Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Küsimus targematele - lause ehitus ja sellest tulenevalt lause tähenduse tõlgendamine. märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 04.06.2024 20:21:14 Küsimus targematele - lause ehitus ja sellest tulenevalt lause tähenduse tõlgendamine. vasta tsitaadiga

Ma pole kunagi eestikeeles eriti pädev olnud. Äkki sokab keegi kommeneerida kas mu esialgne tõlgendus oli vale ?

Küsimus on siis kuidas tõlgendada lauset,
"SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum."
Panen vestluse teksti spoleri tagide vahele, et mu küsiusest oleks lihsam aru saada.


Spoiler Spoiler Spoiler


Minu poolne arvamus

Kasutaja Tomorrow poolne tõlgendus - "Ilmselgelt käis jutt HV foorumist".
Kehtiks juhul kui lausele oleks eelnenud konkreetne küsimus või vihje stiilis.
"Mis asi on HinnaVaatlus ?" ja sellele oleks kohe järgnenud vastus "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum."

Antud juhul alustatakse uut posti lausega. "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum." ja eelnevalt selget vihjet lause mõttele ei ole.
Esimene reaktsioon on , et tegu trükiveaga või vigaselt ehitatud lausega.
Teine reaktsioon on , et lauset võib ka tõlgenda SirAskalot on Eesti suurim tehnikafoorum.


Nagu ma mainisin oli mul eestikeel koolis , õpetaja armust, 3- ja ma ei ole kindel kas ma saan asjast õieti aru. Ma oleks tänulik kui mõni targem inimene asja seletaks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sahasrahla
HV kasutaja

liitunud: 19.06.2011




sõnum 04.06.2024 20:34:19 vasta tsitaadiga

Milles on probleemi, väheks jäi ja tahad veel kolakat ka saada? icon_smile.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 04.06.2024 22:48:38 vasta tsitaadiga

Sahasrahla kirjutas:
Milles on probleemi, väheks jäi ja tahad veel kolakat ka saada? icon_smile.gif


Äitähh teemasse mittepuutuva vastuse eest.
Mul oli küsimus eesitkeele kohta. Foorumis on alafoorum "keelefoorum".
Kas ma tegin midagi valesti ?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
degrass
HV kasutaja
degrass

liitunud: 23.12.2004




sõnum 04.06.2024 23:55:40 vasta tsitaadiga

icon_biggrin.gif

Gemini kirjutas:

Lause "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum" on väide, mis kirjeldab SirAskAlot'i kui Eesti suurimat tehnikafoorumit. See väide võib olla faktiline või arvamuslik, olenevalt kontekstist ja kõneleja kavatsustest.

Võimalikud tõlgendused:

Faktiline väide: See on otsene ja objektiivne väide, mis viitab sellele, et SirAskAlot'il on Eesti tehnikafoorumite seas enim liikmeid, aktiivsust või sisu. Seda väidet toetada vajaks aga statistikat ja tõendeid.
Arvamuslik väide: See väljendab kellegi arvamust, et SirAskAlot on parim või enim väärtuslik tehnikafoorum Eestis. See arvamus põhineb tõenäoliselt isiklikel kogemustel, eelistustel või kriteeriumidel.

Tomorrow'i vastus:

Tomorrow vaidlustab SirAskAlot'i "Eesti suurima tehnikafoorumi" väidet, öeldes, et keegi ei ole sunnitud foorumisse postima, kui see on tema arvates halb. Ta viitab ka "kõlakambritele" ja "idiootsuse pärlidele", mis viitab sellele, et ta peab foorumit ebakindlaks ja ebakvaliteetseks.

SirAskAlot'i vastus:

SirAskAlot ei saa aru Tomorrow'i esimesest osast, aga nõustub tema teise osaga, mis viitab arvamuste mitmekesisuse olulisusele. Ta mainib ka Scart'i, mis viitab võimalikule kolmandale osapoolele arutelus.

Tomorrow'i vastus:

Tomorrow süüdistab SirAskAlot'i eesti keele oskuse puudumises ja foorumi reeglite tundmatuses. Ta väidab, et SirAskAlot ei tea, kuidas tsiteerida ja vastata ning ei ole teadlik kontekstist. Ta rõhutab ka, et jutt käis HV foorumist, mitte SirAskAlot'ist.

Kokkuvõte:

See vestlus illustreerib lahkarvamusi SirAskAlot'i staatuse ja kvaliteedi osas Eesti tehnikafoorumite seas. Mõlemad pooled esitavad oma argumendid ja arvamused, aga lõplikku järeldust pole tehtud.

Oluline on märkida, et see on vaid üks võimalik tõlgendus antud vestlusest. Teised tõlgendused on võimalikud, olenevalt lugeja enda eeldustest ja taustast.


ChatGPT kirjutas:

Lause "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum" võib olla mitmeti tõlgendatav, kuid selle täpne tähendus sõltub kontekstist, milles seda kasutatakse. Üldiselt võib see tähendada, et SirAskAlot on väidetavalt Eesti suurim tehnikafoorum või et foorumil on suur liikmete arv või aktiivsus.

Siiski võib lause teises osas esinev kriitika viidata sellele, et keegi vaidlustab või eitab väidet, et SirAskAlot on Eesti suurim tehnikafoorum. See võib olla seotud aruteluga või vaidlusega foorumi suuruse või tähtsuse üle.

Kokkuvõttes peaks täpsema tähenduse mõistmiseks vaatama lauset tervikuna koos selle kontekstiga ning arvestama ka sellega, kuidas seda kasutatakse ja milline on arutelu või vaidluse taust.

_________________
˄28 The term "troll" refers to internet users–in this context, paid operatives–who post inflammatory or otherwise disruptive content on social media or other websites.
Nie wieder ist jetzt
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Anna tooli
 

liitunud: 16.03.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.06.2024 00:07:51 vasta tsitaadiga

Ülemõtlemine ..
_________________
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.06.2024 00:17:29 vasta tsitaadiga

Kontekstist lähtuvalt ei pea alati pikka sissejuhatust tegema. Noh kõige lihtsam näide:
"kas soovid kohvi?" Sellele võib vastata lihtsalt "ei" või "jah" pole vaja kirjutada "Oi kui tore et pakute, ma võtaks küll ühe kohvi".
Ilmselt said ise ka aru, mida öelda taheti.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sahasrahla
HV kasutaja

liitunud: 19.06.2011




sõnum 05.06.2024 00:24:00 vasta tsitaadiga

Ei teinud!

Antud hetkel on tegemist foorumiga ja tõlgendamise reeglid ongi vabad.

Sa ju ise ütled ka, et alustatakse uut posti lausega. Seega võib järeldada, et sa oled kontekstist välja rebinud osa, mille põhjal üritad tõlgendust genereerida.
Ega siis niisama pole sinu poole pöördutud ja antud vastus, nii nagu seda ka juba eelnevalt mainiti.
Pealegi on sinu nimi ju läbivalt profiilile viitav ja siin leiutada mingisugust seost tehnikafoorumite vahel on mõttetu.


viimati muutis Sahasrahla 05.06.2024 00:33:09, muudetud 1 kord
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 05.06.2024 02:10:17 vasta tsitaadiga

Degrass
thumbs_up.gif
Pole paha. Seda , et AI-d suudavad mõlemad eelpool toodud tõlgendused välja tuua on üsna muljetavaldav.

Kuigi mind huvitab praegu ainult konkreetselt väljendi kasutamine antud olukorras. Konlfikt minu ja Tomoroowi vahel pole oluline. Kahjuks ei saanud ma seda välja lõigata , muidu poleks võimalik otsustada kas mu vastus oli õige või vale.



Sahasrahla kirjutas:
Ei teinud!

Antud hetkel on tegemist foorumiga ja tõlgendamise reeglid ongi vabad.

Sa ju ise ütled ka, et alustatakse uut posti lausega. Seega võib järeldada, et sa oled kontekstist välja rebinud osa, mille põhjal üritad tõlgendust genereerida.
Ega siis niisama pole sinu poole pöördutud ja antud vastus, nii nagu seda ka juba eelnevalt mainiti.
Pealegi on sinu nimi ju läbivalt profiilile viitav ja siin leiutada mingisugust seost tehnikafoorumite vahel on mõttetu.


Kas sa mõtled, et foorumites on keelereeglite tõlgendamine vaba ? Kui sa nii arvad, siis ma ei ole sellise arvamusega absoluutselt nõus. Loomulikult me ei hakka foorumistes tähti närima, aga kui igaüks hakkaks oma reeegleid arendama ei saaks keegi enam millestki aru. Mingid minimaalsed reeglid peavad kehtima, et teised saaksid aru mida me mõtleme.

tsitaat:
Seega võib järeldada, et sa oled kontekstist välja rebinud osa, mille põhjal üritad tõlgendust genereerida.

Jah ma mainisind selguse mõttes, et tegu on järgneva postiga. Tegu oli vastusega, temapoolt konstekstist välja rebitud ,vastusele.
Küsimus ongi sisuliselt kas eestikeeles on õige kasutada sellist lause ehitust kui antud näites kasutatud "HV foorumit" oli mainitud kaks posti ülevalpool ja veits teises tähenduses. Kas ma peaks sellises olukorras arusaama , mida väljend "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum." postitaja mõttes tähendada võiks.

Postitan endapoolse lause ka millele ta vastas. Ma ei tunne erilist uhkust oma lause üle, aga konkreetse kodanikuga suheldes ei näe ma mõtet viisakas olla.
Spoiler Spoiler Spoiler


Lõpetuseks. Kui ma viimase keele eksami tegin , siis meil veel foorumeid ei olnud. Kui vahepeal on mingid reeglid tehtud, et SirAskAlot tähendab midagi muud kui SirAskAlot, siis oleks viisakas mulle link lisada, et ma saaks uuendustega tutvuda. Kui need on mingid kohaliku kommuuni reeglid, siis paluks tulevastes postitustes eeldada, et ma ei ole nendega kursis ja lähtuge tavalistest eestikeele reeglitest.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
HV kasutaja

liitunud: 04.06.2022




sõnum 05.06.2024 08:15:23 vasta tsitaadiga

Et kõik liiga lihtne ei oleks.. aegajalt ei väsita kordamast, kuidas "Hinnavaatlus" ja "Hinnavaatluse Foorum" on nii juriidliselt, eesmärgilt kui olemuselt erinevad asjad ja kui keegi räägib ainult "Hinnavaatlus"-est (https://www.hinnavaatlus.ee/) ei ole tegemist rangelt võttes ilmtingimata (tehnika)foorumiga, vaid "Hinnavaatlus OÜ-ga, äriline ettevõtmine - hinnainfot edastav hinnavõrdlusportaal" icon_smile.gif
_________________
---
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sahasrahla
HV kasutaja

liitunud: 19.06.2011




sõnum 05.06.2024 09:58:29 vasta tsitaadiga

Kuule rahune juba maha, kogu see asi keerleb tegelikult ju sinu emotsiooni ümber.

Ma ju võin sulle veel üks kord selgitada - foorumilt ehk internetilt tervikuna nõuda reeglitele vastavat keelekasutust on utoopia.
Kui sulle ei piisa selgitusest "[nimi], {vastus}", siis siin polegi ju millestki rääkida?

Nüüd on sul kaks varianti:
a) hakka interneti keelekasutust reguleerima ehk koosta mingite värviliste kaante vahele reeglistik;
b) pöördu EKI poole.
Spoiler Spoiler Spoiler
Aga enne, kui valid esimese variandi, alusta selllest ikoonist kopp.gif, mis sa arvad, mida see võiks tähendada:
a) mees kannab imelikku mütsi;
b) ekskavaator tõmbab poisilt pea maha;
c) ....
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 05.06.2024 17:46:14 vasta tsitaadiga

Prillpapa kirjutas:
Et kõik liiga lihtne ei oleks....


Sõnastuses oli selgelt foorum välja toodud. Seda osa on üsna raske muud moodi tõlgendada.
Teiselpoolt , huvitav mõte. Mulle on alati meeldinud inimesed kes on avatud mõttelaadiga.

Sahasrahla kirjutas:
Kuule rahune juba maha, .....
Spoiler Spoiler Spoiler


Mul oli küsimus. Ma seletasin, et ma ei saa teksti sisu olematuks muuta kuna nii kaoks mõte ära.
Sina tulid oma esialgse vastuse ja emotsioonidega.
Esialgsest postist oli ka üsna selgelt aru saada, et ma mõtlen eesikeele reegleid.

Seda et sa se endalt reegleid ei nõua. Sellest saan ma aru. Kui sa endalt minged reegleid ei nõua, siis miks sa eeldad, et ma pean sinu reegleid arvestama?

Äitähh soovitatud variantide eest.
a) ma olen kogu teema vältel rääkinud eestikeele reeglitest. Mul pole olnud mingit soov neid muuta. Miks sa üldse eeldad , et ma neid muuta tahan ?
b) emotsionaalses plaanis oleks see veel suurem reageering kui siin foorumis, selleks tehtud alamfoorumis, vastust küsida. Ma ei pea antud hetkel kogu teemat nii oluliseks, et ma EKI arvamust küsima hakkaks.

Reageering, meile öeldud ja meie poolt kirjutatud sõnade vastustele, määrab meie isiksuse ja iseloomu. Täiskasvanud inimene eeldab, et ta ei pea laval monoloogi ja tema jutule tohib ka vastata. Arvestab , et ka teistel on arvamus ja austab nende arvamust ka siis, kui ta sellega nõus ei ole.
Laps arvab , et ainult tema arvamus on oluline. Kui talle midagi ei meeldi hakkab ta koppasid joonistama ja lõpuks on kõik teised süüdi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sahasrahla
HV kasutaja

liitunud: 19.06.2011




sõnum 05.06.2024 18:15:15 vasta tsitaadiga

Ah mis sa plärad.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SirAskAlot
Kreisi kasutaja

liitunud: 19.03.2011




sõnum 15.06.2024 13:39:50 vasta tsitaadiga

Tõmban teema kokku. Kindlasti parandage kui ma millestki valesti aru sain.

Niisisi lause "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum".
Alustame kritiseerijate öeldust
tsitaat:
Kasutajanimi [koma] vastus. Nagu esimest päeva oleks foorumis ega teaks kuidas tsiteerimine ja vastamine käib.

Tsitaadi eelduseks on tsitaadi olemasolu ja tsiteerimisel on kindlad reeglid. Mõlemad nõuded on täitmata.
Vastuse eelduseks on eelneva küsimuse olemasolu. Ka see nõue on täitmata.

"foorum pole koht kus keele reegleid jälgima peaks".
Foorum on siiski koht kus me tuleme oma mõtete ja arvamuste edastamiseks. See on postitaja kohustus , et teised ta kirjutatust aru saavad. Võõra inimesega ei saa samamoodi suhelda nagu oma lapsepõlve tuttavatega molliraamatus. Kui kellegi eesmärk on ainult tema lähiringkonnale arusaadavas vormis suhelda. Tehke seda molliraamatus või kodus tapeedil. Ärge tulge inimesi süüdistama kui nad teist aru ei saa.

Mida lause "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum" eestikeeles tähendab.

1. Kui lauset kasutada eelnevate eelduste ja seletusteta, näiteks kohe teksti alguses.
Tegu on tüüpilise vaeglausega, millest on midagi välja jäetud ja mille me juurde mõtleme. Neid sõnu pole palju mis siia sobiks. "On" ja "oli" on kõige tõenäolisemad.
Lause tähendaks "SirAskAlot on/oli Eesti suurim tehnikafoorum"

2. Küsimuse vastus. Seda juhul kui lausele on eelnenud küsimus. Kui küsimust ei ole, siis kehtib 1. tähendus.
3. Eelnevalt kokkulepitud või olukorrast tulenevalt selgelt arusaav tähendus.
3(a)Eelnevalt kokkulepitud lausete tähendused on tihti kasutusel sõjaväes ja meditsiinis, kus igal sekundil on suur väärtus. Minuteada ei ole sellel lausel eelnevalt kokkulepituid tähendusi.
3(b)Olukorrast tulenevalt selge tähendus.
Näiteks. SirAskAlot tuleb hommikult tööle. Koridoris möödub ta trollivabriku direktorist Tomorrow, kes ütleb talle "SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum". SirAskAlot saab kohe aru , et täna peab ta HV foorumis trollima. Kuna SirAskAlot ei tööta trollivabrikus , siis ei saa ta sellisest lausest aru.

Keelevälised tõlgendused
4. sotsiaalmeedia "vabad reeglid". Lausel on eestikeeles juba tähendus olemas. Mingi 3-s tähendus kindlustab , et võõras inimene saab teist valesti aru.
5. Kirja viga. See on antud juhtumil kõige tõenäolisem, sest muud tähendused on ebaloogilised.

Tänan kõiki kes postitasid asjaliku tagasisidet.
Kindlasti huvitab kedagi. Milleks kõik see jama ?
Tahtsin olla kindel, et ma sain elus esimest korda sõimata korrektsest emakeelest arusaamise eest.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 15.06.2024 13:51:30 vasta tsitaadiga

SirAskAlot, tehnikafoorum kust saab ka keeleabi thumbs_up.gif
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
psauce
Kreisi kasutaja

liitunud: 30.03.2011



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 15.06.2024 13:54:31 vasta tsitaadiga

SirAskAlot, SirAskAlot, SirAskAlot, Eesti suurim tehnikafoorum.

Mis nüüd saab? Kui ennem oli lihtsalt üte koma lause, siis millega nüüd tegu? monkey.gif

_________________
Kasutajaga meim äri ei tee temapoolse ebaausa käitumise tõttu.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mina634
HV kasutaja
mina634

liitunud: 10.11.2023




sõnum 15.06.2024 14:04:28 vasta tsitaadiga

Asi on ajas. Kui 20 aastat tagasi öeldi, et bitcoin. Mis asja?
Nüüd - saavad aru.

Aga jälle.. kui ütlen: PulseBitcoin. Ja jälle. Mis asja?
..

Kui ütlesid nõuka ajal, et on taskus mobiil. Mis asja? fofiil..? Debiil.

Nüüd kasutavad kõik seda debiili.

_________________
Hüvasti, Maria #AI #Estrade #Pop #Electro
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Küsimus targematele - lause ehitus ja sellest tulenevalt lause tähenduse tõlgendamine.
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.