Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Ülevaated, kasutajate hinnangud »  Ülevaade blogi stiilis: Korpus Ghost S1 MkII märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 15.12.2018 22:44:14 Ülevaade blogi stiilis: Korpus Ghost S1 MkII vasta tsitaadiga


Mõtlesin, et teeks siis ühe ülevaate blogi stiilis. Miks? Sest ma tunnen, et see Ghost S1 MkII korpus koos selle firmaga vajab lähemalt tutvustamist. Pigem need seiklused sellega.

Tekitan siia teemasse ka sisukorra, et kes ei viitsi pikka ja lohisevat sissejuhatust lugeda hüppab lihtsalt mõned teemad edasi ja loeb sealt mis talle meeldib/huvi pakub.

Sisukord:

1. Kuidas ma jõudsin üldse selle korpuseni?
2. Kummituse (Ghost) jõudmine minuni.
3. Ülevaade Ghost'ist endast.
4. Topime kasti ka midagi!
5. Tuleviku plaanid.


http://www.louqe.com/


1. Kuidas ma jõudsin selle korpuseni?

Kõigepealt paljusid inimesi tekitab küsimus: Miks üldse on kellelgi vaja ITX korpusega arvutit? Küsiks vastu: Miks mitte!?! See ei ole küll piisav vastus, aga vastame siis küsimusele.
ITX'i peale hakkasin ma juba mõtlema 2007 aastal. Siis oli üldse keeruline leida riistvara mis oleks jõuline ja võtaks vähe ruumi. Korpuste valik olematu, emaplaatide valik nadi ja kui on siis ainult odav ots. Aastate möödumisel hakkas valik vaikselt paranema. Esmakordselt läksin ma alles ITX'i peale 2013 lõpp. Kunagi seisis mu laua peal full tower, just lauapeal icon_biggrin.gif. Hea mõnus oli seal kaableid vedada ja asju sisse toppida. Mingist hetkest hakkasid mu korpused järk-järgult väiksemaks minema, kuni lõpuks ITX'ini.
Põhimõtteliselt ma otsisin väljakutseid. Mulle on kogu elu meeldinud arvuteid komplekteerida, ehitada, kaableid ringi vedada ja riistvara testida. Seda tegin rohkem oma silmaringi laiendamiseks. Tulemusi sai võrreldud ainult tutvusringkonnas või mõnes välismaa foorumis. HV’s pole ma eriti millegagi vehelnud, kuna siine kasutajaskond ei andesta vigu. 2-3 ülevaadet olen vast teinud. Omal ajal kui veel poissmees olin ja peret ei olnud, siis oli tihti selliseid reedeid, kus pärast tööpäeva käisin poest läbi. Haarasin mõned õlled, tirisin kodu lauaarvuti kasti ribadeks ja hakkasin kokku tagasi laduma, otsides kaablitele paremaid teeradu, proovides erinevaid ventilaatoreid ja muid komponentide asetusi. Kuna full toweris on liiga palju ruumi ja liiga lihtne siis läksin järjest väiksematele lahendustele. Elu ei peagi alati lihtne olema. Ma võin öelda, et mul on alates 2007 aasta praktiliselt iga aasta olnud uus korpus. Kuidagi siis nagu hakkasid korpuse tootjad igasuguseid uuenduslikke asju tegema, mida alati oli ilmtingimata vaja.
Teine põhjus oli see, et pere tekkimisel ja kasvades kasvas ruumi vajadus, enam ei saanud oma "arvuti nurgas" laiutada 2 + meetrise lauaga. Jah, alati võib osta suurema elamise, aga ei tundu väga ratsionaalne . Lauapinna vähenemisel soovisin ka arvutikasti "jalajälje" vähendamist. Siit siis ka minu teine põhjus. 2013, kui liikusin ITX'ile sai minu korpuseks Fractal Node 304. Mis pole teab mis kõige väiksem ITX. Samal aastal algas esimene kaevuri buum, kus iga taksojuht omas kaevurit, ei saanud minagi kehvem mees olla ja ehitasin ka endale „labida“. Selle käigus sai tellitud PCI-E riser kaableid. Nendest ülemineku kablidest tekkis mul idee teha korpus ise, just selline nagu mulle meeldiks. Kuna see kaabel võimaldab liigutada GPU’d sinna kuhu vaja. Paber ja pastakas pihku ja hakkasin nuputama kuidas teha midagi vinget. Videokaart võiks asuda emaplaadist eraldi. Esijalgu tegin joonise nii nagu seda tegi hiljem Fractal Node 202, et videokaart on emaplaadi all. Ainuke erinevus, et GPU oli teistpidi, ehk esimene pool eespool nii nagu emaplaadilgi. Mitte üks ühtepidi ja teine teistpidi. Hiljem paigutasin GPU emaplaadi taha. Aga ideedeks need vahvad joonised jäidki.
Kaevamise buum sai otsa, elu läks edasi. Kui 2016 aasta algul ühel päeval ma "komistasin" DAN A4-SFX’i otsa, ta oli siis alles arendamisel. Silm lõi särama, midagi minule. Dan korpuse juures ajas mind algul eemale muidugi hind ja ikkagi see, et minu silmis toimus selle korpuse juures ruumi raiskamist ja viimase asjana, cpu jahuti kõrgus oli liialt väike. Ma ei tea kas ma mäletan õigesti, aga minu arust versioon 1 oli terasest, kui see ei olnud nii siis parandage mind. Disain oli kena, aga mitte viimase peal. Kahjuks magasin maha kickstarteri programmi ja ei saanutki sellele küüsi taha. Kuigi soov siiski oli. Koduleheküljelt ka enam ei saanud osta. Tuli jääda ootama uut versiooni või osta kuskilt mujalt välismaa netipoest, mida ma ei teinud.
Vahepeal möödus kõvasti aega ja ostetud erinevaid korpuseid. Kui lõpuks saabus päev, kui HV foorumisse 2018 aastal 22 jaanuar postitas kasutaja rmc Loque Ghost S1 korpuse lingi. Natuke videot vaadates tõmbasid silmad kohe ruutu. See on see mida ma tahan. Kahjuks, jälle, Kickstarteri programm oli selleks ajaks läbi saanud. Muidugi, selle lingiga meenus mulle koheselt ka DAN A4 korpus v2, mille ma olin ära unustanud. Võtsin üks õhtu ette ja käisin/googledasin mõlemad korpused kriitilise pilguga step-by-step läbi. Hind ju oli neil sama suurus järgus. Selle uurimistööga tuli välja ka, et V3 on Dan'il tulemas. Nüüd tuli teha valik! Pikemal kaalutustel sai ikkagi selgeks, et Ghost S1 on minule rohkem tehtud. Plussideks said: Ilusam disain, läbimõeldus, paindlikus (top-hatidega), suurem cpu jahuti kõrgus ja muus osas kompaktsem. Miinuseks oli Ghosti puhul tema hind ja ka "jalajälje" suurus laual, aga see vahe ei olnud nii marginaalne. Paljude jaoks võib veel miinuseks olla ka I/O portide puudumine, aga minule oli see pigem plussiks, sest ma ei kasuta neid. USB hub on ju monitoril olemas ja muud ei ole mul vaja. Kuna saada Ghosti kuskilt polnud, ei jäänud muud üle kui kirjutada Rootsi poistele üks kiri. Sisuks sai suhteliselt sarnane, nagu ma praegu kirjutasin siin teile, ainult mitte eesti keeles. Palusin neil kickstarter avada või tekitada võimekus selle korpuse soetamiseks. Kirjale tuli kiire vastus, mõne tunniga. Lubati tekitada võimalus selle ostmiseks. Pärast seda saadeti mulle privaatsesse foorumisse/chat ruumi kutse (Slacki). Kus nad vist lootsid, et ma hakkan kohe usinasti aitama neil seda arendada, aga ega mul ausalt öelda midagi neile pakkuda polnud. Nad olid juba teinud väga kõva töö. Ainuke asi mis ma soovisin oli, et kaane tõmbenöör (ragtag) valikus oleks Rootsi lipp. Mille peale nad ütlesid, et nad lisavad 5 erinevat valikut karpi ja Rootsi lipp on ka üks nendest. Kui saabus võimalus koduleheküljelt osta, ei jäänud mul muud üle kui see temp ära teha. Nüüd tuli ootama jääda päeva millal korpus minuni jõuab.



2. Kummituse jõudmine minuni.

Kuud lendasid kiirelt ja Loque andis Slackis pidevat tagasisidet mis toimub ja kus nad oma arenguga on. Eufooria oli tipus. Ma võin eksida nüüd natuke kuupäevadega, kuna Slack history kustub üsna kiirelt. Aga üritan meenutada.
Alustame algusest, sisenesin slacki, siis seal oli palju küsitlusi igasugustel teemadel, et kuidas seda või teist teha/disainida. Suures plaanis lõplik tulem valmis neil Veebruari lõpuks. Vahepeal näidati igasugu nurga alt igasuguseid pilte ja siis oli palju kiunu ka selle üle, et USB pesad puuduvad. Võtsin ka selles osas ja avaldasin oma arvamust. Samal ajal, kui elu foorumis kees, korraldasid rootslased konkursi, kes on huvitatud nende vahvat korpust valmistama. Millest nad valisid välja 5 firmat. Pärast seda hakkas kuidagi asi minu silmis venima. Slackis kadus suhtlus ära kasutajatega. Inimesed saatsid e-maile millele nad ei saanud enam vastuseid. Asi tundus kohati juba kahtlane. Osad arvasid, et tegu on pettusega. Ühe kuu pärast, ehk märtsis tuli natuke mokaotsast infot, viiest firmast on valmis neile Loque’le prototüüpe valmistama ainult kolm. Muudele küsimustele nad ei vastanud. Aprilli lõpus saabusid esimesed pildid esimeselt firmalt. See korpus nägi tõsiselt halb välja. Foorumis olid pildid, kust oli näha, et tuulutus augu read on erinevatel kõrgustel ja augud erinevate suurustega. Värv nägi välja kole, eriti valge. Värv oli ebaühtlane ja osad augud olid täitunud üleliigse värviga. Sellepärast tühistati ka hiljem valge korpuse tootmine, kuna valge värv pidi molekuli tasandil suurem olema kui teised. Valge asendati laimi karva korpuse värviga. Nüüdseks oli korpuse koju saabumine lükatud juuni-juulisse. Pärast seda vallandus Slackis kerge paanika, osad inimesed tahtsid raha tagasi. Ka minus tärkas kerge hirm, kuna 230€ pole väike summa. Uurides „refund“i tingimusi sai selgeks, et sinna raha maksmine on ühe suunaline tee. Põhimõtteliselt ma ei ostnud korpust, vaid toetasin neid 230€'ga. Vastutasuks nad saadavad mulle "kunagi" korpuse. Ruutus silmad, ei olnud enam ruutus. Ega siis midagi, kui peaks rahast ilma jääma, siis ilma. Tollel hetkel oli mu korpuseks Node 202, mõtlesin hoopis kuidas seda käepärasemaks muuta ja uurisin mida muud korpuse maailmas veel tulemas.
Saabus info, et teine ettevõtte, kes neile korpuseid pidi valmistama, loobus korpuse valmistamisest. No tore!! Nüüd kas saab mingi koolipoisi käkerdise või mitte midagi. Muid valikuid ma hetkel ei näinud.
Saabus Mai, algse korpuse saabumise kuu. Lootus veel päris ära surnud ei olnud. Kuu keskel saabus kolmanda ettevõtte näidis partii. Tuleb tunnistada, et see nägi oluliselt parem välja. Tuju tõusis. Aga see tuju sai paari päeva pärast nullitud. Youtuber "JayzTwoCents" kellele oli saadetud üks 2017 aastate prototüüpidest, millest ta siis valmistas mõnusa ülevaate https://www.youtube.com/watch?v=gew_dmjwp8o. 18.Mail toimus tal live chat. https://www.youtube.com/watch?v=M0VGnzcMrIw&t=264s Kust sai temalt küsida kõike. Küsis üks andunud fänn Ghost korpuse kohta, kus Jay siis rääkis oma tunnetest pärast mõnda kuud kasutamist. Need ei olnud eriti positiivsed. Sõimu osaliseks sai värvi kvaliteeti, koostöö kvaliteeti ja seda, et Loque lubas tophatid järgi saata mida Loque siiani teinud ei olnud. Ega vasta ka enam Jay kirjadele. Tegelikult, on ju arusaadav, et 2017 aasta prototüüp ei saagi olla nii kvaliteetne kui seda nüüd viimane partii, aga kui neil siis oli kvaliteedi standardid madalal, siis miks neil nüüd peaks kõrgem olema? Samuti leidus ikkagi inimesi kes olid sapised ja 100% kindel, et sellest midagi head ei tule. Mainin ära, et suhtlus oli mais taastunud ja vastati lahkelt valitud küsimustele. Nagu eelnevalt kirjutasin siis 2 firmat saatsid lõpuks oma näidised. Esimese firma päritolu oli euroopa, täpsemalt riiki ma ei mäleta. Viimane tuli nagu ikka Hiinast. Kust siis veel. Teine partii sai siis ka valituks ja väideti, et lepingute allkirjastamine lõpuni viidud.
Saabusid jaanid. Üle lõkke hüppamise ja liha söömise vahele külastasin ka slacki. Kahjuks, saabumis kuupäevadest, ei teatud veel endiselt midagi. Arvati, et pigem on hiline juuli. Vahepeal oli palju arutusi, mis riistvara keegi sisse topib jne. Kõige huvitavam oli lugeda CPU coolerite teemat, aga sellest muljetan hiljem. Mõned lihtsad küsimused esitatud Loquele ja suurt ei midagi. Üldiselt nad vastasid endiselt selektiivselt. Ainuke ja ka oluline info oli, et mass tootmine käib. Panen siia ka siis mõned pildid seoses sellega.
Spoiler Spoiler Spoiler

Kuu astus edasi, kätte jõudis Juuli. Posti paneku kohta polnud endiselt infot. Pilte oli tulnud vahepeal päris palju ja ütleme nii, et tulemus oli väga hea, vähemalt piltidelt. Rootslased ise ka kiitsid, et nad ei oleks osanud arvatagi, et tulemus nii hea saab. Aga millal posti pannakse? Vastust keegi ei saanud. Eta (estimated time of arrival) oli märgitud august.
Spoiler Spoiler Spoiler

Augusti kuu käes. Kinnitati julge sõnaga, et Septembri keskpaigas saadetakse KINDLASTI kõik korpused välja. Korpuse detailid valmis ja käib anodeerimine. Tuju tõusis. Lõpuks ometi!!! Mõtted liikusid juba uue korpuse suunas. Mida ja kuidas sinna panna? Kas peaks ka riistvara uuendust tegema? Juuslikult nägin HV’s kuidas keegi soovis ostu teemas, Node 202 korpust osta. Natuke arvutamist, kiire mõte ja tegin pakkumise. Ära ta läkski lauapealt. Tegin lapse klotsidest arvutile uue alusraami. Kohe, kohe ju tuleb uus korpus.
Spoiler Spoiler Spoiler

Esimene September, koolilapsed läksid kooli, mina Slacki foorumisse. Esimene uudis oli kohe selline: Väljasaatmine viibib 1 nädala võrra. Pandi ilusti pilt veel pakist, et kohe kõik pakitud ja valmis saatmiseks.
Sellest hetkest tekkis tunne, et äkki peaks sellest korpusest HV’sse kirjutama! Sest see lugu tundus kohati põnev ja samas veider/naljakas. Palju HV’s inimesed ikka seda korpust ostavad või sellest teavad. Hakkasin meenutama, kuidas see protsess ikka alguse sai ja panin mõned märksõnad kirja, mis siis hiljem sai natuke pikemaks jutuks.
Aga jätkame, 21. September pidi olema siis see „õnne“ päev kui korpused laiali saadetakse. 20 september olin ma nagu 5 kopikat foorumis ja ootasin, et kas midagi täpsemat infot tuleb, nii kuni paar päeva. Infot ei tulnud, on postis või ei? Rahvas oli hämmingus. Samamoodi Rootsi poisid ise. Keegi ei teadnud midagi. Loque väitis, et nad sõidavad oma meeskonnaga Hiinasse ja vaatavad mis seal toimub. Septembri viimase nädala alguses, tuli teade. Toimunud on mööda rääkimine hiinlastega. Korpused kõik pilukatel pakkimata. Mis pilti nad varem näitasid, pole mul õrna aimugi. Postitamise aeg lükati edasi. Seekord räägiti kolmest väljasaatmis kuupäevast (midagi uut). Kõigepealt saavad USA inimesed, 11 oktoober. Euroopa saadetis 12 oktoober ja ülejäänud maailm 15 oktoober (Direct). Pandi ilusti pilte kuidas väikesed asiaadid pakivad ja hoiti vägisi vihaste kasutajate tuju üleval.
Algselt räägiti ka seda, et korpuse pakend on väga väike. Tuleb konstruktorina, ehk kõik detailid eraldi ja kilekoti täis kruvisid. Kätte saades saad ise manuali järgi kokku kruvida. Kui nüüd pilte vaadata siis tundub, et on ringi mõeldud.
Spoiler Spoiler Spoiler

11 oktoober, seadsin ma taaskord ennast Slacki taha, Popkorn kaasa, nagu vaataks mõnda head meelelahutus filmi. Aga nii oligi! Kuna seal live’is koguaeg kirjutati, saadeti memesi jne. Raske oli ikkagi uskuda, kas tõesti pannakse täna korpus teele? 11 oktoober, meie aja järgi ei juhtunud midagi. Aga see eest 12 oktoober, saabus pilt, et USA kaup sõitis väljas. Ootasin veel päeva ja läks ka EU teele. Muu maailm mind enam ei huvitanud 
Kas tõesti on see juhtunud!!! Ei usu. Loodame parimat. Raske on seda sõnadesse panna, aga see ootamine ja venitamine on olnud väga pikk. EU last liigub Hiinast Inglismaale ja sealt Rootsi. Miks selline trajektoor? Mina sain aru nii, et nad soovisid karmi Rootsi tolli nii vahelt välja jätta. See trajektoor pidi kestma umbes 2-3 nädalat. Jälgimis koodi kasutajad ei saa kuna tegu on suure lasti saadetisega mööda merd. Pärast Rootsi saabumist arutavad nad need pakikesed Göteborgis laiali, kleebivad igale ühele õige paki sildi peale ja siis kasutajatele. Pärast seda protsessi pidid saama kõik jälgimis koodid. Tuli siis jälle kõvasti oodata, aga noh, sellega on ju kõik värsked Ghosti omanikud juba harjunud icon_smile.gif.
Möödus nädal, tuli teada, et USA saadetis viibib, samuti EU oma. Ülejäänud maailm, ehk Direct pole veel välja saadetutki. Eeldatav EU saadetise jõudmise kuupäev oli 2 november. Kui nüüd näpuga kalendris järge ajada, siis tundub, et see ongi täpselt kolm nädalat. Pärast poolteist nädalat möödudes, muutusid juba kasutajad kannatamatuks ja soovisin mingit infot, et kus on laev nende korpsutega. Vastust ei tulnud. Nädala möödudes ei olnud ka veel siis mingit infot. Inimesed juba kahtlustasid taas, midagi on jälle valesti. 31 oktoobril tuli vastus. EU pakid on Rootsis ja pakkide harutamine toimub. Välja hakatakse saatma nii pea kui võimalik. Pöial pihku, lootsin väga, et nädalaga jõuaks ta minuni.
Spoiler Spoiler Spoiler

November, korpusest ei lõhnagi. 7 november tuli teadeanne, et osad pakid on üle antud kullerfirmale. Loodavad, et nädala lõpus pannakse need ka teele, ehk veel paar päeva. Kuid nädala lõpus oli vaikus. Ei e-maili tracking numbrit, ei infot slackis. Kuna mul oli plaanis kuu lõpus elukohta vahetada, siis tekkis juba väike hirm, et ta ei jõuagi enne ära kolimist. Saatsin Louqe e-maili.
Nädal hiljem saabus kiri postkasti, 3 saadetise kohta. EU oma läheb teele Rootsist 12-13 vahel. USA oma läheb teele 12’nendal. Direct 19 teele hiinast. Igal maili saajal oli all roboti poolt koostatud kokkuvõte, mida telliti, mitu tk, mis värvi ja millises saatmis hunnikus ta asub. Kui siiamaani, arvasin ma, et ma elan Euroopas, siis pärast seda kirja enam mitte. Minu e-mailis seisis kirjake „Direct“. Mul oli selline tunne nagu keegi oleks „bitch slap“’i mulle läbi monitori andnud. Kuidas see võimalik on? Niigi oli kogu see teema veninud nagu lõputu kumm ja nüüd veel siis nii. Ma ju vahetan elukohta!!
Ok, hoidsin emotsioone tagasi ja kirjutasin jälle neile, muidugi vastust kohe ei saanud. Vastus saabus 3 päeva hiljem, kus lihtsalt anti teada, et uuendasime teie aadressi ära. Põhiküsimustele lubati vastus saata hiljem. Avastasin veel slackis, kus öeldi, et Directi alla läksid ka need kes maksid üle Paypali. Miks? Sellepärast, et paypal ei anna ennem raha kätte kui nad on märkinud „shipped“. Siis nad igaks juhuks hoidsid neid Hiinas odaval pinnal, pärast inimesed hakkavad loobuma siis on tulevikus hea sealt järgmistele tellijatele otse saata. Oot, aga see ju tähendab siis seda, et mul oleks kunagi olnud võimalus ikkagi küsida raha tagasi. Tahtmine oli ka siis küsida, aga kui keerasin pea mõned kraadid vasakule ja nägin, ilma korpuseta arvutit, mis vedeles lapse mängu klotside peal. Mõtlesin natuke ja sain aru, et ma ikka tahan seda korpust. Jäin siis jälle ootama. Uskumatu.
Novembri keskpaik, 15. Sain ma e-maili Loquelt, kus nad siis põhjendasid miks minu saadetis asub „Direct“ hunniks. Kuna Paypal ei anna neile raha ennem kätte kui asi postis, siis plaanisid nad neid korpuseid saata otse. Otse põhjus oli siis see, et need jõuaksid kõige kiiremini kasutajatele, et saada kiiresti raha paypal’ilt kätte. Kahjuks vedasid neid koguaeg hiinlastest partnerid alt. Eelnev põhjus odavast lao pinnast kas oli siis alatu laim või oli ka see ikkagi põhjus. Kes teab.
Paar päeva hiljem sai logitud Slacki, vaatasin kuidas inimesed juubeldavad. 16.11 läksid EU kastid lõpuks Rootsi kullerfirmalt teele, esimesed olid juba kätte saanud, eks kohalikud. Youtube tulnud mitmeid ülevaateid. Samuti oli eelpool kirutud viga Youtuber Jayz ees parandatud: https://www.youtube.com/watch?v=EUAKyDSIKOc. Tahtsin ka väga rõõmustada, aga ainuke info mis ma Directi kohta leidsin oli see: Viimane aadress on direct hunnikus nüüd ka parandatud. icon_smile.gif Eks see oli vast siis mina.
Uue nädala alguses (19) tuli info, et direct saadetis viibib taaskord umbes nädala. Ma ei jõuagi enam kokku lugeda palju kordi seda „viibimist“ juba on. Igal juhul EU omadest on 49% välja saadetud ja US’i omad on 70% välja saadetud.
Jälle nädal läbi. 25’ndal pidid viimased Hiinast lahkuma, aga slacki logides ei ole õnnelikest Directi inimestest keegi jälgimis numbrit saanud. Kui rootslastelt uurida siis on eetri vaikus. Samal ajal saavad paljud juba korpuseid kätte, nii EU’s kui ka USA’s. Juba vaikselt on inimesi kellel on ka korpusega probleeme, kus külje detailid ei lähe kokku hästi ja kellel ainuke nupp ei funktsioneeri. Arvestades välja saadetud kogust ja probleemide hulka siis tundus seda natuke palju.
Spoiler Spoiler Spoiler

Detsember. Enne kuu vahetust oli Direct’i saadetisest 25% välja läinud, mina nende seas ei olnud. Ka EU’l on mõned juurde saadetud ja USA’l. Arusaamatu kuidas see protsess nii aeglane on. Numbritest veel natuke, nende korpuste tellijaid on kokku umbes 2200. Muidugi uue laadugi tootmine käib ja sealt saavad kõik soovijad endale juurde tellida, ainult kätte millal saavad, mina ei tea lubada. Nendest 2200’st on Directis umbes 600. Rootsis 900, USA’s 550tk. Novembri viimasel päeval tuli muidugi veel üks segadust külvav uudis, mis mind ei puudutanud aga seda viimast pilti iseloomustab. Osad tellijad, kes olid „Direct“ hunniks järsku olid nad nüüd USA hunnikus. Kuidas? mis moodi? Keegi vastust ei teadnud. Lihtsalt vabandati segaduste pärast ja elu läks edasi.
5 detsember saabus minu e-maili rõõmusõnum, kus anti teada, et minu korpus läks Hiinast teele UPS’iga. Jälgimiskoodiga avades selgus, et saabumis kuupäevaks on 11. Samal päeval tuli ka teine e-mail, kus oli kirjas, et nüüdseks on Directi välja saadetud 49%, USA’d 98% ja EU’d 75%. Ei saa uhkustada, et olen esimeste seas, aga vähemalt ei ole ka viimane. Tundub, et aasta pikkune teekond saab loodetavasti tänaseks otsa. Ma ei ole varem sellist koguemust kogenud, kus nii palju kordi lükatakse tellimust edasi, kus on nii palju probleeme jne. Loodame, et korpus vastab ootustele.
Ma oleksin pidanud sellel hetkel üliõnnelik olema, et lõpuks saabub kaua oodatud korpus. Millegipärast ei ole seda tunnet enam. Muidugi ma ootan, aga sellist ärevust sees küll pole. 11 detsember sain tolliametilt kõne. Pakk tollis kinni. EU tollimaksud maksmata. Kui aasta alguses ostukorvi asja panin oli ilusti kirjas „all taxes included“. Kus need all taxes’id siis nüüd on? Tolliametnik saatis mulle ka arvest koopia mailile. Tõmbasin koheselt rootslastele maili selga. Paar tundi ma praadisin ja mõtlesin, ah, maksan ära, saab mis saab. Sellest hetkest hakkas see ärevus sisse tulema. Õnneks Maksu- ja Tolliamet ei pidurdanud ja umbes tunniga oli pakk vabastatud ja lubati järgmine päev kullerile üle anda.
Järgmise päeva õhtul jõudis ka kuller icon_smile.gif
Spoiler Spoiler Spoiler

Infoks ütlen, et rootslased vastasid mitmeid päevi hiljem ja pakkusid gift card’i tollimaksu ulatuses.

3. Ülevaade Ghost'ist endast.

Enne kui alustan, ütlen kohe ära. Ma ei ürita ülevaadet ilustada. Räägin nii nagu asi on. Ma loodan, et ma ei pettu.
PS. Piltide eest palun vabandust. Võib leiduda mitte asjaga seotud detaile ja taustalt mitte korrektseid esemeid. Uue eluaseme lõpp viimistlus veel pooleli.
Mina tellisin endale igava tuha musta (ash). Kuigi hiljem kui toimus korpuse värvi vahetus, hakkas meeldima Limestone. Kuigi ma hästi ette ei kujuta teda lauapeal, aga värv ise on väga huvitav. Juurde ma ei võtnud ühtegi tophati, kuna ei vaja neid. Vähemalt hetkel mitte. Samuti ei tellinud ma eri värvi grille, aga ma ei välista, et seda ma ei tee tulevikus. Hõbedane näiteks meeldib. Kui keegi peaks siit tellimust Loquelt tegema siis olen nõus tellimusega liituma.
Kuna pakend on esimene asi mis silma hakkas siis lahkame seda natuke. Kullerilt pakk kätte saades polnud pakil mitte ühtegi märki mis tootjaga tegu. Lüües nuga sisse avades pakendi sain ma seest hunniku 2cm penoplasti tükke ja veel ühe karbi millel siis ilutsesid ilusti Loque kirjad. Edasi avades, vaatas mulle otsa kohe ilusti kokkpandud korpus.
Varem välja reklaamitud paksus žurnaalist pole enam lõhnagi. Üks väike flaier, kus peal QR kood, et minna leheküljele vaadata sealt korpuse kohta käivat kirjandust. Vaatame parem pilte, need räägivad enda eest.
Spoiler Spoiler Spoiler

Esimese pettumuse valmistab tõmbenöör/ragtag. Lubatud 5 valikut enam pole, kaane küljes on ainult üks. Ma ei ole Rootsi fänn, aga rootsi lipp oleksin mina sinna endale tahtnud või mõnda muud värvi kui musta. Pakis oli siis veel ainult väike kogus kruvisid ja torx võti (kuna kõik kruvid on torxi otsaga). Mis on positiivne, kuna mujal maailmas torx ei ole väga levinud. Kaasas oli ka üks imelik kaas/luuk mille eesmärgist ma veel aru ei saanud. Enne korpuse jõudmist üritasin ma kodutöö ära teha ja välja uurida mis on kasutajate tüüp vead. Siis esimese asjana hakkasin ma neid uurima:
• Esi- ja tagakülje sooned, kuhu istuvad küljeplekid ei ühti kõigil hästi, mõnel liiguvad need küljed väga raskelt. Minul olid nad õnneks täiuslikud
Spoiler Spoiler Spoiler

• Küljeplekid on väljapoole paindes. Panin seljad kokku, paine minimaalne.
Spoiler Spoiler Spoiler

• Nupu PCB on liiga paindesse kruvidega lastud ja nuppu raske vajutada. Natuke on painet, aga nupp liigub normaalselt.
Spoiler Spoiler Spoiler

• Pealmine luuk/plekk, kus küljes istub ragtag ei mahu korrektselt peale. Irvitab kuskilt üle või jääb kuskilt liialt ruumi. Minu silmale üsna hästi istub.
• Vigane PCI-E kaabel. Kahjuks visuaalselt on mul seda raske kontrollida.
Lisaks mis ise avastasin, aga see on paljude tootjate ja korpsute viga. See tegelikult alati ärritab mind. Lisa paigaldus raamid mis korpusesse paigaldatud (HDD kinnitused, muud raamid) lastakse alati kruvid nii tugevalt kinni, et kui seda eemaldada leidub alati sealt ümber ära lennanud värvi. Nii ka sellel korpusel. 2.5“ raami eemaldamisel jäid kaks koledad kohta.
Spoiler Spoiler Spoiler

Korpusest üldiselt. Korpus õhkab luksuslikkusest ja kvaliteedist. Mõnus on hoida teda pihus. Sametine korralik paks värvikiht. Alumiiniumist tükid on ikka midagi muud kui tavaline teras. Muidugi sellel korpusel on ka tavalist terast. Keskmine raam tavalisest terasest ja ka põhjaraam. Kõik muu on alumiinium. PCI-E juhe on väljast kaetud mingi veidra materjaliga. Tundub nagu plastik aga pealt nagu riie, aga murda on võimalik. Kaabli otsikud, nii see mis läheb videokaardi külge kui ka see mis läheb emaplaadi külge, on kvaliteetsed ja ei ole kõige odavam. Kaabli kontaktid korralikud.
Veidrustest mis silma hakkasid. Nupu juhe kui ka LED’i juhtmel pole peal tähiseid. Kes, mis kaabel on ja kus on pluss ja kus on miinus. Selleks et seda teada saada, peab QR koodi skaneerima ja manuale lappama. Ei saa nagu aru kui keeruline see sinna oleks olnud printida. Kaabli pikkus pole just väga pikk, minu riistvarale piisav, aga emaplaate on erinevaid, nii mõnelgi võib 2cm puudu jääda. Samas voolu kaabli pikendus on kastis liialt pikk. Oleks võinud tubli 5cm lühema teha. Videokaardi kinnitusest ma ei saanud kohe aru, mis moodi see käib või kuidas. Seibi kruvi süsteem.
Üldkokkuvõttes:
Enne asjade sisse toppimist on kriips kõrvuni. Mul ei ole tegelikult mitte ühegi asja kallal norida. Kõik enam levinud vead minul puudusid või väljendusid minimaalselt. Korpus on kvaliteetne ja luksuslik. Kahjuks oleks pidanud ikka oma algsetest eelarvamustest võitu saama ja limestone tellima.


4. Topime kasti ka midagi!

Ma ei hakanud selle tarbeks riistvara vahetama, ma ei pidanud seda vajalikuks. Aga kindlasti räägin iga komponendi juurde mis plaanid mul temaga tulevikus on.
Esimese asjana tutvustan toiteplokki. Selleks on mul juba pea kaks aastat vana Corsair SF450, ehk 450watine. Ei ole SFF toite maailmas midagi uut ja erilist, nii, et ei näe toiteploki vahetamisel mõtet. Garantiid ju veel 5 aastat, kokku 7. Ainukene asi mida ma võiks teha on, täpselt parajad kaablid leida. Korpus on väike ja väga ruumi pole, et lintkaablid kuhugi kortsu tirida. Uurisin, kas SFF toitekeplokkidele müüakse kaabli komplekte või vähemalt üksikuid kaableid, et siis teha nad täpselt parajaks. Enda kaableid ei ole väga soovi retsida, ehk tuleb tahtmine korpust vahetada või toiteplokki müüa, siis on probleeme. eBayst leidis midagi, aga postid kallid. Vahepeal tekkis mõte, et ostaks otsikud ja teeks ise. Olen ju kunagi terve toiteploki kaablid ära sleevinud. Ausalt öeldes pole tegelikult väga tahtmist ja aega. Ega see lihtne tegevus ei olnud. Juurde uurides leidsin sellise lehekülje: https://www.pslatecustoms.com/collections/frontpage/products/louqe-ghost-s1-24-pin-paracord-custom-sleeved-cable?variant=12954852163695 Aga hinnad on jälle krõbedad! Hetkel läheb arvutisse originaalina ja eks pressin need kaablid kuhugi kortsu.
Spoiler Spoiler Spoiler

Kuna toiteploki paigaldamisel avastasin, et kesk plaadi ja toiteplokki vahele on jäetud 1cm vahe kust kaudu kaableid vedada, siis tuli see toitekas sealt ka kohe eemaldada. Pärast seda avasin hoopis GPU pakendi. Milleks on Zotac 1070 Mini. Ostetud siit foorumist suvel järjekordse kaevuri buumi kokku varisemise ajal. Kuna viimasel ajal mängimine praktiliselt puudub, siis ei saa siiani ostu mõttest aru. Heal juhul 2h sellega mänginud.
Spoiler Spoiler Spoiler

Videokaardi paigaldamisel oli vaja ikka vaeva näha. Veidi kummaline lähenemine Loquelt. Nii alt kui ülalt pidin ma järgi andma ühte kruvi, mille teises otsas oli piklik metalli tükk koos keermega. Mis käis ringi nagu ise tahtis. Ühe aeglaselt nii ülevalt kui alt sinna vahele pista nii, et need plekitükid jääksid sirged ja hoiaksid ka midagi kinni, oli paras katsumus. Pärast nende tükkide kinni kruvimist loksus GPU ikka oma pesas (mitte palju). Vaevalt, et transportimisel midagi juhtuks, aga veidi innovaatilisem oleks võinud see kinnitus siiski olla.
Tulevikus võiks ikkagi täis mõõdus kaardi osta ja midagi paremat. Hetkel tundub see kaart siin kastis natuke võõrkeha.
Spoiler Spoiler Spoiler

Nüüd saan ma natuke juhtmeid paigaldada ja mõelda kuidas kuhu midagi tirida. Järgmiseks paigaldasin „prooviks“ emaplaadi. I/O shield istus auku väga lihtsalt. Shieldi punnikesed, mis peaksid teda kinni hoidma väga kõvasti sinna ei haaku. Nii, et kui emaplaati korraks kastist eemaldada kukub see ka alati ootamatult välja. Pronks puksid istuvad emaplaadi taga õigetes kohtades, midagi paindesse kuskilt ei jää, nagu juhtub vahel mõne odavama korpusega. Sobrasin kruvi kotikese läbi, aga emaplaadi kinnitamiseks vajalike kruve ei leidnud. Mis siis ikka, avasin oma vara laeka ja otsisin sealt sobivad kruvid välja.
Spoiler Spoiler Spoiler

Prooviks emaplaat paigaldatud. Nüüd uuesti välja, kõik muud jupid sinna külge ja siis tagasi.
Emaplaadiks mul üle aasta vana Asus B250l Gaming ITX. CPU’ks Delidditud i7 7700 (non K). Plaanis oli vahepeal IHS (protsessori pealmine kaas) uuesti maha võtta. IHS seest kui väljast lihvi anda ja kaas peale tagasi. Kui avastasin selle: https://www.ebay.com/itm/CPU-Pure-Copper-Cover-IHS-Cooling-for-3770K-4770K-4790K-6700K-7700K-8700K/273351822107?hash=item3fa509cb1b:m:mVZ41Mja5T13DgZ98ulEZrQ:rk:5:pf:0 Leidsin ka OC foorumi kus inimesed täpselt samale protsessorile seda paigaldanud ja võitu saanud vana IHS’iga 2-3 kraadi. Hetkel ei viitsi mässata. Kui tekib isu, eks siis proovin järgi. Eesmärgiks on mul saada võimalikult vaikne kast, selles suhtes on ka 2-3 kraadi oluline. Sellest sõltub ventilaatori kiirus ja ka muude komponentide temperatuur. Mäludeks lähevad peale täiesti tavalised Crusiali kõige odavamad DDR4’d, 2400MHZ ja 16GB tükk, 2tk. Peale olen visanud ühed alumiinium radiaatorid mis mõeldud küll vesijahutusele (vee kanalid sees). Peale sai pandud sellepärast, et kui arvuti ilma kastita oli kippusin näppima erinevaid detaile riistvara küljes ja mälude kivid läksid ikka väga kuumaks. Väga näppida ei tahtnud. SSD’ks Samsung Evo 970 500GB.
Spoiler Spoiler Spoiler

Nüüd siis CPU cooleri teema! Mida sinna jahutama panna? See on väljakutse. See oli ka paljude Slacki külastajate jaoks väljakutse. Sealt tuli ka palju ideid minule. Soov on saada kast nii jahedaks ja vaikseks kui võimalik. Väga palju jahuteid selles maailmas ei ole, mis sinna peale mahuvad. AIO’d jätan esijalgu välja. Sellega seoses tuli ka välja pakis oleva kummalise pleki vajadus. Kui sa paigaldad AIO siis selle plekiga sa saad viia veetorud tophati. Rootslased surusid omal ajal Noctuad kes tõi turule uuesti tagasi L12’ne (ilma s’ita). Aga seda turustas ainult Amazon. eBayst leidis ka mõne müüja. Mõõtmetelt suurim jahuti mida sinna panna saaks, aga miinuseid palju. Saab kasutada ainult 92mm ventilaatorit ja seda radika alt kastist välja puhuma. Muu riistvara võib jääda jaheda õhu vaesusesse. Mälude maksimum kõrguseks oli 32mm, ehk igasugune radikas mälupeale ei mahu. Veel üks võimalikest lahendustest on selline jahuti nagu: Thermalright AXP-100 Full Copper. Kahjuks, seda toodetakse ainult Hiina turu jaoks. Mujal maailmas on alumiinium versioon. Slackis mõned kasutajad testisid, võrdlesin L12’st vs AXP-100 (tavaline). 2700x protsessoriga. Tempide vahe oli neil 0,8kraadi ja L12’ne kasuks. Selle järgi võiks oletada, et täis vask on parem, aga ei pruugi. Kuna Thermalright tavaline cooler nüüd midagi ägedat ei olnud, siis jättis ka see külmaks. Surfasin hiina Tmall’is. Leidsin ka AXP-100 full copperi mis tuha mustaks värvitud. See tundus nüüd see mida mina sooviks. Sobiks hästi kasti ja teoorias võiks olla parem kui L12. Tegin Tmallist tellimuse, maha kooriti arvelt 87€. Kahe nädala möödudes jahuti kuhugi teele polnud pandud. Siis hakkasin uurima, et ehk kellelgi foorumites veel sarnane mure. Tuli välja, et Tmall saadab ainult Hiinasse. Kuigi, ma sain valida rippmenüüst Eesti ja sisestada oma lokaalse aadressi. Tmalli teenust vahendab SuperBuy kes saadab kuhu vaja. Tühistasin tmalli tellimuse ja tegin superbuyst ära. Protsess järgmine, superbuy tellib selle endale lattu ja alles siis saadab sinule. Kui see nende lattu jõuab, siis nad alles arvutavad palju saatmine minuni maksab. Muidugi läbi superbuy tellides tuli lisa eure maksta. Cooler jõudis superbuy’sse. Saatmine minuni tuli veel lisaks 39€. AXP ise 92 + saatmine Eestisse. Tundus liiga kallis, arvestades, et L12 saab kätte 50€’ga. Üritasin SuperBuy tellimusest taganeda. Õnneks see õnnestus mul, kuigi kaotasin mingi 5€’t. Olin alguses tagasi. Mida veel soovitatakse? Jõudsin Alpenföhn black ridge’eni. Ilus must, 6 heatpipet, hind umbes 45€, peale mahub slim 120mm ventilaator. Kõik tundub super. Aga temperatuure ei tea. Kuna jahuti väljalaske aeg oli alles 14 november siis ülevaateid väga polnud. Pika otsimise peale ma midagi muud väga ei leidnud, mille mõõtmed normaalsed (mahutab 120mm ventilaatori peale) ja ka kaalu oleks piisavalt. Panustasin siis järgmisena selle jahuti peale. 15 november saatsin 1a’sse ja Arvutitarka kirja. Kuna Eestis seda keegi ei pakkunud siis otsustasin suurematelt küsida. 1a vastus oli negatiivne, AT oma positiivne. Tegin makse ja jäin ootama. Jahuti jõudis novembri lõpus minuni. Sellel hetkel veel korpust polnud, jäin siis korpust ootama, ega hakanud jahutit kuhugi toppima. Neli päeva hiljem avastasin SFF foorumist teema kus nägin, et kõik siiani toodetud Black ridged on praagid. Tehas on unustanud heatpiped talla külge kinni joota. Nagu vähe on veel olnud jamasid . Kõik Alpenföhni jahutid kutsutakse tagasi ja vahetatakse välja. Saatsin kirja AT’sse. Esimeses vastuses öeldi, nemad tea midagi võite saata siia, aga kui viga ei tuvastata saate defekteerimis arve. Paar päeva hiljem kogusin info kokku. Lingid foorumist, tegin pilte enda jahutist, kus näha lahtised torusid ja saatsin uuesti garantii osakonda. Järgmine päev tuli kiri, jah, tõesti tootja tunnistab oma viga. Saatsin jahuti AT’ele tagasi. Korpuse saabumise päeval polnud mul ikkagi sobivat lahendust. Nagu piltidelt näha, siis otsustasin oma vana jahuti arvutisse panna (mille ma juba jõudsin vahepeal ka HV’sse müüki paisata). Tegu üsna vana tükiga, ostetud siit foorumist juba kasutatuna. Kasutasin seda siis Fractal 202’e korpuses. Nüüd läheb siis see peale. Kuna tald oli tal väga räbal siis otsustasin mingi hetk põhja ära lihvida ja poleerida. Installimise käigus avastasin, et inteli jalad olen kunagi tagurpidi pannud ja enam ei saa lahti ka neid kruvisid. Jumal tänatud, et maha ei jõudnud müüa seda. Ventilaatoriks kasutan ma pildilt nähtud ventilaatorit, ProlimaTech Ultra Sleek Vortex 12. Miks see? Fractalis ta juba käis mul. Üldiselt ma olen Prolimatechi toodetega väga rahul alati olnud. Hinnaklassilt sama kui Noctual aga minu silmis on tegu parema tootega, mitte ainult välimuselt vaid ka füüsiliselt. Ventilaator minu käsutuses olnud paar aastat juba ja läheb siis Ghosti sisse, sellepärast ma ka otsin jahutit kuhu 120mm ventilaatorit paigaldada.
Spoiler Spoiler Spoiler

Kui lähtuda nüüd sellest joonisest, siis kõige parema tulemuse saaks esimese pildi peal. Nii ma selle Januse paningi, aga ta jäi ühe nurgaga mälude peale kandma, siis keerasin teda nii ühte pidi kui teist pidi. Hetkel niipidi nagu pildil oli on parim, kuigi kergelt läheb ka emaplaadi jahuti vastu. Siit tekkis ka väike mure, ehk Black ridgega sama probleem, kuna ehituselt on ta väga sarnane Janusele. Variant on ise külge pandud mälude radikad eemaldada, aga hetkel ma seda teed ei läinud.
Spoiler Spoiler Spoiler

Kõik jupid emaplaadi küljes ja rändame nüüd selle kupatusega kasti tagasi. PCI-E riser kaabel külge, voolu juhtmed külge ja ongi valmis.
Spoiler Spoiler Spoiler

Kokku saades ilmnes veel üks väikene möödapanek. Nimelt pealmine kaas on arvuti peal lahtiselt ja miski teda ei suru ega hoia vastu korpust, siis pärast gpu ja tema voolukaabli installeerimist läheb pealmine kaas vastu kaablit ja ei vaju nii korrektselt alla nagu vaja. Võimalus on ka pealmine kaas kruvidega kinni tõmmata, et keegi tegelane ei saaks seda avada või siis tõstes ei lendaks see pealt ära. Aga siis jäävad korpuse peale just mitte kõige ilusamad kruvipead. Ise oleks lahendanud ilmselt selle mingi magnet süsteemiga. Jah, tean, et alumiiniumi külge ei hakka magnet, aga selle luugi külge annaks ju mingid ribad liimida ja teisele poole samuti. Kardan ka, et kõrge GPU puhul jäävad juhtmed nii ette, et vajalik on tophati. Ilmselt selle peale ei ole mõeldud, et peale GPU kõrguse tuleb ka otsa massiivne pistik koos kaablitega.
Spoiler Spoiler Spoiler

Korpuste ülevaadete puhul on väga oluline ka jahutus, kuna mul tegelikult ju võrdlus moment puudub siis päris adekvaatset hinnangut on raske anda. Saan võrrelda testitulemusi ainult täiesti lahtise korpusega. Fractal Node 202’ga saan ka natuke võrrelda, sest osaliselt on riistvara sama. Kardan, et see kast ei hiilga mingi eriliste jahutusomaduste poolest, sest tegelikult ilma tophatita temale ju korpuse ventilaatorit paigaldada ei saa. Põhjapeal on üks koht, aga see eeldab korras juhtmestiku toiteplokil.

Test 1. Kõik idles, arvutiga midagi ei tehta (enne temperatuuri võtmist arvuti vähemalt 5 minutit ilma tööta olnud). Toa temperatuur teistel 23, ghostiga 24,5. CPU ventilaatori kiirus kõigil juhtudel 400rpmi. GPU 0.
________________CPU____GPU_____SSD
Ilma korpuseta____36______56______54
Fractal 202’ega____36______ - ______ -
Ghostiga_________37______48______51

Test 2. 3Dmark testi ajal maksimum saavutatud temperatuur. CPU rpmi kahjuks ei loginud, kuid oleks pidanud.
______________CPU_____GPU_____SSD_____GPU rpm
Ilma korpuseta___69______74______60_______1911
Fractal 202______72______ - _______ - ________ -
Ghostiga________71______75______58_______1941

Test 3. PC mark testi ajal maksimum temperatuurid. 202’ega pole seda testi teinud, programm ostetud alles halloweeni ajal. CPU rpm jäi jälle logimata.
____________CPU______GPU_____SSD_____GPU rpm
Ilma korpuseta_78_______73______63_______1754
Ghostiga______81_______75______61_______1966

Arvestades toatemperatuuride erinevust ja ümber pandud plekitükke siis olen ma väga positiivselt üllatunud. Muidugi kahjuks CPU ventilaatori pöörded jäid mul logimata, võimalik, et nendes on suuremad erinevused, aga samas fan profiil on täpselt samasugune. Tulevikus üritan kindlasti veel mingeid teste teha. Ja leida Ghostile parim jahedus.
Üks pilti ka ajutise lauapeal.
Spoiler Spoiler Spoiler


Üldkokkuvõtte: Nüüd kus ma olen riistvara ka sisse toppinud ja mõnda aega kasutanud saan teha ma mõned järeldused. Tuleb tunnistada, et GPU paigaldamine tundus kõike haigem selle korpuse juures. Õnneks ei pea seda igapäev tegema. Muidugi peab GPU valikuga olema väga ettevaatlik. Muus osas olen endiselt seda meelt, et tegu on väga vinge asjaga. Kõiki keda 200€’ne hinnasilt ära ei hirmuta soovitan osta. Mulle väga meeldib see korpus.
Loodan siiralt, et siin punktis lõppeb mu iga-aastane korpuste vahetamise saaga.

Plussid:
• Luksuslik ja teistsugune välimus thumbs_up.gif
• Kompaktne ja täpselt minu vajadustele, samas ruumipuuduses olemisel võimalik lisada top hat’e. thumbs_up.gif
• Koostöökvaliteet on viimasepeal. thumbs_up.gif
• Temperatuurid samad mis ilma korpuseta arvutil thumbs_up.gif

Pisi miinused (mis ilmselt segavad ainult mind):
• Lüliti ja valgustus juhtmetel pole märgistusi icon_exclaim.gif
• Voolu kaabli pikendus liiga pikk. icon_exclaim.gif

Miinusteks:
• GPU paigaldamine vajab veidike väljakutseid thumbs_down.gif
• Pealmine korpuse kaas on lihtsalt lahtiselt peal, oleks võinud kasutada magnet süsteemi või midagi kindlamat. thumbs_down.gif


5. Tuleviku plaanid

Tekitasin selle punkti puhtalt abipalve eesmärgil. Kui ma kogu selle kompoti olen kokku ladunud siis kõige rohkem häirivad mind juhtmepusad.
• Kui keegi teab kedagi, kes sleevib või saab norm hinnaga õige pikkusega kaableid võib pakkuda. Võimalik, et võin ise ka selle raske tee, ette võtta. Samas ma tean, kes sinna sisse ikka vaatab. Aga see teadmine, et seal on susa-pusa häirib mind. Kõige rohkem käib närvidele emaplaadi 24 pinnine toite kaabel. GPU oma on hetkel täpselt paras ja CPU powerist jääb üle 4-5cm, selle mahutasin toiteploki taha ära.
• CPU jahutuse teema. Hetkel ma vask IHS’idega jaurama ei hakka, sest ma ei välista cpu vahetust, aga jahutuse osas olen endiselt pakkumistele avatud. Mul pole õrna aimugi, kaua Alpenföehn’il aega läheb see cooler korda saada.
Enne teema postitamist sain ma AT’lt kirja, et kogu maksumus ulatuses saan nende poest krediiti.

Paari päeva korpuse kasutusel hakkasin mõtlema, et Power led’i peaks HDD ledi asemele ühendama. Ma ju tean, kui arvuti töötab, ega ma nüüd nii rumal ka ei ole. Ketta mõtlemist aga ei tea. Vahel tahaks teada, millega arvuti tegeleb. See sai juba ringi tehtud. Ja mulle isiklikult sobib nii paremini.
GPU juhtme paigutasin ka paremini. Pealmine võre/kaas on nüüd kruvivaba ja seisab niisama peal. Juhul kui peaks korpuse 180 kraadi keerama siis muidugi lendab see sealt minema.


viimati muutis SilQ 16.12.2018 10:37:42, muudetud 3 korda
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Slazenger
HV veteran
Slazenger

liitunud: 10.01.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 15.12.2018 22:58:47 vasta tsitaadiga

Meil siin HVs korralik sleevija olemas thumbs_up.gif https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=729635&highlight=
Kommentaarid: 73 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 68
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.12.2018 00:18:29 vasta tsitaadiga

Äge kast on, kurb on muidugi see, et mu graafikakaart (MSI GTX1080 Gaming X) ei mahu sinna ära, kui CPU'le AIO't kah veel tahta... icon_neutral.gif
_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 223 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 16.12.2018 09:00:24 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:
Äge kast on, kurb on muidugi see, et mu graafikakaart (MSI GTX1080 Gaming X) ei mahu sinna ära, kui CPU'le AIO't kah veel tahta... icon_neutral.gif


Topelt tophatid, Large alla AIO jaoks ja Small ülesse video jaoks. Siis peaks ära mahtuma icon_smile.gif
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Etz
HV Guru
Etz

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.12.2018 11:55:17 vasta tsitaadiga

SilQ kirjutas:
Etz kirjutas:
Äge kast on, kurb on muidugi see, et mu graafikakaart (MSI GTX1080 Gaming X) ei mahu sinna ära, kui CPU'le AIO't kah veel tahta... icon_neutral.gif


Topelt tophatid, Large alla AIO jaoks ja Small ülesse video jaoks. Siis peaks ära mahtuma icon_smile.gif


Ma korra täitsa amõtlesin selle peale aga väga naljakas jääks vist nii... icon_biggrin.gif

_________________
...life is random...so am I...
So, there is a fan. Time to grab your sh*t, gentlemen!
Kommentaarid: 223 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
delef
HV veteran
delef

liitunud: 12.12.2009




sõnum 16.12.2018 17:28:42 vasta tsitaadiga

Mis video panid sinna, kas gtx 1080ti mini voi amp ei mahu?
Pane spekid
Kommentaarid: 136 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 0 :: 120
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sants
HV veteran
Sants

liitunud: 31.08.2014




sõnum 16.12.2018 17:31:02 vasta tsitaadiga

SilQ, Võin sulle custom pikkusega kaablid teha küll thumbs_up.gif
_________________
Lehtplastiku painutus, casemod, vesijahutus. Küsi julgelt!
Valmistan sleevitud ja tavalisi ATX kaableid!
Tehtud tööd -->> https://www.facebook.com/SantsCustomDesigns/ ja https://www.instagram.com/santscustoms/
Kommentaarid: 221 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 16.12.2018 17:42:38 vasta tsitaadiga

delef kirjutas:
Mis video panid sinna, kas gtx 1080ti mini voi amp ei mahu?
Pane spekid


Zotac 1070 mini läks mul.

Testitud mudelid:
http://louqe.com/img/GhostS1_GPU_Compatibility.pdf
Mõõdud näeb ka ära sealt.

edit:
Panen veel paar linki:
http://louqe.com/img/GhostS1Addons.pdf
http://louqe.com/img/img/ext/ext/GhostCPUheatSinkTest.pdf
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
laurx
HV Guru
laurx

liitunud: 25.03.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 16.12.2018 18:52:27 vasta tsitaadiga

keskmine kasutaja saaks oma asjad NUCulaadse moodustisega ka tehtud. proses olev gpu ajab ka asjad ära jms. vaja ainult andmekandjat.
https://foorum.hinnavaatlus.ee/viewtopic.php?t=697125

_________________
Ketas, ketta, ketast, kettasse, kettas, kettast, kettale, kettal, kettalt, kettaks, kettani, kettana, kettata, kettaga. <--SPIKKER
mõned sülerid, mis hetkel müüa on -> https://www.facebook.com/marketplace/profile/100087345405856/ värskeim loetelu. Ei mingit otsa.ee d. kätte saad asap.
Kommentaarid: 1104 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 704
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 16.12.2018 20:23:32 vasta tsitaadiga

Etz kirjutas:
SilQ kirjutas:
Etz kirjutas:
Äge kast on, kurb on muidugi see, et mu graafikakaart (MSI GTX1080 Gaming X) ei mahu sinna ära, kui CPU'le AIO't kah veel tahta... icon_neutral.gif


Topelt tophatid, Large alla AIO jaoks ja Small ülesse video jaoks. Siis peaks ära mahtuma icon_smile.gif


Ma korra täitsa amõtlesin selle peale aga väga naljakas jääks vist nii... icon_biggrin.gif


Siin on topelt Large tophatidega pilt, see on küll veidi funky.

Spoiler Spoiler Spoiler


Nagu tekstis ütlesin, siis kui keegi plaanib midagi tellida siis võtaks Nikkel grilli, post on sama kallis kui grill.
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
systxix
Kreisi kasutaja
systxix

liitunud: 03.10.2008




sõnum 17.12.2018 10:19:26 vasta tsitaadiga

Santsi tehtud kaablid on kvaliteetsed kuid sleevimine/custom kaablid ei ole odav lõbu icon_exclaim.gif Äkki vana toide maha müüa ja uus osta?
Corsair SF450 Platinumil https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Power-Supply-Units-Advanced/SF-Series/p/CP-9020181-EU on juba sleevitud kaablid kaasas.
Siit näha ka täpsemalt ->


Link
Kommentaarid: 90 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 84
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 20.12.2018 12:09:13 vasta tsitaadiga

revotechnik, Juhtme sleevimine ei olegi probleem nr1. Probleem nr 1 on kaabli pikkus. 24pin'isele oleks vaja mingi 10cm, aga kaasas on mingi 2x pikem. Kaableid lõikuma ma peaksin ikka, siis juba sleev ka külge kui seda ise teen või tellina Sants'ilt.


Edit:

Leidsin veel ühe cooleri valikusse: https://www.scytheus.com/bigshuriken3
Tundub, et tegu on nii uue tootega, et seda osta veel kuskilt ei saa.
Korralikult kaalu ja säilitaks kõrgete mälude paigalduse tulevikus. Originaal vendiga peale ei mahuks, aga 15mm mahub ilusti.

Samas isutab AXP-100 FC ka. Temal veel suurem kaal ja TDP. Igasugu soodustused ka hetkel SuperBuy's.
Spoiler Spoiler Spoiler


viimati muutis SilQ 05.01.2019 15:43:25, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003




sõnum 29.12.2018 20:38:38 vasta tsitaadiga

corsairi sf toidete kaablid on liiga pikad ja jäävad pusasse.
mul a4sfx külg ei püsi hästi kinni, sest juhtmepundar vahel, umbes samamoodi nagu ghosti ülemine kaas esimeses postis.

black ridge kuluks ära. SilQ, kui sul töötav isend kohal ja ise millegi suurema peale ära liigud, anna teada icon_wink.gif
axp-100 fc-d otsisin. selle hinna ja saadavusega lood üsna nadid. pluss, mulle ei sobinud eriti, sest peaks seda lõhkuma hakkama.

Sants kirjutas:
SilQ, Võin sulle custom pikkusega kaablid teha küll thumbs_up.gif
sa sellise vääniku ka ära teed? icon_smile.gif
https://www.pslatecustoms.com/products/dan-cases-a4-sfx-24-pin-to-10-18-pin-cable-corsair-sf600-sf450

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 237 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 212
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 29.12.2018 20:50:32 vasta tsitaadiga

londiste,

Black Ridgega halvad lood nagu ma SFF'ist loen. 2019 kevadesse lükatud, kõigile refundi antud, nagu ka mulle. Raske sellest tüdineda kui seda pole icon_biggrin.gif
AXP-100 FC mõtte matsin ka maha, Superbuy soodukatega tuli ikka liiga palju. Ma ei usu, et ma saan kõvasti tempe alla vs Black ridge või sarnase jahutiga.


tsitaat:
sa sellise vääniku ka ära teed? icon_smile.gif


Kardan, et ei tee icon_lol.gif . Pole niipalju kogemusi. Ilmselt lasen Sants'il teha, aga laiskusest ei suuda pikkuseid välja mõõta.
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
rmc
Aeg maha 1p
rmc

liitunud: 28.06.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.12.2018 22:41:52 vasta tsitaadiga

Huvitavale teekonnale saatsin su oma postitusega. Äge masin, pealmise kaane osa on muidugi parajalt absurdne.
_________________
Kommentaarid: 194 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 180
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sants
HV veteran
Sants

liitunud: 31.08.2014




sõnum 29.12.2018 23:48:14 vasta tsitaadiga

Leidsin veel sellise pildi ka, päris kitsaks läheb tavaliste sleevitud kaablitega icon_biggrin.gif


londiste, Sinu toodud lingil on juba n-ö pöördega kaabel, see näeb päris viisakas välja ka thumbs_up.gif

_________________
Lehtplastiku painutus, casemod, vesijahutus. Küsi julgelt!
Valmistan sleevitud ja tavalisi ATX kaableid!
Tehtud tööd -->> https://www.facebook.com/SantsCustomDesigns/ ja https://www.instagram.com/santscustoms/
Kommentaarid: 221 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 31.12.2018 12:23:27 vasta tsitaadiga

Tegin kaablite mõõte tööd ära ja samas sattusin sellise video otsa:
Spoiler Spoiler Spoiler


Siin ta teeb iga 24pinise kaabli eri pikkusega.
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sants
HV veteran
Sants

liitunud: 31.08.2014




sõnum 31.12.2018 12:39:54 vasta tsitaadiga

SilQ, Seda ma mõtlesin jah, nii jääb väga kena thumbs_up.gif Vastasel juhul tekib sama olukord mis mu postitatud pildil icon_lol.gif
_________________
Lehtplastiku painutus, casemod, vesijahutus. Küsi julgelt!
Valmistan sleevitud ja tavalisi ATX kaableid!
Tehtud tööd -->> https://www.facebook.com/SantsCustomDesigns/ ja https://www.instagram.com/santscustoms/
Kommentaarid: 221 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003




sõnum 31.12.2018 13:05:39 vasta tsitaadiga

Sants kirjutas:
londiste, Sinu toodud lingil on juba n-ö pöördega kaabel, see näeb päris viisakas välja ka thumbs_up.gif
sa sellise valmis meisterdad? icon_smile.gif
mulle kuluks ära. SilQle vast ka.

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 237 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 212
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Sants
HV veteran
Sants

liitunud: 31.08.2014




sõnum 31.12.2018 13:41:07 vasta tsitaadiga

londiste, Olen päris mitmeid selliseid teinud, antud isend on lihtsalt mitu korda lühem icon_lol.gif
SilQ, Tal pole mitte ainult 24 pin'il eri pikkusega juhtmed vaid ka prose ja gpu kaablitel, vastasel korral ei jääks need nii ilusti.

_________________
Lehtplastiku painutus, casemod, vesijahutus. Küsi julgelt!
Valmistan sleevitud ja tavalisi ATX kaableid!
Tehtud tööd -->> https://www.facebook.com/SantsCustomDesigns/ ja https://www.instagram.com/santscustoms/
Kommentaarid: 221 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 192
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 31.12.2018 14:21:10 vasta tsitaadiga

Sants, Saatsin mõõdud PS'i teel. Soovingi kogu komplekti. Ma ei hakka sinna teisi jätma, muidu jääb võõrkeha.
_________________
If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough – Albert Einstein
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003




sõnum 31.12.2018 14:26:13 vasta tsitaadiga

SilQ, räägi mõõtudest avalikult ka? icon_smile.gif
mul on karvane tunne, et mul on suht 100% sama komplekti vaja icon_biggrin.gif

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 237 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 212
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 29.05.2019 10:10:19 vasta tsitaadiga

londiste, Nagu ma Sants'i jutust aru sain siis mu mõõtmistest oli vähe kasu.
Ta tahaks mõneks ajaks (pool päeva) masinat oma kätte saada, et iga kaabli vastavalt vajadusele mõõta ja paika panna. Eks 24pin'iste kaabli pikkustest sõltub kaabli paine jne.

Edit: Cooleri osas uudiseid. Black Ridge tuleb taaskord turule Veebruaris. Seega ootan selle ära.

Edit2: Veel üks huvitav cooler: https://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=100
Aga see cooler mahub ainult kasti originaal ventikaga, kui keegi tahab tavalist slim'i panna 15mm siis ei mahu. Arvutitargast on seda saada ka.

Edit3: Nii, pole ammu midagi juhtunud. Black Ridge tuli taas müügile ja Arvutitark aitas mul seda hankida. Üritan lähipäevil sisse toppida ja mingid testid teha.

Võrreldes esimese versiooniga mis ma kätte sain, on ta kujult samasugune, aga värv on hoopis teine. Algne matt must on vahetunud nüüd pigem gun metallic värviks + kerge läige. Pakend seespidiselt on ka teine, algul oli ventilaator eraldi nüüd cooler külge keeratud.

Korpusest endast. Siiani väga tublisti vastupidanud igasugustele löökidele. See tähendab, et värvi kuskilt lahti pole ma saanud.



Test 1. Kõik idles, arvutiga midagi ei tehta (enne temperatuuri võtmist arvuti vähemalt 5 minutit ilma tööta olnud). Toa temperatuur teistel 23, ghostiga 24,5. CPU ventilaatori kiirus kõigil juhtudel 400rpmi. GPU 0.
________________CPU____GPU_____SSD
Ilma korpuseta____36______56______54
Fractal 202’ega____36______ - ______ -
Ghostiga_________37______48______51
Ghost Ridgega____35_______51______58 (kuumem sellepärast, et radikas ei puhu enam otse ssd peale)

Test 2. 3Dmark testi ajal maksimum saavutatud temperatuur. CPU rpmi kahjuks ei loginud, kuid oleks pidanud.
______________CPU_____GPU_____SSD_____GPU rpm
Ilma korpuseta___69______74______60_______1911
Fractal 202______72______ - _______ - ________ -
Ghostiga________71______75______58_______1941
Ghost Ridgega____67______76______62_______2106 (miks GPU kuumem, ilmselt toas soojem)

Test 3. PC mark testi ajal maksimum temperatuurid. 202’ega pole seda testi teinud, programm ostetud alles halloweeni ajal. CPU rpm jäi jälle logimata.
____________CPU______GPU_____SSD_____GPU rpm
Ilma korpuseta_78_______73______63_______1754
Ghostiga______81_______75______61_______1966
Ghost Ridgega__77_______75_____66________1905
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
londiste
HV Guru
londiste

liitunud: 23.04.2003




sõnum 29.05.2019 10:26:27 vasta tsitaadiga

SilQ, 24-pin kaabliga võtsid midagi ette ka?
mul ootab black ridge (koos mudimist vajava 24-pin kaabli ja m.2 radikatega) juba peaaegu 2 nädalat riiulil, et oleks piisavalt aega seda ehitamist-vahetamist ette võtta icon_sad.gif
black ridge vs c7 cu tundub endale huvitav hetkel.

_________________
- londiste
...aga mina ei saa kunagi suureks!
Kommentaarid: 237 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 212
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
SilQ
HV Guru
SilQ

liitunud: 19.10.2006




sõnum 29.05.2019 10:43:07 vasta tsitaadiga

londiste, Ei ole kaablitega midagi teinud. Jäin siin aasta algul pikale haiguselehele traumaga ja pole sants'iga kokku saanud. Seega ainuke uuendus on cooler hetkel. Kuna ilmselt sügisel tuleb platvormi vahetus (amd CPU 3000 seeria, B550 ja uued mälud ka vaja siis), samamoodi vist ka gpu (ka ilmselt amd, kui tuleb midagi mõistlikku) siis seega ma mõtlesin, et ma ei kiirusta nende kaablitega hetkel.

Jahutitest: C7 cu miinus minu jaoks oli see, et ma ei saa panna oma Prolimatech jahutit peale. Tahaks seda ikka kasutada, jube hea ja vaikne jahuti. Teiseks 92mm vent, kardan et teeb lärmi. Kolmandaks tahaks korpuse maksimum ruumi ära kasutada ja Black ridge oli täpselt igalt poolt suhteliselt maksimaalse kasutusega. Põhjapoole saaks veel minna, aga eks sinna tuleb kuum uus AMD chip.
Aga kindlasti tahaks ise ka seda tulemust teada, vb on see palju parem. Veel tahaks teada kuidas Thermalright AXP-100 Full Copper, benchib, netis väga head testi pole leidnud. Aga see liiga kallis jahutus omaduste suhetega.
C7 tundub Dan'i vist isegi parem valik, sest Black ridgega sa ei saa kasutada 120mm venti vaid 80'nest.

Spoiler Spoiler Spoiler
Kommentaarid: 238 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 205
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Ülevaated, kasutajate hinnangud »  Ülevaade blogi stiilis: Korpus Ghost S1 MkII mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.