Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Rauafoorum »  086 projekt: Olivetti märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 08.09.2019 15:43:35 vasta tsitaadiga

Zuumbox kirjutas:
jnt kirjutas:
Norton Commander on muidugi klassika (ka) sellisel pillil. icon_smile.gif

Ma vist korra juba soovitasin Norton Commander'i asemel Volkov Commander'i poole vaadata. Soovitan endiselt thumbs_up.gif
https://en.wikipedia.org/wiki/Volkov_Commander


Õige jah! Volkov on oluliselt kiirem ja nobedam ja 8088 puhul on see ehk olulisemgi, kui NC erinevad featuurid, mida ei pruugigi igapäevaselt kasutada. thumbs_up.gif

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 09.09.2019 09:42:58 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
kalvis, EMM386, mis dos'iga kaasas on, peaks sulle edukalt emuleerima nii EMS kui XMS mälu. Muidugi ajakohasem oleks füüsiline EMS mälu ISA siinile. Siis pole lisatarkvara vaja.
Norton Commander 5 töötab kenasti 286 masina peal. Ei ole mingeid 32bit käsustikku kasutusel. Sul oli seal mingi muu probleem.

1MB piirang pole mitte prose poolne piirang, vaid DOS poolne. Sellest tulenevalt on see piirang sul isegi viimase Ryzen prosega, kui peaksid DOS'i elukale peale ajama. EMS ja XMS on alati olnud teemaks (kas siis füüsilise rauana või läbi driver'i/emulaatori) kui soovid rohkem mälu kasutada.

tonism, sa võid proovida vägistada DOS 6.22 või siis DOS 5.0 peale, aga ilmselt DOS 3.3 oleks natuke korrektsem taolisele masinale. icon_smile.gif Norton Commander on muidugi klassika (ka) sellisel pillil. icon_smile.gif

80286 ja 8086 prosedel on suur erinevus! 286 on oluliselt rohkem lisakäske, sealhulgas >1 MB mälu toetus. Isiklikult proovisin - 8086 ei töötanud Norton Commander 5.0, kusjuures veateateks oligi prose poolt mittetoetavate käskude olemasolu.
Sama lugu oli uue DOS pealepanek. Läbi ime leidsin DOS 3.3 (võis olla isegi DOS 3.2) mis hakkas tööle. DOS 4 mul enam polnud, see peaks vist töötama. Võibolla isegi DOS 5.
Volkov Commander vist töötas.

emm386 kui sul on expanded memory kaart (aga miks ka mitte, ISA siinile neid tehti, ISA siinile pole ju raske seda kasvõi mistahes mälukontrolleriga juurde ise ehitada või kellegilt osta). Sellel 8086 oli muuseas mingi expanded memory ISA kaart täitsa olemas!
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 09.09.2019 10:04:34 vasta tsitaadiga

kalvis, sa väitsid, et NC5 kasutas 32bit käske. 286'el pole mingeid 32bit käske. Ära hakka nüüd musta valgeks rääkima.
DOS 4 on ebaõnnestunud multitasking dos. See ei ole klassikalises järjekorras DOS 3 ja DOS 5 vahel. DOS 3 järglane on DOS 5, DOS 4 on fluke. Huvitav mänguasi, aga mitte tõsine tööriist.

EMM386 ei vaja mingit lisakaarti. Sa kasutad seda just siis, kui sul pole lisakaarti. Kui sul on füüsiline EMS kaart, pole sul vaja EMM386'e tööle tõmmata. (Ega ühtki teist LIM emulaatorit)

Sul on mõned asjad täiesti tagurpidi ja sassi läinud. icon_smile.gif

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Zuumbox
HV kasutaja

liitunud: 26.08.2016




sõnum 09.09.2019 18:37:34 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
Kui sul on füüsiline EMS kaart, pole sul vaja EMM386'e tööle tõmmata. (Ega ühtki teist LIM emulaatorit)

Emulaatorit pole vaja jah, aga see-eest on füüsilise lisakaardi puhul draiver vajalik. On olnud kunagi selline asi kasutusel ja draiver on mul siiamaani alles ("INIT40.SYS" on asjal nimeks). Kaarti ennast kahjuks alles pole.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 10.09.2019 14:47:06 vasta tsitaadiga

Mul oli siiski 32 bit 386SX prosega arvuti DOS 6.22 ja NC5. Ja siis 8086 (XT?). Mul pole endal mitte kunagi olnud 286-t. Ühel tuttaval oli ja ka sellel arvutil oli tõsiseid probleeme uuemate DOS mängude mängimisega, mis töötasid suurepäraselt 386-ga.
Täpsustuseks niipalju, et 286 tõesti ei oma 32 bit instruktsioone (need tulid alles 386-ga!), küll aga omab protsessor täiendavaid lisakäske mis puuduvad 8086 käsustikus.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tonism
Kreisi kasutaja

liitunud: 30.06.2002




sõnum 14.09.2019 08:24:21 vasta tsitaadiga

Iseenesest OS osas see valik liiga keeruline ei ole. Selgelt tuleb sinna DOS, kuid kuna ka neid mitut tõugu, siis peale väikest luuramist jäi fookus nendele:
* MS DOS
* PC DOS
* DrDOS
* FreeDOS

Peale mõningast ringi vaatamist selgus, et MS DOS ja PC DOS vahe on minimaalne DOS enda seisukohast ning kuna Microsoft loobus DOS aktiivsest arendusest peale DOS 6 kohtu muresid ja keskendus Windowsile, siis IBM liikus PC DOS-ga edasi. See on ka peamine põhjus miks ma tegelikult niiväga hetkel ka MS DOS-le ei keskendunud, küll aga tahtsin ikkagi reaalselt võrrelda ka proovida mis võiks siiski see õige olla. Vahemärkusena veel, et FreeDOS osas olin sunnitud non-XMS versiooni kasutama, kuna paraku 8086/V30 riistvara XMS ei toeta (nagu ka kalvis rääkis).

Sisuliselt minu kriteeriumid olid:
1. ühilduvus
2. mälu kasutus (või õigemini selle kasutamata jätmine)
3. üles laadimise kiirus

Ühilduvuse osas paraku pean tunnistama, et FreeDOS sai siiski komistuskiviks. Usun, et see võib olla tingitud non-XMS versioonist, kuid sellegi poolest. Antud masina puhul pean selle välistama. Teiste valikutega ma ühilduvus probleeme ei täheldanud, seega valik saab olema üks nendest.

Kindlasti veel väga oluline faktor on mälu kasutus, ning siinkohal on tulemus järgmine (vaba baasmälu, kB):
1. DrDOS 8.1 - 588 kB
2. PC DOS 7.1 - 573 kB
3. FreeDOS 1.2 - 495 kB

Pean tunnistama, et selleks hetkeks oli valik tehtud, kuna üles laadimise aegade osas olen kindlasti valmis järeleandmisi tegema. Kuid huvi pärast siiski püüdsin stopperiga aega võtta, et kui kaua ikkagi kulub, et jõuaksin OS laadimisest kuni käsureani.
Olgu Märkusena öeldud, et tegin seda otse diskettidelt käivitades, kuna ei tahtnud hakata vaid selle jaoks neid ükshaaval peale panema. Lisaks ka minu mõõte ebatõpsused oleksid kindlasti oluliselt suuremat rolli mänginud sellisel juhul. Tegin ca 5 katset ja kirja läks siis parim tulemus. Kõvakettalt (või siis nüüdseks CF pealt) on ajad mõistagi oluliselt lühemad, kuid mingi tunnetuse see siiski annab:
1. DrDOS 8.1 ~ 23 sek.
2. PC DOS 7.1 ~ 29 sek.
3. FreeDOS 1.2 ~ 31 sek.

Ilmselt on siinkohal selge milliseks ja miks see otsus kujunes:


Edasi läksid peale nii Volkov Commander kui DOS Navigator, millest peamiselt kasutan siiski viimast. See läheb küll kauem käima ja on aeglasem, aga siiski võimsam tööriist:


Ütleks, et minimaalne talutav piir on saavutatud. Küll aga üsna tüütu on asju transportida diskettidel. Ilmselt vaatan natuke ka selles suunas ringi.

Mis puudutab EMM386 (ja analooge), siis minule teadaolevalt see lihtsalt emuleerib EMS olemasolu ning füüsilist kaarti vaja ei ole. Kui juba reaalselt kaart olemas on, tuleks otsida driverid selle kaardi jaoks ning juba riistvaralist EMS kasutada. Ning konkreetselt EMM386 paraku alla 386 see ei toimi. Kui ma ei eksi, siis FreeDOS'ga tuleb kaasa selline analog nagu JEMMEX, kuid ka see nõuab vähemalt 286 olemasolu, mistõttu tundub mulle, et ilma füüsilise kaardi ja 8086 driverita ei õnnestu üle 1 MB kasutada.


viimati muutis tonism 20.09.2019 20:55:20, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 14.09.2019 13:01:45 vasta tsitaadiga

Ma 8086 puhul pole selle osaga mänginud, aga sa võid uurida, kuidas sa saaksid mitmeid asju ehk high memory'sse laadida. See on ala 640kB ja 1MB vahel. Igasugu hiire driverid, ketta cache'id jmt võib sinna laadida ja nii vabastada rohkem conventional memory't. (640kB osa)
Oma enda 386 peal on mul 635kB vaba 640kB'st, samal ajal laadides igasugust kraami hiire driverist võrgukaartide ja helikaartideni.

LIM emulaatoreid on mitmeid. EMM386 on vaid üks paljudest. On olemas EMM286 ja on olemas täiesti muude tootjate poolt erinevaid EMS (ja võib-olla isegi selle pilli peal XMS) emulaatoreid. Ehk miskit hakkab tööle?

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 16.09.2019 10:18:13 vasta tsitaadiga

Soovitan - tee nullmodem kas RS232 või LPT porti (see on ikka sigakiire). Ma sellega võrgutasin seda 8086 ja failide ülekanne oli lust ja lillepidu disketimajanduse asemel. Volkovil (ja NC) on nullmodemi toetus olemas. Ma esimene kord tegin ise rs232 - kasutasin telefoni juhet ja jooksis max kiirusel. jootekolbi peab muidugi käes oskama hoida ja pead õieti pinnid kas 25 või 9 pesal vaatama.
Veel võid vaadata ISA võrgukaarte. Isegi MS_DOS6.22 oli võrgukaardi tugi olemas kuid nüüd soovitan neid DOS jahtida, mis oskavad võrgutada. Samas nullmodem on sedabvõrd hea lahendus, et vaevalt sa võrguga viitsid mässata. Asi selles, et võrgukaarte oskavaid rakendusi tehti DOS maailma ülivähe. Nullmodemiga sai omal ajal hullult mänge mängitud DOS maailmas (DOOM jt.)

Järgmine etapp oleks vaadata kas on tehtud SD kaardi lugejaid või USB pordi lahendusi. Et kasvõi lisa HDD-na kuidagi külge. Amigale näiteks oli. Kindlasti on neile kah.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.09.2019 22:34:36 vasta tsitaadiga

Võta mTCP pakk ja jooksuta üle võrgu mida süda lustib. Fantastiline komplekt tööriistu. NIC poole pealt on vaid packet driverit vaja.

Tee oma masinast paari klahvivajutusega ftp server ja kopeeri oma tänase arvutiga failid otse retro pilli sisse. icon_wink.gif

NB! DOS 6.22 (võib-olla vanemad ka) tuleb koos interlnk ja intersrv progedega. See on dosiga kohe kaasas olev null modem klient ja server. Teine pool võib sul ilmselt siis tänases masinas virtuaalmasinas joosta.... ühesõnaga mTCP'ga ftp'd teha on tegelikult palju lihtsam.

CF kaart kõvakettaks ja gotek floppy emulaator muidugi on raudvaraline viis asju lihtsaks teha. thumbs_up.gif

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tonism
Kreisi kasutaja

liitunud: 30.06.2002




sõnum 20.09.2019 23:19:03 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
Ma 8086 puhul pole selle osaga mänginud, aga sa võid uurida, kuidas sa saaksid mitmeid asju ehk high memory'sse laadida. See on ala 640kB ja 1MB vahel.

High Memory Area (HMA) on minuteada see ala mis on kohe peale 1 MB, kuid nii kaugele 8086 ei tohiks osata adresseerida.
640 kB ja 1 MB vahel peaks olema Upper Memory Blocks (UMB), mida teoorias nagu peaks saama kasutada. Paraku mingil põhjusel ei õnnestunud mul seda tööle saada. Näen isegi, et UMB alas on vaba mälu täitsa olemas ning isegi driver käivitub. Kuid niipea kui üritan midagi sinna alasse laadida siis jookseb masin kokku. Ei teagi kas nüüd konkreetselt selle Olivetti eripära või tuleks mingi teine driver otsida. Seega mulle tundub, et see on suund mida võiks edasi uurida -- see peaks olema võimalik.

jnt kirjutas:
LIM emulaatoreid on mitmeid. EMM386 on vaid üks paljudest. On olemas EMM286 ja on olemas täiesti muude tootjate poolt erinevaid EMS (ja võib-olla isegi selle pilli peal XMS) emulaatoreid. Ehk miskit hakkab tööle?

LIM/EMS emuleerimine nõuab minule teadaolevalt vähemalt 286 protected mode käskude olemasolu. Küll aga peaksin saama füüsilist LIM/EMS kaarti koos driveriga kasutada. Eeldades, et konkreetse kaardi driver neid käske ei taha. See masinas olev NEC V30 minuteada erineb käsustiku osas 286-st vaid protected mode käskude võrra.

jnt kirjutas:
Võta mTCP pakk ja jooksuta üle võrgu mida süda lustib

Kuigi serial kaabel mul kusagil isegi täiesti olemas, siis mu mõtted on kaa pigem TCP suunas liikunud. Tundub kuidagi lihtsam ja vb ka kiirem praegusele sülearvutile serial porti tekitamisest. Seda mõtet võiks mingi hetk kindlasti edasi mõelda, saaks failide liigutamise üsna mugavaks.

jnt kirjutas:
CF kaart kõvakettaks ja gotek floppy emulaator muidugi on raudvaraline viis asju lihtsaks teha.

Sa vist loed mu mõtteid icon_smile.gif

CF juba olemas, nüüd rändas masinast välja ka disketi seade



ja asemele justnimelt Gotek Floppy Emulator


Lõpp-tulemus on isegi üsna viisakas, ma ütleks


Kes ei tea millega täpsemalt tegemist siis siit videost saab hea ülevaate. Sisuliselt saan nüüd disketid kõrvale heita ja USB pulgaga toimetada, mis võimaldab mul sülearvutist huvipakkuvad asjad alla laadida ning siis USB pulga abil 086-te tõsta. Seal on endiselt puudusi ja ebamugavusi, kuid siiski samm edasi.

Tulevikus ilmselt võiks tõepoolest vaadata ka üle TCP kopeerimise võimalusi, kuid nüüd, kui failid liikuma sain, uurin natuke mida huvitavat masinasse liigutada.

Ning huvitavast rääkides -- üks vikoriini küsimus. Mis on pildil ja miks see on lahe? icon_smile.gif


viimati muutis tonism 21.09.2019 10:37:02, muudetud 2 korda
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.09.2019 01:08:29 vasta tsitaadiga

tonism, lihtsalt väike kommentaar, et tegelt ka, mTCP on nii siga lihtne käima panna, et proovi lihtsalt ära. icon_wink.gif

Heh, high memory ja upper memory tõesti sassi läinud. Kuna dos'is laed upper memory'sse asju LOADHIGH/LH käsuga, siis läks selline viga sisse. icon_razz.gif

Pildil on Wolfenstein3D ainult conventional memory'ga. icon_smile.gif

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 22.09.2019 13:28:34 vasta tsitaadiga

Upper memory ala oli algselt mõeldud otse riistvara alaks. Sõltus arvuti enda ehitusest kas mälusiinil oli mälu või oligi riistvara (N: adresseerides sellel ala sai otse mõne riistvara (N: videokaart) kaarti andmeid kirjutada). Esimestel arvutitel oligi vaid 256 või 512 kB mälu, upper memory-s asusid BIOS ja videokaardid otse oma mäludega. Arenedes polnud enam mälu hind probleem ja PC varustati juba otse 1 MB mäluga. Nüüd tekkiski võimalus lasta op.süsteemil laadida ka sinna alasse rakendusprogramme või komponente. Selle ala mälu sätted on paljuski BIOS-iga võimalik reguleerida. N: uuematel arvutitel poldud kätt väristatud ja upper ala oli ilusasti mälukivides olemas, BIOS-is sättega sai määrata kas on mälu või riistvara enda "mälu".

LIM EMS andis võimaluse kasutada kuni 32 MB spetsiaalsetele mälulaienduskaartidele 8086/8088 protsessoritele. Need olid riistvaralise mälu kaardid mis käisid ISA siinil.
Mitte segamini ajada sama tehnoloogiaga 286/386 ja hilisematega, kus protected modes >1 MB tavaline mälu toodi DOS moodis kättesaadavaks. 8086 teadupärast ei oma protected moodi, mistõttu see meetod ei toimi iial.
Seega kui sul on vabu ISA siine ja keegi pakub expanded memory mälu kaarte otse ISA siinile LIM EMS spetsifikatsiooniga siis saab võtta 8086 kasutusel max 32 MB mälu.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tonism
Kreisi kasutaja

liitunud: 30.06.2002




sõnum 28.09.2019 11:07:02 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
tonism, lihtsalt väike kommentaar, et tegelt ka, mTCP on nii siga lihtne käima panna, et proovi lihtsalt ära. icon_wink.gif

mTCP võiks hea meelega proovida, kuid kahjuks pole ühtegi võrgukaarti käepärst. Tundus kaa, et kusagil turul neid niisama lihtsalt ei liigu - eriti veel selliseid, millele oleks ka lihtne packet driverit leida. Vb kellelgi on ideid selles osas?

kalvis kirjutas:
LIM EMS andis võimaluse kasutada kuni 32 MB spetsiaalsetele mälulaienduskaartidele 8086/8088 protsessoritele. Need olid riistvaralise mälu kaardid mis käisid ISA siinil.

32 MB EMS kaarti pole õnnestunud kusagil kohata, küll aga 2 MB versioone liigub. Ilmselt iga uue kaardiga tekitatakse siis conventional memory-sse auk mis viitab sinna EMS alale?

jnt kirjutas:
Pildil on Wolfenstein3D ainult conventional memory'ga. icon_smile.gif

Tõepoolest!


Küll aga lahedaks teeb selle pigem asjaolu, et tegelikult tahab Wolfenstein 3D saada väihemalt 286-te:


Õnneks on keegi hea kodanik teinud eraldi executable, mis ka 8086 masinatel käivitub


Kuigi nagu arvata võib, siis mängitav see just ei ole. Kuid sellise tech demona on päris hea.

Tegelikult kui ekraani suurusega mängida, saab selle isegi liikuma, kuid mängitav ta nii väikese pildiga minu jaoks ei tundu. Kui õigesi mäletan, siis oli seal 15 ekraani suuruse varianti. Selline 5/15 tundus enamvähem tasakaal veel peaaegu välja kannatatava kiiruse ja ekraani suuruse osas. Kuid lahe sellegipoolest icon_smile.gif

Kuid kindlasti on mänge, mis paremini liiguvad. Näiteks esimene Civilization toimib ime hästi



Ning ka (full 3D!) LHX täiesti mängitav


Kui Wolfenstein 3D tegelikult mängitav ei olnud, siis tema eelkäija on küll



Ja loomulikult kõigi lemmik SimCity


Ning veel hunnik vanemaid mänge, kuid keskendusin pigem sellisele viimasele otsale, et näha millised mängid selle viimase otsa 8086-ga mängitavaks saavad. Alley Cat-i jooksutab iga asi, Catacombs Abyss jäi aga reeglina 8086 masinatele kättesaamatuks.

Aga veel lahedaid avastusi. Kahjuks klassikaks saanud WfW 3.11 ei ole nõus 8086 peal käima minema, küll aga viimane Windows, mis Real Modes käivitus, oli Windows 3.0:



Mida jooksutan täiesti ulmelisel 800x600 resolutsioonil

Mõistagi mõni asi sellisel resolutsioonil võtab masina täiesti hingetuks, samas Windows ise ja mingid lihtsamad asjad täiesti kasutatavad.

Kuid kokkuvõttes on 8086 kohta väga võimekas masin minu tagasihoidlikul hinnangul.
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 28.09.2019 11:19:04 vasta tsitaadiga

tonism, väga lahe!
Mul on kingakarbi täis NIC'e, küll aga ma ei tea täna, kas ja millised 8bit ISA siinil ka toimetada suudaks.
Esimese hooga pakuks sulle 3c509b võrkareid, aga peab enne kontrollima, kas sobib.

EDIT: Tundub, et mingid vennad on käima saanud selle kaardi: http://www.vcfed.org/forum/showthread.php?30537-Feeling-lucky-is-the-3c509B-compatible-with-8088-using-NE1000-drivers/page3

Seega kui huvi on, saad šokolaadi vmt vastu 3c509b-tpo võrkari mu käest. icon_wink.gif (

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 29.09.2019 14:48:10 vasta tsitaadiga

Ma mõtlesin, et äkki keegi on viitsinud ise teha kontrolleri baasil LIM/EMS mälu kaardi max 32 MB. Mingi SD kaardi värk või muul. ISA siin oli marulihtsa protokolliga, meil kunagi paar helgemat pead tegid mistahes kaarte isa siinile (kahjuks ma ei tea mis neist sellidest saanud on). Kuigi mälu lisamine poleks probleem siis probleem on sellele kontrollerile LIM/EMS protokolli õpetamine. Tollal oli mälu nii kallis asi, et isegi 2 MB lisamälukaart oli tõeline overkill!
https://www.lo-tech.co.uk/downloads/temp/4MB-EMS-Board.png
Omal samal põhjusel seisab C64 ja SD kaardi paaritamine. C64 on isegi Serial interface olemas, seega oleks vaja vaid paar juhet ühendada, kuid kirjutada tuleks SD kaardi mälu protokolli draiver. Aga aega pole...
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Y_S
HV kasutaja
Y_S

liitunud: 04.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.10.2019 11:36:34 vasta tsitaadiga

Väga lahe projekt, sellest usb to floppy adapterist polnud endal aimugi, heal leid!
Tundub, et see retro-computing segment on tänapäeval päris laialt levinud, toodetakse juba igasuguste kaartide replicaid, alates covoxist ja adlibist kuni vingema otsa general MIDI asjadeni välja https://www.serdashop.com/ ei pea kalli hinna eest originaali taga ajama.

086 prosega masin on selles osas muidugi õnnetu, et tarkvara ja mängude valik, mida seal jooksutada, on masendavalt väike. Wolfensteini näen, et said küll käima, aga ma nagu mäletan, et ka 286 peal jooksis see üsna hädiselt, pidi akna väiksemaks tegema.

_________________
O: vanemaid soundikaarte ISA siinile
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 03.10.2019 09:41:22 vasta tsitaadiga

Kuna oman ja olen mitmeid retroarvuteid elus hoidnud siis võin öelda, et netis on väga palju huvitavaid uuendusi retrodele tehtud. Need ehitatakse tavaliselt mikrokontrolleri baasil, käivad siis vastavasse siini ja teises otsas on SD kaart, USB, lisamälu või lausa videokaart ise. Peamiselt müüakse neid eBayst kust on mitmeid huvitavaid asju endale ostetud.
Paljud arvutimängud on netis abandonware all saada, paljud töötavad edukalt 8086 peal. Miks aga ma seda mälu asja soovitan siis paljud DOS mängud tahavad saada nii upper memory-t kui ka expanded memorit. Omal aja käis käsikäes alati see autexec.bat kirjutamine, et saada kasvõi mõni kB vabaks mis iganes moel, mängud töötasid ülinapilt 1 MB-ga. Isegi vägagi oluline oli DOS versioonide erinevus. Kuna 8086 näeb upper memoryt siis kahtlustan veelkord, et konkreetselt sellel Olivettil polegi Upper memoryt või on see BIOS-ist kinni keeratud. Asi on selles, et kui mälu pole aktiveeritud või puudub siis pöördudes upper memory alasse saab vastuseks vaid FF, kuna see on süsteemi ala ja vastab vaid see seade, mis on selles alas aktiivne. Kui su arvutil polegi upper memory-t siis see ei saagi vastata. Aga see ei tähenda, et seda ei saa sinna tekitada. Jällegi kui on retro imeseade olemas, mis lahkelt jagab ISA kaardiga Upper memorysse siis saab seda juurde tekitada.
Kindlalt jäävad välja extended memoryt või protected mode tahtvad mängud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Equinox
HV veteran
Equinox

liitunud: 05.04.2002



Online

sõnum 03.10.2019 12:23:18 vasta tsitaadiga

Hijackin seda teemat natuke. Võibolla oleks mõistlik teha terve eraldi uus teema retro arvutite/seadmete jaoks? Netis on tõesti viimasel ajal palju huvitavat infot ja projekte tehtud vanadele seadmetele thumbs_up.gif
_________________
Live long and prosper!
RIP, Spock. Leonard Nimoy 1931-2015
Kommentaarid: 27 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 26
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 04.10.2019 11:39:21 vasta tsitaadiga

Miks mitte. Edasi on üsna huvitav ka üks lisateema - vanade arvutite emulaatorid - tegu on siiski softiga aga need töötavad tihti veel omakorda otse vanade arvutite riistvaraga. Võta kinni kumb rohkem on kas riistvara või tarkvara. Loomulikult käivad sinna alla ka need lisad mida turul pakutakse ja mis võimaldavad HDD, SD, USB ja palju muud vanale arvutile külge ühendada.
Kuid arvan, et vist ei tasu softi ja riistvara eraldi eraldama hakata.

Üks lisaaga on - mis teha näiteks edukate projektide teadaandmiseg. Ühendasin näiteks kassetmaki või disketiseadme PC-ga - oli mustmiljon probleemi aga sain tööle. Tegemist ei ole abi küsimisega küll aga projekti kirjeldamisega mis tuleks teha et töötaks! Tegu on sisuliselt wikipedia moodi teavitusega ja see ei peaks mitte niivõrd foorum olema kui just projektide tutvustus.
Omal on kogemus Amiga ja C64 surnust ellu äratamisega. 8086 ka aga see polnud minu arvuti. Kui nüüd HinnaVaatlus julgeks projekte püsti panna siis seal võiksid kõik asjalikud muudki projektid olla - kuidas konfida Thomson või Inteno ruuterit jne....
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jnt
HV Guru
jnt

liitunud: 10.05.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 04.10.2019 12:37:43 vasta tsitaadiga

kalvis, HV foorumis on terve kategooria TSE - Tee See Ise: https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewforum.php?f=73
Arvan, et see oleks väga hea koht selliseid asju jagada. icon_smile.gif

_________________
Seisab keldris vana 386-486-Pentium1? Räägime! Ehk saan vanakesele uue elu anda. icon_wink.gif
Vaata siia, äkki müün midagi põnevat -> https://www.osta.ee/index.php?fuseaction=listing.seller&q[seller]=jnt
Kommentaarid: 106 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 99
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tonism
Kreisi kasutaja

liitunud: 30.06.2002




sõnum 06.10.2019 20:00:29 vasta tsitaadiga

jnt kirjutas:
Seega kui huvi on, saad šokolaadi vmt vastu 3c509b-tpo võrkari mu käest. icon_wink.gif

Tõenäoliselt olen millalgi huvitatud, kuid natuke mõtteid kogudes lükkuvad praegu võrgu plaanid kuhugi kaugemasse tulevikku. Kuid ära igatahes ära viska, kui millalgi peaks natuke rohkem aega tekkima siis ilmselt võtan teemaks icon_smile.gif

kalvis kirjutas:
> 2MB EMS

Piilun veel huvipärast ringi, aga üle 2MB nagu ei hakka midagi silma. Sellest saadetud lingi nimest loeks nagu välja 4 MB, aga igal pool näinud reaalselt ainult 2 MB versioone.

Y_S kirjutas:
.. õnnetu 086

Eks ta suuresti selline esimese arvuti nostalgia projekt ole, et näha mida mu esimene arvuti oleks osanud ja kus need 8086 piirid siis ikkagi on icon_smile.gif Nii mõneski kohas olen tegelikult suutnud positiivselt üllatuda thumbs_up.gif

kalvis kirjutas:
.. Need ehitatakse tavaliselt mikrokontrolleri baasil

Mida täpselt silmas pead? Ma tegelt enne seda Olivetti projekti uurisin kui keeruline oleks Vadem VG330 baasil midagi ehitada, kuid tundus, et ilmselt kasvaks siiski üle minu pea ning vajaks väga palju aega ja energiat. Samas, oleks väga lahe projekt.

kalvis kirjutas:
Kuna 8086 näeb upper memoryt siis kahtlustan veelkord, et konkreetselt sellel Olivettil polegi Upper memoryt või on see BIOS-ist kinni keeratud

See Olivetti kaa "näeb" UMB-sid. Nii "mem" kui "umbinfo" mõlemad raporteerivad seda ning näen isegi mis ROMid millistel aadressidel parasjagu seal end mõnusasti sisse seadnud. Aga senised katsed DOS sinna alasse laadida pole liialt edukad olnud. Aga see võib ka vabalt olla DrDOS ja selle konkreetse UMB driveri ebakõla - ei ole just ülemäära palju testinud. Praegu igasugu huvitavatele vidinatele järjest näpud taha saanud ja jätsin hetkel mõneks ajaks mälu kruttimise sinna paika.

Aga huvitavatest vidinatest rääkides (vaene naine, kes kogu seda sodi peab kannatama) sai natuke kola jälle juurde hangitud, et kodus oleks ruum ikka praktilises kasutuses icon_smile.gif


Täpsemalt on pildil siis:
- SB16 CT2810
- SB16 CT4170
- SB16 CT4180
- SB32 CT3670
- SB32 CT3780
- SB32 CT3910
- SB64 CT4390
- SB64 CT4500
- GUS PnP v1.0

Mõned huvitavamad väljavõtted:





Pärast mõningast uurimist taandus huvi ikkagi OPL isenditele:

mis tähendas, et sellest listist jäid sõelale:
- SB16 CT2810
- SB32 CT3780
- SB32 CT3910

Nendest esimene, Vibra 16, non-PnP kaart. AWE 32 kaardid vajavad paraku DMA kanalite sättimiseks CTCM/CTCU-d, mis mingil põhjusel läks väga aeglaselt käima ja heli testini jõudes jooksis sootuks kokku.
Mul ei ole kahjuks mingit teist ISA siiniga masinat kaa, et testida kas need kaardid tegelikult ikka töötavad, aga paraku lõpuks hääle meelitasin välja ainult Vibrast.

Siiski, korralik Adlib tugi (OPL) ja SB/SB16 tugi on ideaalne ning enamus asju toetab ja jookseb selle Vibraga väga hästi isegi ühtegi driverit laadimata. Oleks oodanud, et niigi nõrgukesest protsessorist veel mahla helikaardi suunas ära anda kägistab selle vanakese üsna hingetuks, kuid ausalt öeldes mingit erilist vahet ma ei märka.

Kvaliteedi osas on siiski kuulda üsna palju müra. Tahaks mingi hetk ikkagi mixerist proovida sisend liinid ära vaigistada, aga ausalt öeldes sellesse liiga palju usku ei ole. Olen kuulnud, et julgemad on kolbi abiga oma kaardid vaiksemaks saanud, kuid enda käe osavusse mul nii palju usku paraku pole ning vabatahtlikult seda operatsiooni ette ei julgeks võtta.

Ehk kokkuvõttes kogu selle punnitamise peale õnnestus lõpuks ikkagi Wolfensteinis üks tuluke rohkem põlema saada:
Kommentaarid: 5 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 5
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Y_S
HV kasutaja
Y_S

liitunud: 04.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.10.2019 10:34:55 vasta tsitaadiga

Ma ei ole ammu enam nii vana masinaga kokku puutunud, aga on nagu meelde jäänud, et 086 masinal ei ole DMA kontrollerit, need helikaardid aga tahavad vist kõik DMA-d saada? Äkki sellepärast ei tule häält?

086 masinasse sobiks hästi helikaardiks Covox, Adlib, Mediavision Thunderboard, vms 8-bit siiniga kaart. Mul olid kunagi kollektsioonis Roland LAPC-1 ja SCC-1 kaardid, need on küll puhtalt MIDI kaardid aga olid üllatavalt vähenõudlikud, mingeid drivereid ei vajanud ja töötasid igas masinas probleemideta. Helikvaliteet on soundplaastritega võrreldes ka hoopis teine maailm (eriti hea nt Sierra mängudes).
Helikaartidest on tegelikult veel väga head hoopis uuemad nö soundblaster kloonid. Näiteks OPTI chipsetiga on Adlib, SB, SBpro, SB16 kõigiga 99% ühilduv (SB16 näiteks ei ole SBpro-ga ühilduv) ja taustamüra on ka palju väiksem kui originaalidel ning hind jääb sinna 10 eur tuuri, osta.ee-s aegajalt neid liigub. Samuti on Aztech kaardid väga head, mõnel juba Wavetable kiip ka peal, mis paneb muusika mängudes hoopis paremini kõlama.

Kui saladus ei ole, kust soetasid need kaardid, Gravise eest küsitakse täna juba hingehinda. Mõtlesin isegi vahepeal, et peaks oma kollektsiooni ebays rahaks tegema icon_smile.gif

_________________
O: vanemaid soundikaarte ISA siinile
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 07.10.2019 10:52:29 vasta tsitaadiga

Nende masinate helikaartidega ei ole nii, et pistad sisse ja kohe töötab.
Esiteks autoexec on selline säte nagu blaster x y z (kui ei eksi siis IRQ=5 või 7 port oli 220 ja dma oli kas 0 või 1 - 0 vist väitis et ei ole), millega siis op.süsteemi teavitati nende katkestusest. Aga lisaks vajab kaart kas oma konfigureerimise programmi (uuemad) või on siis jumperitega helikaardilt IRQ, port ja dma säte.
Kui oled need kolm asja selgeks teinud siis samad sätted ka mängu konfiguratsiooni. Lisaks ei tohi keegi su arvutil sedasama IRQ kasutada, mistõttu BIOSis pead vaatama üle ka COM ja LPT (viimane kasutas irq 7?).
Sound Blaster oli miskis osas Adlibiga ühilduv. Õnneks enamus mängudel oli Sound Blaster tugi.
Sound Blaster Pro on muidu sama mis sound Blaster aga väljund on stereo. Lihtsalt pooled helikanalid muksiti siis teise kõlarisse, nii sai stereot teha.
Sound Blaster 32 ja 64 olid veel paremad, allapoole ühilduvad ja veelgi parema kvaliteediga. Kui ma ei eksi siis Sound Blaster 64 oli vist parima helikvaliteediga Sound Blaster üldse (mõni väitis et pea sama hea kui Gravis). Sound Blaster 128 kukkus nende kvaliteet alla arvestuse ja kõik hilisemad on uuem sõna cräpp.
Gravise helikvaliteet oli muidugi kohe algusest väga hea. Aga selle mängude toetus oli olematu.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Y_S
HV kasutaja
Y_S

liitunud: 04.12.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 07.10.2019 11:45:56 vasta tsitaadiga

kalvis kirjutas:

Sound Blaster 32 ja 64 olid veel paremad, allapoole ühilduvad ja veelgi parema kvaliteediga. Kui ma ei eksi siis Sound Blaster 64 oli vist parima helikvaliteediga Sound Blaster üldse (mõni väitis et pea sama hea kui Gravis). Sound Blaster 128 kukkus nende kvaliteet alla arvestuse ja kõik hilisemad on uuem sõna cräpp.
Gravise helikvaliteet oli muidugi kohe algusest väga hea. Aga selle mängude toetus oli olematu.

Kuna mul on kõik siin loetletud kaardid olemas (osad mitmes eksemplaris ja eriversioonides )ja olen neid ka praktikas kasutanud, siis vaidleks natuke icon_smile.gif Ma ei tea, mida Sa helikvaliteedi all mõtled, aga kui jutt käib igasugusest staatikast ja muust mürast, mis kipub nende vanakooli kaartidel alati kaasas käima, siis Creative toodangus sõltub päris palju konkreetsest mudelist SB16 erinevad versioonid võivad kvaliteedilt olla ka erinevad nagu öö ja päev. Päris palju on võimalik müra maha saada mixeris, kui mikrofon, cd in jms inputid kinni keerata (mute).
Tagurpidi ühilduvusega on ka selline nii ja naa, Creative ametlik versioon on jah, et kõik uuemad SB kaardid on tagasiühilduvad, päriselus nii ilus see asi paraku ei ole. Kui pakub huvi, võib näiteks siit lugeda: https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=45455
Uuemadte Creative kaartide juures ei tohi kindlasti üldistavalt kräpp öelda, osadega neist on muidugi omad probleemid aga näiteks Audigy platinum EX, samuti selle järeltulejad Audigy 2 platinum, X-fi Elite pro on väga head riistad, E-MU seeria kaardid on juba väiksema kodustuudio jaoks sobilikud.

_________________
O: vanemaid soundikaarte ISA siinile
Kommentaarid: 82 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 82
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 09.10.2019 11:50:32 vasta tsitaadiga

Helikvaliteedi alla käivad kõik mis tõid. Omal ajal aga muusikud tõid eraldi veel välja heli puhtuse, harmoonilised jne. see oli just põhjus miks muusikud Gravist ostsid ja Sound Blasterit ei tahtnud. Nad nimelt tegid musaefekte arvutitega.
Aga toitemüra ja mõningast helikvaliteeti siiski suutsin SB perekonnas eristada elevandi kõrvadega.
JAH, see ühilduvuse probleemid olid aga 99% mängudega probleeme ei olnud.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Rauafoorum »  086 projekt: Olivetti mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.