Avaleht
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Mis loogika alusel tundub osadele inimestele niimoodi õige? märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 17.08.2021 13:14:12 vasta tsitaadiga

Reaalselt selle teema algatamine on minu jaoks mõttetu. Loen kommentaare, kes parandavad, sõimavad aga kuhu see siis nagu viib? Me oleme ammu läinud mandumise teed ja selle vast võitlemine ongi naljakas. Teatud sõnad mis välja toodud reaalselt saabki tulevikus nii ju kasutada. Näitena raud tee. Paljud sõnad meil ongi mujalt sisse toodud või mugandatud. Me isegi sõimame näo täis kui inimene valesti või aktsendina teist keelt räägime. Sellist asja ei praktiseerita enamasti mujal, sest me oleme alandlik ja teatud ajalooga rahvas. Kui ülevalt poolt nii paika pannakse, siis nii peabki olema. Ja kõige naljakam on see, et me teeme märkusi, mis vead meil suhtlemisel tekivad, siis pole ime, et isegi tuttavad omavahel ei räägi, sest kardetakse midagi valesti öelda või kirjutada. Ootan huviga korrekteeritud teksti.
_________________
dell somm ding mi poi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 13:20:27 vasta tsitaadiga

"Korrigeerima" on meile juba varasemalt mugandatud, kas tasub samast allikast uuel kujul laenamist? icon_smile.gif A noh, küll keegi teostab korrekteerimise. icon_smile.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Killer85
HV veteran

liitunud: 12.06.2002




sõnum 17.08.2021 13:23:43 vasta tsitaadiga

Jah, reaalselt on õigekiri tõepoolest mõttetu.
Kirjuta aga julgelt "raud tee" edasi, YOLO
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 17.08.2021 13:38:48 vasta tsitaadiga

Killer85, kui sa sellist asja muuseumis tulevkus näed siis kas ei ole see kombekas antud ajas? Või ajame noored tulevikus segadusse, sest nii peab kirjutama ja välja ütlema?
_________________
dell somm ding mi poi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
The_Boss
HV Guru
The_Boss

liitunud: 13.01.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 13:53:05 vasta tsitaadiga

See, et keel ajas muutub, ei tähenda, et seda kohe vägistama peaks hakkama.
Keeles on palju reegleid kokku lepitud põhjusega, et vältida üksteise valesti mõistmist näiteks.

"Raud tee" on üsna halb näide ka. Pole mingit põhjust nii kirjutamiseks.

Aegajalt ikka näeb näiteks FB-s kui keegi abi küsib, tekst täiesti vigane, kirjavahemärgid puuduvad jne. Ja kui keegi on palunud selgemalt kirjutada, on nähvatud vastu, et ega see riigieksam/kirjand pole.

_________________
Pakun sülearvutite tolmupuhastust, termopasta vahetust, emaplaatide remonti ja BIOS paroolide eemaldust.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 17.08.2021 14:23:48 vasta tsitaadiga

Näoraamatu näitena võibolla antud juhul võibolla saavadki kokku teatud inimesed, kes üksteist mõistavad. See, et minu pakutud variant keele kasutuseks sulle ei sobi, ma ju ei sind maha ei laida. See, et teatud asjade puhul teatud põhjuslikud vajadused tekivad, ei anna alust erinevate põhjuste välistamiseks. Nähvamine ja kirjavigade otsimine ei olegi ju lahenduste otsimine. Esimene väldib kontakti ja teine proovib teist aidata. Ja esimene ei saa sellest aru ja ma ei ütlegi, et sa ei oska ennast väljendada. Mina ka ei oska vahel väljendada, aga me räägime väikestest asjadest lahendamata suuremat muret.
_________________
dell somm ding mi poi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
The_Boss
HV Guru
The_Boss

liitunud: 13.01.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 14:52:11 vasta tsitaadiga

raul141, nähvamiseks ei pea kirjavigu otsima. Piisab sellest, et üks pool ei suuda piisavalt (jah, piisavalt, mitte 100%) korralikult kirjutada, et teine pool aru saaks või oskaks isegi arvata, mis mõeldakse. Vahepeal piisab väga väikesest veast, kasvõi komaveast, et kogu teksti mõte vastupidiseks muutuks. Teine kord on piiriks see kui ainult 10% tekstist õigesti kirjutatud on. See näoraamatu näide ei saanud mitte kuidagi olla selline, et saavad kokku inimesed, kes üksteist mõistavad. Kui arvad, et nende juhtumite puhul olid lihtsad tähe, tühiku, üksiku kirjavahemärgi vead, siis... Peaksin ma tõenäoliselt 50 tundi päevas kulutama, et neid parandada jõuaks.

Nende segaste postituste all mõtlen ma ikka hullemaid tekste kui need, mida näiteks siinsamas elektritõukside ja elektrirataste teemades kasutaja Margus kirjutab.

Väiksed vead võivad päris palju öeldu mõtet muuta. Kui ikkagi keegi ütleb, et tule mulle bussijaama vastu ja mõtles selle all bussipeatust, siis näiteks minu puhul oleks vahe päris mitu kilomeetrit. See on isegi reaalne näide elust enesest.

_________________
Pakun sülearvutite tolmupuhastust, termopasta vahetust, emaplaatide remonti ja BIOS paroolide eemaldust.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 15:01:15 vasta tsitaadiga

Nähvad üldiselt ikka võõrale inimesele, kuna kirjapilt loob esmamulje ja vaatad selle baasil, et küllap ta ikka üks paras lammas on - isegi elementaarselt kirjutada ei oska. Miks peaksin lammast aitama? Las looduse seadus toimib ja rumal sureb. Tuttavale antakse andeks, võibolla tögatakse kergelt, kui väga üle valuläve läheb. icon_smile.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 15:48:34 vasta tsitaadiga

Nähvamisest pole eriti kasu. Need düsgraafikud ei saa lihtsalt sellest nähvamisest aru. Lihtsam on nende teksti mitte lugeda.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 17.08.2021 16:29:30 vasta tsitaadiga

Pigem ignorandid, kes korrektsest väljendusest lugu ei pea. Düsgraafi stiilist saab aru, et kirjutamisega raskusi, samuti need, kelle jaoks pole eesti keel emakeeleks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 16:41:26 vasta tsitaadiga

Kui inimese emakeel pole eesti keel, siis sellest saab aru. Lause algab igas keeles suure tähega, kirjavahemärgid on ka igas keeles olemas, pikem jutt jagatakse lõikudega samuti igas keeles jne.
Aga kas need kes kirjutavad kõik ühes jorus väiketähtedega ja ilma kirjavahemärkideta on ignorandid või düsgraafikud, vot seda ei tea. Mina ka ilmselt alati 100% korrektselt ei kirjuta, aga selleks et toota sellist krüptilist sisu nagu mõni "keenjus" lõustaraamatus, peaksin ilmselt ekstra pingutama mitte lohakas/ignorantne olema.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Killer85
HV veteran

liitunud: 12.06.2002




sõnum 17.08.2021 16:51:07 vasta tsitaadiga

Paljuski ka suhtumise küsimus.
Mina olen küll tänulik, kui mu kirjavigadele tähelepanu juhitakse. Ehk jääb ka edaspidiseks meelde.

Kui aga mõni leiab, et talle õigekirjaga hirmsat moodi liiga tehakse ning suisa KARDAB suhelda, siis ei oskagi nagu midagi arvata...
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
raul141
HV veteran
raul141

liitunud: 17.05.2003




sõnum 17.08.2021 17:06:55 vasta tsitaadiga

Jah see on üks viide, mida enamus ei erista, kes on üldse düsgraafik. Et siis eraldame sellised inimesed teatud keskondadest, nagu kombeks virtuaalruumis kasvõi foorumites? Avalikus ruumis nad niikuinii on tõrjutud seisus.

Scott kirjutas:
Pigem ignorandid, kes korrektsest väljendusest lugu ei pea. Düsgraafi stiilist saab aru, et kirjutamisega raskusi, samuti need, kellad foorumid on virtuaalruumis ka teinud? Avalikus ruumis on nad nii ehk naa tõrjutud.e jaoks pole eesti keel emakeeleks.

_________________
dell somm ding mi poi
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 17.08.2021 17:21:33 vasta tsitaadiga

Nüüd on kohane välja tuua üks foorumispetsiifiline aspekt.

raul141, kui kellelegi tsitaadiga vastatakse, siis oma jutt kirjutatakse ALATI tsiteeringu järele, mitte ette! Ette kirjutades läheb mitmetsitaadilises postituses muidu kõik arusaamatult segaseks.

Ainus kord, kui tsitaat oma jutu järel tuleb, on vastusena oma jutule ning tavaliselt on selline tsitaat pärit mujalt inforuumist.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 17:42:11 vasta tsitaadiga

raul141 kirjutas:
Jah see on üks viide, mida enamus ei erista, kes on üldse düsgraafik. Et siis eraldame sellised inimesed teatud keskondadest, nagu kombeks virtuaalruumis kasvõi foorumites? Avalikus ruumis nad niikuinii on tõrjutud seisus.

Scott kirjutas:
Pigem ignorandid, kes korrektsest väljendusest lugu ei pea. Düsgraafi stiilist saab aru, et kirjutamisega raskusi, samuti need, kellad foorumid on virtuaalruumis ka teinud? Avalikus ruumis on nad nii ehk naa tõrjutud.e jaoks pole eesti keel emakeeleks.


See on muidugi kurb kui düsgraafia on tõesti meditsiinilistel põhjustel ja inimene ei saa sinna ise suurt midagi parata. Samas kui ta ei suuda ennast kirjalikus vormis arusaadavalt väljendada, siis ei ole ju võimalik temaga kirjalikus vormis suhelda.

Aga mis veel kohati häirib on slängi kasutamine. Mingis kitsas ringis kus kõik teavad kõiki on see OK ja HV foorumis IT alase slängi kasutamine üldjuhul samuti, aga kuna erinevate erialade inimestel, eri põlvkondadel ja isegi erinevatest Eesti piirkondadest pärit inimestel on see erinev, siis võib kohati päris segadusse ajada.

EDIT:
Scott kirjutas:
Nüüd on kohane välja tuua üks foorumispetsiifiline aspekt.

raul141, kui kellelegi tsitaadiga vastatakse, siis oma jutt kirjutatakse ALATI tsiteeringu järele, mitte ette! Ette kirjutades läheb mitmetsitaadilises postituses muidu kõik arusaamatult segaseks.

Ainus kord, kui tsitaat oma jutu järel tuleb, on vastusena oma jutule ning tavaliselt on selline tsitaat pärit mujalt inforuumist.


Noh, siin foorumis on jah üldiselt tavaks et jutt lisatakse tsitaadi järele mitte ette. Aga meenub juba useneti ajast, et top vs. bottom postitamise teemal peeti ikka päris kõvad lahingud maha ning mõlemal leeril jäi õigust ülegi. Seega ei oskagi seisukohta võtta kumba pidi parem on.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 17:47:37 vasta tsitaadiga

napoleon kirjutas:
Aga kas need kes kirjutavad kõik ühes jorus väiketähtedega ja ilma kirjavahemärkideta on ignorandid või düsgraafikud, vot seda ei tea. Mina ka ilmselt alati 100% korrektselt ei kirjuta, aga selleks et toota sellist krüptilist sisu nagu mõni "keenjus" lõustaraamatus, peaksin ilmselt ekstra pingutama mitte lohakas/ignorantne olema.

Ses osas võiks endal mingi väike sisetunne olla, kus kuidas kirjutada. Ma olen kunagise IRC-u ajalooga ja ei kirjutanud seal keegi suurtähtedega (mõni üksik esteet välja arvatud). Ega isegi. Samas olid kanalis kõik juba tuttavad ja polnud probleemi. ICQ ja MSN Messenger sama lugu - tuttavatega suheldes polnud vahet. Samas foorumitesse ma olen alati püüdnud enamvähem korrektselt kirjutada, kuna loevad ka võõrad, kes kujundavad selle järgi esmamulje. Sama asi kommentaariumites ja sotsmeedias (mida ma praktiliselt ei kasuta).

Viimasel ajal on aga erinevad sõnumivahetusrakendused hakanud vaikimisi automaatparandusi kasutama. Sealhulgas automaatne suurtäht lause alguses. Ma lülitan need tavaliselt välja ja siis olen kuskil tuttavate chatis nagu must lammas oma väiketähtedega, kuigi enamik seal autocorrect'ita kirjutada ei oskaks. icon_smile.gif Sulandumise ja solidaarsuse huvides kasutan siis ka mõnes chatis suurtähti.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 17.08.2021 17:48:30 vasta tsitaadiga

rex, IRC ja sõnumirakendused on natuke teine teema. Seal kirjutad enamasti ju ühe lihtlause või ainult paar sõna ehk see ei muuda teksti raskesti loetavaks kui mõnest reeglist kõrvale hiilid. Ma ise ka skype kaudu suheldes väga pedantselt suurtähte jms. ei järgi. Samas kui kirjutan sinna pikema teksti kui üks lause, siis ikka kasutan suurtähti ja kirjavahemärke et mu tekst loetav ja arusaadav oleks.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rex
HV Guru
rex

liitunud: 09.01.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 19.08.2021 01:29:35 vasta tsitaadiga



icon_cry.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 29.03.2022 00:02:49 vasta tsitaadiga

20.08.2021 00:51 :
ID-kaardi teemast jäi silma.

Kuigi muudes keeltes kirjutatakse nädalapäevade ja kuude nimed suure algustähega, siis eesti keeles nii ei ole. Lause sees olevad nädalapäevade (esmaspäev, reede, laupäev ja ülejäänud) ning kuude (juuni, august jne) on väikse algustähega.


...


Ilmateemast silt:

Tanel kirjutas:


Olen sellist keele mandumist ennegi tähele pannud, just noorte puhul. Ust saab panna kinni või sulgeda, aga mitte sulgeda kinni.

Inglise keele lauseehitus hakkab ka maad võtma. Üks meie eestilaulik (kes eurokale ei ole veel pääsenud) hüüdis mitmeid kordi "kuulake üles" (listen up). Sarnaseid konstruktsioone on veelgi kõrva kriipinud.

...

https://www.err.ee/1608439121/lauri-vahtre-kui-keel-on-segi-siis-on-koik-segi

...

https://novaator.err.ee/1608412613/lugeja-kusib-miks-keeleteadlased-vihkavad-lauseid-kus-on-sona-poolt

...

Levima hakkab nähtus, kus ei panda sõna lõppu tugevat t-tähte

tsitaat:
Pigem tuleb NASA'st uudis, et maa orbiidil on avastatud kaks tundmatud objekti, Hiid ja tema gaasiballoon. icon_lol.gif


Õige on: "Pigem tuleb NASA'st uudis, et Maa orbiidil on avastatud kaks tundmatuT objekti, Hiid ja tema gaasiballoon. icon_lol.gif".
D-lõpp on näiteks: "Maa orbiidil lendavad tundmatud objektid."

Spoiler Spoiler Spoiler
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 30.09.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.03.2022 05:31:33 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Olen sellist keele mandumist ennegi tähele pannud, just noorte puhul. Ust saab panna kinni või sulgeda, aga mitte sulgeda kinni.

kas see rohkem venekeelse taustaga inimese teema pole?

_________________
NordVPN tarkvara nüüd soodsamalt
HV valuutakalkulaator
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
laurx
Aeg maha 30
laurx

liitunud: 24.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.03.2022 05:54:03 vasta tsitaadiga

Vähene lugemus. Keelt võib küll õpitud olla aga kuidas kasutada.
_________________
Ketas, ketta, ketast, kettasse, kettas, kettast, kettale, kettal, kettalt, kettaks, kettani, kettana, kettata, kettaga. <--SPIKKER
mõned sülerid, mis hetkel müüa on -> https://www.facebook.com/marketplace/profile/100087345405856/ värskeim loetelu. Ei mingit otsa.ee d. kätte saad asap.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 09.04.2022 05:27:19 vasta tsitaadiga

Artikkel suurtähest

https://arvamus.postimees.ee/7496589/eki-keelekool-kas-suurtaht-teeb-puha-puhamaks
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
napoleon
Unknown virus
napoleon

liitunud: 08.12.2008



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 10.04.2022 13:27:17 vasta tsitaadiga

Suure ja väikse tähe puhul üks huvitav küsimus. Näiteks Ubuntu on distro nimi(võib vaielda kas on ka siis kui versiooninumbrit ei lisa) ja ilmselt kirjutatakse suure tähega. Aga kas linux ise peaks olema suure või väikse tähega? Või peab siin veel peenemaks minema ja eristama, kas mõeldakse linuxi kernelit või lihtsalt teatud liiki opsüsteemi?
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Scott
Kreisi kasutaja
Scott

liitunud: 09.08.2016




sõnum 05.09.2022 06:39:30 vasta tsitaadiga

tsitaat:
... lihtsalt lambist hakkab värvimuusikat tegema. Vahet ei ole mida ja kas teed. Kookisin lahti, ühendasin kaabli lahti ja tagasi ...


Lahti urgitsemise sünonüüm on koukima http://eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=koukima

Kookima on kõnekeelne väljend, selle tähendus on välja otsima, välja tõmbama, esile tooma.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 11.09.2022 18:41:23 vasta tsitaadiga

Näed, iga päev õpib! Ma oleks arvanud, et "kookima" tähendab "koogiks tegema". (Mida iganes see peaks siis omakorda tähendama)
_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Vaidlused »  Keelefoorum »  Mis loogika alusel tundub osadele inimestele niimoodi õige? mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.