsustan ühes eelnenud kommentaaris kirjutatud lauset:
"Usun, et sellisel juhul oleks enamik inimesi jätkanud variandiga "ainult pass", väike kogus tehnofriike (kuni 10000, mina suure tõenäosusega kaasa arvatud) oleks võtnud _passi kõrvale_ digi-ID-kaardi, ning riigi vaesem osa, kes ei plaani kunagi välismaale minna (kuni 100000 inimest, peamiselt pensionärid), oleks võtnud odava siseriikliku plastilätaka."
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.02.2008 12:50:35 vasta tsitaadiga

Demagoogia.
Eelarvesse ei koguta vaid kodanike tulumaksu, riigi funktsioon on ka erinevate maksude kogumine, et siis jagada seda eelarve kaudu oma erinevatele kuluartiklitele, millest ID-kaardi projekt on moodustanud ja moodustab väikese murdosa.
Sinu väide on sama meelevaldne, et kui pank teenib kasumit 5 miljardit krooni, siis see raha pärineb täies mahus võrdselt iga Eesti inimese taskust (ehk 5 miljardit jagatuna rahvaarvuga)

Mida rohkem kasutajaid ID-kaardi abil oma majanduslikku kuluefektiivsust tõstab, seda parem kodanikele ja riigile.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 13:01:35 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Mida rohkem kasutajaid ID-kaardi abil oma majanduslikku kuluefektiivsust tõstab, seda parem kodanikele ja riigile.

Demagoogia!
Miks seda kuluefektiivsust peab tõstma just ID-kaardi abil? Panga koodikaart on kodaniku jaoks oluliselt kuluefektiivsem!
Julgen arvata, et kõigi koodikaardiga aastas sooritatavate pangapettuste kogukahju on vaid murdosa ID-kaardi toimimise aastastest kuludest.
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.02.2008 13:05:59 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Miks seda kuluefektiivsust peab tõstma just ID-kaardi abil?

Kuluefektiivsuse all pean silmas kasvõi säästetud kütust, kui ma ei pea teise Eesti otsa sõitma allkirja andmiseks.
Ja kuna ID-kaardi kuludest moodustavad püsikulud kõige suurema kulu (st. kaartide ja seadmete soetuskulu on juba tehtud (sunk cost)), siis on kodanikule=riigile kasulik seda võimalikult efektiivselt kasutada.

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
connor
HV kasutaja

liitunud: 19.02.2003




sõnum 13.02.2008 13:15:02 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:


Nii-et, kuhu ja millses netipangas sisestad sa kolmel korral pin koode, palun valgusta meidki selles küsimuses.

1-panka sisenedes küsitakse veel kasutaja nn. nime (küll see ajapikku unustusse hääbub)
2- alles siis sisestad ID-kaardi pin koodi,tuvastamaks sinu kaardi kasutamise õigust.
3- edasi võid pankakontol kolada kus tahad, kuid mingeid tehinguid tehes pead need ka allkirjastama (see pole mitte pin kood vaid digiallkiri)


Aga palun - www.hanza.net
Sisestan krüptilise kasutajatunnuse (6 numbrit)[1], oma salajase parooli[2], vajutan nupule "Sisene ID-kaardiga", ning trükin popupil ID kaardi pin'i[3].
Ja pin ei ole mitte et näidata kasutamise õigust vaid selleks et saada kätte cert kaardilt mis panka edasi saata.
Kommentaarid: 31 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 28
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 13:28:49 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Kuluefektiivsuse all pean silmas kasvõi säästetud kütust, kui ma ei pea teise Eesti otsa sõitma allkirja andmiseks.
Ja kuna ID-kaardi kuludest moodustavad püsikulud kõige suurema kulu (st. kaartide ja seadmete soetuskulu on juba tehtud (sunk cost)), siis on kodanikule=riigile kasulik seda võimalikult efektiivselt kasutada.

Sul on kuluefektiivsusest väärastunud arusaam. Kui ostad kalli teleka, siis sa loodetavasti ei hakka seda ööpäev läbi vahtima, et seda ostu kuluefektiivsemaks muuta! Ilmselt püüavad ID-kaardile sadu miljoneid maksumaksja raha kulutanud ametnikud näidata kaardi vajalikkust. Ja kulutavad selle vajalikkuse simuleerimiseks järjekordsed kümned miljonid maksumaksja raha.
Minul ei ole veel ühtegi tehingut ette tulnud, kus ID-kaart säästaks mind teise Eesti otsa sõitmisest. Ja ka enamus Tallinna piires ära hoitud sõitudest oleksin ma saanud täpselt sama hästi ära jätta ka selle mahatehtud panga paroolikaardiga. Vaid SK-ga suhtlemisel olen kasutanud ID-kaarti selliselt, et ainus alternatiiv oli paari kilomeetri kaugusele kohale minna. Aga mis asutus on SK? Õige küll, üks ID-kaardi infrastruktuuri asutus!
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 13.02.2008 13:32:40 vasta tsitaadiga

Väärastunud arusaam? Nüüd tõid sina mingi imeliku arusaama mängu.
Teleka pidevat vaatamist ei saa võrdsustada kütuse, paberi ja mis tähtsaim, aja säästmisega.
Vähemalt minu puhul lisandub ka mugavus (ei pea nelja koodikaarti kaasas kandma).

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Sults
HV veteran

liitunud: 06.09.2004




sõnum 13.02.2008 13:52:35 vasta tsitaadiga

Tanel kirjutas:
Teleka pidevat vaatamist ei saa võrdsustada kütuse, paberi ja mis tähtsaim, aja säästmisega.
Vähemalt minu puhul lisandub ka mugavus (ei pea nelja koodikaarti kaasas kandma).

Minu väide on, et kütust, paberit ja aega saab tavakodanik edukalt kokku hoida ka ID-kaarti omamata, kasutades panga koodikaarti.
ID-kaardil praktiliselt puudub selles osas tavakodaniku jaoks mingi eelis. ID-kaardi kasutamine on aga põhjustanud olulise täiendava väljamineku nii ID-kaardi ja kaardilugeja soetamise, sertifikaatide ja paroolide uuendamisele kulutatud aja ja paberi, paljudel juhtudel ka kütuse, kui ka kaudselt riigieelarvesse makstud maksude ebamõistliku kasutuse näol. Reaalselt pole ID-kaardil praktiliselt ühtegi funktsiooni, mida varasemad süsteemid ei omanud. Sisuliselt on tegu uue vajaduse loomisega uue vajaduse loomise pärast. Ja sellist tegevust nimetada kuluefektiivseks? Tõeliselt kuluefektiivne viis oleks selline, et ID-kaardi saaks vabatahtlikult võtta need, kellel selle kaardi kasutamisest ka mingit reaalset kasu tõuseb, ning teised kasutaksid neid viise, mis nendele kuluefektiivsemad.
Ja mina võin omaltpoolt väita, et paljudele kodanikele tekkis selle ID-kaardiga lihtsalt rahakotti 1 kaart juurde.
Muide, paar paroolikaarti on kergem kaasas kanda, kui ID-kaardi lugejat. Pealegi kipub see seade ununema arvuti külge, kus seda viimati kasutasid.


viimati muutis Sults 13.02.2008 14:53:20, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 38 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 35
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 13.02.2008 15:14:37 vasta tsitaadiga

connor kirjutas:


Aga palun - www.hanza.net
Sisestan krüptilise kasutajatunnuse (6 numbrit)[1], oma salajase parooli[2], vajutan nupule "Sisene ID-kaardiga", ning trükin popupil ID kaardi pin'i[3].
Ja pin ei ole mitte et näidata kasutamise õigust vaid selleks et saada kätte cert kaardilt mis panka edasi saata.


no see mingi hansaneti jama. Unetis piisab kasutaja tunnusest ja ID-kaardi pin koodist (nimetatagu seda koodi kuidas tahes)
Mis pagan see salajane parool peaks juurde andma?

Veel üks tänane teemakohane uudis Pangad plaanivad lähiaastail koodikaardid kaotada
Kommentaarid: 133 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
libe
kvaliteetne mees
libe

liitunud: 04.11.2001




sõnum 13.02.2008 22:35:19 vasta tsitaadiga

Sults kirjutas:
Aga ma olen ID-kaardi projekti kavandamise juures olnud ja tean täpselt, et ID-kaardi kiip ning digitaalset kasutust võimaldava infrastruktuuri loomine moodustab suurema osa ID kaardi maksumusest. Mõistlik oleks olnud luua vabatahtlik digitaalset kasutust võimaldav ID-kaart, ning isikutunnistusena anda kodanikule valida, kas ta soovib kohustusliku dokumendina kasutada passi või digifunktsioonita odavat siseriiklikku plastik-ID. Sellised variandid olid ka arutluse all. Usun, et sellisel juhul oleks enamik inimesi jätkanud variandiga "ainult pass", väike kogus tehnofriike (kuni 10000, mina suure tõenäosusega kaasa arvatud) oleks võtnud digi-ID-kaardi, ning riigi vaesem osa, kes ei plaani kunagi välismaale minna (kuni 100000 inimest, peamiselt pensionärid), oleks võtnud odava siseriikliku plastilätaka. Millegi pärast võitis aga absurdne kõigile kalli digiID pähemäärimine.
siin on aga nüansid, et pass - on reisidokument, IDikaart on ainus siseriiklik isikutunnistus, mis ka põhiseaduse kohasel on kohustuslik

Sults kirjutas:
Ma olen kuulnud paljude inimeste kurtmist, et kiip paari kasutamise järel tõrkuma hakkab või lausa otsad annab. Selliseid inimesi, kellel on praegu kasutuses juba 3-4 kaart, ei olegi nii vähe. Kahjuks KMA häbeneb seda statistikat või on seda keelatud neil avaldada.
endal on hetkel veel aastal 2004 märtsis välja antud idikaart ja on see korduvalt pesumasinas käinud, olen sellega ka merevees käinud ja algusest lõpuni rahakotivahel lohisenud
kiip on oma vaskse olemuse juba ammu kaotanud, kuid toimib igati edukalt icon_exclaim.gif
sama aja jooksul on mul olnu 4 pangakaarti, mis on lihtsalt rahakotivahel ära kulunud icon_exclaim.gif
minu arvates on see üks paremini säilivaid kaarte üldse
isegi panga koodikaarte olen pidanud vahetama, kuna numbrid on ära kulunud. viimane koodikaart on vaid aasta vana, kui juba osasi numbreid pean arvama.


tsitaat:
Mis puutub koodikaarti, siis oluline moment on see, et koodikaardi võtmist ei ole seadusega kohustuslikuks tehtud.
samuti ei ole digiallkirjastamist ja panganetti icon_rolleyes.gif
tsitaat:
Mina olen vastu just ID-kaardi vägisi pealesurumisele. Riigipoolne kohustuslikkus ja praegune pankadepoolne alternatiivide kinni keeramine aga seda just ongi.
alternatiiv on minna panka ja/või kasutada pinkalkulaatorit kodus
point on selles, et puudub võimalus fotomäluga varastel sinu kontot tühjendada, samuti puhas keyloggeri teema, kuna on vaja füüsilist kiipkaarti lugejas
ehk kui enne piisas koodikaardilt koodide varguses (fotoga vmi), siis nüüd on vaja ka see kaart kätte saada
pinkalkulaatoriga on aga ka vaja see koodikaart varastada
ühise nimetajaga on vaja inimeselt midagi ära võtta
lihtsate netipettustega enam toime ei tule

muide kas sul on võrdluseks anda idikaardi arendusele kulunud summa ja vabariigi passile kulunud summa

ses suhtes, pakun julgelt, aga arvan siiski, et need arenduskulud on võrdväärsed, samas kui passi on tõenäoliselt kulukam toota, kui idikaart - rääkimata sellest, et ka kodanikul on kallim soetada pass, kui idikaart

kas kodanikul on kahjulikum soetada omale digivõimalustega isikuttõendav dokument või kallim paberkujul olev reisidokument, mis tõendab isikut
välistades idikaardi (mis ilma passita toimib vabalt terves EU's), siis ainsa isikuttõendava dokumendina jääb pass (mis kallim, kui idikaart, kuid lisavõimalusteta), kui just antud asutuses ei ole juhiloa toime isikut tõendada võrdsustatud idikaardi või passiga
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 70
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
bezdomn6i
HV kasutaja

liitunud: 05.11.2003




sõnum 14.02.2008 10:48:13 vasta tsitaadiga

libe, enne ID-kaarti oli ju pass kohustuslikuks isikut tõendavaks dokumendiks. Ma saan aru, et Sults paugubki selle pärast, et ühel hetkel seda muudeti ja kohustuslikuks isikut tõendavaks dokumendiks sai ID-kaart. Selle otsuse põhjendatuse üle võib vaielda, ega kuna otsus on tehtud ja papp nagunii kulutatud, siis jääb see peale kaklust rusikatega vehkimiseks.
Põhiseadus vaevalt ID-kaarti kohustuslikkust sätestab. Kõlab igatahes ülimalt kahtlaselt.

Teemasse - proovisin kuidas kulgeb arve maksmine, aga tundub, et ei saa ikkagi arvet maksta...
Kommentaarid: 8 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Eesti IT ja tehnikaalased uudised »  Hansapank: ID-kaardi ja Mobiil-ID kasutajad peavad maksed allkirjastama mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.