Avaleht
uus teema   vasta Raud »  Kõvad kettad »  Räägime Blu-Rayst ja miks osad plaate vihkavad, samuti andmete varundamisest märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 03.01.2014 11:13:31 vasta tsitaadiga

DVDRW kirjutas:
Kas peab seda meeletut pikka säilivusaega taga ajama?
Kas tõesti on raske iga 10a tagant uuele meediumile asi panna?

Pole hullu - teadlased lubavad juba miljon / ja rohkem aastat püsivat salvestust. icon_cool.gif

Million-Year Data Storage Disk Unveiled
Magnetic hard discs can store data for little more than a decade. But nanotechnologists have now designed and built a disk that can store data for a million years or more.

http://www.technologyreview.com/view/520541/million-year-data-storage-disk-unveiled/
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
von Wu
HV Guru
von Wu

liitunud: 12.10.2007




sõnum 03.01.2014 11:29:41 vasta tsitaadiga

Tuhat aastat kestvad plaadid on juba saadaval: http://forte.delfi.ee/news/digi/tehnoloogia-m-disc-meenutab-dvdd-aga-pusib-kasutuskolblik-sajandeid.d?id=67056866
http://www.photopoint.ee/et/toode/34998/dvd-m-traxdata-archival-47gb-4x-videobox?utm_source=blogi&utm_medium=article&utm_campaign=blog-article
Kommentaarid: 865 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 653
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 03.01.2014 14:47:26 vasta tsitaadiga

tsitaat:

Kas peab seda meeletut pikka säilivusaega taga ajama?
Kas tõesti on raske iga 10a tagant uuele meediumile asi panna?

Arhiveerimise mõte ongi säilitada andmeid pika aja taha. Näiteks on sul mõni tähtis tehniline projekt, mida niipea polegi vaja näppida, kõik töötab musta kasti sees õlitatult. Ja siis käib pauk ja seade rikkis. Remondimees saabub ja teatab kurvastusega, et remondiks, kui sul on anda seadme skeem ja tehniline kirjeldus. Tootja on sulle selle andnud (CD-l, flopil või kõvakettal). Aga sa pole seda viitsinud alles hoida. Uue samaväärse asendamine maksaks miljoneid eurosi aga remont heal juhul paarsada. Mul on selliseid juhtumeid otse elust päris tihti juhtunud. On ka õnneks läinud - mul oli floppy loetav ja sai kõvasti pappi kokku hoitud.
Teine koht on multimeedia (tavaliselt fotod ja perevideod). Tegid nooruses pulli, leidsid tollal kena näki, hullasid ja tegid videoid või pilte. Arhiveerisid vaid digitaalselt. 10 kond aastat hiljem tahad kasvõi korraks meenutada aga fail pole säilinud (või CD hukas). Aga äkki sai näkk kuulsaks ja saaksid "piltide" müügist teenida terve varanduse aga sul pole säilinud. Nii nagu keegi kaotas oma bitcoin HDD.

Arhiveerimise all ei mõelda igapäevases kasutuses olevate andmete hoidmist. Need on sul kas jooksval HDD-l või serveris või pilves ja nende sisu võib pidevalt muutuda või kustutadki. Tagavarakoopia tegemine on vaid kogemata hävimise tagajärgede kindlustamine, kuid see pole arhiveerimine.
Siit jõuame ühe ohtliku tendentsini - tegid nagu kord ja kohus andmetele HDD-le või CD/DVD meediale nagu kord ja kohus arhiivi koopia. Seisis kõik ilusasti 10 aastat ja siis on äkki vaja. Võtad riiulist välja HDD kuid selgub et IDE liidesega seadet sul polegi. Saad suure vaevaga kellegi arvuti taha, kuuled käib kolks ja failid loetamatud. CD on ka loetamatu ja flopiseadet polegi. Või kui saidki kätte, selgub et bitmap fail on üliharuldases Deluxe formaadis ja pole enam ühtegi programmi millega vaadata. Või wordperfekt doktoritöö on nii vanas formaadis, et word jaoks on loetamatu. Siis oled algpunktis tagasi - kasu arhiveerimisest polnud. Mul on siiani sahtlis alles minu esimesed koolitööd pehmetel flopidel, paraku pole enam seadmeid mis suudaks seda lugeda. Tahaks infot kätte saada, kuid pole seni võimalust olnud. Hoiangi alles kui õppetundi kuidas ei tohiks arhiveerida.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007




sõnum 03.01.2014 14:58:38 vasta tsitaadiga

kalvis kirjutas:
tsitaat:

Kas peab seda meeletut pikka säilivusaega taga ajama?
Kas tõesti on raske iga 10a tagant uuele meediumile asi panna?

Arhiveerimise mõte ongi säilitada andmeid pika aja taha. Näiteks on sul mõni tähtis tehniline projekt, mida niipea polegi vaja näppida, kõik töötab musta kasti sees õlitatult. Ja siis käib pauk ja seade rikkis. Remondimees saabub ja teatab kurvastusega, et remondiks, kui sul on anda seadme skeem ja tehniline kirjeldus. Tootja on sulle selle andnud (CD-l, flopil või kõvakettal). Aga sa pole seda viitsinud alles hoida. Uue samaväärse asendamine maksaks miljoneid eurosi aga remont heal juhul paarsada. Mul on selliseid juhtumeid otse elust päris tihti juhtunud. On ka õnneks läinud - mul oli floppy loetav ja sai kõvasti pappi kokku hoitud.
Teine koht on multimeedia (tavaliselt fotod ja perevideod). Tegid nooruses pulli, leidsid tollal kena näki, hullasid ja tegid videoid või pilte. Arhiveerisid vaid digitaalselt. 10 kond aastat hiljem tahad kasvõi korraks meenutada aga fail pole säilinud (või CD hukas). Aga äkki sai näkk kuulsaks ja saaksid "piltide" müügist teenida terve varanduse aga sul pole säilinud. Nii nagu keegi kaotas oma bitcoin HDD.

Arhiveerimise all ei mõelda igapäevases kasutuses olevate andmete hoidmist. Need on sul kas jooksval HDD-l või serveris või pilves ja nende sisu võib pidevalt muutuda või kustutadki. Tagavarakoopia tegemine on vaid kogemata hävimise tagajärgede kindlustamine, kuid see pole arhiveerimine.
Siit jõuame ühe ohtliku tendentsini - tegid nagu kord ja kohus andmetele HDD-le või CD/DVD meediale nagu kord ja kohus arhiivi koopia. Seisis kõik ilusasti 10 aastat ja siis on äkki vaja. Võtad riiulist välja HDD kuid selgub et IDE liidesega seadet sul polegi. Saad suure vaevaga kellegi arvuti taha, kuuled käib kolks ja failid loetamatud. CD on ka loetamatu ja flopiseadet polegi. Või kui saidki kätte, selgub et bitmap fail on üliharuldases Deluxe formaadis ja pole enam ühtegi programmi millega vaadata. Või wordperfekt doktoritöö on nii vanas formaadis, et word jaoks on loetamatu. Siis oled algpunktis tagasi - kasu arhiveerimisest polnud. Mul on siiani sahtlis alles minu esimesed koolitööd pehmetel flopidel, paraku pole enam seadmeid mis suudaks seda lugeda. Tahaks infot kätte saada, kuid pole seni võimalust olnud. Hoiangi alles kui õppetundi kuidas ei tohiks arhiveerida.

IDE USB liidest on igalt poolt saada. Füüsiline hävimine on küll probleem. Formaatidega pole eriti muret kui just pole krüptitud ja võtmed kadunud. Dokumentidest teksti kätte võib enamasti isegi notepadiga saada. 5 tollise foppy lugejaid on ka saada vabalt. Mul endalgi on kuskil kastis mõned alles. Pädev itimees suudab sul enamuse selliseid muresid lahendada.
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 03.01.2014 15:23:52 vasta tsitaadiga

Ehh, arvasid tõesti, et 5 tollise lugejaga saad kätte? Mul on 5 tolline lugeja, kuid sellega ei saanud kätte, kuid asi on selles, et see pole IBM PC flopi. Tegu on venelaste formaadiga (DVK-3? ja mingi PDP-11 kloonop.süsteem), on mingi MSX kloonseade ja see kasutas sarnast IBM PC seadet kuid oma failisüsteemiga. Väidetavalt oleks võimalik saada spetsiaalsete eriprogrammidega ehk kätte, korra netis midagi liikus, kuid need programmide lingid osutusid tollal katkisteks. Õnneks on koolitöö klassikalises txt vormingus, et kui disketi loetud saaks siis saaks ka koolitöö kätte. On ka mõned mängud, mida netis pole näinud, kuid on olemas (sherif jt.) ja emulaatoris töötaksid. Aga ettevaatlikuks teeb vanus, ca 25 aastat?

IBM PC esimesed HDD- olid teise kontrolleriga ja vaevalt sa selle HDD lugeda saaksid. IDE on tänu DVD/CD meediaseadmetele veel saada kuid kui kauaks? 10 aasta pärast tõenäoliselt enam mitte.
selle IDE/USB oli üks pull, läks justnimelt ühe automaatikaliini 386 arvuti, mul oli just prükkarisse minemas 486 ja automaatikaliinile see sobis. Ma andsin oma IDE/USB talle kaasa, kuid tal ei õnnestunud otse vana 386 IDE (PIO mode 1 või 0) ketast sellega lugeda. Küll aga luges 486 selle välja ja veidi uuem IDE ketas töötas otse selle taga, seega oli viga vana ketta IDE kontrolleri ühildamatuses IDE/USB windowsi tarkvaraga. Et ikka kõik ei tööta nii nagu loodad.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 03.01.2014 15:32:09 vasta tsitaadiga

kalvis kirjutas:
Ehh, arvasid tõesti, et 5 tollise lugejaga saad kätte? Mul on 5 tolline lugeja, kuid sellega ei saanud kätte, kuid asi on selles, et see pole IBM PC flopi. Tegu on venelaste formaadiga (DVK-3? ja mingi PDP-11 kloonop.süsteem), on mingi MSX kloonseade ja see kasutas sarnast IBM PC seadet kuid oma failisüsteemiga. Väidetavalt oleks võimalik saada spetsiaalsete eriprogrammidega ehk kätte, korra netis midagi liikus, kuid need programmide lingid osutusid tollal katkisteks. Õnneks on koolitöö klassikalises txt vormingus, et kui disketi loetud saaks siis saaks ka koolitöö kätte. On ka mõned mängud, mida netis pole näinud, kuid on olemas (sherif jt.) ja emulaatoris töötaksid. Aga ettevaatlikuks teeb vanus, ca 25 aastat?

IBM PC esimesed HDD- olid teise kontrolleriga ja vaevalt sa selle HDD lugeda saaksid. IDE on tänu DVD/CD meediaseadmetele veel saada kuid kui kauaks? 10 aasta pärast tõenäoliselt enam mitte.
selle IDE/USB oli üks pull, läks justnimelt ühe automaatikaliini 386 arvuti, mul oli just prükkarisse minemas 486 ja automaatikaliinile see sobis. Ma andsin oma IDE/USB talle kaasa, kuid tal ei õnnestunud otse vana 386 IDE (PIO mode 1 või 0) ketast sellega lugeda. Küll aga luges 486 selle välja ja veidi uuem IDE ketas töötas otse selle taga, seega oli viga vana ketta IDE kontrolleri ühildamatuses IDE/USB windowsi tarkvaraga. Et ikka kõik ei tööta nii nagu loodad.
Need vanad eriprogrammid olid väga tublid eri formaate lugema, k.a. venelaste ja idasakslaste omad. Aga kasutada soovitaks vanatüübilisel arvutil, uuematel võib see tarkvara tõrkuda isegi kui muidu flopiseade ise vastu võetakse opsüssi poolt.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007




sõnum 03.01.2014 15:52:42 vasta tsitaadiga

kalvis kirjutas:
Ehh, arvasid tõesti, et 5 tollise lugejaga saad kätte? Mul on 5 tolline lugeja, kuid sellega ei saanud kätte, kuid asi on selles, et see pole IBM PC flopi. Tegu on venelaste formaadiga (DVK-3? ja mingi PDP-11 kloonop.süsteem), on mingi MSX kloonseade ja see kasutas sarnast IBM PC seadet kuid oma failisüsteemiga. Väidetavalt oleks võimalik saada spetsiaalsete eriprogrammidega ehk kätte, korra netis midagi liikus, kuid need programmide lingid osutusid tollal katkisteks. Õnneks on koolitöö klassikalises txt vormingus, et kui disketi loetud saaks siis saaks ka koolitöö kätte. On ka mõned mängud, mida netis pole näinud, kuid on olemas (sherif jt.) ja emulaatoris töötaksid. Aga ettevaatlikuks teeb vanus, ca 25 aastat?

IBM PC esimesed HDD- olid teise kontrolleriga ja vaevalt sa selle HDD lugeda saaksid. IDE on tänu DVD/CD meediaseadmetele veel saada kuid kui kauaks? 10 aasta pärast tõenäoliselt enam mitte.
selle IDE/USB oli üks pull, läks justnimelt ühe automaatikaliini 386 arvuti, mul oli just prükkarisse minemas 486 ja automaatikaliinile see sobis. Ma andsin oma IDE/USB talle kaasa, kuid tal ei õnnestunud otse vana 386 IDE (PIO mode 1 või 0) ketast sellega lugeda. Küll aga luges 486 selle välja ja veidi uuem IDE ketas töötas otse selle taga, seega oli viga vana ketta IDE kontrolleri ühildamatuses IDE/USB windowsi tarkvaraga. Et ikka kõik ei tööta nii nagu loodad.

Esimese ja väga eksootilised kettakontrollerid ei tule arvesse, sest arhiveerimiseks olid nende külge käivad kettad lootusetul väikesed ja väga kallid ning hilisemates arvutites neid kasutada ei saanud. ( me räägime sellest ajast kus arvuti maksis auto hinna ) Mingi 486 masina kokkupanemine ei ole eriline probleem ei praegu ega ka 10 aasta pärast. Küsimus on ainult tahtmises ja rahas. Eksootiliste floppivormingutega saab ka hakkama, reeglina saab raw data trackide kaupa välja lugeda ja edasi on ainult andmetöötlus.
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 03.01.2014 15:59:23 vasta tsitaadiga

sukelduja kirjutas:
kalvis kirjutas:
Ehh, arvasid tõesti, et 5 tollise lugejaga saad kätte? Mul on 5 tolline lugeja, kuid sellega ei saanud kätte, kuid asi on selles, et see pole IBM PC flopi. Tegu on venelaste formaadiga (DVK-3? ja mingi PDP-11 kloonop.süsteem), on mingi MSX kloonseade ja see kasutas sarnast IBM PC seadet kuid oma failisüsteemiga. Väidetavalt oleks võimalik saada spetsiaalsete eriprogrammidega ehk kätte, korra netis midagi liikus, kuid need programmide lingid osutusid tollal katkisteks. Õnneks on koolitöö klassikalises txt vormingus, et kui disketi loetud saaks siis saaks ka koolitöö kätte. On ka mõned mängud, mida netis pole näinud, kuid on olemas (sherif jt.) ja emulaatoris töötaksid. Aga ettevaatlikuks teeb vanus, ca 25 aastat?

IBM PC esimesed HDD- olid teise kontrolleriga ja vaevalt sa selle HDD lugeda saaksid. IDE on tänu DVD/CD meediaseadmetele veel saada kuid kui kauaks? 10 aasta pärast tõenäoliselt enam mitte.
selle IDE/USB oli üks pull, läks justnimelt ühe automaatikaliini 386 arvuti, mul oli just prükkarisse minemas 486 ja automaatikaliinile see sobis. Ma andsin oma IDE/USB talle kaasa, kuid tal ei õnnestunud otse vana 386 IDE (PIO mode 1 või 0) ketast sellega lugeda. Küll aga luges 486 selle välja ja veidi uuem IDE ketas töötas otse selle taga, seega oli viga vana ketta IDE kontrolleri ühildamatuses IDE/USB windowsi tarkvaraga. Et ikka kõik ei tööta nii nagu loodad.

Esimese ja väga eksootilised kettakontrollerid ei tule arvesse, sest arhiveerimiseks olid nende külge käivad kettad lootusetul väikesed ja väga kallid ning hilisemates arvutites neid kasutada ei saanud. ( me räägime sellest ajast kus arvuti maksis auto hinna ) Mingi 486 masina kokkupanemine ei ole eriline probleem ei praegu ega ka 10 aasta pärast. Küsimus on ainult tahtmises ja rahas. Eksootiliste floppivormingutega saab ka hakkama, reeglina saab raw data trackide kaupa välja lugeda ja edasi on ainult andmetöötlus.
Mõni võib siiski pähkliks osutuda tänu tolleaegsetele imetrikkidele (kahepoolne flopy ühel plopypoolel, varieeruvad träkkide/sektorite määrad jms.) ja sisu õige taastamine, õigesse järjekorda saamine nõuab head nuputamist. icon_wink.gif
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007




sõnum 03.01.2014 16:04:07 vasta tsitaadiga

Mnator kirjutas:
sukelduja kirjutas:
kalvis kirjutas:
Ehh, arvasid tõesti, et 5 tollise lugejaga saad kätte? Mul on 5 tolline lugeja, kuid sellega ei saanud kätte, kuid asi on selles, et see pole IBM PC flopi. Tegu on venelaste formaadiga (DVK-3? ja mingi PDP-11 kloonop.süsteem), on mingi MSX kloonseade ja see kasutas sarnast IBM PC seadet kuid oma failisüsteemiga. Väidetavalt oleks võimalik saada spetsiaalsete eriprogrammidega ehk kätte, korra netis midagi liikus, kuid need programmide lingid osutusid tollal katkisteks. Õnneks on koolitöö klassikalises txt vormingus, et kui disketi loetud saaks siis saaks ka koolitöö kätte. On ka mõned mängud, mida netis pole näinud, kuid on olemas (sherif jt.) ja emulaatoris töötaksid. Aga ettevaatlikuks teeb vanus, ca 25 aastat?

IBM PC esimesed HDD- olid teise kontrolleriga ja vaevalt sa selle HDD lugeda saaksid. IDE on tänu DVD/CD meediaseadmetele veel saada kuid kui kauaks? 10 aasta pärast tõenäoliselt enam mitte.
selle IDE/USB oli üks pull, läks justnimelt ühe automaatikaliini 386 arvuti, mul oli just prükkarisse minemas 486 ja automaatikaliinile see sobis. Ma andsin oma IDE/USB talle kaasa, kuid tal ei õnnestunud otse vana 386 IDE (PIO mode 1 või 0) ketast sellega lugeda. Küll aga luges 486 selle välja ja veidi uuem IDE ketas töötas otse selle taga, seega oli viga vana ketta IDE kontrolleri ühildamatuses IDE/USB windowsi tarkvaraga. Et ikka kõik ei tööta nii nagu loodad.

Esimese ja väga eksootilised kettakontrollerid ei tule arvesse, sest arhiveerimiseks olid nende külge käivad kettad lootusetul väikesed ja väga kallid ning hilisemates arvutites neid kasutada ei saanud. ( me räägime sellest ajast kus arvuti maksis auto hinna ) Mingi 486 masina kokkupanemine ei ole eriline probleem ei praegu ega ka 10 aasta pärast. Küsimus on ainult tahtmises ja rahas. Eksootiliste floppivormingutega saab ka hakkama, reeglina saab raw data trackide kaupa välja lugeda ja edasi on ainult andmetöötlus.
Mõni võib siiski pähkliks osutuda tänu tolleaegsetele imetrikkidele (kahepoolne flopy ühel plopypoolel, varieeruvad träkkide/sektorite määrad jms.) ja sisu õige taastamine, õigesse järjekorda saamine nõuab head nuputamist. icon_wink.gif

Aga kus see kirjas on, et kõik peab lihtne olema. icon_smile.gif
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Mnator
HV Guru

liitunud: 18.10.2007




sõnum 03.01.2014 16:11:17 vasta tsitaadiga

Ei olegi kirjas aga mingil 386/486 arvutil tolleaegsete utiliitide abil on lihtsam info kõvakettale ära kopeerida edasiseks tööks.
Kommentaarid: 1 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 1
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 03.01.2014 16:20:36 vasta tsitaadiga

Väidetavalt ei õnnestunud vana IDE ketast otse USB/IDE kaudu lugeda. Miks, see jäi mul teadmata, sest ma polnud kohal. Tõenäoliselt XP op.süsteem ja USB/IDE konverter ei osanud tarkvaraliselt nii vana IDE kettaliigiga suhelda. 486 kopeeriti aga DOS op.süsteemiga failid ringi.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 03.01.2014 17:32:30 vasta tsitaadiga

See backupi teema on nagu vaieda selle üle milline on parim liikur: kas jalgratas, auto, rong, troll, buss, tramm, jala jne
Või milline toit on parima maitsega doh.gif
Augustage 0 ja 1-d RV plekilindile kui tõesti teisiti ei saa icon_razz1.gif

Leidsin endal mingid vanad flopid ja 50% feilivad thumbs_down.gif
Ei tea kas magnettormid mõjutavad offlinei HDD-sid ka kudagi?
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
solksolk
HV vaatleja

liitunud: 24.10.2010




sõnum 03.01.2014 18:12:04 vasta tsitaadiga

Aga vot, nüüd jõuamegi siin ühe asjani, milles mina olen siin paljudest ees.
Nimelt on mul plaatidel olemas väga vana tarkvara, mis väga vanadest masinatest võetud, ehk siis olen juba ette mõelnud, et see võib häbida.
Kusjuures ma olengi natuke laisaks jäänud ja oma 15a vanad cd-d jätnud kopeerimata, nüüd kogu aeg mõtlen, et peaks seda tegema, aga näed ei viitsi.
Aga võtan nüüd millalgi ikka ette, osad sajad tegelt olen kopeerninud, aga paljusid mitte.

Ma hoian alles ka igast igivanu programme ja müüd säärast ,et saaks vanu asju lugeda jne.

Eks tekib muidugi küsimus, kuidas uuelt plaadilt need asjad vanasse arvutisse saada, aga kuna 286-l on ide, siis sinna pole probleemi.
Ja tegelikult mul on üks huvitav asi veel, nimelt on mul olemas nii com, kui lpt link kaablid, kui keegi neid teab ja mäletab.
Nii, et saan omavahel linki panna kasvõi pentium 166 ja xt, ning nii saan ka uutelt plaatidelt andmed xt-sse kopeerida, kui vaja.


Kuid ma kavatsen oma xt-ga hoopis nii teha, et panen kõik oma xt andmed ühele kettale ja seejärel dubleerin selle ketta mitmele xt mfm kettale, mul olemas mitu xt kõvaketast.
Ja kui kõik need mfm kettad lõpuks tuksi lähevad, siis pole nagunii enam midagi parata.
Kuniks töötavaid flopisid, seni saab ka xt-d veel kasutada.

Aga ühte asja tean, et vanad mfm kettad on niiskuse suhtes tundlikumad, kui neist uuemad ided.

Enamus kõvakettaid on tõesti olnud mehaanika veaga, samas olen hulgaliselt kõvakettaid näinud ka elektroonika veaga, nii et riskis on mõlemad.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 22.01.2014 09:00:28 vasta tsitaadiga

Proovsin neid 0,7€ 25GB toorikuid, täitsa toimivad. Hetkel siis maailma kõige odavam digitaalne andmekandja icon_razz.gif
100% selle viiruse eest vähemalt kaitstud. thumbs_up.gif
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
kalvis
Kreisi kasutaja

liitunud: 20.10.2009




sõnum 22.01.2014 15:47:55 vasta tsitaadiga

Jep, tuli mulle ka üks Xt sisse aastaid tagasi, omaniku soov saada retroarvuti tööle, kõvakettal oli op.süsteem saba andnud. Tema soov oligi tööle saada DOS ja ketas täis töötavaid mänge.
1. Selgus, et tema 5 1/4 disketiseade ei lugenud minu diskette ja minu oma ei lugenud tema omi.
2. Selgus et tema disketiseade ei tööta minu arvuti taga.
3. Selgus et minu disketiseade töötab tema taga, kuid vaid ainult 180 kB ühepoolse formaadiga. Kui see poleks toiminud, oleks järgmine käik olnud arvuti prügimäele.
4. Selgus, et mul oli vanim DOS 5.0, mis ei tööta nii vana arvutiga. põhjuseks mõned uuemad masinkoodsed käsud (oli kasutatud uuemaid käske kui originaal 8086). Samuti ei töötanud Norton Commander.
5. Selgus, et üks vigane iskra arvuti disketi op.süsteem töötas (andis veateate, kuid DOS töötas). Narr küll aga see tuligi panna. Kõik katsed leida DOS 3.3 op.süsteemi internetist jooksid liiva (vabandan, võibolla nüüd on). Ka ei õnnestunud leida Norton Commanderi vanemat versiooni. Kuid töötas link serial pordi kaudu programm. See saigi päästjaks õlekõrreks.

Siit soovitus - tuleb hoida alles ka vanad op. süsteemid. Hiljuti tahtsime mängida üht windows 3.1 mängu aga isegi XP keeldus töötamast. Dosboxis saime tööle, kuid Dosbox nõudis ka windows 3.1 installikettaid ja imena olid mul 8 ketast veel 6 töötavat säilinud. Mängu sai tööle. Kuid see näitas kui kiiresti hävivad vanad alleshoitud programmid oma ketastel. Ja kui oluline on püüda säilitada vajalikke tähtsaid programme.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Longero
Kreisi kasutaja

liitunud: 04.02.2011




sõnum 28.01.2014 00:20:26 vasta tsitaadiga

Tegelikult on ennastki huvitanud ülalpool mainitud M-Disc plaadid, juba enne kui see Delfi artikkel oli Tehnoloogia M-Disc: meenutab DVDd, aga püsib kasutuskõlblik sajandeid.
Üldiselt võib suurele osale Delfi kommentaaridele tavaliselt vee peale lasta, aga see lõik kommentaarides jäi kripeldama
tsitaat:
"tuntud ja usaldatud lg"- see ju elektroonikatööstuse rämpstootja. lg tehtud arvutite sisesed cd-dvd seadmed kestavalt tavaliselt aasta-kaks, siis prügikasti. minu käest isiklikult on neid läbi käinud sadakond, pole näinud ühtegi kvaliteetset.
lg televiisoritest ei hakka üldse rääkima, rämeda ropendamise eest on tsensuur soolas.
kokkuvõttes: lg lühend tähendab "lowend garbage".

On see LG DVD kirjutajate toodang siis tõesti nii halb?
Siin M-DISC toetatud kirjutajad. Mul omal Blu-ray seadet pole ja kunagi satuvad kätte nagunii mõned plaadid, samas oleks M-Disc´i tugi ka olemas.
Piilusin muidu seda välist LG kribajat Super Multi Blue External USB 3.0 14x Blu-ray Disc Rewriter. Kas keegi viskaks lingile pilgu peale... on sel kirjutajal mõni oluline puudus kui andmeid vaadata?

Kas te plaatidele varundajad kasutate mõnda spets tarkvara või kuda seda õigesti tehakse?
Kommentaarid: 49 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 47
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
The_Boss
HV Guru
The_Boss

liitunud: 13.01.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 28.01.2014 00:34:21 vasta tsitaadiga

Longero, kribajate kohta ei oska öelda (pole erilist kogemust), aga võttes LG-d üldiselt, siis "Low-end Garbage" on sobivalt öeldud. Ise kasutanud siiani "Life's a Gamble", sest olen isegi mõndasid LG tooteid näinud, mis peavad hästi vastu.
_________________
Pakun sülearvutite tolmupuhastust, termopasta vahetust, emaplaatide remonti ja BIOS paroolide eemaldust.
Kommentaarid: 347 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 276
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 03.02.2014 13:15:02 vasta tsitaadiga

Vihkan kah plaate. Kohe mõnuga vihkan ja pean seda iganenud tehnoloogiaks. Olgu selleks siis sinikiir või isegi holo. DVD/CD ei räägigi. Asi on selles, et paljud asjad on digitaalseks muutunud (mängud, muusika jne) ja pole enam vajadust füüsilise disci järele. Mis puutub alternatiive, siis minul pole veel ükski ketas surnud. Olen kasutanud ligi 10-t erinevat ketast (peamiselt WD). Isegi SSD töötab veel. Üks mälupulk suri jah, aga seda peale julma piinamist. Kribajat pole juba aastaid arvutis olnud ja ei tunne puudust kah.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sukelduja
HV Guru
sukelduja

liitunud: 14.06.2007




sõnum 03.02.2014 13:58:01 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Vihkan kah plaate. Kohe mõnuga vihkan ja pean seda iganenud tehnoloogiaks. Olgu selleks siis sinikiir või isegi holo. DVD/CD ei räägigi. Asi on selles, et paljud asjad on digitaalseks muutunud (mängud, muusika jne) ja pole enam vajadust füüsilise disci järele. Mis puutub alternatiive, siis minul pole veel ükski ketas surnud. Olen kasutanud ligi 10-t erinevat ketast (peamiselt WD). Isegi SSD töötab veel. Üks mälupulk suri jah, aga seda peale julma piinamist. Kribajat pole juba aastaid arvutis olnud ja ei tunne puudust kah.

Väärtusetut sodi nagu mängud muusika ja filmid ei olegi ju vaja varundada.
Kommentaarid: 22 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 22
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 03.02.2014 14:33:59 vasta tsitaadiga

Karm elu näitab karmi fakti, et kui korra ollakse ilma jäänud HDD-st & sellel olnud piltidest, siis järgmised Backup-koopiad on ilusti-kenasti cd-l või dvd-l. icon_cool.gif

Sai hiljuti taastatud katkiselt kettalt pildikataloogid ja omanik oli vägagi nõus, et taastatud pildid põletan DVD-le. Ei olnud mingit juttu, et toob mingi välise kõvaketta, kuhu pildid peale panna.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 03.02.2014 15:28:56 vasta tsitaadiga

Kui ikka mõnel Cryptolocker vms arvutist korra üle käib (eriti veel kui backup ketas ka küljes on), siis hakatakse kohe teist juttu rääkima.
Endal piisas CIH viirusest, mistõttu ma kohe jooksin poodi 4000EEK CD kirjutaja järgi.
Bluray toorik 69 senti/tk icon_cool.gif

Absoluutselt ei tunne kaasa enam kui keegi mu juurde katkise või viiruselise kettaga nutma tuleb.

Hiljuti tööjuures läks SSD katki. BAD sectorid nagu kettal. Windows BSOD buutimisel jne.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
solksolk
HV vaatleja

liitunud: 24.10.2010




sõnum 05.02.2014 19:00:36 vasta tsitaadiga

sukelduja kirjutas:
Tomorrow kirjutas:
Vihkan kah plaate. Kohe mõnuga vihkan ja pean seda iganenud tehnoloogiaks. Olgu selleks siis sinikiir või isegi holo. DVD/CD ei räägigi. Asi on selles, et paljud asjad on digitaalseks muutunud (mängud, muusika jne) ja pole enam vajadust füüsilise disci järele. Mis puutub alternatiive, siis minul pole veel ükski ketas surnud. Olen kasutanud ligi 10-t erinevat ketast (peamiselt WD). Isegi SSD töötab veel. Üks mälupulk suri jah, aga seda peale julma piinamist. Kribajat pole juba aastaid arvutis olnud ja ei tunne puudust kah.

Väärtusetut sodi nagu mängud muusika ja filmid ei olegi ju vaja varundada.


Kas sa kuulad siis sodi muusikat, mis kuskile ei kõlba?
Mängid mõttetuid mänge, mis sulle tegelikult ei meeldi?
vaatad mõttetuid filme?



Kui nüüd rääkida vanast dosist, siis mul peaks dos 3 täitsa olemas olema.
Mul on olemas ka miski norton commander 4, mis töötas kenasti xt peal, uuemaid versioone pole seal proovinud.
mul on xt-l 360kb 5 tolline kettaseade, mis loeb selliseid diskette ja ilmselt ka 180 kb omi.

aga link kaablid on mul jah täitsa olemas nii com, kui lpt, mis võimaldab ka xt-d ühendada uuema arvutiga.

Peangi oma xt ette võtma ühel hetkel.

keegi siin räägib, et mängud ja muusika jne läksid digitaalseks? nad on kogu aeg digitaalsed olnud.
ja kõvaketas on ka füüsiline andmekandja ja kõik arvuti andmekandjad on digitaalsed.
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
The_Boss
HV Guru
The_Boss

liitunud: 13.01.2009



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 05.02.2014 19:16:52 vasta tsitaadiga

solksolk, mõeldud on ikka seda, et enam ei osteta poest plaati, vaid ostetakse ja laetakse alla interneti teel.
_________________
Pakun sülearvutite tolmupuhastust, termopasta vahetust, emaplaatide remonti ja BIOS paroolide eemaldust.
Kommentaarid: 347 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 276
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 09.02.2014 18:01:22 vasta tsitaadiga

The_Boss kirjutas:
mõeldud on ikka seda, et enam ei osteta poest plaati, vaid ostetakse ja laetakse alla interneti teel.


See tingimata ei välista ju plaadiks lõikamist.
Pigem näitab meediafailide "arvutikujul" hoidmine et kasutatakse tehnikat mille sooritus (reeglina) on nigu on - mis ei võimaldagi kvaliteetset tarbimist ning seetõttu pole ka plaadil hoiustamine oluline (st puudub tehnika mis oskaks midagi plaatidega peale hakata).
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 09.02.2014 18:50:02 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
The_Boss kirjutas:
mõeldud on ikka seda, et enam ei osteta poest plaati, vaid ostetakse ja laetakse alla interneti teel.


See tingimata ei välista ju plaadiks lõikamist.
Pigem näitab meediafailide "arvutikujul" hoidmine et kasutatakse tehnikat mille sooritus (reeglina) on nigu on - mis ei võimaldagi kvaliteetset tarbimist ning seetõttu pole ka plaadil hoiustamine oluline (st puudub tehnika mis oskaks midagi plaatidega peale hakata).

See DVD-lugeja puudumise teema saadab pigem mingeid moodsaid disain-masinaid. Masinad, mis on vanamoodsama ehitusega, need sisaldavad küll enamjaolt ka DVD-lugejat. Tuttav just tellis Orist lauaarvuti ning DVD-lugeja on seal komplektis ilusti olemas.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Raud »  Kõvad kettad »  Räägime Blu-Rayst ja miks osad plaate vihkavad, samuti andmete varundamisest mine lehele eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.