Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  StartUp/ IT ettevõtluse foorum  »  Programmeerija karjääri alustamine märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
enzzz
HV vaatleja

liitunud: 13.04.2005




sõnum 02.08.2014 15:17:10 Programmeerija karjääri alustamine vasta tsitaadiga

Olukord:

Keskkool pooleli jäänud.
Lähiajal pole võimalust lõpetada.

Eesmärk:

Hakata raha teenima programmeerimisega. (400+ eur kuus <- vajalik summa äraelamiseks).

Kuidas?

Pühendada kõik ülejäänud aeg, mis jääb järgi kui maha arvestada hetkeline töö (mida on 40-50h nädalas) eesmärgi saavutamisele.


Seni olen tegelenud PHP/html/js/mysql mingil määral. Ei tea, kuidas täpsemalt oma taset selgitada.

Hetkeline plaan lihtsustatult: Lugeda raamatuid, teha projekte ise, et oleks võimalik midagi portfolios näidata. Kui tundub, et piisavalt õpitud ja portfoliot arendatud, siis saata portfolio/CV tööandjatele seni kuni näkkab.

Pole oluline, mis programmeerimis valdkond täpsemalt (vahet pole, kas veebi/mobiilide või tarkvara jne seotud). Tähtis on võimalikult lühikese ajaga saada valdkonnas tööd ja käpp sisse, et sealt edasi areneda. Tähtis on alustada.


Soovin siit teemast saada ideid, soovitusi ja inspiratsiooni. Ning ka realistliku arvamust, et kaua võib eesmärgi täitmiseks aega minna?
Tänan ette.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002




sõnum 02.08.2014 15:43:37 Re: Programmeerija karjääri alustamine vasta tsitaadiga

enzzz kirjutas:

Seni olen tegelenud PHP/html/js/mysql mingil määral. Ei tea, kuidas täpsemalt oma taset selgitada.
Igasugused tööandjad tahavad näha midagi mida oled ise oma kätega valmis teinud. Kasvõi hobikorras ja enda jaoks - aga midagi mis töötab. Antud juhul siis näiteks kasvõi tuttavatele nikerdatud kodulehti. Ilma selle ja paljalt huviga ei taheta isegi tasuta praktikale niisama - sest turul on tudengeid kes on kasvõi kooli jaoks pidanud ise midagi kokku panema.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
enzzz
HV vaatleja

liitunud: 13.04.2005




sõnum 02.08.2014 16:10:43 Re: Programmeerija karjääri alustamine vasta tsitaadiga

Mark0 kirjutas:
enzzz kirjutas:

Seni olen tegelenud PHP/html/js/mysql mingil määral. Ei tea, kuidas täpsemalt oma taset selgitada.
Igasugused tööandjad tahavad näha midagi mida oled ise oma kätega valmis teinud. Kasvõi hobikorras ja enda jaoks - aga midagi mis töötab. Antud juhul siis näiteks kasvõi tuttavatele nikerdatud kodulehti. Ilma selle ja paljalt huviga ei taheta isegi tasuta praktikale niisama - sest turul on tudengeid kes on kasvõi kooli jaoks pidanud ise midagi kokku panema.


On mingit ideed, mida võiks täpsemalt valmis meisterdada, mis oleks piisavalt muljet avaldav, et leida selline töökoht, kust alustada ja edasi minna?

Hetkel on mul paar pooleliolevat asja, mida teen kuna tärkas peas idee ning on huvi selle asja vastu ja proovin selle käigus õppida.

1. mobiili app, mis pole kuigi keerukas, kuigi idee mulle väga meeldib, aga ei soovi sellest täpsemalt rääkida. Koosneb andmete sql andmebaasi panemisest ja nende põhjal erinevate arvutuste tegemisest ja annab iga päev teateid vastavalt andmetele. < 15% valmis

2. Teksti põhine manager mäng (veebilehena). Php, html, JS, jquery ja veidi ajaxit. < 50% valmis

3. Enda kodulehekülg, kuhu hiljem riputada portfolio. Ning enda logimismärkmik, kus pean igapäevaseid plaane ja märkmeid. < pole alustanud

Plaan siis selline, et osa aega suunata nende asjade valmistamiseks.
Teine osa ajast suunata hetkel e-bookide lugemise peale (aegadel, kus füüsiliselt võimatu laptopiga midagi teha). Sõites kuhugi näiteks.
Kolmas osa ajast mõelda ning uurida ideid ja planeerida edasist käiku.

Pole kindel, kui suur osa aega peaks mingi kategooria peale minema.

Aga esmane projekt on hetkel logimärkmiku valmistamine, et saaksin dokumenteerida enda tegevust ja paremini plaani väljendada ning et koguaeg oleks võimalus plaanile silm peale heita.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Dirty Harry
HV Guru

liitunud: 05.09.2002




sõnum 02.08.2014 16:23:37 vasta tsitaadiga

Tee need kolm punkti valmis ja juba ongi midagi ette näidata.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
matukaz
HV kasutaja
matukaz

liitunud: 24.05.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.08.2014 22:37:00 Re: Programmeerija karjääri alustamine vasta tsitaadiga

enzzz kirjutas:
sest turul on tudengeid kes on kasvõi kooli jaoks pidanud ise midagi kokku panema.


Jep, neid inimesi on päris palju. Isegi selline, hetkel küll nii, et ma ei otsi endale veel programeerimis töökohta, küll aga on midagi pakutud paar korda. Põhjus hetkel on sõjavägi.

Kindlasti tuleks sul ise teha päris palju enda projekte. Kindlasti lõpeta üks ära ja tegele teisega. Mis on puudus isetegemise juures enamasti? Paljud projektid pole piisavalt keerulised ja pole väga palju vaeva nähtud. Ülikoolis sunnitakse sind vähemalt tegema keerulisemaid asju veidi ja olema piisavalt kiire ümberõppeks seal. Mis veel antakse on see oskus kuidas teha asju koos. Kirjutada ja lugeda teiste koodi ja ka planeerida tööjaotust.

Aga mis ma siin ikka jahun. Muidugi tee enda projekte ja ära jäta poolikuks. Inimese iseloom on see, et tehakse 80% ära ja see viimane 20% mis annaks selle "Wow" või "good enough" lihvi ära ei tehta. Ma pakun, et sul läheb 1-3 aastat ennem kui kuhugi jõuad. Võib-olla vähem võib-olla mitte kunagi. Palju siin maailmas loeb ka õnn ja tutvused.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 02.08.2014 23:20:14 vasta tsitaadiga

Ülikoolist tulles heal juhul saad praktika koha. Kui reaalselt midagi ära tahta teha, siis pead endale põhja ikka ise looma.
Kõige parem põhja loomiseks: tasuta praktika (loodad, et ehk saad mõnele väärtuslikule inimesele lähedale, kes mentorit mängiks), startupid (Garage48 üritused thumbs_up.gif ) ja muud freelance projektid.

Ma ei taha siinkohal nüüd ülikoole jms sellist maha teha. Kindlasti vähemalt saad sealt maitse suhu, mis üldse sellel alal toimub.
Räägin lihtsalt enda kogemusest ja stardist kunagi.

PS! Boonus tip: Kui back-end üle pea käib, siis julgelt võib valida ka front-end tee. Java ja MS softile front-endi leida on vahest kohati raskem kui back-endi.


tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kurask
Kreisi kasutaja


liitunud: 07.11.2003




sõnum 04.08.2014 10:38:09 vasta tsitaadiga

kui parajasti enda asju nikerdada ei viitsi, siis http://www.codecademy.com
ise tegin sealt kunagi jscripti baasil asjad läbi, väga thumbs_up.gif.

_________________
IT haldus | IT hooldus | CarrotArrow.com
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
kpihus
Kreisi kasutaja
kpihus

liitunud: 14.04.2003




sõnum 04.08.2014 11:19:39 vasta tsitaadiga

1) võta see raamat ette ja tööta läbi: http://www.amazon.com/Learning-MySQL-JavaScript-Step---Step/dp/1449319262/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1407140088&sr=8-4&keywords=php+dynamic+programming
mitte loe vaid tööta läbi.
2) võta ette mõni raamistik ja tee endale põhitõed selgeks. Naitiivset php asja tänapäeval ei ole suurt pointi enam koodida kuna raamistik teeb musta töö sinu eest ära. Siiski on kasulik teada mis kapoti all toimub.
3) nagu eelnevat kirjutatud, tee midagi valmis.

P.S kui praktikat tahad, siis küsi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
FEAR007
Kreisi kasutaja
FEAR007

liitunud: 26.12.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 06.08.2014 08:40:35 vasta tsitaadiga

Kõige parem soovitus ongi - tee võimalikult palju projekte valmis. Tasuta sõpradele või kui idee tekib tee kohe valmis. Ei ole mõtet kõike õppida kui seda vaja pole, projektide tegemisega õpib palju rohkem kui lihtsalt copy-paste teha õpiku või tutoriali järgi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Ertai
HV veteran
Ertai

liitunud: 11.05.2007




sõnum 07.08.2014 00:58:34 vasta tsitaadiga

Huvitav teema, teemaalgataja küsimused panid kõrvu teritama.

Küsin kõrvale kumb tööturul rohkem silma jääb, idee (success) või teostus.
Ehk siis ütleme väga lihtne teostus, aga super idee - reaalselt tõmmatud appi kõvasti (või mitmeid appe) või siis keerulist koodimist nõudnud app.

Mõlemaid inimesi muidugi on vaja, ühesõnaga ise küsisin ja ise vastasin = vahet pole, peaasi et hästi tehtud! magama pea on ikka nuhtluseks icon_smile.gif
endast [panin spoilerisse, sest jutt tuli ootamatult pikk]:
Spoiler Spoiler Spoiler
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
RassK
HV Guru
RassK

liitunud: 17.01.2007



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 08.08.2014 23:12:43 vasta tsitaadiga

Isiklikult väga pointi pressida ei näe kui suurt huvi pole... kui ikka keerulisematest asjadest aru ei saa (mahukamad frameworkid, SDK'd jms), siis on vähe vale eriala. Neid reklaame, kus lubatakse iga lasteaialaps progrejaks koolitada tõsiselt võtta ei tasu. Muidugi on ka võimalus QA / Testimise suunas minna, kuid pole väga kuulnud, et Eestis selles suunas erilist taset oleks. Eriti arvestades, et tegelikkuses on testimine isegi keerukam kui programmeerimine. Korralikus kohas loetakse testimiseks automaattestide kirjutamist mitte "pime kana leiab tera" meetodil toksimist mööda äppi ringi.

tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Rometl6
HV vaatleja
Rometl6

liitunud: 11.11.2010




sõnum 09.08.2014 00:24:31 Re: Programmeerija karjääri alustamine vasta tsitaadiga

enzzz kirjutas:
Olukord:

Keskkool pooleli jäänud.
Lähiajal pole võimalust lõpetada.

Eesmärk:

Hakata raha teenima programmeerimisega. (400+ eur kuus <- vajalik summa äraelamiseks).

Kuidas?

Pühendada kõik ülejäänud aeg, mis jääb järgi kui maha arvestada hetkeline töö (mida on 40-50h nädalas) eesmärgi saavutamisele.


Seni olen tegelenud PHP/html/js/mysql mingil määral. Ei tea, kuidas täpsemalt oma taset selgitada.

Hetkeline plaan lihtsustatult: Lugeda raamatuid, teha projekte ise, et oleks võimalik midagi portfolios näidata. Kui tundub, et piisavalt õpitud ja portfoliot arendatud, siis saata portfolio/CV tööandjatele seni kuni näkkab.

Pole oluline, mis programmeerimis valdkond täpsemalt (vahet pole, kas veebi/mobiilide või tarkvara jne seotud). Tähtis on võimalikult lühikese ajaga saada valdkonnas tööd ja käpp sisse, et sealt edasi areneda. Tähtis on alustada.


Soovin siit teemast saada ideid, soovitusi ja inspiratsiooni. Ning ka realistliku arvamust, et kaua võib eesmärgi täitmiseks aega minna?
Tänan ette.


Kui inglise keelt oskad, siis võid alustuseks oDesk.com lehekülje kaudu väikseid töid otsida. Esimesed paar tööd võid teha ülimadala hinnaga, et natuke positiivset tagasisidet saada ja siis on võimalik ka natuke suuremaid projekte leida.

CodeCanyon lehe kaudu on võimalik igasugu valmis skripte müüa. Ma panin ise seal ühe väikse skripti müüki ja poole aastaga olen selle eest pea 300 dollarit saanud. Kui viitsid regulaarselt skripte luua ja täiendada, siis selle lehe kaudu on võimalik natukene lisatulu teenida. Suuremad tulud tuleks aga tõenäoliselt mujal eritellimuste täitmisest.

Inspiratsiooni võid ka CodeCanyon lehelt otsida, kuid midagi otseselt kopeerida ei tasu.

Motivatsiooniks: http://www.telegram.ee/vaimsus/kuidas-oma-alateadvust-teadlikult-kasutada
YouTube-st võid juurde otsida: "think and grow rich napoleon hill"
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
enzzz
HV vaatleja

liitunud: 13.04.2005




sõnum 10.08.2014 15:55:21 vasta tsitaadiga

Freelancimise kohapealt proovisin freelancer.com veebilehte, kuid tundus, et seal konkurents kindla töö peale liiga suur, isegi siis kui minimaalseid bide teha, oli väga palju inimesi kandideerimas ühe koha peale. 90% sealjuures olid Indiast pärit. Siis vaatasin veel eLance. Sellesse pole pikemalt süvenenud, kuid tundus ka pisut suur konkurents. Vaatan ka oDeski üle. Võib olla peaksin uuesti proovima ja rohkem 'spämmima' applicationeid ehk keegi võtaks vedu.

Nõrgaks teeb see, et pole väga midagi ette näidata, et keegi peaks freelanceriks valima (häid review'si või haridust). Ainus võimalus olekski portfolio koostada freelance'imise jaoks. Selleks pean välja mõtlema, kas pakun kellelegi tasuta tööd või siis mõtlen ise välja midagi. Aga pean ka samas mõtlema, mida oleks arukas ette võtta portfolio jaoks. Tihti lugu on targem teha suuremat projekti mitmekesi, kus individiidid on spetsialiseerunud erinevatele aladele (kujundus, funktsionaalsus jne). Seetõttu on üksi keerukas midagi täismahukat teha.

Endale kõige rohkem meeldiks igasugune praktika variant, mis võib alguses tasuta olla, kus saan pingevabalt kellegi jaoks töid teha ning ehk hiljem sealt edasi liikuda, kui piisavalt õpitud.

Tänud seniste vastuste eest. Ideid ja inspiratsiooni on juurde tulnud küll. thumbs_up.gif
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Rometl6
HV vaatleja
Rometl6

liitunud: 11.11.2010




sõnum 10.08.2014 19:01:25 vasta tsitaadiga

Freelanceri süsteemiga kaasneb igasugu probleeme, Elance on märksa parem, kuid mulle meeldib oDesk kõige rohkem. Ma ise teen peamiselt kujundustöid, kuid ma arvan, et oDesk on ka programmeerijale üsnagi hea valik, eriti algajale.

Kui oled portfoliot natuke kasvatanud, võid Elance-i proovida. Mulle tundub, et seal makstakse tihtipeale rohkem, kuid nad tahavad selle eest ka rohkem kogemusi ja paremat kvaliteeti.

Kui sul pole veel oDeskis head tagasisidet, siis võib töö leidmine natuke raske olla ja seetõttu tulebki alguses peaaegu tasuta tööd teha. Esimese töö tegin ma oDeskis viie dollari eest ja ka mul polnud eriti midagi ette näidata. Näitad seda vähest, mis sul on, ja pakud kiiret ja kvaliteetset tulemust. Kui sa tööga hästi hakkama saad, siis hiljem võid sama töö eest mitu korda kõrgemat hinda küsida ja kliendid hakkavad ka ise sulle pakkumisi tegema. Üks klient andis mulle hiljuti poole tunni töö eest $60 boonust lihtsalt selle eest, et ma töö kiirelt ära tegin, samas boonused on seal siiski haruldased.

Oluline on tõestada kliendile, et sa oled aus, usaldusväärne (pane profiili oma pilt ja vähemalt mõni lause enda kohta) ja kohusetundlik ning oma pakkumises tuleks välja tuua põhjuseid, miks sinu pakkumine on parem kui teistel. Mina näiteks mainin, et enamus töid saavad 24 tunniga valmis ja kui klient tööga täielikult rahul pole, saab ta tasuta muudatusi küsida. Ma annan tööga ka tasuta kaasa kujunduste algfailid (PSD/AI/FLA), et kui klient tahab hiljem teksti või midagi muud muuta, ei oleks ta sunnitud täiesti uut kujundust tellima, vaid saab selle algfailis kiirelt ära muuta. Odeskis on võimalik ka tasuta teste teha, et oma võimeid tõestada. Kui testi tulemus pole väga hea, võid seda hiljem korrata.

Algaja võib ka oma madalat hinda mainida ja rääkida sellest, kuidas ta hea tagasiside nimel on nõus minimaalse summa eest paar tööd tegema ja endast parimat andma, samas kui teised märksa kehvema suhtumisega on ja kõrgemat hinda küsivad. Programmeerija võib rääkida sellest kui puhast koodi ta kirjutab: et kood on vigadeta ja kommentaaridega, et seda oleks hiljem lihtsam lugeda ja täiendada. Ostja tihtipeale ei tea sinu tööst eriti midagi (muidu ta võib-olla teeks seda ise) ja seega on oluline selgitada erinevust sinu töös ja konkurentide töös. Ülimadala hinnaga konkurendid teevad tihtipeale väga kehva tööd, mille peab keegi hiljem üle tegema ja mõned võivad ka "varastatud" koodi kasutada. Kujundamisel pean ma näiteks tihtipeale fotosid või illustratsioone töös kasutama ja kuigi kliendil pole piisavalt raha, et fotograafi palgata või illustratsiooni loomise eest täit summat maksta, tahavad nad siiski kvaliteetset tulemust ja seega tuleb neid pilte mõne lehe kaudu osta, et hiljem mingeid probleeme pildi kasutamisel ei tekiks. Odavamad töölised võtavad aga Google otsingust mõne suvalise pildi ja neid ei huvita kui kedagi hiljem varguses süüdistatakse. Kui sa võõrast koodi kasutad, siis peaks sul samuti olema luba seda kasutada (mõni skript ongi loodud tasuta kasutamiseks, kuid mõne puhul tuleb selle eest natuke raha maksta).

Mina olen jõudnud nii kaugele, et ma ise enam tööd ei otsigi, mulle tuleb regulaarselt uusi pakkumisi ja ma töötan ainult mõne kindla püsikliendiga, kes maksab suuremat summat ja kellega on lihtsam töötada.

Igatahes, edu sulle.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
andris9
HV vaatleja
andris9

liitunud: 14.06.2011




sõnum 12.08.2014 18:00:22 vasta tsitaadiga

Ainus "saladus" ongi harjutamine. Väga paljud edukad programmeerijad on iseõppijad, seega kool on küll soodustav, aga mitte tingimata kohustuslik eeldus. Kui sul mingit tausta ei ole, siis ei tasu samas ka erilist tööd kohe loota ja seega tuleks alustada omal käel, milleks sobivad igasugu vabavara projektid. Raha sealt ei saa, aga kogemust ja "portfooliot" kogub tublisti. Kusjuures kohe ei peagi mingit koodi kirjutama, juba see on suur pluss, kui suudad selgeks teha suure projekti toimimise struktuuri – kes, mida ja mis järjekorras teeb. Näiteks kui teeksid endale pulkadeni selgeks, et kuidas töötab Firefox'i vms. suure vabavara projekti arendus (erinevad tiimid, bugzilla, automaattestid, QA, release management, dependency management jne), siis tõenäoliselt oled veel ridagi koodi kirjutamata teoorias juba tugevam kui suur osa muid programmeerijaid. Need teadmised on oluline vundament, et ei peaks edaspidi iga päev jalgratast uuesti leiutama.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  StartUp/ IT ettevõtluse foorum  »  Programmeerija karjääri alustamine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.