Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Turvalisus ja privaatsus »  RIA kutsub inimesi üles oma IT-vaatlikkust testima märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.07.2023 16:51:39 RIA kutsub inimesi üles oma IT-vaatlikkust testima vasta tsitaadiga


Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) pöörab juulis aset leidva küberteadlikkuse tõstmise kampaaniaga tähelepanu ohtudele, mis Eesti inimesi küberruumis varitsevad ning mille tõttu meie ettevõtted ja inimesed võivad jäävad ilma olulistest andmetest, kontodest ja rahast.

Kampaaniaga kutsutakse inimesi üles oma harjumuspärast käitumist teadlikumalt jälgima ning testima oma IT-teadmisi www.itvaatlik.ee/test lehel.

Loe edasi: https://ria.ee/uudised/ria-kutsub-inimesi-ules-oma-it-vaatlikkust-testima

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Some
HV vaatleja

liitunud: 07.11.2001




sõnum 08.07.2023 09:06:57 vasta tsitaadiga

Test oli nii jaburate küsimustega, et isegi vanaema saab 12/12 punkti...
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 9
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
A.S.
HV Guru

liitunud: 27.10.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 08.07.2023 09:34:44 vasta tsitaadiga

Vanaema ehk saab, aga need, kellel siin regulaarselt perse lohku tõmmatakse, ilmselt ei saa.
Kommentaarid: 33 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 33
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
woox2k
Kreisi kasutaja
woox2k

liitunud: 25.03.2009




sõnum 08.07.2023 11:38:26 vasta tsitaadiga

Ilmselgelt pole sihtgrupiks keskmine HV kasutaja ka. Siin võime küll naerda, et kes see nii loll on ja "parool123" endale parooliks paneb. Kahjuks selliseid on väga häiriv hulk ja nende teadlikkust üritataksegi tõsta. Sellest tõenäoliselt abi eriti pole, kuna õige sihtgrupp ei hakka seda testi tegema niikuinii aga võimaluste loomine huvilistele on ju tore.

Vajalik selline tegevus on juba selle pärast, et ega siis need vähem turvateadlikud inimesed ainult endale liiga ei tee. Väga suur hulk nendest käib ka tööl arvutite taga viies oma teadmatusega kogu asutuse turvalisust alla. Sõpradele/tuttavatele teadmatusest valeinfo levitamine ja selle kaudu probleemi levitades on ka jama. ("Mul on aastaid 1232123 parool olnud ja töötab küll!")

EDIT: Ma sain 11 punkti icon_lol.gif Võibolla mõtlesin üle aga kuidas ma saan eeldada, et iga seade annab koguaeg ise märku tarkvarauuendustest, et ootan selle teavitust ja enne ei tee midagi. Samahästi võiks ju öelda, et ei teegi uuendusi kuna Windows teeb ise siis kui tahab.

_________________
Mess with the best, die like the rest!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 18
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 09.07.2023 14:51:14 vasta tsitaadiga

Ma sain 11/12. Üritasin lihtsalt arvata, mis nende arvates õige vastus on kuigi nii mõnegi puhul oleks tahtnud vastata, et oleneb n+1 asjaolust.
Libastusin siis sellega, et küsimusele kui tihti peab tarkvara uuendama vastasin, et iga päev icon_biggrin.gif Noh, ise mõtlesin ka, et iga päev ikka ei pea, aga kuna variant "siis kui teavitus tuleb" polnud ka päris sobiv(iga tarkvara ei teavita ja vahel keeran ise teavitused kinni) ning varianti "siis kui vaja" ei olnud, siis ei teadnudki mis nende arvates õige on.

Kusjuures paroolidega olen ma ka üsna nii ja naa seisukohal. ualsiu77,.45Hh|vbXj38C;uufIjk on kindlasti väga kõva parool. Aga proovi sa see meelde jätta. Kui selle juba kuskil mujal salvestad, siis on see jälle teistpidi turvarisk.
On ka vingete paroolihalduritega turvaintsidente olnud, kollane kleeps monitori küljes oleks võib-olla isegi turvalisem kuna see eeldab et peab sellele kleepsule füüsiline ligipääs olema. Parem oleks kui parool on selline, mis meelde jääb ja mida kuhugi ei salvestagi.
Kommentaarid: 76 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 59
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
woox2k
Kreisi kasutaja
woox2k

liitunud: 25.03.2009




sõnum 09.07.2023 15:17:40 vasta tsitaadiga

Alati tuleb nende imelike paroolinõuete peale meelde see xkcd: https://xkcd.com/936/
Parooli teeb siiski tugevaks selle pikkus, mitte ainult kasutatav tähemärgi kogum. Suvaline sõnaraamatu sõnadest koosnev aga 30+ tähemärki pikk lause on oluliselt turvalisem kui 10 ühiku pikkune suvalisi märke sisaldav parool. Jama on muidugi selles, et tänapäeval on populaarne nõuda igasugu sümboleid ja numbreid paroolis ja tihti ongi 25 märki maksimaalne pikkus (mõnes kohas isegi vähem).

_________________
Mess with the best, die like the rest!


viimati muutis woox2k 09.07.2023 15:19:19, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 18
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 09.07.2023 15:18:38 vasta tsitaadiga

napoleon, tegin ka sama vea. Aga tegelikult selliseid asju võiks isegi mingi telemänguna teha. Jõekalda 2 pere võistlussaate vorm oleks vahel tore vaadata.
_________________
dell somm ding mi poi
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
woox2k
Kreisi kasutaja
woox2k

liitunud: 25.03.2009




sõnum 09.07.2023 15:20:19 vasta tsitaadiga

raul141 kirjutas:
napoleon, tegin ka sama vea. Aga tegelikult selliseid asju võiks isegi mingi telemänguna teha. Jõekalda 2 pere võistlussaate vorm oleks vahel tore vaadata.

Iseenesest super idee ju kui asja point on maalide teadlikkust tõsta.

_________________
Mess with the best, die like the rest!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 18
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Prillpapa
HV kasutaja

liitunud: 04.06.2022




sõnum 09.07.2023 15:31:17 vasta tsitaadiga

Tarkvara uuendamise teema on mitmekesisem tõesti, kui palju kordi on firefoxi ja ID-kaardi koostöö katki läinud, emma kumma uuendamise tõttu. Isegi IT profid ei tormavat esimese teavituse paela 1000+ töökohta uuendama, et sedasi riskida vigaste töökohtadega. Enne testitakse ise või oodatakse natuke, kui mujalt ilmast uuenduse tõrke uudiseid ei tule, võib ka ise proovida.
Kas isegi see meite uhkus ID-kaardi tarkvara ei ole uuendusega vigu kaasas kandud, kus väljaandja kiirem soovitus mitte uuendada või kasutada vanemat versiooni, kuniks viga-vead parandatud.

Hiljuti Synology võttis oma värske uuenduse maha/tagasi, sest uuendus jooksutas kinni NAS-id millele internetiühendus puudus. Enda NAS oli jõudnud ära uuendada aga mu NAS-il oli ka internetiühendus ja viga ei ilmnenud.
Ka siinse foorumi Windowsi ja ka graafika draiverite teemas on omajagu postitusi, kus uuendus on midagi katki teinud - kogenum kasutaja pigem lähtuks "tark ei torma" või iidne inseneritarkus "ära paranda töötavat süsteemi" icon_lol.gif

Omaette teema, kuivõrd sisulised selline teavituskampaanida on, või on rohkem projektikirjutajate rahalüps. Kunagi kui ministeeriumite eelarveid kärbiti, kaotati ära need igasugused küsitavad kampaaniate tegemine, ainult kampaaniad ei kadunud kuskile, usinad ametnikud tegid oma MTÜ, kirjutasid rahataotlusprojekte, kus 2/3 MTÜ palkadeks ja 1/3 voldikute, küsitluste, ennetustöö jm tarbeks - ja ühiskonna son koguaeg midagi, mida saaks ennetustööja parema teavitustööga justkui parandada. Praktikas ei mõõda muidugi keegi, kui tõhus konkreetne rahakulutus teavitus-ennetus meede oli.

_________________
---
Kommentaarid: 16 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
videvlane
HV vaatleja

liitunud: 04.01.2012




sõnum 09.07.2023 17:52:19 vasta tsitaadiga

Sain 12/12 ilma mingeid videosid vaatamata, kuna õigeid vastuseid ära arvata oli lihtne. Samas reaalses elus ma kõiki neid punkte nii täpselt ei järgi. Windowsi uuendusi teen küll siis, kui käsib, aga kõiki programme ma pidevalt ei uuenda. No laisk olen lihtsalt, ja nagu eelmine postitaja ütles, ei taha alati surkida laitmatult töötavat süsteemi.

Mis paroolidesse puutub, siis jah kasutan analoogmeetodit - kirjutan paberile, mida ma päris laua peale kõigile näha vedelema ei jäta. Sellistel saitidel, kus mingid kaardiandmed vms tundlik info, kasutan ka kaheastmelist kinnitust. Paroolihaldureid ei usalda, sest tõesti on ka neisse sisse häkitud.
Kommentaarid: 2 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 2
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
HDvurle
HV pensionär
HDvurle

liitunud: 03.04.2002




sõnum 17.07.2023 20:35:31 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Ma sain 11/12. Üritasin lihtsalt arvata, mis nende arvates õige vastus on kuigi nii mõnegi puhul oleks tahtnud vastata, et oleneb n+1 asjaolust.
Libastusin siis sellega, et küsimusele kui tihti peab tarkvara uuendama vastasin, et iga päev icon_biggrin.gif Noh, ise mõtlesin ka, et iga päev ikka ei pea, aga kuna variant "siis kui teavitus tuleb" polnud ka päris sobiv(iga tarkvara ei teavita ja vahel keeran ise teavitused kinni) ning varianti "siis kui vaja" ei olnud, siis ei teadnudki mis nende arvates õige on.

Kusjuures paroolidega olen ma ka üsna nii ja naa seisukohal. ualsiu77,.45Hh|vbXj38C;uufIjk on kindlasti väga kõva parool. Aga proovi sa see meelde jätta. Kui selle juba kuskil mujal salvestad, siis on see jälle teistpidi turvarisk.
On ka vingete paroolihalduritega turvaintsidente olnud, kollane kleeps monitori küljes oleks võib-olla isegi turvalisem kuna see eeldab et peab sellele kleepsule füüsiline ligipääs olema. Parem oleks kui parool on selline, mis meelde jääb ja mida kuhugi ei salvestagi.

Kasuta parooli haldurit.

_________________
Teie küsimused on vastatavad, kuid meie vastused on küsitavad.
IT uudissõnad. Pihuarvuti - pihkar, pihuarvuti kasutaja - pihkur.
Kommentaarid: 21 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 16
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
dud66
HV veteran
dud66

liitunud: 20.08.2007




sõnum 15.08.2023 12:00:12 vasta tsitaadiga

Küsimustik ja materjal on täitsa OK - algklassidele ja vanuritele aga ma tegelt tahaks teada, et kui palju selle loomisele raha kulutati icon_eek.gif
_________________
Kommenteerige kasutajaid, siis teavad teised ka mida oodata!
Kommentaarid: 54 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 51
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RCC
HV Guru
RCC

liitunud: 03.12.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.12.2023 13:12:34 vasta tsitaadiga

Miks on tarkvarauuendused olulised?
1. Paigalseisu vältimiseks
2. Et arvuti vanaks ei jääks
3. Sest tegemist on reegliga
4. Turvalisuse tõstmiseks

kõige enam klapiks siia 3 ja 1. umbes nii, et nii on alati tehtud ja tehakse edaspidi. umbes, et jõulude aegu sööme kindlasti verivorsti ja hapukapsast. tegeliku turvalisusega ei ole uuendustel mingit pistmist. sellepärast ongi turvalistes masinates veel dos-i laadsed süsteemid, mida EI uuendata.

_________________
piirkonnas on tõrge - turutõrge. mullnett, 1ns , 870M iops, 1tb/s
Kommentaarid: 183 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 8 :: 1 :: 146
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
mina634
HV kasutaja
mina634

liitunud: 10.11.2023




sõnum 21.12.2023 13:25:26 vasta tsitaadiga

2. Et arvuti vanaks ei jääks.

Microsoftil on komme, et kui enam windows ei uuenda, siis tuleb uus arvuti osta.

_________________
Kuna ettekujutused kavatsustest on subjektiivsed, võib arendajate ainus ohutu tee olla toote anonüümne loomine, nagu tegi Satoshi Nakamoto Bitcoiniga ( BTC ). Kui pole kedagi, keda vastutusele võtta, pole ka juhtumit.
(keegi kuskil ütles)
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Turvalisus ja privaatsus »  RIA kutsub inimesi üles oma IT-vaatlikkust testima
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.