Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Andmeside ja kõnelevi »  Wifi võrgu laiendamine 15dB omnidirektsionaalse antenniga. märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
murka390
Kreisi kasutaja
murka390

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.08.2017 11:19:48 vasta tsitaadiga

Kas mikrotikil on norm et koguaeg ainult 1 tuluke vilgub? potentsiaali on seal rohkem...6 pirni kokku
Kommentaarid: 80 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 73
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 29.08.2017 11:38:34 vasta tsitaadiga

Mida need tuled näitavad?

Sissetulev/välja mineva signaali võimsus/kvaliteet. Ühendatud portide tegevus. Pagan seda teab.
Signaali tugevuse puhul oletaks, et see on mõeldud püsilingile suundantenniga. Mingi mõõgaga maailmaeetri reostamisega selliseid signaalitugevusi ei teki.

Kohalik mikrotiki asjatundja soovitas mul välistel seadmetel (sxt ) tuled ära kustutada seadetest. Võib juhtuda, et linnuke toksib selle helendava jaaniussi ribadeks ja laseb vee korpusesse.

_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 29.08.2017 12:26:22 vasta tsitaadiga

Mikrotiki LEDide kohta saad lugeda siit - https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:System/LEDS
Mul on üks LHG5 mis ka allub sellele kirjeldusele, kuigi nagu kirjas pole et peaks.

PS. mulle meenus et sellised omni mõõgad olid väga õrnad painde suhtes, tekkisid sisemised katked ning antenn ei toiminud nagu vaja. Väliselt seda aga ei tuvastanud kuidagi. Minu kogemus sellistega jääb pealt 12 aasta taha, aga vaevalt nende antennide tehnoloogiat on muudetud selle ajaga (arendus läks ikka sektoranetnnide peale). Kui seliine elukas ei suuda levi tekitada, siis võibolla on ta lihtsalt "pooleks".
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ThedEviL
HV Guru
ThedEviL

liitunud: 13.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.08.2017 13:08:26 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Kohalik mikrotiki asjatundja soovitas mul välistel seadmetel (sxt ) tuled ära kustutada seadetest. Võib juhtuda, et linnuke toksib selle helendava jaaniussi ribadeks ja laseb vee korpusesse.

Väga mõistlik ettepanek.
Minu versioon on must isoleerpael peale, mida saad vajadusel (kui on vaja veatuvastust teha) kiirelt eemaldada ja kontrollida.
tsitaat:

Naljaga pooleks - et saada praegu telost võrdväärne levi suunaga saatjasse, pead samasuguse mõõga ajama telo külge

Ei.
Paned ühele poolele suurema antenni = signaalitugevus suureneb mõlemas otsas
Kruvid ühel poolel saatevõimsuse ülesse= signaalitugevus suureneb ainult teises otsas

tsitaat:

DHCP serveri nimekirjas on Mikrotik IP 192.168.88.1, kuid ligi sellele veebist ei pääse.
Samas dhcp serveri pool on üldse 192.168.1.1 - 100

Kui sa jagad 192.168.1.1, siis määra mikrotikule ka midagi 192.168.1.x alt.
Kui sul on mingi tulemüür seal sees, siis pead lubama pordil 8291(winbox) sisse tulla.
Ja ka pordi 80, kui tahad veebiliidest saada.

Aga miks sa teed topeltruutimist? Või ma sain valesti aru?
Kuna sul mingi 4g ruuter on juba ees olemas, siis ma teeks Groove'i bridge'i, tõmbaks wlan ja eth sellega kokku ja valmis.
Bridge'le paneks külge DHCP kliendi, mis küsib ise omale IP aadressi su ruuterilt.
Ruuteril määraks staatilise IP Groove'ile

Tahad ma laenan sulle katsetuseks 24dbi parabool antenni (N pesaga)?
Kommentaarid: 108 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 97
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 29.08.2017 21:22:23 vasta tsitaadiga

[quote="ThedEviL"]
tsitaat:

tsitaat:

Naljaga pooleks - et saada praegu telost võrdväärne levi suunaga saatjasse, pead samasuguse mõõga ajama telo külge

Ei.
Paned ühele poolele suurema antenni = signaalitugevus suureneb mõlemas otsas
Kruvid ühel poolel saatevõimsuse ülesse= signaalitugevus suureneb ainult teises otsas


Vaata, kui mõlemas otsas on võimas antenn (nagu naljanäites), siis võivad tegelikud saatevõimsused olla täiesti tavapärased ning side käib.
Kui paned aga võimsa antenni ühele poole, suureneb signaalitugevus siiski ainult ühes otsas (mitte mõlemas otsas) - kunde ehk telo jääb ju samaks, seega tema saab küll kätte tugevama signaali, kuid tema enda signaal jääb ikka nõrgaks (ja tema signaal on see mis AP poole suhtes on (kunde) signaalitugevus). Saatja poolel küll "kõrv" muutub tundlikumaks (tänu antennile), see korvab lingi parameetreid kuid niipea kui keegi näpib ka saatja võimsust suuremaks, suhteline raadiokanali tundlikus aga hoopis langeb. Ja sedavõrd kuivõrd saatjat tugevamaks tehakse. Põhjus on selles et raadiokanal on alati fikseeritud tundlikusega ja seda muuta ei saa.
Nii et tsiteeringus toodu on tegelikult ühe asja kaks tahku, mitte kaks eri asja.

Ka mul on must paks teip led'ide ees, LHG5 kumab aga ka läbi plastikkorpuse kuigivõrd, nii et täielikult märkamatuks ta ei jää.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
murka390
Kreisi kasutaja
murka390

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.08.2017 23:23:48 vasta tsitaadiga

Juhe koos.

Igatahes tõmban praegu teibiga kinni selle pirni.
Groove saigi endale staatilise IP ja sealt läbi laseb ilusti ligi.
Ala on netiga kenasti kaetud hetkel. Proovisin ka lihtsalt mikrotikil karjuda lasta - ilma suure antennita.
Sel puhul kaob levi kiiremini ära. Antenniga karjub kaugemale. Küll aga mitte päris nii nagu lootnud oleksin.

Lootus ongi, et 1km x 1km ala on ilusti kaetud, olenemata nähtavusest. icon_smile.gif
Siis saab ka metsa jalutama minna ja ei pea wifit kaotama.
Kommentaarid: 80 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 73
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ThedEviL
HV Guru
ThedEviL

liitunud: 13.03.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 29.08.2017 23:28:05 vasta tsitaadiga

[quote="Maldur"]
ThedEviL kirjutas:
tsitaat:

tsitaat:

Naljaga pooleks - et saada praegu telost võrdväärne levi suunaga saatjasse, pead samasuguse mõõga ajama telo külge

Ei.
Paned ühele poolele suurema antenni = signaalitugevus suureneb mõlemas otsas
Kruvid ühel poolel saatevõimsuse ülesse= signaalitugevus suureneb ainult teises otsas


Vaata, kui mõlemas otsas on võimas antenn (nagu naljanäites), siis võivad tegelikud saatevõimsused olla täiesti tavapärased ning side käib.
Kui paned aga võimsa antenni ühele poole, suureneb signaalitugevus siiski ainult ühes otsas (mitte mõlemas otsas) - kunde ehk telo jääb ju samaks, seega tema saab küll kätte tugevama signaali, kuid tema enda signaal jääb ikka nõrgaks (ja tema signaal on see mis AP poole suhtes on (kunde) signaalitugevus). Saatja poolel küll "kõrv" muutub tundlikumaks (tänu antennile), see korvab lingi parameetreid kuid niipea kui keegi näpib ka saatja võimsust suuremaks, suhteline raadiokanali tundlikus aga hoopis langeb. Ja sedavõrd kuivõrd saatjat tugevamaks tehakse. Põhjus on selles et raadiokanal on alati fikseeritud tundlikusega ja seda muuta ei saa.
Nii et tsiteeringus toodu on tegelikult ühe asja kaks tahku, mitte kaks eri asja.

Ka mul on must paks teip led'ide ees, LHG5 kumab aga ka läbi plastikkorpuse kuigivõrd, nii et täielikult märkamatuks ta ei jää.


Ei, ei ja veelkord ei.

Antenn koondab püüdava ja saadetava signaali akent.

Võta 2 wifi seadet ja proovi järgi, mida me vaidleme.
Jäta kõik parameetrid samaks, jälgi mõlema poole signaali tugevust.

Muuda ühel poolel antenn parema vastu
Mis juhtub signaalitugevuse näiduga mõlemas seadmes?
Muuda mõlemal poolel antenn parema vastu
Mis nüüd juhtub?
Miks on p2p linkid sümmeetriliste antennidega?
Miks pole p2mp linkid sümmeetriliste antennidega? Aga kuidas need siis töötavad? Miks küll on üsna tavaline, et mastis on 8-12dbi antenn ning kliendiks on 20-30dbi antenn? Sinu teooria järgi kui mastis on 8dbi antenn, siis pole mõtet teisele poole suundantenni pannagi...

Antenn ei võimenda saadetavad signaali vaid koondab signaali.

Raadiokanal pole kunagi fikseeritud tundlikusega vaid pöördsuhtes saatevõimsusega. Saatja karjub iseendale kõrva ja tundlikus kukub.
Kommentaarid: 108 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 97
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NightStriker
HV veteran
NightStriker

liitunud: 24.07.2007




sõnum 30.08.2017 01:01:30 vasta tsitaadiga

murka390, päris isane hektar see 1km x1km icon_biggrin.gif
_________________
Allverelaev sukeldub määramata ajaks.
Kommentaarid: 65 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 63
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 30.08.2017 02:00:15 vasta tsitaadiga

ThedEvil, me räägime läbisegi konfitavatest ja mittekonfitavatest seadmetest. Telefon on mittekonfitav, st me ei saa tema wifi saatevõimsust muuta (või vähemalt ma ei tea sellist telefoni). Tikutades aga saame peaaegu kõike teha, saatjat vähemalt päris suurtes piiridest konfida.

Kui me räägime p2p linkidest ja et seal on ühesugused antennid (ütleme need 24dBi) siis selle põhjendus on päris lihtne - kahe punkti vaheline link ei pea paistma mujale kui ainult vastaspunkti, kuna neid pruugitakse tihti just magistraali pikenduseks, siis hea läbipääsukiiruse huvides on kasulik saavutada ka hea SNR. Kuid see ei tähenda et p2p ei ole võimalik teha ühes otsas 8dBi ja teises 24dBi antennidega, lihtsalt nii ei ole enamasti vaja teha - aga saab teha.

Nüüd see olukord kus p2mp link saadetakse 8dBi antenniga ja klient on 24dBi. Miks? Sest 8dBi (reeglina küll 16dBi tänases praktikas 5GHz mastides) sektorantenni suunakarakteristik on suht lai (kolme sektoriga saadakse küllalt hea ring ümber masti) - seda selleks et saaks teenindada laiemat füüsilist sektoriala, erinevad kliendid ei asu tavaliselt ju ühes punktis. Kuid jällegi, ei ole eriline probleem teha p2mp link nii et saatja kasutab samuti 24dBi kitsa vihuga antenni nagu klientki. Ma ei tea kaugele sinu prakika ulatub, kuid mina mäletan küll kuidas sajandi alguses tekkisid Külatee võrgud, kus tihti pandi nimelt 24dBi võrgud nii masti kui klientidele - eeldusel et nad asusid sobivas signaalivihus. Sai teha, tehti, enam ei tehta sest vajalikud admemahud on kordades suuremad ja üks mastiseade ei ole enam piisav terve piirkonna peale.

Tüüpiline Mikrotiki raadiokaart, levinuim R52 ei reguleeri raadiokanali tundlikkust, kaude mõjutab seda tõkkefilter mille roll on vähendada saatja sissetungi raadiokanalisse (on enabled juhul kui kasutatakse ühisantenni - RX ja TX käivad läbi sama antennipesa). Raadiokanal chipi levelil ei ole reguleeritav muus kui modulatsioonis ja vastuvõtusageduses.

Kui meil on seadmel üks antenn, siis olukord nagu "Saatja karjub iseendale kõrva ja tundlikus kukub" ei ole reaalne, sest RX ja TX kanaleid lahutab RF switch. Kui saatja saadab parasjagu paketti, on RX kanal tõkkefiltriga vastu maad. Iseendale kõrva saab karjuda siis kui kasutame seadmes kahte antennikanalit, eraldi RX ja TX antennidega, kuid jätame vastavad kanalisagedused samaks (Multipoint Mode). Single Point Modes on kanalid kasulik eri sagedustele panna, nii ei röögi TX RX'ile sisse nii palju. Seda me aga Groove klassi pulkadega ei saa teha... Aga hästi töötaks see värk icon_smile.gif.

Ma ei tea kust eelkõneleja omistab mulle teooriat, et kui mastis on 8dBi saatja siis kliendile pole midagi vaja... Ma ei oska midagi sellist oma postidest välja lugeda, järelikult me räägime kuskilt mööda ja meil pole mõtet seda äraarvamismängu jätkata.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
murka390
Kreisi kasutaja
murka390

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.08.2017 10:27:51 vasta tsitaadiga

Nojah, hektar on esimene asi. Teine asi on see, et nüüd võiks juba rohkem, kuna antenn numbrite järgi võimas.

edit:
leidsin mikrotiki seadetest "tx poweri" .. nagu väike laps mänguasjapoes icon_biggrin.gif
Defaultis on see 27 dBm. Palju kannataks et ära ei kärssa?

edit: soft ei lase üle 29 keerata seda.
Kommentaarid: 80 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 73
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 30.08.2017 10:58:53 vasta tsitaadiga

murka390 kirjutas:
leidsin mikrotiki seadetest "tx poweri" .. nagu väike laps mänguasjapoes icon_biggrin.gif
Defaultis on see 17 dBm. Palju kannataks et ära ei kärssa?


Oleks võinud mitte leida, aga nüüd on hilja juba icon_smile.gif. Ma ei tea konkreetselt mis chipset on Groove sees, aga eeldan et mitte kehvem kui R52 kaardil. Viimane on kuni 350mW võimsusele, mis teisendades annab umbes 25dBm max.

Koos 15dBi antenniga on see jube röökimine, ehtne eetrireostus, mis loodetavasti sumbub sinna 1km x 1km võssa ära... icon_lol.gif

Mul on kodus kasutusel 18dBm, millest on küll ja veel, lihtsalt hoian sellist võimsust üleval et AP ei teeks kiiruses fallback'i, telekas hakkaks 4K videoid vaadates mingitel hetkedel pikemalt puhverdama kui lastest keegi vähe kaugemalt telefoniga jandib. Muidu poleks probleemi ka 12dBm juures @2,4GHz.
Mastides me pole reeglina kunagi üle 20dBm'i pannud, pigem default kui vähegi saab, paar erandlikku juhust on küll kus 23dBm on R52H kaardil peal. Arvestama peab et nii tiksuvad nad aastaid 24/7 @5GHz, nii et mingi safe headroom peab säilima.

29dBm on 800mW. Oled sa kindel et peab selle ära kasutama...?
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
murka390
Kreisi kasutaja
murka390

liitunud: 27.01.2005



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 30.08.2017 12:10:05 vasta tsitaadiga

Defaultis selline pilt:


Ega ise väga juurde keerata midagi ei annakski siin. Pigem maha?

Kas advanced seadistus "antenna gain" oleks mõistlik seadistada või jätta nii nagu on - tühjaks.

Ja kas annab juurde midagi, kui band muuta b/g/n pealt ainult n peale?
Kommentaarid: 80 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 73
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 30.08.2017 12:32:51 vasta tsitaadiga

Ma jätaks defaulti.

Antenna gain on tühjalt null, ei rohkem ega vähem. Nii jättes saad tegelikult võimsama süsteemi. Kui märgid antenni parameetri, siis saab seadistada väljatugevuse rangelt vastavalt valitud asukohariigi reeglitele (mida sa vist ei tahaks teha).

Kui leviolud seda nõuavad, st on kehvad läbi võsa, siis töötab b kõige stabiilsemalt, samas läbipääsukiirus on maks 5,5Mbps. Ilmselt laiemal alal on mõistlik jätta fallbacki võimalus (ehk siis b/g/n)kuna võime oletada et levi ei ole ideaalne.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Andmeside ja kõnelevi »  Wifi võrgu laiendamine 15dB omnidirektsionaalse antenniga. mine lehele eelmine  1, 2
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.