Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Arvuti ja internet »  Uues kuues domeenireeglid: muutuvates tuultes .ee domeeniotsing WHOIS märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Anna tooli
 

liitunud: 16.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 06.02.2018 18:34:29 Uues kuues domeenireeglid: muutuvates tuultes .ee domeeniotsing WHOIS vasta tsitaadiga

link :: internet.ee


Viimasel Euroopa domeeniregistreid koondava CENTRi õiguse töörühma kohtumisel oli terava tähelepanu all domeeniotsingu WHOIS andmebaasi ja privaatsuse küsimused, mis muutuvad pärast 25. maid 2018 pea kõigi Euroopa domeeninimesid haldavate registrite poolt. Nagu arvatavasti enamik juba teavad, siis just sel kuupäeval jõustub uus isikuandmete kaitse üldmäärus (edaspidi: GDPR), mis ilmselt ei võimalda enamike domeeniregistrite jaoks enam tulevikus eraisikust domeeniomaniku andmeid avalikult WHOIS-andmebaasi vahendusel esitada.

Mis on WHOIS-andmebaas?
Esmalt on paslik selgitada, mida WHOIS-andmebaas täpsemalt tähendab. Sisuliselt on tegemist avaliku andmebaasiga, mille vahendusel edastatab näiteks EIS domeeninime ja selle registreerija kohta käivat teavet üldkasutatavas andmesidevõrgus. Kõige üldisemalt on selle ajalooline eesmärk olnud tagada domeeninimede süsteemi läbipaistvus avalikkuse silmis, toimides justkui aadressiraamat (nagu nt ka Äriregister), mille kaudu on isikutel võimalik domeeni taga tegutseva inimesega küsimuste või huvi korral ühendust võtta. Nt isikutel, kelle õigusi on domeeni registreerija enda kodulehel või e-kirjade saatmisega rikkunud (eriti aktuaalne tsiviilõiguste rikkumisel, mille puhul peab isik enda õigusi iseseisvalt kaitsma). Läbi WHOISi on isikul võimalus efektiivselt ja kiiresti domeeni registreerija kontaktandmed kätte saada. Lisaks on WHOISi eesmärk tagada ka võimalikult täpset ja ajakohast teavet domeeni tehniliste ja haldusalaste kontaktide kohta, kes domeeninimesid haldavad.

Kas läbipaistev internet kaob?
Täna on aga enamik Euroopa domeeniregistrid olukorras, mil neil pole suure tõenäosusega enam edaspidi võimalik WHOIS-andmebaasi vahendusel eraisiku nime ja kontaktandmete avaldamisega jätkata. Kas see tähendab, et läbipaistev internet kaob? Kahjuks tundub, et GDPR tõttu oleme tõesti sinnapoole teel. Nimelt keelab GDPR eraisiku andmete avalikult esitamise ja lubab seda teha ainult juhul, kui selle kohta on olemas eraisiku eraldiseisev nõusolek või muu GDPRst tulenev alus, nt seadusandja on nii seaduses sätestanud. Niisama eraisiku andmete avaldamine ilma tema nõusolekuta või muu ülimuslikuma põhimõtteta, pole pigem võimalik.

Näiteks Taani domeeniregistril (.dk) on seadus, mis ütleb, et domeeniomaniku andmed peavad olema avalikud. Seega nende jaoks hetkel olukord ei muutu. Seevastu pole ka .dk juristide hinnangul välistatud, et mõni põhimõtteline eraisik hakkab kohtus selle seaduse õiguslikku alust vaidlustama, sest GDPR tähenduses võib ikkagi selline seaduse paragrahv olla tühine.

Euroopa domeeniregistrite seisukoht andmete peitmise osas
Tegelikult tähendab see vaid üht - seni, kuni meil pole konkreetset kohtupraktikat WHOIS-andmebaasi vahendusel esitavate andmete avaldamise kohta, ei oska keegi sisuliselt ette ennustada, mis on õige. Ühelt poolt võime ju väita, et WHOISi eesmärk on tagada interneti läbipaistvus ja täiendav turvalisus, et kogu maailm teab, kes on tegelikult domeeni taga tegutsev isik. Teisalt jälle leiame end väite ees, et GDPR valguses on eraisiku õigused privaatsusele ülimuslikumad, sest tema huvid prevaleerivad kõigest muust pigem üle. CENTRi õiguse töörühma kohtumisel sai ka selgeks, et Euroopa domeeniregistrite jaoks pole argument interneti turvalisuse ja läbipaistvuse tagamise kohta piisav, et WHOISis isikuandmeid avalikult näidata. Seega kartuses GDPRi ebaõigesti tõlgendada, on enamik Euroopa domeeniregistrid pigem seisukohal, et sellised andmed tuleb WHOISist tulevikus peita.

Rahvusvaheliselt domeenindust haldava ICANNi seisukoht
Seevastu on gTLD domeeninimesid haldavad registrid (nt .com või .org) kohustatud täna WHOISi vahendusel eraisikust domeeni registreerija andmeid avaldama. Selle kohta on aga ICANNle juba arvamust avaldanud GDPR väljatöötanud (W29) töögrupp. Nimelt on nende hinnangul küsitav, kas ICANN saab lepinguga ikka kohustada eraisikute andmete avaldamist. Täna on ICANN öelnud, et juhul, kui siseriiklik õigus läheb ICANNi regulatsiooniga vastuollu, siis on domeeniregistritel õigus lähtuda siseriiklikust seadusest ja seda ei loe ICANN lepinguõiguse rikkumiseks. Selline lähenemine ICANNi poolt on ka loogiline, sest üldiselt ei saa seadusandja tahte vastast lepingut täita. Niisiis näib, et ka ICANNi regulatsioon WHOISi osas on muutuvates tuultes (vt materjale siit).

Mida plaanib .ee?
Seega ei räägi me arvatavasti tulevikus enam WHOISist selliselt nagu me teame seda täna. Ka .ee register plaanib edaspidi WHOIS-andmebaasi kaudu hakata avaldama üksnes domeeni kohta käivat tehnilist teavet (nt millal domeen registreeriti ja millal on see kustumas või mis on selle domeeni nimeserverid jms). Juhul, kui tegemist on juriidilisest isikust domeeni registreerijaga, siis sellised andmed on enamike domeeniregistrite (sh Eesti) poolt ka edaspidi avalikud.

Mis kasu me siis tulevikus WHOISist saame? Ega keegi ei suudagi hetkel ennustada, kuidas see kõik välja hakkab nägema. Loodame, et põhjendatud huvi korral isikud ikka domeeni registreerijaga kontakti saavad. On ka ilmne, et enamike domeeniregistrite jaoks tähendab selline muutus ka halduskoormuse kasvu selliste eraldiseisvate päringutega nagu “mul on õigustatud huvi selle domeeniomaniku andmete vastu, palun saatke see mulle” vms.

Et ühiskonna jaoks seda olukorda natukenegi leevendada, plaanime .ee domeeniregistri poolt tulevikus rakendada võimalust eraisikust domeeni registreerijaga ka edaspidi, ilma domeeniregistrile kirjutamata, ühendust võtta. Kõik hakkab toimuma privaatselt vastava vormikohase avalduse kaudu – huvitatud isik ei saa vormis teada eraisiku andmeid, vaid sisestab üksnes enda kirja sisu ja kontaktandmed, mille .ee domeeniregister saadab soovitud domeeniomanikule. Selliselt jääb domeeni registreerijal üle vabatahtlikult otsustada, kas ta soovib huvilisele enda e-kirjaga vastata või mitte.

Autor: Helen Aaremäe

_________________
Kommentaarid: 351 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 293
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
LKits
HV Guru
LKits

liitunud: 06.09.2007




sõnum 06.02.2018 22:28:43 vasta tsitaadiga

tsitaat:
Juhul, kui tegemist on juriidilisest isikust domeeni registreerijaga, siis sellised andmed on enamike domeeniregistrite (sh Eesti) poolt ka edaspidi avalikud.
Väga hea.
_________________
itLahendused - Arvutite remont ja hooldus, veebilehtede loomine, soodne veebimajutus. Võta ühendust! Tel: +372 555 268 97 ja e-post info@itlahendused.ee
Kommentaarid: 13 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 13
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 08.02.2018 15:54:06 vasta tsitaadiga

LKits kirjutas:
tsitaat:
Juhul, kui tegemist on juriidilisest isikust domeeni registreerijaga, siis sellised andmed on enamike domeeniregistrite (sh Eesti) poolt ka edaspidi avalikud.
Väga hea.


Jah, see on hea et domeeni taga oleva juriidilise isiku andmeid ikka näeb. Samas huiarid hakkavad seda kindlasti ära kasutama ja registreerivad domeeni mõne eraisikust tankisti nimele.
Aga eks see andmekaitse ole üldse üks kahe teraga mõõk, kui andmed avaldad siis rikud ausa kodaniku privaatsust ja kui ei avalda, siis soodustad huiamist.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
poroloon
HV kasutaja
poroloon

liitunud: 25.07.2010




sõnum 07.02.2019 16:03:24 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
LKits kirjutas:
tsitaat:
Juhul, kui tegemist on juriidilisest isikust domeeni registreerijaga, siis sellised andmed on enamike domeeniregistrite (sh Eesti) poolt ka edaspidi avalikud.
Väga hea.


Jah, see on hea et domeeni taga oleva juriidilise isiku andmeid ikka näeb. Samas huiarid hakkavad seda kindlasti ära kasutama ja registreerivad domeeni mõne eraisikust tankisti nimele.
Aga eks see andmekaitse ole üldse üks kahe teraga mõõk, kui andmed avaldad siis rikud ausa kodaniku privaatsust ja kui ei avalda, siis soodustad huiamist.

Sul on mingi paranoia "huiamise" suhtes, igal pool sama jutt... Muidugi leidub ebaausate kavatsustega inimesi, kuid mitte kõik ei ole ebaausate plaanidega, kes tahavad oma isikliku nime hoida avalikkuse eest peidus. Põhjused ei ole alati "huiamine" ja mis iganes vastutusest eemale hoidmine, vaid "lihtlabane" privaatsus ja oma isikuandmete kaitse! Juriidilise isiku nime peitmiseks ma ei näe küll mingeid mõjuvaid põhjuseid.
Kas siis kõik need miljonid inimesed, kes oma .com ja .net jms. domeene "whois privacy" teenusega kaitsevad, on huiarid?! Vaevalt küll. icon_exclaim.gif

_________________
Psycho the rapist (ja nüüd eemalda tühikud)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.02.2019 16:22:48 vasta tsitaadiga

poroloon, kui sa oled juriidiline isik, siis tahad eeldatavalt äri ajada. Ma ei suuda ühtegi mõistliku põhjust välja mõelda, miks juriidiline isik peaks soovima oma nime varjata, enamik otse vastupidi teeb mõistlikuse piires kõik, et tema firma nimi võimalikult paljudes kohtades figureeriks. Mina näiteks ei telli tooteid ega teenuseid firmalt, kelle nime ma kodulehelt ei leia. Vahel puht uudishimust vaatan, kelle nimele domeen on regatud, aga ei osta neilt ikka mitte midagi kui nad oma nimest riigisaladuse teevad.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
poroloon
HV kasutaja
poroloon

liitunud: 25.07.2010




sõnum 07.02.2019 19:51:53 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
poroloon, kui sa oled juriidiline isik, siis tahad eeldatavalt äri ajada. Ma ei suuda ühtegi mõistliku põhjust välja mõelda, miks juriidiline isik peaks soovima oma nime varjata, enamik otse vastupidi teeb mõistlikuse piires kõik, et tema firma nimi võimalikult paljudes kohtades figureeriks. Mina näiteks ei telli tooteid ega teenuseid firmalt, kelle nime ma kodulehelt ei leia. Vahel puht uudishimust vaatan, kelle nimele domeen on regatud, aga ei osta neilt ikka mitte midagi kui nad oma nimest riigisaladuse teevad.

Paistab, et rääkisime varem teineteisest mööda. icon_smile.gif Minu eesmärk oli eraisiku nimi varjatuks jätta, mitte ettevõtte nimi. See tähendab, et ma ei soovi, et minu isiklikku nime keegi leiaks domeeni kaudu, kuid ettevõtte nime avalikkuse vastu ei ole mul mitte midagi.

_________________
Psycho the rapist (ja nüüd eemalda tühikud)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
netcat
Kreisi kasutaja
netcat

liitunud: 13.01.2010



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.02.2019 12:21:28 vasta tsitaadiga

poroloon kirjutas:
napoleon kirjutas:
poroloon, kui sa oled juriidiline isik, siis tahad eeldatavalt äri ajada. Ma ei suuda ühtegi mõistliku põhjust välja mõelda, miks juriidiline isik peaks soovima oma nime varjata, enamik otse vastupidi teeb mõistlikuse piires kõik, et tema firma nimi võimalikult paljudes kohtades figureeriks. Mina näiteks ei telli tooteid ega teenuseid firmalt, kelle nime ma kodulehelt ei leia. Vahel puht uudishimust vaatan, kelle nimele domeen on regatud, aga ei osta neilt ikka mitte midagi kui nad oma nimest riigisaladuse teevad.

Paistab, et rääkisime varem teineteisest mööda. icon_smile.gif Minu eesmärk oli eraisiku nimi varjatuks jätta, mitte ettevõtte nimi. See tähendab, et ma ei soovi, et minu isiklikku nime keegi leiaks domeeni kaudu, kuid ettevõtte nime avalikkuse vastu ei ole mul mitte midagi.


Ja räägid sujuvalt mööda juba tõstatatud teemast, et kui mingi domeeni all tegutsev juriidiline isik ikkagi soovib end varjata, siis saab ta seda väga hõlpsalt teha, regades domeeni eraisiku nimele.
Kommentaarid: 6 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 6
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 15.02.2019 10:39:02 vasta tsitaadiga

Offshore ettevõtted nüüd kohe kindlasti ei taha et nende andmed avalikud oleksid.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Arvuti ja internet »  Uues kuues domeenireeglid: muutuvates tuultes .ee domeeniotsing WHOIS
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.