Avaleht
uus teema   vasta Tarkvara »  Linux & UNIX »  Abi vaja linuxi paigaldamisel märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Muhekas
HV Guru
Muhekas

liitunud: 29.10.2011




sõnum 01.11.2021 13:53:32 Abi vaja linuxi paigaldamisel vasta tsitaadiga

Soovin oma " pensionärile " selga ajada siis linuxi kuna vanur ei suuda toime tulla win10-ga. Ja masinas HDD veel peal. Mida te soovitaksite ? Ja kuidas käib selle op süstewmi selga ajamine arvutile? Ja kas ma pean hakkama draivwreid kuskilt käs8tsi taga ajama? Masin on umbes 12 aastat vana läpakas, kuidagi ei raatsi teist minema visata. Hädapärasemaks kasutamiseks voiks ta ju kapi otsas olla, hea kööki kaasa võtta vahest ja retsepte vaadata. Ah jaaa dvd rom ka ei toimi. Aitäh
_________________
#Olen küberkiusamise vastu!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 04.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.11.2021 14:09:11 vasta tsitaadiga

Soe soovitus - HDD peale võib panna mõnest megabaidist koosnevat operatsioonisüsteemi. Kõikide suuremate puhul, ka rondi puhul, tasub võtta see paarkümmend eurot ja panna kasvõi odav SSD sisse. Sest muidu on see lihtsalt kohutavalt aeglane ja raskesti talutav tulemus, vahet pole, mida sinna installid. Ilmselt ka Win10 oleks SSD'ga kasutatav.

Draiverite muret linuxis sisuliselt pole, kui me räägime sellest, et suvaline dülearvuti teeks tavaprotseduure. Võid muidugi ütelda oma läpaka margi, saab midagi täpsemalt arvata. Aga just vanemate arvutite puhul võiks olla kõik vajalik kernelis olemas ja kaasas.
Kommentaarid: 177 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ahoioi
HV kasutaja

liitunud: 22.11.2017




sõnum 01.11.2021 14:11:43 vasta tsitaadiga

Valid siit https://distrowatch.com omale meelepärase väljanägemisega linuxi, pulgale ja annad minna. Kui ID-kaart tähtis, siis mõni ubuntulane. Palju seal paigaldamisel näppida pole vaja. Ubuntulased on lasknud parooli ka paari tähelise panna. Paigaldamisel paned automaatne sisselogimine, kui käivitamisel parooli ei viitsi sisestada.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Muhekas
HV Guru
Muhekas

liitunud: 29.10.2011




sõnum 01.11.2021 15:51:23 vasta tsitaadiga

Dirty Harry kirjutas:
Soe soovitus - HDD peale võib panna mõnest megabaidist koosnevat operatsioonisüsteemi. Kõikide suuremate puhul, ka rondi puhul, tasub võtta see paarkümmend eurot ja panna kasvõi odav SSD sisse. Sest muidu on see lihtsalt kohutavalt aeglane ja raskesti talutav tulemus, vahet pole, mida sinna installid. Ilmselt ka Win10 oleks SSD'ga kasutatav.

Draiverite muret linuxis sisuliselt pole, kui me räägime sellest, et suvaline dülearvuti teeks tavaprotseduure. Võid muidugi ütelda oma läpaka margi, saab midagi täpsemalt arvata. Aga just vanemate arvutite puhul võiks olla kõik vajalik kernelis olemas ja kaasas.


“Vanahärra” nimi on Asus N53Jg aga selge ma rohkem teemat ei puuduta kuni uus ketas ostetud

_________________
#Olen küberkiusamise vastu!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
laurx
Aeg maha 30
laurx

liitunud: 24.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.11.2021 18:53:52 vasta tsitaadiga

https://laptops-specs.blogspot.com/2010/11/asus-n53jg-specifications.html

i ju. ssd sisse ja veab ka w11 t.

_________________
Ketas, ketta, ketast, kettasse, kettas, kettast, kettale, kettal, kettalt, kettaks, kettani, kettana, kettata, kettaga. <--SPIKKER
mõned sülerid, mis hetkel müüa on -> https://www.facebook.com/marketplace/profile/100087345405856/ värskeim loetelu. Ei mingit otsa.ee d. kätte saad asap.
Kommentaarid: 1102 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 704
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 04.09.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.11.2021 19:45:57 vasta tsitaadiga

See on jah Suvaline Vana Läpakas (tm), mis võiks SSD ning 4GB RAMiga vägagi okei olla netiarvutina ka tänapäeval. Kui RAMi on 2 GB, siis see ka natuke poob. Aga jah, SSD teeb imesid.

Linuxiks võta, mis meeldib. Või kui ei oska eelistada, siis midagi levinut, Ubuntu näiteks.
Kommentaarid: 177 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Muhekas
HV Guru
Muhekas

liitunud: 29.10.2011




sõnum 02.11.2021 16:26:54 vasta tsitaadiga

Dirty Harry kirjutas:
See on jah Suvaline Vana Läpakas (tm), mis võiks SSD ning 4GB RAMiga vägagi okei olla netiarvutina ka tänapäeval. Kui RAMi on 2 GB, siis see ka natuke poob. Aga jah, SSD teeb imesid.

Linuxiks võta, mis meeldib. Või kui ei oska eelistada, siis midagi levinut, Ubuntu näiteks.


Kunagi sai rammi juurde pandud, aga palju seda on ei mäleta enam.

_________________
#Olen küberkiusamise vastu!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 03.11.2021 10:42:27 vasta tsitaadiga

Soovitus -kõigepealt tasub selgeks teha mis plaan on vana rondi kasutamisel. Mida vanem ront, seda uimasemalt Linux jookseb. Linuksil saab vanemate distributsioonide valimisega vähem ressurssi nõudva variandi peale panna aga see on siiski poolik lahendus. Ise olen rontidele Debiani kõige nudima variandi pannud (alustuseks vaid konsoolekraan, hiljem olen X kas KDE või Gnomega lisanud) ja siis käsitsi vaid need pakid lisanud mida vajan. Aga see lähenemine nõuab juba Linuxi teadmisi ja enne tuleb need selgeks õppida.
Kui eesmärk on linuxi õppimine siis otsi vanahärrale kõige väiksema nõudmistega minimaalne distributsioon. sel juhul saad täiesti normaalselt lippava süsteemi ja saad asja käppa!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Muhekas
HV Guru
Muhekas

liitunud: 29.10.2011




sõnum 03.11.2021 13:07:41 vasta tsitaadiga

kalvis kirjutas:
Soovitus -kõigepealt tasub selgeks teha mis plaan on vana rondi kasutamisel. Mida vanem ront, seda uimasemalt Linux jookseb. Linuksil saab vanemate distributsioonide valimisega vähem ressurssi nõudva variandi peale panna aga see on siiski poolik lahendus. Ise olen rontidele Debiani kõige nudima variandi pannud (alustuseks vaid konsoolekraan, hiljem olen X kas KDE või Gnomega lisanud) ja siis käsitsi vaid need pakid lisanud mida vajan. Aga see lähenemine nõuab juba Linuxi teadmisi ja enne tuleb need selgeks õppida.
Kui eesmärk on linuxi õppimine siis otsi vanahärrale kõige väiksema nõudmistega minimaalne distributsioon. sel juhul saad täiesti normaalselt lippava süsteemi ja saad asja käppa!


Masin jääks netimasinaks ei enamat ja, et oleks ka idkaardi tugi

_________________
#Olen küberkiusamise vastu!
Kommentaarid: 20 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 17
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
laurx
Aeg maha 30
laurx

liitunud: 24.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.11.2021 15:56:41 vasta tsitaadiga

Iiinuks mingi imerohi pole. "S" parem kui w litsents on.
_________________
Ketas, ketta, ketast, kettasse, kettas, kettast, kettale, kettal, kettalt, kettaks, kettani, kettana, kettata, kettaga. <--SPIKKER
mõned sülerid, mis hetkel müüa on -> https://www.facebook.com/marketplace/profile/100087345405856/ värskeim loetelu. Ei mingit otsa.ee d. kätte saad asap.
Kommentaarid: 1102 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 704
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
avrn
Kreisi kasutaja

liitunud: 15.02.2007




sõnum 03.11.2021 18:16:56 vasta tsitaadiga

Muhekas kirjutas:
kalvis kirjutas:
Soovitus -kõigepealt tasub selgeks teha mis plaan on vana rondi kasutamisel. Mida vanem ront, seda uimasemalt Linux jookseb. Linuksil saab vanemate distributsioonide valimisega vähem ressurssi nõudva variandi peale panna aga see on siiski poolik lahendus. Ise olen rontidele Debiani kõige nudima variandi pannud (alustuseks vaid konsoolekraan, hiljem olen X kas KDE või Gnomega lisanud) ja siis käsitsi vaid need pakid lisanud mida vajan. Aga see lähenemine nõuab juba Linuxi teadmisi ja enne tuleb need selgeks õppida.
Kui eesmärk on linuxi õppimine siis otsi vanahärrale kõige väiksema nõudmistega minimaalne distributsioon. sel juhul saad täiesti normaalselt lippava süsteemi ja saad asja käppa!


Masin jääks netimasinaks ei enamat ja, et oleks ka idkaardi tugi


Valmis asjadest tasuks võibolla Lubuntu poole vaadata, sel juba suunitlus vähema jõudlusega masinatele, samas sobib suurem enamus Ubuntu ja Debiani oskusteabest.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ahoioi
HV kasutaja

liitunud: 22.11.2017




sõnum 04.11.2021 09:12:30 vasta tsitaadiga

Mis nende brauseritega on, et peab käsitööd videote vaatamisel tegema? Youtuubi näitavad kenasti, mujalt ka, Opera on olnud selline, mis mõnest kohast mõnda videot ei taha näidata, samas teised näitavad. Ja ID-kaardi peaks vist kõigil Ubuntu põhistel tööle saama, mul Zorin ja kärab kenasti, olen ka mõnedel teistel sarnastel proovinud.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.11.2021 11:08:52 vasta tsitaadiga

Riistvaraline kiirendus on videode puhul probleemiks, aga selle tausta süvenemine on siinkohal liiga sügav jäneseurg, et antud teemas peatuda. Keda huvitab, võib ise uurida n. https://youtu.be/5Y7-dRyFQ8s

Lihtsalt mingi koduse arvuti jaoks, mille osas pole erilisi nõudeid ja mille puhul pole oluline, kuidas või millega, saab hakkama küll. Jah, kõik ei avane kindlasti ludinal nagu kaasaegsemal arvutil ja mõne nupuvajutuse tulemust tuleb kauem oodata, kuid kui suures plaanis toimib ja saab mõne soovitud internetilehe lahti, taustaks muusikat mängima, siis ilmselt täidab see juba suuresti eesmärgi.

Distro valiku osas võib ise proovida, enamik toimib paigaldamata otse pulgalt ja kui juba selles keskkonnas ei saa midagi tehtud, siis ega otse raual asi palju parem ei saa olema ja selle järgi otsustadki. Kui kogemus on aktsepteeritav, siis anna minna, kui pole, siis pole mõtet end läbi paksu ja vedela pressides it-vuuduuga tegeleda, ilmselt rahuldavat kogemust lihtsa vaevaga sealt välja ei võlu.

_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ahoioi
HV kasutaja

liitunud: 22.11.2017




sõnum 04.11.2021 12:29:40 vasta tsitaadiga

Ma ei tea, kas sellist asja kõigil distrodel esineb, aga sellel, mida ma kasutan, tuli veebilehtede kiireks avamiseks IPV6 võrgu seadetes ära keelata, muidu näiteks delfi avamiseks läks 10+ sekundit, nüüd alla ühe.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DigeBeni
HV Guru
DigeBeni

liitunud: 06.11.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.11.2021 13:15:38 vasta tsitaadiga

Üldjuhul ei ole ipv6 probleemiks, kuid kuna see on erinevate süsteemiplatvorimide, seadmete ja rakenduste lõikes üsna ebaühtlasel tasemel implementeeritud, siis ei ole probleemid üldse haruldased.

Teisalt jällegi, antud teema kontekstis pole põhjust ette ega üle muretseda ja tegeleb probleemiga, kui see tekib.

_________________
Kommentaarid: 193 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 5 :: 160
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Kassmees
Kreisi kasutaja
Kassmees

liitunud: 02.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.11.2021 16:05:34 vasta tsitaadiga

Tegelikult SSD ei ole Linuxile tingimata vajalik. Kergema töölauaga (Lxde, Xfce) laiatarbedistrod elavad kenasti vana hdd peal ja on seal kenasti kasutatavad. Nende install ja seadistamine on lihtsad. Variandid on näiteks Lubuntu, Xubuntu, Mint Xfce. Mintil võib kiirema käigu saamiseks keelata graafikaefektid ja Compiz´i, sest nende puudumine ei mõjuta kasutamise kvaliteeti halvemuse suunas.
Poest saab 120GB SSD juba 20 euroga ja see töötab. Ei ole mõtet kuulata foobikute väiteid, et "see läheb sul kahe kuu pärast loojakarja". See töötab aastaid. Kui ei ole selliseid hobisid nagu piraatfilmide tirimine jne, siis sellest mahust jagub kauaks. Siis tegelikult toimib ka 60GB SSD, mida saab mõnikord tasuta. Kes üritab sulle pähe määrida, et sa tingimata PEAD ostma vähemalt terabaidise ja sajaeurose ketta, sellel on tihti lihtsalt mingi edevuse kiiks.
Win10 saab SSD abil küll kiirema vungi, seega kui otsustad Winni edasi kasutada, on kettavahetus väga hea samm.
Kommentaarid: 57 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 46
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
Lautirs
HV vaatleja

liitunud: 22.07.2013




sõnum 17.11.2021 11:13:03 vasta tsitaadiga

ID kaardi tarkvara töötab mul kenasti ka Manjaroga thumbs_up.gif
Kommentaarid: 28 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 23
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 19.11.2021 14:30:28 vasta tsitaadiga

Brauseritest chromet soovitan. Vähemalt mul kiiresti töötab ja blokib hästi küpsiseid.
_________________
dell somm ding mi poi
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Paadialune
HV vaatleja
Paadialune

liitunud: 11.08.2012




sõnum 02.12.2021 18:12:34 vasta tsitaadiga

Kassmees head soovitused thumbs_up.gif

Jagan ka oma kogemust. Minul vanemad, vanavanemad, onud, tädid on kõik saanud tavaliseks kasutamiseks 8-13 aastat vanuse sülearvuti, millele peale lastud Xubuntu. Kui inimene kasutab juba kord nädalas arvutit, siis soovitavalt SSD (pole ju kallid enam). Mõnel aktiivsemal 4 või siis 8 GB, aga osad ka 2 GB RAM-iga. Pole kellegagi suuremaid probleeme olnud, kõik on ära harjunud. Xubuntu saab väga lihtsalt Win7 sarnaseks teha. Soovitan kindlasti Ubuntu puhul Windows Tweak Manageri peale panna ja igasugused vidinad maha võtta (compositor näiteks), eriti kui plaan 2 või 4GB RAM-i peale jääda. 4GB-ga saab juba Youtube-is ka toimetatud. Lisaks olen mina alati peale pannud digidoc, libreOffice, Audacious, SMPlayer, Firefox. Soovitavalt ka remote desktop, aga minu kogemusel ei olenud vaja väga seda puutuda. Praegu saavad paljud ka ise uuenduste tegemisega hakkama. Soovitan sudo õigused jätta endale. Kindlasti valida Ubuntu poolt LTS (Long Term Support) versioon, neil põhitugi 4-aastat, kuid võid lasta ka kauem jooksutada.

Lubuntu olen kasutusse võtnud siis, kui arvutid on ikka korralikult vanad - näiteks ei toeta 2 GB RAM-i. Kui Xubuntul vidinad välja lülitada, siis suurt vahet Lubuntuga ressursi kasutuses tegelikult pole.

Muhekas kui oled jõudnud töö ära teha võid jagada kogemust, võimelik et sellest on kasu ka teistele. Endalgi huvitav teada, et mis probleemid tekivad.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 3
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Kassmees
Kreisi kasutaja
Kassmees

liitunud: 02.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.12.2021 11:52:27 vasta tsitaadiga

Toimivad needki. Mul on kaks Asus eeePC 900 seeria masinat. 2GB rammi kummalgi sees ja Q4OS peal.
Ja Asus 1225C, kah 2 GB rammiga, Linux Mint on peal.
Vahel on hea selline ülikerge asi seljakotti pista, et mobiilsena kuskil netis käia või
haiglapalatis õhtuid sisustada.
Kommentaarid: 57 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 46
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
aht0
HV veteran

liitunud: 14.10.2003




sõnum 24.12.2021 00:19:42 vasta tsitaadiga

Asus 1225C sõi ka Android-x86'te täitsa okeilt. Veebi kasutamine oli üle "mobiilse" brauseri mõnusam , poovat Javascripti oli saitidel vähem. Winide ja laiatarbe-linuxitel veebribrauserite kood kippus teisel muidu brauseris vägisi hinge kinni kakkuma.
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 71
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Kassmees
Kreisi kasutaja
Kassmees

liitunud: 02.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.12.2021 08:48:16 vasta tsitaadiga

Minu isendil on selline kiiks, et USB peal olevaid installikaid ei tunne ta ära. Pulki näeb, aga väidab, et "opsüsteeme ei leitud". Tuleb opsüsteem kettale installida teises arvutis ja siis ketas sellesse läpparisse panna. Kas Android hakkab nii tööle? Hea variant katsetamiseks.
Kommentaarid: 57 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 46
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
laurx
Aeg maha 30
laurx

liitunud: 24.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 27.12.2021 08:57:18 vasta tsitaadiga

Sa osta targast 18€ eest väline rom.
_________________
Ketas, ketta, ketast, kettasse, kettas, kettast, kettale, kettal, kettalt, kettaks, kettani, kettana, kettata, kettaga. <--SPIKKER
mõned sülerid, mis hetkel müüa on -> https://www.facebook.com/marketplace/profile/100087345405856/ värskeim loetelu. Ei mingit otsa.ee d. kätte saad asap.
Kommentaarid: 1102 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 704
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Tarkvara »  Linux & UNIX »  Abi vaja linuxi paigaldamisel
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.