30.11.2018 11:38:17
Sauele tuleb 100 miljoniga andmekeskus
Soome ja Eesti investoritest ning tehnoloogiaekspertidest koosnev MCF Group Estonia OÜ ehitab enam kui 100 miljoni euro eest Sauele Baltikumi ühe suurima andmekeskuse.
MCF Group Estonia juhi Kert Everti sõnul on sellises mahus andmekeskuse ehitamise maksumus esimeses etapis suurusjärgus 25 miljonit eurot. “Projekti koguinvesteering ulatub üle saja miljoni euro. Projektiga kaasnev rahaline mõju on Eestile aga mitu korda suurem. Selline andmekeskus loob palju uusi võimalusi kogu Eesti IT- ja telekomisektorile laiemalt. See omakorda tugevdab meie positsiooni regioonis ning avab uued võimalused rahvusvahelises konkurentsis,” ütles Evert.
See kõik on ootus, kuigi tõenäoliselt kuldkliendiks sunnitakse riigiasutused.
Samas bitcoini kaevandamise tulu enam hankida ei saa. Kahju, et bitcoinlaste serveriraud prükkarisse lendab, see ootaks asisemat väljundit.
Saue vald andis regiooni suurimale andmekeskusele ehitusloa
Saue vallavalitsus allkirjastas ehitusloa, mille kohaselt kerkib valda Baltikumi suurim andmekeskus.
Andmekeskuse rajaja, MCF Group Estonia juhi Kert Everti sõnul on see esimene andmekeskus Eestis, mille detailplaneering ja ehitusluba on koostatud spetsiaalselt lähtudes andmekeskuse vajadustest. “Planeering ja luba vastavad ka Eesti riigi infosüsteemide kolmeastmelise etalonturbe ISKE standardile,” ütles Evert.
MCF andmekeskus rajatakse mitmes etapis. Kert Everti sõnul on esimese etapi ehitamise hind suurusjärgus 25 miljonit eurot ning kogumaksumus üle 100 miljoni euro. “Praegu käib kolme suure ehitusettevõtte vahel hange ja peatöövõtja selgub lähiajal, misjärel alustame kohe ka ehitusega,” ütles Evert.
Kert Everti kinnitusel tagab valitud asukoht nii parimad eeldused turvanõuete täitmiseks ning piirkonnast jooksevad läbi vajalikud suuremahulised fiiberoptika- ja elektriühendused. Viimase tagamiseks on sõlmitud leping Eleringiga.
Andmekeskus projekteeriti koostöös Soome erialaspetsialistidega. Hoone ülesehitus on modulaarne, mis tähendab, et iga kliendi jaoks on võimalik välja ehitada vajadustest lähtuvalt privaatsed seadmeruumid. Lisaks luuakse võimalused tänapäeval populaarsust koguvate väikeste konteinertüüpi andmekeskuste majutamiseks.
Andmekeskuse projekti algatasid 2015. aastal nimekad ja pikaajalise kogemusega Eesti ning Soome erainvestorid. Investorid on projekti valitud eelkõige nende kompetentsi ja kogemuste põhjal. Meeskonna kogemus hõlmab suurprojektide juhtimist, ehitust, andmekeskuste rajamist, loodussäästlikku investeerimist, elektri tootmist ja müüki.
Projektil on aidanud praegusesse etappi jõuda teiste seas ka näiteks EAS ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning veel kümmekond avaliku ja erasektori asutust.
Saue ja Harku valla piirile rajatava andmekeskuse hoonete pindala on 14000 – 35000 ruutmeetrit mahutavusega 1000+ seadmekappi 40 000 serveriga. Andmekeskuse võimsus on 20+ megavatti, mida tagavad kaks 110-kilovoldist sõltumatut elektriühendust ning lisaks diiselgeneraatorite 200000-liitrine kütusevaru.
Justnimelt! Mälu on hea, kuid lühike. On ehitatud nii Kunstiakadeemiaid, tselluloositehaseid, kui ka Eesti-Vene riigipiire. Summad on alati selged olnud, nagu ka siht.
Oleks aeg hakata uudiseid tootma stiilis: "Sauele ehitati 100 miljoniga Baltikumi suurim andmekeskus." e. faktipõhiseid uudiseid.
Peale töötlevate tootmiste, Laisa semude sotsprojektide ja tanklakettide pole äärealale midagi oodata
Sauele kerkiv MCF andmekeskus sai Eesti esimese vastava ISO sertifikaadi
Sauele rajatav Baltimaade suurim MCF andmekeskus teenis esimese andmekeskuse ehitus- ja arendusprotsessi juhtimise ISO sertifikaadi Eestis.
Andmekeskuse rajaja, MCF Group Estonia juhi Kert Everti sõnul on Sauele kerkiv kompleks esimene omalaadne Eestis, mille kogu arendus on tehtud just ja ainult andmekeskuse rajamise nõudeid arvestades.
“Rahvusvaheline audit kinnitas, et kogu arendusprotsessi juhtimine alates meeskonna kompetentsidest kuni finantseerimise, riskijuhtimise, ehitusprojekti ja detailplaneeringu koostamiseni vastab ISO kvaliteedistandardi nõuetele. Planeering ja ehitusluba järgivad ka Eesti riigi infosüsteemide kolmeastmelise etalonturbe ISKE standardit,” lisas Evert.
“See on riiklikult oluline ettevõtmine ja me tahame kõik algusest peale korrektselt teha. Andmekeskuse projektijuhtimise ISO-sertifikaat annab ka klientidele lisakinnituse, et projekt on algusest peale nii tehnilise, rahalise, juhtimise kui turvalisuse osas kindel,” lisas Evert.
MCF Group Estonia sai ISO 9001:2015 sertifikaadi peale rahvusvahelise auditeerimisfirma BM Trada läbiviidud kahekuulist auditit.
MCF andmekeskuse projekti algatasid 2015. aastal nimekad ja pikaajalise kogemusega Eesti ning Soome erainvestorid. Projekti on aidanud praegusesse etappi jõuda teiste seas ka näiteks EAS, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning veel kümmekond avaliku ja erasektori asutust.
Saue ja Harku valla piirile rajatava andmekeskuse hoonete pindala on 14000 – 35000 ruutmeetrit mahutavusega 1000+ seadmekappi 40 000 serveriga. Andmekeskuse võimsus on 20+ megavatti, mida tagavad kaks 110-kilovoldist sõltumatut elektriühendust ning lisaks diiselgeneraatorite kütusevaru 72 tunniks.
Ehitustegevusega pole veel vist alustatud. Plats oli sama roheline kui eile. Ei tea kas rahad pole koos või puuduvad suure käraga sõlmitud kliendilepingud.
Balti suurima andmekeskuse ehitushanke võitis Merko
Merko Ehitus Eesti võitis Sauele kerkiva Baltimaade suurima MCF andmekeskuse esimese etapi ligi kümne miljoni eurose ehitushanke. Lisaks investeerib MCF esimese hoone eriosade rajamiseks veel 20 miljonit eurot.
Andmekeskuse rajaja, MCF Group Estonia juhi Kert Everti sõnul algab ehitus kohe ning valmimistähtaeg on 2021. aasta teine kvartal. “Tegemist on esimese andmekeskusega Eestis, mille kogu arendus on tehtud just ja ainult andmekeskuse rajamise nõudeid arvestades,” ütles Evert.
“Ehitushanke konkursil osales kolm suurt ettevõtet ning Merko pakkus kõige paremat hinna-kvaliteedi suhet ja neil oli ette näidata kõrge kompetents sarnases valdkonnas – eriti tehnoloogias. Samuti oli Merkol projekti läbiviimisest selge nägemus,” rääkis Evert.
Merko Ehitus Eesti juhatuse liikme Veljo Viitmanni sõnul on tegu keeruka ja mastaapse ehitusprojektiga. “Ülikõrge turvatase on projekti juures läbiv ning selle tagamiseks rajatakse nii füüsilised kui elektroonilised tõkked ja jälgitakse Eesti riigi infosüsteemide kolmeastmelise etalonturbe ISKE standardit. Midagi sellist pole enne Eestis ehitatud,” rõhutas projekti erilisust Viitmann.
MCFi juhi Kert Everti sõnul on Sauele kerkiv andmekeskus esimene omalaadne riigis, mille kogu ehitus- ja arendusprotsessi juhtimine vastab ISO standardile. “Paralleelselt Merko ehitustöödega tarnivad teised partnerid andmekeskusele spetsiifilised eriosad, mis maksavad hoone enda ehitusest kaks korda enam,” rääkis Evert.
Andmekeskuse esimene etapp hõlmab kolmekorruselist 14 500 ruutmeetri suurust hoonet. Hoone arhitekt on Mari Kallas ning konstruktor Holger Karema.
MCF andmekeskuse projekti algatasid 2015. aastal nimekad ja pikaajalise kogemusega Eesti ning Soome erainvestorid. Projekti on aidanud praegusesse etappi jõuda teiste seas ka näiteks EAS, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning veel kümmekond avaliku ja erasektori asutust.
Saue ja Harku valla piirile mitmes etapis rajatava andmekeskuse hoonete pindala saab olema 14 000–35 000 ruutmeetrit, mis mahutab 1000+ seadmekappi 40 000 serveriga. Andmekeskuse võimsus on 20+ megavatti, mida tagavad kaks 110-kilovoldist sõltumatut elektriühendust ning lisaks diiselgeneraatorite kütusevaru 72 tunniks.
Ehitustegevusega pole veel vist alustatud. Plats oli sama roheline kui eile. Ei tea kas rahad pole koos või puuduvad suure käraga sõlmitud kliendilepingud.
Video: Sauele kerkivasse andmekeskusesse jõudsid hiiglaslikud kõrgepingetrafod
Sauele rajatavasse regiooni suurimasse, 100 miljonit maksvasse MCF andmekeskusesse tarniti Siemensi trafod, mille võimsus kataks näiteks kogu Võrumaa elektritarbimise.
Trafod on vajalikud, et MCF andmekeskusesse jõudev kõrgepinge alandada serveritele sobivaks madalpingeks. Iga Siemensi trafo kaalub 30 tonni ning on viis meetrit kõrge.
MCFi juhi Kert Everti sõnul tarnis Siemens Itaalia tehasest kaks 25 megavatist trafot, mille võimsus on sama suur kui näiteks kogu Võrumaad katval peajaotusalajaamal. “Kokku mahub MCF keskusesse 135 000 serverit, mis tarbivad tohutult energiat. Tarnekindluse tagamiseks ehitame valmis kõige võimsama andmekeskuse energiasüsteemi kogu regioonis,” ütles Evert.
Siemensi Eesti haru juhi Arto Livanaineni sõnul tarbib Siemens MCF-le oma parima tehnoloogia kui ka elektrivõrgu monitoorimise tarkvara, mis võimaldab elektrivõrgu talitlust distantsil jälgida ja juhtida.
MCF andmekeskus on töökindla elektrivarustuse tagamiseks ühendatud otse Eleringi Harku alajaamaga, millel on omakorda mitu kõrgepingeliiniühendust, sealhulgas Estlinki kaabliga. Andmekeskuse elektrivõrgu katkematuse tagavad 11 diiselgeneraatorit, mille koguvõimsus katab terve andmekeskuse energiavajaduse.
Samal ajal tarnib Harju Elekter MCFi andmekeskusesse lisaks kaks keskpinge jaotla-hoonet – igaüks 12 meetrit pikk ning neli meetrit kõrge ning mille kaudu liigub elektrienergia andmekeskuse hoonetesse.
Baltimaade suurim andmekeskus valmib kolmes etapis. Esimene, 30 miljonit eurot maksev etapp hõlmab kolmekorruselist 14 500 ruutmeetri suurust hoonet, mis valmib 2021. aasta esimeses kvartalis.
Sauel asuvale krundile on planeeritud veel kaks sama suurt laiendust. Kokku mahutab andmekeskuse esimene etapp kuni 1100 seadmekappi 45 000 serveriga ning täismahus kompleks 3300 seadmekappi 135 000 serveriga.
Eesti ettevõte Greenergy Data Centers kaasas investoriks kolme mere algatuse raames loodud investeerimisfondi Three Seas Initiative Investment Fund (3SIIF), omandas Baltikumi suurima andmekeskuse MCF ning plaanib rajada kestlikest printsiipidest lähtuvate andmekeskuste võrgustiku erinevates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.
Ehitada pole midagi, kõikjal maailmas rajatakse selliseid andmekeskuseid. On isegi olemas lihtsad merekonteineri variandid - konteiner tõstetakse kraanaga siledale maale, ühendatakse elekter ja andmeside ning uus "unit" on töövalmis. Olulised on kaks asja - odav elekter ja piisavalt võimas rahvusvaheline side.
Kõige raskem on aga leida kliente, kes maksaksid ja sooviksid pilvetöötlust.
Pressiteadetes välja tilkunud, et ikka riigiasutustele mõeldud. Loomulikult kõik kel pappi piisavalt võivad osta-liituda. Eraisikutele vaevalt konkurentsivõimelist hinnakirja tuleb...
Pressiteadetes välja tilkunud, et ikka riigiasutustele mõeldud. Loomulikult kõik kel pappi piisavalt võivad osta-liituda. Eraisikutele vaevalt konkurentsivõimelist hinnakirja tuleb...
Erasektor ka ikka - telkod, pangad, kontsernid, ettevõtted kes Telia Sõle majast tahavad ära kolida. Olles seal mõned korrad tuuril käinud siis eraisikud ei ole kindlasti selle koha sihtrühm. Colocation ruumidesse vast mõne kapi või racki saaks, aga hind eraisiku jaoks pigem võib kalliks jääda. Turvalisus, jahutus, elekter ja korralik redundancy paraku maksavad.
Data Center vaates on see korralik inseneri märg unenägu.
annaks nüüd natukenegi mõistust nendele organisaatoritele, et ei hakataks sellega pittkoine/pittpilte mainima. _________________ "Kuidas on see hea?"
-Auto kirurgia kliinik
Firmad vaatavad ikka vägagi hinda. Vaid riigiasutused ei vaata, nende eest otsustatakse ülalt.
Loomulikult vaatavad, aga eraisikul on tite- ja kassipiltide hoidmiseks ja firmal ärikriitiliste andmete ning teenuste puhul on mõnevõrra erinevad nõuded teenusele.
ettevõtted kes Telia Sõle majast tahavad ära kolida
Lihtsalt mainiks, et Telial on serveripargid mitmes lokatsioonis/hoones dubleeritud ja samaväärsed tingimused, sertifikaadid nagu antud uuel hoonel. Tõsi, nii suurt ruumi ühes kohas pole.
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse sa ei või vastata selle foorumi teemadele sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis sa ei saa lisada manuseid selles foorumis sa võid manuseid alla laadida selles foorumis
Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.