Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Multimeedia- ja helifoorum »  Terve kodu heli ühest võimendist küsimusi märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
andu122
HV kasutaja

liitunud: 27.11.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.12.2019 17:56:13 Terve kodu heli ühest võimendist küsimusi vasta tsitaadiga

Olen siin mõnda aega kavandanud koju süsteemi, kus ühest võimust jookseb nelja kõlarisse heli. Iseenesest pole keeruline, aga küsimused tekivad seoses järgnevaga:

Üks kaablijooks tuleb suhteliselt pikk. Suurusjärgus 15 meetrit pikk. Kuidas võimendi selle distantsi peale signaali pressib, kui suured mu reaalsed kaod on ja kas see võimendit liigselt ei koorma?

Teine küsimus: teine kõlaripaar ei klapi mul esimesega, seega (seni loetud teooria põhjal) tahaksin 4 oomised kõlarid jadas ühendada, et ahela takistus oleks 8 oomi ja teised kõlarid, mis muidu on 16 oomi, ühendaks rööbiti, et saavutada samuti 8ne paar. Jama on siin see, et jadas paari vahele tuleks ca 3 meetrine kaabel, ega see pikkuselt liig pole?

Viimane mure. Tahan ühele kõlaripaarile eraldi helitugevuse regulaatorit. Kas ma saan omale lihtsalt suvalise nupu osta (seni kuni võimsused klapivad) ja ära ühendada, või on sellele veel mingeid erilisi nõudmisi (stiilis nõuab spetsiifilist võimendit vms)?

Üldine arutelu vms. Googeldada olen üritanud, aga selle infoküllusega on veidike jama, arvamusi on sama palju kui võimalikke vastusevariante.
Kommentaarid: 123 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.12.2019 20:53:28 vasta tsitaadiga

Tee joonis kuidas sul mõte oli et ühendada, stereovõimendi ja erinevad kõlarid ja jadaühendus tuleb kokku mitte väga lahenduv ülesanne.

Kaablitel pole oluline pikkus vaid takistus. Kõigi juhtmete peale kokku mis kõlari ja võimu vahele jääb võiks olla takistus alla 10% kõlari takistusest. 10m piires pole väga teemaks.

Suvalise nupuga pole just parim mõte, seesama takistuse teema, võimu ja kõlari vahele jääb takistus mis ei lühista kõlari omavõnkumisi nii et kvaliteet kannatab ja läheb ka kuumaks.

_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 176 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andu122
HV kasutaja

liitunud: 27.11.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.12.2019 11:49:50 vasta tsitaadiga

Nupuks valisin selle https://www.noortehnik.ee/system-one-vrs100-helitugevuse-regulaator/ siin saab valida kuni 8 oomini takistust ja võimsust kannatab 100w. Sisendeid ja väljundeid on tal neli, seega idee oli anda nupule üks terve kanal ja teisel pool nuppu ühendada 4 oomised kõlarid jadamisi sest nelja oomiselt neid ühendades tekib kas nupule või võimendile (problemaatiline koormus pigem just siin) suurem koormus. Võimendi nõuab 8-16 oomist seadistust kui kasutada mõlemat kanalit. Teine kanal kannab 16 oomiseid kõlareid ja nende puhul pole tegelikult enam tähtis, kuidas ma nad ühendan sest probleem tekib ju võimendi juures kui kasutada madalama takistusega kõlareid kõrgema takistusega võimendil. Oomi seadusest tulenevalt madalam takistus tahendab kõrgemat voolu ehk siis kui kõlar võtab rohkem amprit kui võimendi on mõeldud andma, põlevad komponendid nominaalvoolust kõrgema voolu kasutamise tõttu läbi. See on minu arusaam sellest, pole asjatundja ega isegi mitte haritud diletant, lihtsalt keegi, kellele meeldib hea heli. Küsimus on selles, et igal juhul see süsteem esialgu töötab, koormusest tingitud kahjustus tuleb aegamööda, mitte koheselt. Kui asjatundja oma teadjapilguga seda skeemi vaatab, kas siin on mingi karjuv ebakõla või tundub see nagu see võiks töötada?
Juhtmete pikkuse kohta on hea teada, ma ise ka arvasin, et pigem pole muret, aga internet on vastakaid arvamusi täis.

Skeem selline:
Spoiler Spoiler Spoiler
Kommentaarid: 123 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ThedEviL
HV Guru
ThedEviL

liitunud: 13.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.12.2019 17:10:46 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Üks kaablijooks tuleb suhteliselt pikk. Suurusjärgus 15 meetrit pikk. K

Pane 2.5mm2 kõlarikaabel ja pingelangu ei ole.
100W @ 4Ohm = 5A, 20V
Võimsuskadu 20m 2.5mm kaablil 5A juures on 7,2W, see on 7.2%, see on 0,2dB, ehk sa ei kuule seda vahet.

Siin peaks nüüd suur diskleimer olema, et bla bla madalsagedus, suurem impedants.. bla bla...
Fakt on, et ei kuule vahet.
Ja kuna jutt oli 8st oomist, siis võimsuskadu on poole väiksem

Aga kas lihtsam pole võtta õige väljundi arvuga võimendi, selle asemel et kemiseerida 4 kõlarit ühe väljundi otsa?
Kommentaarid: 108 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 97
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andu122
HV kasutaja

liitunud: 27.11.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.12.2019 17:46:35 vasta tsitaadiga

ThedEviL kirjutas:
Aga kas lihtsam pole võtta õige väljundi arvuga võimendi, selle asemel et kemiseerida 4 kõlarit ühe väljundi otsa?


Ma tahaks uue võimendi ostmise asemel olemasolevat kasutada, sest tehniliselt suudaks ta selle välja vedada. Võimendil on mulle ka sentimentaalne väärtus, ta on omal ajal tehasest väljunud samal kuul, kui mina esimest korda ilmavalgust nägin, minuga sisuliselt terve elu kaasas käinud.
Võimul on kaks kanalit aga ta lubab kahe kanali kasutusel takistusvahemikku 8-16 ja mul on üks kõlaripaar 4sed. Kõige suurem küsimärk, nüüd kus kaablijooksu pikkus on puust ja punaseks, on see et kas need neljased jadas ühendades toimetavad nii, nagu peab ja kuidas käituvad nad nö dimmeri otsas.
Kommentaarid: 123 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zuumbox
HV kasutaja

liitunud: 26.08.2016




sõnum 03.12.2019 20:01:33 vasta tsitaadiga

andu122, täpsustame pisut mõisteid:
vool on nõrk või tugev;
pinge on madal või kõrge;
takistus on väike või suur.

Võib ju näida tähenärimisena aga nii on siiski korrektne.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andu122
HV kasutaja

liitunud: 27.11.2013



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.12.2019 18:11:10 vasta tsitaadiga

Otsustasin kõik variandid läbi proovida ja teooria sai kinnitust, segaühendus ühel kanalil mitte ainult ei tööta vaid annab reaalselt parimad tulemused, mõlemad kõlaripaarid teevad just seda häält mida nad peavad (heli, mida nad teeksid traditsioonilises 2 kõlarit kanalis seades). Ühendades ühe paari kanali peale nõuab mu võimendi 8-16 oomist seadistust ja selles seades ei mängi 4 oomised kõlarid eriti hästi. Sellega loen teema ammendatuks, tänan kõiki asjaosalisi.
Kommentaarid: 123 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 117
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
elukaz
HV Guru
elukaz

liitunud: 06.09.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.12.2019 17:54:16 vasta tsitaadiga

Hea et seda joonist käiku ei pannud, seal on väljundid lühisesse joonistatud.
_________________
Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.
Kommentaarid: 176 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 143
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Multimeedia- ja helifoorum »  Terve kodu heli ühest võimendist küsimusi
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.