Avaleht
uus teema   vasta Uudised »  Ülevaated, kasutajate hinnangud »  Ülevaade: HGST/Hitachi TOURO 4TB USB 3.0 välised kõvakettad märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele 1, 2  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 20.01.2013 04:41:10 Ülevaade: HGST/Hitachi TOURO 4TB USB 3.0 välised kõvakettad vasta tsitaadiga


Seni suurima 4TB mahutavusega üksiku kõvaketta baasil möödunud 2012. aasta keskel ilmunud välised USB salvestid omavad justnagu omaette aupaklikku hõngu ja loomulikult ka ikka millegi erilise lootusi. Kas need ootused ka täituvad, seda püüab veidi lähemalt uurida järgnev ülevaade. Vaatluse all on esimese reaalse 4TB kõvaketta tootja Hitachi (nüüdne HGST, a Western Digital company) enda pakutavad välised USB liidesega suured (3,5") laua-mudelid TOURO DESK 4TB (5700rpm) ja TOURO DESK PRO 4TB (7200rpm).

Tegelikult, kui täpne olla, siis esimese 4TB välise (ja ühtlasi ka sisemise, kuigi välise mudeli sees ainult) kõvaketta ilmutas hoopiski Seagate ja seda juba 2011. aasta varasügisel. Kuid seejärel tulid Tai kõvakettatehaste hoogu maha võtnud suured üleujutused ja tont teab mida probleeme veel, nii et Seagate kadus oma 4TB mudelitega terveks aastaks teadmatusse ning hoopiski Hitachi storage-divisjon (keda WD siis just parajasti endale haaramas oli ja lõpuks ka enda alamfirmaks HGST nimetas) selle au enda kanda võttis. Esimene Hitachi 4TB paljas (sisemine) kõvaketas ilmus 2011 oktoobris-detsembris ja saadavale siinmail 2012 veebruaris. Nende samade sisemiste ketaste baasil tehtud Hitachi välised USB mudelid ilmusid siinmail saadavale aga alles 2012 suvel. Ning 2012 lõpuks andis ka WD välja päris enda välimise 4TB mudeli (mis küll, nagu nüüd selgunud on, kasutab tegelikult sinna oma karpi peidetuna ikkagi täpselt sedasama Hitachi/HGST sisemist 4TB kõvakettamudelit!). Seega võime igati tõdeda, et Hitachi/HGST 4TB kõvakettad on kõige tähelepanuväärsemad selle klassi tooted, seda ka tänaseni välja. Nii et tasub ehk veidi lähemalt nendega tutvuda nüüd... Pean küll tunnistama, et selle ülevaate kokkukirjutamine on minu jaoks olnud üks pikk ja veniv ettevõtmine - tooted olid käes juba mitu kuud tagasi, sai neid testitud ja hinnatud ning igast otsast fotografeeritud, kuid aruande lõplik vormistamine tundus ülejõukäiva üritusena. Kuid ei tahaks ka kogunenud infol lasta niisama tuulde lennata, seega püüan nüüd lõpliku finišispurdi ära teha. Hoiatan juba ette, et ülevaade on tavatult pikk, väga detailirohke, infoküllane ja ka tavatult rikkalikult illustreeritud!

SISUKORD:
* 01. TOOTEINFO
* 02. PAKEND & KOMPLEKT
* 03. USB KAABEL
* 04. TOITEPLOKK
* 05. VÄLISE KÕVAKETTA KONSTRUKTSIOON
* 06. SEESOLEV KÕVAKETAS
* 07. TESTIMINE: INFO
* 08. TESTIMINE: MÜRAD
* 09. TESTIMINE: TEMPERATUUR
* 10. TESTIMINE: KIIRUSED (SÜNTEETIKA)
* 11. TESTIMINE: KIIRUSED (REAALSUS)
* 12. TARKVARA, PILVED, MAHUD, ÜHILDUVUS
* 13. K O K K U V Õ T E




1. TOOTEINFO

Tabel 1 = Baasinfo selle kohta, et milliseid tooteid me ikkagi nüüd vaatleme
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Tooteliik          =  Väline kõvaketas USB3 liidesega    Väline kõvaketas USB3 liidesega
Alamkategooria     =  Lauapealne ühe 3,5" ketta baasil   Lauapealne ühe 3,5" ketta baasil
Tootja             =  HITACHI/HGST                       HITACHI/HGST
Tootenimi          =  TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
Tootenime alias 1  =                                     TOURO DESK DX3
Tootenime alias 2  =                                     TOURO DESK BASE
Tootenime alias 3  =                                     Touro Desk 3.0
Versioon (regioon) =  A-EMEA                             A-EMEA-DX3
Versioon (maht)    =  4TB                                4TB
Mudelitähis        =  HTOLDEB40001BBB                    HTOLDX3EB40001ABB
Tootekood (P/N)    =  0S03504                            0S03400
Vöötkood (UPC)     =  705487189872                       705487189278
Seerianumber (S/N) =  PK1310-PAG1???J                    PL1311-LAG1???A
-----------------------------------------------------------------------------------------

Millest on võetud niiöelda tavamudeli tähistamiseks lisanimi DX3, seda ei oska seletada.

EMEA (trükitud pakkekarbi avaneva tiivakese servale) tähendab Europe-MiddleEast-Africa ehk siis just meie regiooni jaoks toodetav versioon. Erinevused teiste regioonide versioonidest on kaasasoleva toiteadapteri pistikud (võimalik ka võrgupinge voltide ulatus), kaasasolevate paberite keelevalik ja eelkõige pakkekarbi peal olevate keelte valik. Teiste regioonide versioonidel on erinevad seega ka 1) Mudelitähis, 2) Tootekood, 3) Vöötkood. Samuti on need viimased kõik erinevad ka erineva mahuga versioonidel (täpselt samasuguse välise karbina komplekteeritakse ka 3TB ja 2TB kõvaketast sisaldavaid versioone). Ülevaade kõikidest versioonidest on esitatud tootja koostatud järgnevates pdf-spetsifikatsioonides:
- http://www.upload.ee/files/3000079/touro_datasheet_pro.pdf.html (TOURO DESK PRO)
- http://www.upload.ee/files/3000078/touro_datasheet_dx3.pdf.html (TOURO DESK)

Tootekood(P/N) on praktikas kõige olulisem tunnustähis asja identifitseerimiseks, kuna kõigil Hitachi/HGST toodetel kasutab enamus tarnijaid ja müüjaid just seda mugavamat-lühemat 7-kohalist koodijuppi peamise identifikaatorina. Laiatarbe (Retail) toodete kood algabki enamasti just 0S0 prefiksiga. Sellele järgnev on lihtsalt tootjapoolne toote registreerimise järjenumber.

Seerianumbriks(S/N) on neil välistel kõvaketastel alati määratud seal konkreetse karbi sees oleva palja kõvaketta individuaalne seerianumber, täies pikkuses, muutmata kujul. Selle seerianumbri tähistest (eelkõige prefiksiosadest) on võimalik välja lugeda seesoleva kõvaketta mitmeid parameetreid ja isegi valmistamise orienteeruv aeg. Kõvaketta individuaalne lihtsalt väljatuleku järjenumber (vastaval perioodil) on ainult need seerianumbri jadas olevad kolm sümbolit, mis ülal tabelis on ära varjatud küsimärkidega. Samas aga erinevatel perioodidel toodetud ketastel võib ka olla erinevusi seerianumbri prefiksi numbrite (kuid mitte tähtede!) osas, mis ülal tabelis näha on.

Tabel 2 = Toote väljalaskeajad, tarnijad, hind, garantii
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Pakend trükitud    =  2011                               2011
Tootmist alustati  =  2012'kevad                         2012'kevad
Eestis tellitav al.=  2012'juuni (ELKO-LV)               2012'juuni (ELKO-LV)
Eksemplar toodetud =  2012'mai                           2012'juuli
Tootja riik        =  Hiina                              Hiina
Balti Hulgiladu    =  ELKO Grupa - LV(Riga)              ELKO Grupa - LV(Riga)
Jaehind 2012'nov.  =  194EUR                             188EUR
Jaehind 2013'jaan. =  192EUR...202EUR (pole saadaval)    186EUR...195EUR (pole saadaval)
Tootjagarantii EMEA=  2 aastat                           2 aastat
-----------------------------------------------------------------------------------------

Tootelingid (HV):
- https://www.hinnavaatlus.ee/products/Arvutiriistvara/V%C3%A4lised+k%C3%B5vakettad/215877/ (TOURO DESK PRO)
- https://www.hinnavaatlus.ee/products/Arvutiriistvara/V%C3%A4lised+k%C3%B5vakettad/215876/ (TOURO DESK)
Tootelingid (AK):
- http://www.arvutikeskus.ee////159998 (TOURO DESK PRO)
- http://www.arvutikeskus.ee////158541 (TOURO DESK)

Kuigi Hitachi storage-divisjon (Hitachi Global Storage Technology) muudeti WD alluvuses olevaks HGST nimeliseks firmaks juba alates 2012.a. märtsist, jätkus HITACHI logo kasutamine toodetel veel mitmeid kuid, ilmselt senikaua kuniks varem valmis tehtud selle logoga karpe ja pakendeid jätkus. Nii on ka siin ülevaates tutvustatavad mõlemad tooted (vastavalt 2012 mai ja 2012 juulikuu väljalasked) veel jäänud HITACHI logoga nii tootja logo kohal kui ka toote küljel oleva suure logo kohal. Nüüd uuematel partiidel peaks juba olema karbil tootjalogona HGST ning toote küljel suure logona lihtsalt TOURO. Tänase seisuga pole küll vähemalt neist jutuksolevatest 4TB mudelitest uuemaid variante hulgiladudesse veel jõudnud. Juba kaks kuud on ladudes täielik tühjus. Tunduvad olevat suhteliselt defitsiitsed tooted, nii nagu enamuse Hitachi/HGST kõvaketastega juba pikemat aega olnud on. Nõudlus ületab pakkumise.



2. PAKEND & KOMPLEKT

Tabel 3 = Toote pakend
-----------------------------------------
Pakendi mõõtmed    =  22,5 x 22,5 x 10 cm
Pakendi ruumala    =  5 liitrit (täpselt)
Brutokaal          =  1,62 kg
-----------------------------------------

Pakend on neil välistel kõvaketastel üllatavalt suur tõesti! Selliste mõõtude või ruumala sisse ehitab mõni omale juba täisfunktsionaalse Mini-ITX arvuti!

- Pakendi esiküljel on värvilised klantspildid koos tootenimetuse ja mõningate reklaamiks väljatoodud toote omadustega, mida tootja on kõige olulisemaks ja atraktiivsemaks pidanud. Mõlemal on rõhutatud USB3.0 liidest, Pro mudelil lisaks ka 7200rpm ketta pöörlemiskiirust ning lihtsa kohaliku varunduse pluss pilvevarunduse tarkvara olemasolu (koos 3GB tasuta pilveruumiga). Inglise, saksa ja prantsuse keeltes.
- Pakendi vasakul küljel on karbi sisu komplekti kuuluvate asjade loetelu ning miinimumnõuded Windows ja Mac arvutitele. Inglise, saksa ja prantsuse keeltes.
- Pakendi tagaküljel on ilmetus mustvalges kirjas veel pikem loetelu toote headest ja atraktiivsetest omadustest (tegelikult päris mõttetud asjad on seal välja toodud, ilmselgelt täieliku dumbjuuseri jaoks). Kokku lausa 9 keeles.
- Pakendi paremal küljel on põhimõtteliselt ainult suur kiri TOURO ja sinna ulatuva (toote põhiomadusi veelkord ülekordava) kleepsuriba ots. Vaata siinse ülevaate täiesti lõpus olevat viimast fotot.
- Pakendi ülaküljel on vihje 2-aastase tootjagarantii kohta, seejärel meeldetuletus, et gigabait võrdub üks miljard baiti ja tegelik maht võib ollagi erinev, ning hulgilao lisatud kleebis tema kontaktaadressidega.
- Pakendi alaküljel on suur kleebis tüübiheakskiidu märkidega, vöötkoodiga(UPC), tootekoodiga(P/N), seerianumbriga(S/N), valmistuskuu ja aastaga ning lausega valmistaja kohta: "Assembled in China with components from Thailand". See viimane tähendab seda, et väline USB kettakarp on toodetud ja kokku pandud Hiina tehases, kasutades sinna sissepanekuks aga Tai tehases toodetud kõvaketast.



Avades pakendi ülaservas oleva ümmarguse kleepsu läbilõikamise teel, vaatab meile vastu juba selline pilt.



Tõstame siis kilekotti ja puhvritesse pandud välise ketta enda sealt karbist välja ning näeme, et muud lisapudinad on omakorda selle all, täiendava ülestõmmatava papist luugi taga.



Need ketast põrutuste ja pressimiste eest kaitsvad puhvrid on päris vahvad ja originaalsed. Keskkonnaaktivistidele kindlasti väga meeltmööda, pleegitamata papist andekalt kokku volditud konstruktsioonid. Äärmiselt kerged, samas üllatavalt tugevad kuid ühtlasti parajalt vetruvad. Mulle need hakkasid kohe meeldima, ei raatsigi ära visata.



Olles nüüd lõpuks kõik karbis leiduva välja õngitsenud, saab teha kena ülevaatliku näituse kogu kaasavarana antud varustusest:
- (1) Ülemine paber on peamiselt varundustarkvara installeerimise juhend dumbjuuserile (see paber on ainult TOURO DESK PRO komplektis, kõik ülejäänud asjad on aga sarnased mõlema mudeli jaoks).
- (2) Alumine paber on garantiileht N keeltes.
- (3) USB3.0 kaabel.
- (4) Toiteplokk koos fikseeritud toitejuhtmega.
- (5) Toiteploki Euro pistik-adapter (EU).
- (6) Toiteploki Briti pistik-adapter (GB).



3. USB KAABEL

Tabel 4 = USB kaabel
-----------------------------------------------------------------------------
Kaabli pikkus      =  1,0 m
Pistikute standard =  A-standard / B-standard
Tekstirida kaablil =  USB3.0 Cable E119932-U AWM 20276 80C 30V VW-1 COPARTNER
-----------------------------------------------------------------------------

Selline USB3.0 andmekaabel ongi tüüpiline suurte väliste ketaste puhul. Võrreldes USB2.0 kaablite B-standard pistikutega on USB3.0 B-standard pistik oluliselt kindlamalt (ilma mingi loksuta ja väljakukkumise ohuta) oma pessa istuv ning seal fikseeruv.



4. TOITEPLOKK

Tabel 5 = Toiteplokk
-----------------------------------------------------------------------------
Toiteploki tootja  =  APD (Asian Power Devices Inc.)
Tootja riik        =  Hiina CW-01 F3
Toiteploki mudel   =  AC Adapter WA-18H12
Märkus             =  L.P.S. (Limited Power Source)
Kasutusmääratlus   =  For information technology equipment use only
Pistik-Adapterid   =  APD-EU / APD-GB
Sisendi andmed     =  AC 100...240V 50...60Hz 0,5Amax
Väljundi andmed    =  DC 12V 1,5A 18W
Väljundjuht.pikkus =  1,2 m
Väljundpistik      =  d5,5 mm (+)
Toiteploki mõõtmed =  7,5 x 5,0 x 3,5 cm (ilma pistik-adapterita)
-----------------------------------------------------------------------------

Tavaline väike impulsstoiteplokk, isegi üpris kena tagasihoidlik klotsikene. 12V väljundpingega nii nagu 3,5" ketast sisaldavate karpide puhul ikka. Väljundvooluna määratud 1,5A jääb küll natuke alla suurte 5-platteriga ketaste vajalikule maksimaalsele stardivoolule, kuid praktikas pole sellega seni probleeme esinenud. Ketas on alati ilusti käima tõmmatud. Toiteplokk ise ei lähe ka pikemaaegse kasutamisega rohkem kui kergelt leigeks ainult. Arvestades tema taga olevat võimast ketast, on seegi positiivne tõdeda.



5. VÄLISE KÕVAKETTA KONSTRUKTSIOON

Nüüd jõuame lõpuks ka peategelaseni, välise kõvaketta enda juurde! Tõsi, järgnev vaatlus ja hinnang puudutab küll paraku ainult välispidist tutvumist. Miks ma karbi sisse ei üritanud piiluda? Ei, probleem polnud mitte kartuses garantii kaotada, probleem oli hoopiski soovimatuses karp ära lõhkuda ja hiljem siis inetult kokku lappida. Nimelt neid TOURO kettakarpe pole lihtsalt kuidagi võimalik avada ilma et tükid taga ja augud ning käkerdatud servad siin-seal tekiksid...

Karp ise on tegelikult valmistatud väga tugevast ja jäigast plastmassist. Õhutusavadestki sisse piiludes on näha, et lisaks on ta ka üpris paksuseinaline. Soliidne. Kuigi sellega kaasneb muid probleemikesi, millest pikemalt allpool hiljem. Siinkohal aga justnimelt see karbi avamise võimatuse probleem. Aga võib-olla ongi tootja meelega soovinud sedamoodi teha, et tarbija ei hakkaks karpi ise laiali lammutama ja sealt näiteks kettaid välja korjama. Praegu polnud aga tootjal vaja mitte ühtegi välispidist kruvi tekitada (garantiikleepsuga kruvi järgi polnud ka vajadust), selles mõttes muidugi ka ilus ja sile lahendus. karbi avamiseks tuleb põhimõtteliselt eemaldada vähemalt üks karbi külgpaneel, niiöelda kaas pealt ära tõmmata. Aga siin see puänt nüüd ongi - disainer või konstruktor on nende kaante kinnitused välja mõelnud sedapidiste nagadena, mida on küll lihtne koostajal klõpsti kinni suruda, kuid mille vigastamata avamiseks läheb vaja ühte viplala-mehikest kes elaks seal karbi sees. Nimelt on vaja neid nagasid avamiseks lükata karbi seestpoolt väliste servade suunas! Seega kaante vahele kruvikeerajat või kangutuslabidat pressides nende nagade vastu surumine ei aita kuidagimoodi, vaja on hoopis tõmmata nagasid! Aga kui kaas on samal ajal ennast kinni tirimas nendesamade nagadega, siis pole eriti nagu mänguruumi. Nii ongi kõik avamise fännid ikka lõpetanud oma töö vähemalt ühe purustatud nagaga pluss veel rohkesti muljutud-käkerdatud plastiservasid lisaks. Aga noh, las ta siis jääb meil avamata, sisemuse kohta leiab ka vaateid internetist, siis kui pildimaterjali nende toodete kohta põhjalikumalt läbi lapata (kuigi hetkel olen justnimelt selle haruldase sisevaatega pildi lootusetult ära kaotanud, googli pildiotsingut kasutades).



Küll aga tahtsin ma siinkohal esitleda ühe fotokollaaži, mille parema võimaluse puudumisel tegin netist kaevatud mõnede piltide põhjal. See kollaaž on näitamaks, milline on just nende TOURO DESK väliste kettakarpide sees olev SATA/USB konverterplaadike (koos toitepinge jaguriga). Muide, infoutiliitide kaudu saab selle kettakarbi kontrolleri tüübiks ja valmistajaks:
ID 4971:1015 SimpleTech
mis viitab sellele, et tegemist on just mõned aastad varem Hitachi poolt ülesostetud kettakarbitootja SimpleTech loominguga!

Muuhulgas on neil konverteri-kontrolleri trükiplaadi fotodel näha ka kasutatava konverterkiibi tüübitähis JMS539. Täpsemalt ongi tegemist just sellise asjaga:
JMicron JMS539 - USB3/SATA2 bridge - integrated 60MIPS8051 - 130nm CMOS
mille tootespetsifikatsiooni pdf-leht on ka infoks pakkuda:
- http://www.upload.ee/files/3000076/touro_datasheet_bridge.pdf.html (JMicron JMS539)

Tegemist on suhteliselt vana, juba 3...4 aastat tagasi levinud asjaga (üks esimesi USB3.0 kiipe vist?) ja ausaltöelda ega ta mingi musternäide täna enam ka pole. Näiteks on ta üleüldse ketta poolelt vaadates SATA2 kiip, seega tänaseid SATA3 kõvakettaid vaatab ikkagi ainult SATA2 pilgu läbi (mis muidugi reaalselt pole küll probleem mehaaniliste kõvaketaste puhul). Väidetavalt on tema maksimaalne lugemiskiirus (SATA2-to-USB3) üleüldse ainult 177MB/s ning maksimaalne kirjutuskiirus (USB3-to-SATA2) kõigest 122MB/s. Kuigi mul endal õnnestus testides saavutada ka natuke suuremaid kirjutuskiirusi, oli selgelt näha, et just kirjutuskiirus jääb ikkagi nimelt selle kontrolleri taha kinni, antud 4TB Hitachi kettamudeli puhul. Lugemiskiiruse osas siiski napilt piisab, selle komplekti jaoks, ka kiirema PRO mudeli puhul. Kettapuhvrit lugedes (burst) õnnestus kätte saada ka ligi 200MB/s lugemiskiiruseid läbi selle vaieldava kvaliteediga kontrolleri. Seega otseselt ei kurda, ajab asja ära küll, piisavalt.

Küll aga (väidetavalt) olevat sel kontrolleril teine, hoopis suurem probleem. Nimelt olevat ta kapriisne mõningate emaplaadi poolsete USB3.0 kontrolleritega ja arvuti USB3.0 lisakaardi-kontrolleritega koostöö tegemisel. Kuni selleni välja, et arvuti lihtsalt ei näe seda välist ketast üldsegi, tee mis tahad. Siiski, praegusajal arvutites kõige levinuma (eelkõige Sandy Bridge põlvkonna emaplaatidel) USB3.0 kontrolleriga NEC UPD720200 on vastastikune läbisaamine perfektne. Uusimasse Ivy Bridge kiibistikku sisseehitatud USB3.0 kontrolleriga läbisaamise kohta mul infot pole. Tõenäoliselt saab hakkama, muidu oleks netifoorumites juba kisa lahti.



Aga edasi veel kettakarbi enda konstruktsiooni teemal ja veel ikka selle kontrolleri hädadest, nüüd aga just kontrolleriplaadi kinnituse mehaanikaga seonduvalt. Nimelt on see plaadike sinna välise kettakarbi sisse istutatud väga kipaka ühest servast nurgiku abil. See hoiab seda plaadikest küll enamvähem kenasti ketta SATA liidese otsas, kuid ei hoia seda plaadikest kuidagimoodi kettakarbi enda küljes, just seal kus oleks vaja tugevamat vastukinnitust - ikka pistikute sisselükkamise koha ümbruses. Ilmselt taas see kruvide kokkuhoid või siis tootja soovimatus välisele kihile mitte ühtegi kruvi tekitada. Tulemuseks ongi see, et nii toitepistiku kui ka USB kaabli pistiku karbi taha lükkamisel peab hirmuga tundma kuidas kogu see konverteriplaadike koos nende pistikupesadega karbi sügavuse poole sukeldub. Ning seda üpris palju, üpris pika käiguga. Õnneks siiski enne kui päris sentimeeter sügavust tekib jõuavad pistikud juba oma pesadesse klõpsata ning seejärel vajutamise surve alt vabanenud plaadike koos nende pesade-pistikutega tõuseb elastse vedruna taas peaaegu korpuse välispinnani tagasi. Peaaegu, mitte päris enam. Mul peale mõned korrad pistiku sissepistmist (nii ettevaatlikult kui üldse võimalik) oli pilt juba selline (ehk siis pesad juba natuke sissepoole kiiva ja paindes, jäädavalt):



Aga siit alles tõsisemad probleemikesed selle karbiga algavad... Nimelt keegi absurdihuumorit valdav disainer või konstruktor on mõelnud sellele karbile välja õhutusavad (õhu sissevõtu avad) karbi alumisse serva! Ning samal ajal pannes karbile alla kõigest 0,5...1 mm paksused kummijalad (need kummijalad iseenesest on muidugi väga head ja stabiilsed ning hästinakkuvad, tõesti see kettakarp seisab ideaalselt igal pinnal, ei libise ja isegi ei soovi ümber kukkuda). Aga huvitav huvitav mismoodi küll peaks õhk sellest paberipaksusest pilust üldse sinna karbi kõhu alla saama, et siis edasi läbi suhteliselt normaalsete avade juba sisemust jahutama pääseda? Äkki peab tarbijal olema spetsiaalne arvutilaud, millel on sobivas kohas lauaplaadis sobiva suuruse ja kujuga auk, mille kohale saab siis tolle karbikese istutada? Aga asi on rohkem kui tõsine, sest see toode kipub minema ülikuumaks! Sellest täpsemalt allpool eraldi küll... Igatahes karbi kasutamisel leidsin ainsaks lahenduseks olevat see karp asetada hoopis nägupidi lauale (esiküljel olevat LED'i ei ole ju tegelikult vaja pidevalt vahtida), nii et pistikutega tagakülg jääb siis üles taeva suunas. Sedasi tekib ka parem õhu läbivool, kuna õhu väljumisavad jäävad ka just üles serva. Ning küljeks muutunud alusest saab õhk juba arvestatavalt sisse minna. Nii nagu teisel (parempoolsel) fotol siin:



Aga muidu on see karbike nii eest kui tagant päris kenake, selline rangemalt stiilne. Esikülje vertikaalse ribi-triibulisuse allservas keskel on ühe ribi-triibu laiune LED indikaator, nii nagu täna moes, ikka sinist värvi ja tegelikult üldsegi mitte liiga ere, täitsa mõnusalt stiili istuv. Põleb ja vilgub see indikaator-kriips ikka nii nagu enamusel välistel ketastel: püsiv põlemine näitab ketta sisselülitatust ja kiire vilkumine andmevahetust (ketta lugemist-kirjutamist). Tegelikult aga karbi tagakülg meeldib mulle isegi rohkem kui esikülg. Seal on mõnevõrra rohkem asju, just praktilise rangema paigutusega ja sirgjoonelise esitusega. Lisaks õhu väljatulekuavadele (hei idioodist disainer, kuidas peaks sedasi püstiasendis karbi puhul ikkagi välja saama karbi sisse ülaossa kogunev kuum õhk?) mille neli pimedaks tehtud ava jääb mulle täiendavaks mõistatuseks (ilmselt sisemise ketta raami üks kinnituskoht asub seal?) on tagaküljel veel väga ilusti disainitud kohad mudelikoodide labelile ja seerianumbri labelile ning vöötkoodile. Tavaliselt enamusel muudel sarnastel toodetel on need kohustuslikud sildikesed täiesti juhuslikus kaootilises asukohas. Siin aga jätavad hea paigutusega mulje kuidagi. Kaks eraldi silti on vajalik tootjal oma tootmisprotsessi organiseerimise jaoks - üks on mudelipõhine silt, teine aga eksemplaripõhine. Mudelipõhisel labelil on kirjad:
HITACHI - TOURO DESK DX3/PRO - 4TB - 12V 1,5A (+) - 0S03400/0S03504 - HTOLDX3EB40001ABB/HTOLDEB40001BBB - Assembled in China with components from Thailand - sertifitseerimismärgid
Eksemplaripõhisel labelil on kirjadeks:
Seerianumbri vöötkood - S/N: koos seerianumbriga

Ning kõige all on siis nagu näha, vasakult lugedes, kõik ilusti lakoonilises reas (kuigi kujuneb paratamatult nende pesade heledate ja tumedate toonide pillerkaar):

Tabel 6 = Ühenduspesad
-----------------------------------------------------------------------------------------
(1) Kensington ava =  Kensington luku jaoks, et keegi hindamatut 4TB infot ära ei tassiks
(2) USB pesa       =  SS(SuperSpeed) USB3.0 9-pin B-socket (Plug-n-Play)
(3) Toitepesa      =  DC 12V 1,5A d5,5mm (+)
-----------------------------------------------------------------------------------------




Tabel 7 = Korpuse mõõtmed
-----------------------------------------------------------------------------------------
Korpuse mõõtmed    =  18,3 x 12,9 x 6,0 cm
Kogukaal(netokaal) =  0,97 kg
-----------------------------------------------------------------------------------------

Need TOURO DESK välised kõvakettad on tõesti ühed jurakamad, ühed suuremamõõtmelisemad kõigist 1 x 3,5" kettaga välistest kõvaketastest. Sellisesse 6cm paksusesse karpi mahuks vabalt isegi 2 ketast kõrvuti ära! Rääkimata veel suurest "raisatud" ruumist ka ülejäänud kahe mõõtme osas (isegi konverteriplaadike on selle kasti sees nagu üksik äraeksinud leheke). Kuid sellisel avaral disainil siiski on omad plussid ja tagamõtted - Esiteks, ja mis kõige tähtsam, see lai karbikolakas seisab üllataval kombel väga stabiilselt paigal. Enne järgiproovimist olid mul selles osas tõsised kahtlused ja mõtlesin paremaks, et ilmselt peab seda karpi ikka lapiti hoidma hakkama. Kuid kahtlused hajusid täielikult, karp püsib nagu jonnipunn, lisaks ka veel hästinakkuvad suure pinnaga kummijalad all. Teise asjana, sedasi avaramalt karbi keskele riputatud kõvaketas saab natukegi rohkem õhuvahetust (kuigi antud juhul, see hea mõte sulgub muude juba eespool mainitud puudulike nüansside taha). Lisaks on selle avaruse üks põhjus ka ketta puhverdatud elastne kinnitus karbi sees. See aga juba seotud otseselt mürateemaga...



Tabel 8 = Korpuse disain
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Servaküljed-ribid  =  Hõbehall, sätendav (plastmass)     Tumehall, karestatud (plastmass)
Külgpinnad-kaaned  =  Tumemust, kõrgläikiv (plastmass)   Tumehall, karestatud (plastmass)
LED indikaator     =  Sinine (kustunud/põleb/vilgub)     Sinine (kustunud/põleb/vilgub)

Karbi avatavus     =  puudub                             puudub
Ventilaator        =  puudub                             puudub
Ventilatsiooniavad =  all(sisse),tagakeskel(välja)       all(sisse),tagakeskel(välja)
Jalad all          =  4tk 0,5...1mm kõrgused (kummist)   4tk 0,5...1mm kõrgused (kummist)
Laiendusvõimalus   =  Modulaarne kõrvutiasetamisega      Modulaarne kõrvutiasetamisega
-----------------------------------------------------------------------------------------

NB! Siinsetel fotodel on TOURO DESK PRO mudelil läikivate külgpindade kaitsekiled peal, ma ei soovinud neid eemaldada. See asjaolu veidi küll moonutab reaalset ilmet (tegelikult ilma kileta läigivad palju rohkem veel).



Seega on mudelid TOURO DESK PRO ja TOURO DESK välisel vaatlusel omavahel eristatavad eelkõige just korpuseosade värvuse ning läigete järgi. Nagu otseselt aru saada võib, on PRO mudel püütud teha esinduslikuma välimusega ja see on ka üldiselt õnnestunud. Kuid samas on tavalisel lihtsamal mudelil ka omad suured plussid just selle korpuse disaini osas - Nimelt on tema tumehall plast üleni mõnusa parajalt karestatud pinnaga, mis hoiab asja hästi näppude vahel kinni ja samas ei kogu absoluutselt ka inetuid näpujälgi peale (mida PRO mudeli kõrgläikeline pind arusaadavalt muidugi müriaadina enda külge võtab, lisaks veel niisama tolmule ja kriimudele).



6. SEESOLEV KÕVAKETAS

Jõudes nüüd juba peaagu asja tuumani, küsite kõik siinkohal minult kannatamatult: "Aga mis on ikkagi karul kõhus?"

Jah, siin kogu asja suurim väärtus ongi... Nende karpide sees on Hitachi/HGST parimad SATA kettad! Nimelt lipulaev 7K4000 4TB ja selle aeglasema käiguga mudel 5K4000 4TB (seda viimast toodeti otsemüügiks ainult 2011 aasta viimastel ja 2012 aasta esimestel kuudel, väga piiratud koguses, mistõttu on ta saanud rariteetseks mudeliks). Mõlemad need kettad on Hitachi/HGST Tai Prachinburi tehase toodang, need kuulsad legendaarsed 5-platteriga ja 10-peaga ning tugevdatud enterprise konstruktsiooniga (täpselt neidsamu mudeleid turustatakse ka UltraStar sildi all ja siis juba 5a garantiiga). Sellesama nn. "Kurofune" konstruktsiooniga kettaid juba varemalt eraldiseisvatena kasutades on need end näidanud universaalselt heade omadustega kõvaketastena.

Tabel 9 = Sisemine kõvaketas
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Kõvaketta liik     =  Sisemine kõvaketas SATA            Sisemine kõvaketas SATA
Kõvaketta kateg.   =  Lauaarvuti 3,5"                    Lauaarvuti 3,5"
Tootja             =  HITACHI/HGST                       HITACHI/HGST
Brand              =  DeskStar                           DeskStar-CoolSpin
Seeria             =  7K4000                             5K4000
Generatsioon       =  Kurofune-6                         Kurofune-6
Koodnimi           =  Mars-K-plus                        Mars-K-plus-Lowspeed
Tüüp               =  DK7SAF400                          DK5SAF400
Produkt            =  H3D40006472SE                      H3D40003254SE
Mudel              =  HDS724040ALE640                    HDS5C4040ALE630
Tootekood(P/N) OEM =  0F14681                            0F14696
Tootekood IDK1EMEA =  0S03356                            0S03360
Tootekood IDK20 WW =  0S03363                            0S03364
UPC kood  IDK1EMEA =  705487188936                       705487188981
UPC kood  IDK20 WW =  705487189018                       705487189025
Seerianumber (S/N) =  PK1310-PAG1???J                    PL1311-LAG1???A
Liides             =  SATA3(6Gbit/s)                     SATA3(6Gbit/s)
LBA                =  7814037168                         7814037168
Maht (kümnendsüst) =  4TB = 4000787030016B (~4000,8GB)   4TB = 4000787030016B (~4000,8GB)
Maht (kahendsüst)  =  ~3815448MiB ~3726,02GiB ~3,64TiB   ~3815448MiB ~3726,02GiB ~3,64TiB
Platterid          =  5tk x 800GB                        5tk x 800GB
Platteri paksus    =  50mil(1/1000")                     50mil(1/1000")
Peade arv          =  10tk                               10tk
Puhver             =  64MiB/25060kiB(DualPort,ReadAhead) 32MiB/25060kiB(DualPort,ReadAhead)
Mälukiip           =  Samsung K4T51163QJ-BCE7 DDR2 64MB  Samsung K4T51163QJ-BCE7 DDR2 64(32)MB
Kontroller         =  LSI TNNAA22920                     LSI TNN6F37020Q
Pöörlemiskiirus    =  7200rpm                            5700rpm
MLC                =  MPK250                             MPL3B0
Firmware           =  250                                3B0
Firmware revisjon  =  MJAOA250                           MPAOA3B0
WorldWideName      =  5-000CCA-22BC0C276                 5-000CCA-22EC0ABA5
CYL                =  7752021                            7752021
CHS                =  16383/16hds/63sec@trck             16383/16hds/63sec@trck
Sektorid           =  AdvancedFormat4KiB/Emulated512B    AdvancedFormat4KiB/Emulated512B
Salvestus          =  PMR (perpendicular)                PMR (perpendicular)
Andmebittide tihed.=  1438Kbits/in                       ?
Andmeradade tihed. =  310Ktracks/in                      ?
Andmesalvest.tihed.=  446Gbits/sqin                      443Gbits/sqin
Järjestkiirus max  =  171MiB/s                           ?(135MiB/s)
1-track-seek aeg   =  0,5...0,7ms                        ?
Tehnoloogiad       =  ThermalFlyHeightControl            ThermalFlyHeightControl
_                     HeadLoadUnload                     HeadLoadUnload
_                     AdvancedPowerManagement            AdvancedPowerManagement
_                     HiVERT                             HiVERT
_                     LDPC                               LDPC
_                     CRCprotect                         CRCprotect
_                     SMARTcommandTransport              SMARTcommandTransport
_                     NCQ                                NCQ
_                     DualStageActuator                  DualStageActuator
_                     EnhancedRotationalVibrat.Safeguard EnhancedRotationalVibrat.Safeguard
Trükiplaat         =  Reversed                           Reversed
Load/Unload tsüklid=  600000                             600000
Start/Stop tsüklid =  50000                              50000
Tööaeg             =  24/7                               24/7
Vea esinemise tõen.=  1:10E14                            1:10E14
MTBF               =  2000000h                           2000000h
Tagastusprotsent   =  <0.4%                              <0.4%
Müratase Idle      =  2,9bel(max3,4bel)                  2,5bel(max3,0bel)
Müratase Operation =  3,0bel(max3,5bel)                  2,6bel(max3,1bel)
Tarbib sleep&standb=  1W                                 ?
Tarbib idle(lowRPM)=  4,6W                               ?
Tarbib idle(unload)=  5,7W                               ?
Tarbib idle        =  6,9W                               4,9W
Tarbib read/write  =  8,9W                               ?
Max. voolutarbed   =  450mA(5V)+850mA(12V)               430mA(5V)+400mA(12V)
Max. stardivoolud  =  1,2A(5V)+2,0A(12V)                 1,2A(5V)+1,5A(12V)
Stardiaeg          =  20s(max30s)                        20s(max30s)
Ruumitemperatuur   =  5C...60C                           5C...60C
Mõõtmed            =  14,7 x 10,2 x 2,6cm                14,7 x 10,2 x 2,6cm
Kaal               =  690g                               690g
Tootjagarantii aeg =  *karbitoote garantii alusel*       *karbitoote garantii alusel*
Sertifitseeritud   =  2011'juuni-september               2011'juuni-september
Ilmus              =  2012'jaanuar04                     2011'detsember12(2011'oktoober)
Ilmus Eestisse     =  2012'märts19(ELKO-LV)              2012'märts14(ELKO-LV)
Toodetud (see siin)=  ?                                  ?
Tootjatehas        =  Tai:Prachinburi(E182115 T TD)      Tai:Prachinburi(E182115 T TD)
Tootjatehase GPS   =  13.9114592N 101.5713608E           13.9114592N 101.5713608E
-----------------------------------------------------------------------------------------

Seega on TOURO DESK PRO peamine iseärasus just 7200rpm kõvaketta kasutamine, samas kui TOURO DESK mudelil on kasutatud reeglina aeglasemat ja energiasäästlikumat (ning sellest ka jahedamat) 5700rpm kõvaketast (justnimelt 5700, mitte tüüpiline 5400, sest selline lihtsalt on Hitachi poolt juba varemalt loodud lahendus). Kuid internetist on olnud lugeda ka üksikute kasutajate tagasisidet, kus isegi TOURO DESK mudelist on mõnikord avastatud 7200rpm ketas. Põhjus selleks võib olla arvatavasti nende aeglasema versiooni sisemiste ketaste vähesemas tootmises, et siis alati ei pruugi iga komplekteeritava partii jaoks neid õigeid aeglasemaid kettaid jätkuda. Üldiselt on need mõlemad sisemised kettad väga sarnased, mõlemad baseeruvad täpselt samal enterprisekonstruktsioonil, sarnasel firmwarel (siin tabelis nähaolevad firmware versioonierinevused on pigem väljalaskeajast tingitud) ja nad näevad mõlemad välja ka välimuselt nagu kaks tilka vett.

Tootekoodi variant OEM tähendab kõige tavalisemat palja ketta turustamisversiooni (eelkõige arvutikoostajate firmade jaoks), IDK (just IDK1) tähendab "Internal Drive Kit" ehk jaemüügiks mõeldud ühte paljast ketast ilusas värvilises papist pakkekarbis, EMEA on ka siin Europe-MiddleEast-Africa, WW on WorldWide, MLC on ModelLineCode, WorldWideName kehtib muidugi ainult nende konkreetsete kettaeksemplaride jaoks, jne...

Ülaltoodud tabelis olevad sisemiste kõvaketaste parameetrid on unikaalne ja samas kompaktne kogumik neist detailsetest andmetest. Kokku korjatud aja jooksul mitmetest allikatest ning lisaks nii mõnedki ametlikes materjalides ringlevad vead on korrigeeritud. Kahjuks pole aeglasema 5K4000 4TB mudeli kohta Hitachi/HGST üldse koostanudki oma muidu traditsioonilist ülimalt detailset 260+ leheküljelist spetsifikatsiooni, mistõttu mõned tabeliandmed selle ketta kohta on kindla teadmise puudumisel jäetud küsimärkideks. Kuigi nende ketaste välimuses pole eriti midagi vaadata, panin siiski ülevaate täielikkuse loomiseks siia ka mõned pildid. Need on õiged fotod (mudelist 5K4000 4TB), kuigi siinkohal netist võetud (sest ei viitsinud oma sarnaseid paljaid kettaid mõne muu avatava seadme seest korraks pildistamiseks välja kruvima hakata).





7. TESTIMINE: INFO

Testimisel sai abivahendina kasutatud suhteliselt uut arvutit, mis baseerub 2011.a. Sandy Bridge platvormil ja mille olulisemad (siinse testi jaoks) mõjukomponendid on:
- Emaplaat INTEL DQ67EP MINI-ITX ExecutiveSeries
- Protsessor INTEL i3-2100
- Mälu KINGSTON DDR3 8GB
- Sisemine kõvaketas HITACHI 7K3000 3TB DESKSTAR (0F12450)
- USB3.0 kontroller NEC UPD720200 (emaplaadil), draiveriga RENESAS


AIDA64 abil analüüsides nägi TOURO väliseid kettaid sellise infokogumi kujul:



Synology serveri Linux näeb aga oma graafilises keskkonnas TOURO DESK ketast sellisena:



8. TESTIMINE: MÜRAD

Üks suuremaid üllatusi praktilisel testimisel oli nende väliste kõvaketaste peaaegu täielik vaikus, nii ooterežiimis (idle) kui ka aktiivses töörežiimis (read/write/seek). Lisaks loodetud vaiksele TOURO DESK 5700rpm kettaga mudelile osutus samamoodi täiesti vaikseks ka TOURO DESK PRO 7200rpm kettaga mudel! No tee mis tahad, mitte üheski asendis ega toimetamises mitte mingit undamist, vurinat, kahinat ega isegi mitte kõrinat-klõbinat ei kuule. Kui just kõrva otse vastu karpi ei pane. Muidugi ega mu ruumi taustamüra ka kõige vaiksem polnud, kuid tavalisest kontorimürast ikkagi paar suurusjärku madalamal. Ning lisaks mürale ka ei mingit ketta vibratsiooni. Kui just karp töötamise ajal kätte võtta, siis kergelt tajub muidugi et asi ikka töötab, kuid millegi kaasavärisemise ohtu polnud kusagilt tulemas.

Hakkasin siis huvi pärast uurima, et kuidas see nii saab olla. Üks asi muidugi, et selline paksust materjalist ja just plastist karp ise juba summutab sees tekkivaid helisid tõhusalt. Teiseks aga väitsid mõned selle karbi lahtilammutanud tegelased, et seesolev ketas pidavat olema kinnitatud läbi korralike pikemate kummipuhvrite. Ei oska seda väidet täpselt kinnitada, kuid arvestades karbi suurusega (mis jätab ketta ja karbi vahele igast küljest 1,5...2 cm ruumi), on sellise lahenduse võimalikkus täiesti reaalne. Lisaks kaitseks selline lahendus ka ketast ennast juhuslike põrutuste eest. Väliseid karpe just pidevalt liigutataksegi, transporditakse (ja mõnikord ka maha pillatakse). Nojah, aga jääb ka vähetõenäoline (kuid mitte ka võimatu) variant, et just mulle sattusid mõlemast mudelist kogemata just eriti vaiksed ja hästi balanseeritud sisemise ketta platteritega eksemplarid. Võib-olla...

9. TESTIMINE: TEMPERATUUR

Selle koha pealt lähevad aga asjalood väga kurjaks. Olen näinud ja saanud proovida mitmeid erinevaid väliseid kettaid, kuid nii kiirelt ja nii kõrgete kraadideni ennast üles vedavaid isendeid polegi vist veel seni kohanud!

Kusjuures eelinfona, mõlema TOURO mudeli spetsifikatsioonides on:
Töökeskkonna (ruumi) temperatuuri lubatud vahemik = +5C...+35C.

Katse läbiviimise ajal oli toatemperatuuriks (aga oluline ongi just selle suhtes kõike järgnevat arvestada) mõlema TOURO mudeli testimise ajal ühesugune +28 kraadi (mahub ilusti lubatud vahemikku) ja testimise koht ning lähiümbrus ka täpselt sama, lihtsalt kirjutuslaual, suhteliselt tühjas avaras ümbruses. Mingit lisaventilaatorit või tuntavat õhuvoolu karbile peale ei suunanud.

Juba esimeste minutitega soojenesid nende karpide sees olevad sisemised kettad ca +44 kraadi peale. Umbes 15 minuti pärast oli juba +48 kraadi (Kõrvalepõikena: Mul arvutis olev sisemine, sama konstruktsiooniga 7K3000 seeria 3TB ketas on üldse maksimaalselt läinud 47 kraadini, tavaliselt püsib 42...43 kraadi juures, ilma eraldi jahutuseta, ainult arvuti üldise toiteploki ventilaatori nõrgas õhuvoolus. Tugevama ventilaatoriga Synology kastis on sarnased kettad kõigest vaid 30...40 kraadi vahel, olenevalt ruumitemperatuurist, mis seal ruumis on küll madalam, 10...25 kraadi vastavalt olnud siis). Aga nüüd tagasi aktuaalse testi juurde... Tund veel hiljem näitas TOURO DESK PRO juba +55 kraadist temperatuuri. Ning veel omakorda tund hiljem oli tõusnud minu jaoks uskumatu lausa +66 kraadini. Seda siis umbes 50% kasutusaktiivsusega (read/write/seek). Ning siis veel 1 tund edasi ja juba tillerdas kusagil +70 kraadi ligidal siis!!! Kuid tundus, et sealt edasi enam eriti ei tõusnud. Või mine tea, sest polnud aega mul palju rohkem oodata ja see maksimum ununes isegi screenshot'ile salvestamata (fikseeritud on aga +66 kraadine olukord). Samas teine, aeglasem (5700rpm) TOURO DESK mudel jäi ka mitme tunni pärast enamvähem stabiilsena juba suhteliselt talutavama +52 kraadi juurde pidama ning suuremaid numbreid ma temaga ei näinudki.



Kuid see vapper ketas ise töötas niimoodi põrgukuumana edukalt ja põhimõtteliselt probleemideta! Veel, esialgu? No tegelikult juba esines ka huvitavaid ilminguid, millest mõningaid näiteid tuleb allpool kiirusetestide juures...



Seejärel saigi siis ära proovitud ka nipp, et ketas nägupidi lauale (nii et pistikud taeva poole püsti) ja vot sedasi siis, õhutusavad õigemates asendites, õnnestuski temperatuurid varsti ca 10 kraadi madalamaks tuunida! Igatahes ettenähtud püstasendis on see väline kettakarp samahea nagu täiesti kinnine umbne plastkarp. Põhja all olevasse mõttelisse pilusse suudab sisenda vaid mõni õhumolekul ja ega ju tagaseina keskkõrguselt avadest karbi ülaossa tekkivat kuumakotti väljuma ka ei sunni kuidagi. Kindlasti mahuks sinna karpi lisada ventilaator, ruumi on piisavalt. Kuid kes seda vurri ikka niiväga armastab. Kogu sellel lool on veel ohtlik nüanss juures, et kasutaja tegelikult ei tajugi kui tuline see paljas ketas ise seal sees juba olla võib. Nimelt ka sisemuse 70 kraadi lähedale tüürides oli too paksust plastist karp väljastpoolt kustiganes käega katsudes vaid õrnalt leige!

Samas on muidugi ammuteada fakt, et just needsamad Hitachi/HGST 5-platteriga "Kurofune" konstruktsiooniga kettad on väga vastupidavad kõrgematele temperatuuridele. Paljud kasutajad on raporteerinud 55...60 kraadi vahel aastaid nendega opereerimisest. Eks neil olid siis ka muidugi kehvemad-umbsemad jahutusolud. Sest tegelikult see hästi kuumataluv Hitachi kettatõug ei lähe ikkagi ise niisama palju kuumaks, tema tänased põlvkonnad on ainult natuke soojemad kui keskmiselt teised tänased 7200rpm kõvakettad, samades oludes võrreldes.

Siinkohal ka ülevaade voolutarbest (mis omakorda ju tekitabki selle eralduva soojuse). Tegemist on reaalselt mõõdetud võimsuse väärtustega, mitte spetsifikatsiooniandmetega (muide, spetsifikatsioonis polegi väliste TOURO mudelite jaoks võimsustarbeid üldse antud; sisemiste paljaste ketaste võimsustarbe spetsifikatsiooniandmed olid aga kirjas juba eespool Tabelis 9).

Tabel 10 = Välise komplekti (HDD + SATA/USB konverter) mõõdetud võimsustarve
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Ootel (idle)       =  9W                                 6W
Aktiivtöös (load)  =  13W                                10W
-----------------------------------------------------------------------------------------

Võrdluseks ka vastavate sisemiste ketaste samad võimsustarbed (varem eraldi testitud, täpselt samade mudelitega, kuid teistel eksemplaridel):

Tabel 11 = Sisemise ketta (HDD) mõõdetud võimsustarve (sulgudes eraldi 5V ja 12V kohta)
                      7K4000 4TB DESKSTAR                5K4000 4TB DESKSTAR
-----------------------------------------------------------------------------------------
Ootel (idle)       =  8W (1W+7W)                         5W (1W+4W)
Lugemine (read)    =  12W (3W+9W)                        9W (3W+6W)
Kirjutamine (write)=  12W (3W+9W)                        9W (3W+6W)
Startimine(startup)=  22W (2W+20W)                       17W (2W+15W)
-----------------------------------------------------------------------------------------


10. TESTIMINE: KIIRUSED (SÜNTEETIKA)

Sünteetilised testid annavad kasuliku võrdlusmaterjali, eelkõige just sama testutiliidiga tehtud erinevate katsete korral (HDTach ongi üks aegade jooksul kauem kasutatud utiliite, mistõttu just selle tulemustest on kogunenud kõige laiaulatuslikum võrdlusbaas erinevate kõvaketaste jaoks). Praegusel juhul, välise kõvaketta testimisel, need graafikud ja resultaadid suures osas muidugi järgivad seesoleva ketta enda omadusi, kuid nii mõneski kohas on siin märgatavad ka SATA/USB konverteri piiravad mõjud. Siiski ei tasu konkreetseid numbreid väga põhjapanevatena arvesse võtta. Pigem ikka kettatoote üldise käitumise hindamiseks.

Tabel 12 = Välise komplekti (HDD + SATA/USB konverter) sünteetilised kiirusnäitajad - HDtach/Lugemine
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Puhvri kiirus max  =  189...199MB/s                      187...198MB/s
Lugemiskiirus max  =  170...182MB/s                      140...145MB/s
Lugemiskiirus 2,2TB=  147MB/s                            115MB/s
Lugemiskiirus keskm=  140MB/s                            111MB/s
Lugemiskiirus min  =  80...90MB/s                        65...70MB/s

Pöördumisaeg (t44C)=  15,2 ms                            19,7 ms
-----------------------------------------------------------------------------------------

Võrdluseks ka vastavate sisemiste ketaste samad kiirusnäitajad (varem eraldi testitud, täpselt samade mudelitega, kuid teistel eksemplaridel):

Tabel 13 = Sisemise ketta (HDD) sünteetilised kiirusnäitajad - HDtach/Lugemine
                      7K4000 4TB DESKSTAR                5K4000 4TB DESKSTAR
-----------------------------------------------------------------------------------------
Puhvri kiirus max  =  330...360MB/s                      330...360MB/s
Lugemiskiirus max  =  167...175MB/s                      120...145MB/s
Lugemiskiirus keskm=  133MB/s                            104MB/s
Lugemiskiirus min  =  79...88MB/s                        59...67MB/s

Pöördumisaeg       =  13,6 ms                            17,0 ms
-----------------------------------------------------------------------------------------

Kui mõnes kohas näitab koos konverteriga (väline) ketas isegi natuke suuremaid kiiruseid kui paljas ketas, siis selle võib lugeda kas mõõteveaks, mõõteplatvormi erinevusest tingituks või siis ka on juhtumisi neil testitud erinevatel kettaeksemplaridel olnud erinev firmware modifikatsioon. Üldiselt siiski olulisi põhimõttelisi erinevusi lugemiskiiruste osas ei ole. Nagu näha, suudab ka välise kettakarbi USB konverter nende ketaste kogu kiiruse kenasti edasi anda (just lugemiskiiruse ainult; kirjutuskiirusega on mõnevõrra kehvemad lood, kuid seda ei saanud ma HDTach abil testida - vaata eraldi CrystalDiskMark testi allpool).

Puhvri kiiruse (burst speed) osas suured erinevused palja ketta ja konverteriga ketta vahel on tingitud otseselt konverteri enda maksimaalse läbilaskevõime piiratusest. Ilmselt ongi selle JMS539 kiibi praktiliseks laeks ca 200MB/s. Aga see ongi ka just SATA2 konverter, millelt SATA3 kiirusi ei saagi loota. Praktikas pole sel puhvrikiirusel muidugi mingit tähtsust, kuid sedasi kiipide läbilaske testimiseks sobib küll.

Huvitav tähelepanek (pole varem seda isegi märganud), et koos SATA/USB konverteriga tekib keskmisele pöördumisajale (access time) täiendavalt ca 2ms viivitus (lag) juurde! Selle aja absoluutväärtus on küll mõnevõrra kõikuv siia-sinnapoole erinevatel testidel, kuid kipub reeglina olema paljal kettal ikkagi natuke kiirem kui koos konverteriga. Seega ei saa seda ka mõõteveaks lugeda.

HDTach testigraafik aeglasema TOURO DESK 4TB (5700rpm) mudeliga näeb välja selline:



HDTach testigraafik kiirema TOURO DESK PRO 4TB (7200rpm) mudeliga on aga neljal järgneval graafikul:

Nende tervelt nelja graafiku avaldamise tingis huvitav avastus, mida on tegelikult väga vähe mujal kusagil testitud. Nimelt avaldub neil ketta kiiruste sõltuvus ketta temperatuurist! Testid on järjestatud vastavalt temperatuuride +44, +48, +55, +66 kraadi kasvavas järjekorras. Mida me näeme:
-1) Kõrgematel temperatuuridel hakkavad kettapinna halvema (aeglasema) lugemisega kohad järsult veelgi halvemaks (veelgi aeglasemaks) muutuma. Kuid kõige kõrgema temperatuuriga seda muutust enam eriti ei märka, ilmselt saavutati teatav küllastumine juba.
-2) Mida kõrgem on temperatuur, seda suuremaks läheb keskmine pöördumisaeg (access time)! Siin on välja loetav selge samm: 15,2ms(44C), 15,4ms(48C), 15,7ms(55C), 15,8ms(66C). See tulemus on loogiline ja sellest on ka mõnel pool mujal sügavamates HDD testides ja aruannetes juttu olnud. Kuumuse tõttu muutub uimasemaks nii elektroonika kui ka mehaaniline peade positsioneerimine.
PS! Kummagi nähtuse puhul pole siin tegemist juhuslike mõõtevigadega, sest kuna avastus pakkus huvi, sai neid teste enamvähem samades tingimustes (sarnaste temperatuuridega) korratud igaühte 3 korda.









Selleks aga, et leida ka kirjutuskiiruseid, sai mõned korrad jooksutatud ka CrystalDiskMark testutiliiti (tulemus screenshot'i kujul lisatud veidi allpool). Kahjuks polnud sel hetkel enam võimalik seda teha aeglasema TOURO DESK mudeliga, mistõttu tolle kohta lisan tabelisse vaid ühe teiste tehtud (netist leitud) numbri.

TABEL 14 = Välise komplekti (HDD + SATA/USB konverter) sünteetilised kiirusnäitajad - CrystalDiskMark
                      TOURO DESK PRO                     TOURO DESK
-----------------------------------------------------------------------------------------
Lugemiskiirus max  =  161...165MB/s
Lugemiskiirus 512k =  57MB/s
Lugemiskiirus 4k   =  0,8MB/s
Lugemiskiirus 4kQD =  0,8MB/s

Kirjut.kiirus max  =  142MB/s                            125...130MB/s
Kirjut.kiirus 512k =  74...75MB/s
Kirjut.kiirus 4k   =  1,5...1,6MB/s
Kirjut.kiirus 4kQD =  1,6...1,7MB/s
-----------------------------------------------------------------------------------------

Võrdluseks ka vastavate sisemiste ketaste samad kiirusnäitajad (varem eraldi testitud, täpselt samade mudelitega, kuid teistel eksemplaridel):

TABEL 15 = Sisemise ketta (HDD) sünteetilised kiirusnäitajad - CrystalDiskMark ja muud testid
                      7K4000 4TB DESKSTAR                5K4000 4TB DESKSTAR
-----------------------------------------------------------------------------------------
Lugemiskiirus max  =  161MB/s                            125MB/s
Lugemiskiirus 512k =  59MB/s                             48MB/s
Lugemiskiirus 4k   =  0,7MB/s                            0,6MB/s
Lugem.IOPS random4k=  65 IOPS                            50 IOPS

Kirjut.kiirus max  =  161MB/s                            122MB/s
Kirjut.kiirus 512k =  79MB/s                             66MB/s
Kirjut.kiirus 4k   =  1,6MB/s                            1,7MB/s
Kirjt.IOPS random4k=  155 IOPS                           55 IOPS

IOmeter avg.pattern=  120...150 IOPS                     100...112 IOPS
-----------------------------------------------------------------------------------------

Siinse ülevaate jaoks tehtud CrystalDiskMark test kiirema TOURO DESK PRO 4TB (7200rpm) välise kõvakettaga:



11. TESTIMINE: KIIRUSED (REAALSUS)

Reaalsus on aga ikkagi see mida tavaline arvutikasutaja tegelikult saavutab. Olgu siis nende sünteetiliste testide tulemused millised uhked tahes. Reaalse testina sai lihtsalt Windows7 FileExplorer'i abil kopeeritud parajaid erineva koostisega failide portsjone ühelt kõvakettalt teisele. Siinkohal tuleb muidugi arvestada, et lisaks Windows operatsioonisüsteemi failide liigutamise lollile loogikale (oodatakse ühtede operatsioonide täielikku lõppemist enne teistega alustamist) mängis saavutatud kiiruste juures suurt rolli ka teine kõvaketas mille vahel sai neid testimise failiportse solgutatud. Kuigi teiseks kõvakettaks oli arvuti sisemine ketas, peaaegu sama kiire ja väga sarnaste omadustega (HITACHI 7K3000 3TB DESKSTAR), siis on selge, et pidurit see pool ikkagi mängis küll. Kuna polnud ka vaba ruumi kohe vahetult selle ketta alguses, siis nägin paljugi erinevaid tulemusi olenevalt sellest kas tolle abiks võetud ketta rakendatud partitsiooniruum asus platteritel füüsiliselt esimeses, teises või kolmandas kolmandikus. Siiski, siintoodud tulemused püüdsin omavahelise võrreldavuse huvides võtta kõik võimalikult selle abiketta algusosa lähedase pinna baasil tehtutena. Testitaval TOURO DESK PRO kettal sai muidugi kasutatud kõige kiiremat algusosa ikka. Paraku kirjutustestide tegemine aeglasemale TOURO DESK mudelile polnud võimalik, kuna seal oli testi korraldamise ajaks juba terve eesmine ca 2TB mahu ulatuses kettapool muud vajalikku infot täis laotud.

Järgnevalt mõned kokkukogutud näited neist kopeerimistestidest. Esitatud valik on tehtud võimalikult sarnaste testportsude näitel (seejuures testportsude koostisfailid said muidugi eelnevalt ka järjestikku ühte asukohta seatud) ja võimalikult sarnases platteriosas paiknevate testpindade kasutamisega. Pildid peaksid olema piisavalt iseennast kirjeldavad... Nagu näha on, jäävad reaalsed failide kopeerimiskiirused parimal juhul ikkagi vaid ca 100MB/s ümbrusesse (sellest ca 10MB/s üle või alla). Väiksemate failide suure hulga korral aga ka veelgi 2...3 korda madalamale (30...40...50MB/s), seda eelkõige välisele kettale (läbi USB silla) kirjutamiste puhul ja eriti veel just aeglasemal 5700rpm kettal. Siin ilmnebki ka reaalne kasu just kiiremast 7200rpm kettaga PRO mudelist.





Lisaks sai tehtud veel ka üks omamoodi test, kopeerides suurema koguse faile Synology serverist otse tema taha ühendatud TOURO DESK (5700rpm) välise ketta peale. Kuigi Synology serveril sai kasutatud USB3.0 porti (mis on realiseeritud samasuguse NEC UPD720200 kontrolleri baasil nagu suurel arvutilgi), polnud sellest USB3.0 ühenduskiirusest antud juhul mingit tolku. Ilmselgelt jäi takistuseks Synology DS212+ enda sisemine napi jõudlusega mobiiliprotsessor, mis ähkis ja puhkis järjekindlalt 100% koormuse all, selleks et serveris olevatelt Ext4 (Linux) failisüsteemiga ketastelt andmevoogu ümber konvertida välise TOURO ketta NTFS failisüsteemile. Kirjutamise kiirus TOURO peale oligi siis stabiilselt kõigest 14MB/s ehk siis USB2.0 ülekandekanal oleks ka samahästi piisav olnud. Kuid see kõik pole siinkohal üldse mitte TOURO poolne süü või probleem. Lihtsalt niisama huvitav oli teada saada.

12. TARKVARA, PILVED, MAHUD, ÜHILDUVUS

Esiteks tuleb kohe veelkord ära mainida, et need TOURO välised kõvakettad on juba tehases eelformaaditud, konkreetselt NTFS failisüsteemis nagu enamus tänaseid väliseid kõvakettaid. Mäkivennad saavad loomulikult ise ümberformaatimisega hakkama, peaksid saama!

Küll aga ühe olulise iseärasusena, just ainult TOURO DESK PRO versioonil (ja mitte TOURO DESK versioonil), on tehases peale laaditud ka üks tarkvara installipakett. Tegemist on Hitachi enda väljatöötatud varukoopiate tegemise (andmete varundamise) tarkvaraga, millel nimekski just HitachiBackup. Selline lihtne ja algelisemate hulka kuuluv, kuid samas täiesti kasutuskõlbulik ja mittespetsialistist tavakasutaja jaoks ilmselt üpris lollikindel. Selle installimiseks tuleb seal vaid ühte otse välise ketta juurkataloogis asuvat Win_Installer.exe faili klikata (Windowsi kasutajatel; Maci jaoks on samas eraldi .mpkg pakk) ning edasi läheb juba tuttaval moel. Tegelikult on mõistlik kõige esmalt see välisele kettale kaasavaraks pandud tarkvarapakett üldse enda põhiarvutisse kopeerida ja alles sealt installida. Või kui seda ei soovi kasutama hakata, siis kokku pakkida ja kuhugi ära arhiveerida. Niisama sinna välise ketta juurikasse teda tilbendama jätta on natuke totakas, tekitab mõttetut tähelepanu ja segadust. Aga hea et ta olemas on, ega kingitud hobuse suhu ei vaadata. Võrreldes teise TOURO DESK versiooniga ei näe ka mingit erilist hinnalisa selle arvelt, nii et võib rahul olla igal juhul... Selle tarkvara täpsemat step-by-step kirjeldust siiski praegu siin tegema ei hakkaks, niigi pikk käesolev ülevaade läheks sedasi ülemõistuse lohisevaks. Võib-olla kunagi edaspidi, kui tekib ka endal huvi seda põhjalikumalt läbi katsetada.

Siiski siiski, tasub täpsustada ühte nüanssi... Nimelt ei ole see lisatud tarkvara mitte ainult oma arvutilt oma välisele (TOURO) kõvakettale kohaliku varukoopia (local backup) tegemise jaoks, vaid lisavõimalusena ka Hitachi enda poolt pakutavasse nende pilveserverisse varukoopia (cloud backup) tegemise jaoks! Selleks annab Hitachi/HGST TOURO DESK PRO välise kõvaketta ostjale (ja ka teiste TOURO * PRO toodetega) kaasa ka niiöelda virtuaalselt 3GB tasuta kettaruumi Hitachi/HGST pilveserveri-teenuses! Kui aga pakutud 3GB suurusest seemnest väheks jääb, antakse lahkelt võimalus seda ruumi juba raha eest juurde osta, hinnaga $49 aastas 250GB lisamahu eest. Kui tõesti kellelgi sellist asja ikka niiväga vaja on...

TOURO DESK PRO juurkataloogi lisatud kogu see tarkvarapakett (194 faili, 57 kausta) võtab kettal 248MiB ruumi, koos NTFS failisüsteemi alla mineva mahuga on värskelt ostetud kettal kokku hõivatud juba 455MiB. Tarkvarapaketi ärakustutamise järel jääb esialgu kehtima ca 207MiB failisüsteemi jaoks (sama pilt on ka värskelt ostetud TOURO DESK mudeli puhul). See failisüsteemi enda maht tegelikult hakkab ka edasi kasvama, vastavalt ketta järgnevale kasutamisele.



Vaba kettaruumi on igal juhul vähemalt 3,63TiB. Justnimelt, olgem ikka korrektsed, see mida Windows näitab, on tegelikult TebiBaidid, mitte TeraBaidid (kahendsüsteem vs kümnendsüsteem)! Kui vaatate samas kõrval sedasama mahtu baitidena väljendatud kujul (Capacity rida), siis on number ikkagi 4000775929856 Baiti ehk siis ca 4,0008TB (TeraBaiti). Nagu
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 20.01.2013 04:43:11 vasta tsitaadiga

äha, tootja on isegi veidi rohkem ruumi andnud kui vaja oleks (see tibake suurem number on tegelikult küll selleks, et ketta pinnajaotuse loogiline geomeetria klappima panna).

Päris tühja (ilma partitsioonita ja formaadita) 4TB kõvaketta mahunäitajad on aga täpselt sellised:
- Kümnendsüsteemis: 4000787030016 Baiti= ~4000787 MB = ~4000,8 GB = ~4,0008 TB
- Kahendsüsteemis: 4000787030016 Baiti = ~3815448 MiB = ~3726,02 GiB = ~3,64 TiB


KASULIK TEADA... Kuigi on tegemist 4TB mahuga kõvakettaga, ei esine tema kasutamisel kõvaketaste juures üldtuntud 2,2TB (üle 2TB) ühildamatuse probleemi! Asja päästab siinkohal just välise ketta karbi koosseisus olev USB/SATA sillakiip, mis lahendab selle probleemikese juba ise ära ning kasutaja arvuti ei pea enam olema 3...4TB mahuga ketastega töötamiseks häälestatud riistvara, BIOS'i, draiverite ning operatsioonisüsteemiga. Need TOURO 4TB kettad on täies mahus nähtavad ja kirjutatavad ka näiteks Windows XP 32-bitise operatsioonisüsteemiga vanemate arvutite küljes! Testitud, punkt.

Tootja poolt on TOURO DESK ja TOURO DESK PRO välistele ketastele antud järgmised ühilduvad operatsioonisüsteemid:
- Windows XP / Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 / Mac OS X 10.5+
Ise sai konkreetselt testitud TOURO DESK ja TOURO DESK PRO edukalt ühilduvust järgmiste operatsioonisüsteemidega:
- Windows XP 32bit / Windows 7 64bit / Synology DSM Linux (Ext4)



13. K O K K U V Õ T E

Ega siin enam mingit pikka kiidulaulu ega nutulaulu ei tulegi. Tooted on üpris vastuolulised, neil on samaaegselt mitmeid plusse kui ka mitmeid miinuseid. Eks igaüks otsustab ise millise nurga alt tema asja rohkem hindab. Siiski tundub, et aeglasem TOURO DESK mudel on täiesti OK kasutuskõlblik ja praktiline. Seevastu kiiremal TOURO DESK PRO mudelil on pigem just rohkem problemaatilisust. Plussid ja miinused kokkuvõtlikult sorteerituna:

TOURO DESK PRO 4TB
+ Suur mahutavus (hetkel maksimaalne mis on üldse võimalik ühe kõvakettaga)
+ Karbi sees on üks parimaid kõvakettamudeleid (mida kasutatakse ka enterprise kettana)
+ 7200rpm ketas annab suurema järjestkiiruse ja suurema IOPS võimekuse (väikeste failidega töös)
+ USB3.0 liides edastab lugemisel ligi 100% HDD enda maksimumkiirusest (165...180MB/s)
+ Väga vaikne (praktiliselt hääletu nii ootel kui ka aktiivses seekimises, ka ei vibreeri)
+ Lihtne kuid samas ka moodsama ruumidisainiga kokkusobiv elegantne välimus, pinnad, toonid
+ Korralikud lauapinnaga nakkuvad kummijalad, stabiilne seismine vertikaalsena
+ Kontakti hoidmiseks korralikult ja tugevalt ühenduv USB3.0 B-tüüpi pistikühendus
+ 4TB maht kasutatav ka 32-bitise WindowsXP all, ilma midagi lisaks installimata
+ Lihtne kuid praktiline Hitachi enda backup-tarkvara (kaasavarana, soovi korral kasutatav)
+ Lisaks tasuta 3GB mahtu Hitachi/HGST pilveserveris (võimalik tasu eest suurendada)
+ Soodne hind (hetkel jätkuvalt isegi 22% odavam kui sama seesolev ketas eraldi ostes!)

- Umbne paksust plastist korpus, mis ajab ketta temperatuuri ohtlikult kõrgeks (66C...70C)
- Õhu sissevõtuavad põhja all (0,5mm kõrguste jalgade vahel) ja väljaviiguavad taga keskkõrgusel
- Pehmelt sissevajuvad pistikupesad (ehk pehmelt kinnitatud sisemine konverteriplaat)
- Suuremad välismõõtmed, võrreldes konkurentide sarnaste toodetega (eriti suur paksus)
- Võimatu karpi avada ja seesolevat ketast kätte saada ilma karbi plastdetaile lõhkumata
- Külgpaneelid edevast kõrgläike-plastist, mis kogub sõrmejälgi, tolmu, kriimustusi
- Vilets USB3/SATA2 sillakiip (HDD maksimaalne kirjutuskiirus jääb selle taha kinni)
- Võimalikud ühilduvusprobleemid muude USB3.0 kontrolleritega mis pole NEC UPD720200
- Ebapiisavad kaubatarned (väga harv ning juhuslik saadavus meie regiooni hulgiladudes)
- Lühikesevõitu 2a tootjagarantii (samadele paljastele ketastele antakse 3a ja 5a)


TOURO DESK 4TB
+ Suur mahutavus (hetkel maksimaalne mis on üldse võimalik ühe kõvakettaga)
+ Karbi sees on üks parimaid kõvakettamudeleid (mida kasutatakse ka enterprise kettana)
+ USB3.0 liides edastab lugemisel ja kirjutamisel ligi 100% HDD enda maksimumkiirusest (125...145MB/s)
+ Väga vaikne (praktiliselt hääletu nii ootel kui ka aktiivses seekimises, ka ei vibreeri)
+ Vanakooli stiilis disainiga tagasihoidlik välimus, praktilised karestatud külgpinnad
+ Korralikud lauapinnaga nakkuvad kummijalad, stabiilne seismine vertikaalsena
+ Kontakti hoidmiseks korralikult ja tugevalt ühenduv USB3.0 B-tüüpi pistikühendus
+ 4TB maht kasutatav ka 32-bitise WindowsXP all, ilma midagi lisaks installimata
+ Soodne hind (hetkel jätkuvalt isegi 21% odavam kui sama seesolev ketas eraldi ostes!)

- Umbne paksust plastist korpus, mis ajab ketta temperatuuri kõrgeks (52C)
- Õhu sissevõtuavad põhja all (0,5mm kõrguste jalgade vahel) ja väljaviiguavad taga keskkõrgusel
- Pehmelt sissevajuvad pistikupesad (ehk pehmelt kinnitatud sisemine konverteriplaat)
- Suuremad välismõõtmed, võrreldes konkurentide sarnaste toodetega (eriti suur paksus)
- Võimatu karpi avada ja seesolevat ketast kätte saada ilma karbi plastdetaile lõhkumata
- Võimalikud ühilduvusprobleemid muude USB3.0 kontrolleritega mis pole NEC UPD720200
- Ebapiisavad kaubatarned (väga harv ning juhuslik saadavus meie regiooni hulgiladudes)
- Lühikesevõitu 2a tootjagarantii (samadele paljastele ketastele antakse 3a ja 5a)




COPYRIGHT: Ülevaates esitletud tulemused ja arvamused kuuluvad autorile ning on põhimõttel nii nagu on (nii nagu olid), ilma tahtlike vigadeta kuid samas võimalike tahtmatute vigade eest autor vastutust endale ei võta. Ülevaates kasutatud fotod ja ekraanitõmmised on ülevaate autori enda tehtud (välja arvatud 3 sisemise kõvaketta fotot ja konverteriplaadi kollaažis osaliselt kasutatud 3 fotot, mis on leitud kusagilt Internetist). Ekraanitõmmistes on kasutatud ruumi säästmiseks info pilditöötlustarkvara abil kokkumonteerimist paigutuslikus mõttes, mitte sisulises mõttes. Toodete spetsifikatsioonilised andmed on kokku kogutud tootja poolt ametlikult publitseeritud dokumentidest, vajadusel ilmselgeid lohakusvigu ja puudujääke korrigeerides. Pakendikarbi mõõtmed, riistade pikkused ja võimalik veel üht-kui-teist mõõtsin ikka ise üle. Seerianumbrite osalised väljalõiked on julm omaloominguline lähenemine. Testid ja hindamised teostatud 2012'november, 2012'detsember, 2013'jaanuar, ning kogu sota-pota kama lõppude lõpuks äravormistamine ja kokkukirjutamine läbi raskuste tähtede poole pürgides edukalt finišeeritud 2013'jaanuari kuu 20. päeval.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 20.01.2013 04:50:52 vasta tsitaadiga

NB! Kaks eelnevat järjestikku postitust tuleb võtta ühise jätkuva ülevaatena, teema algpostitusena. Nagu üllatusena nüüd selgus, ei mahtunudki seekord kogu kama ühe HV foorumi postituse maksimaalsesse lubatud mahtu ära! Teksti kogumaht on 64,7kB.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 20.01.2013 07:24:08 vasta tsitaadiga

Kõige pikem ülevaade mis ma HV-s näinud olen. Paganama põhjalik töö. Ei taha mõeldagi mitu päeva selle koostamisele läks. Kui see oleks kool ja mina oleks õpetaja, siis annaks 5+ beer_yum.gif thumbs_up.gif
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 20.01.2013 10:13:39 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
Need TOURO 4TB kettad on täies mahus nähtavad ja kirjutatavad ka näiteks Windows XP 32-bitise operatsioonisüsteemiga vanemate arvutite küljes! Testitud, punkt.

See on küll hea uudis thumbs_up.gificon_eek.gif
Nad võiksid selle võimaluse ka "paljasse" kettasse panna!
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 20.01.2013 21:48:38 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Kõige pikem ülevaade mis ma HV-s näinud olen. Paganama põhjalik töö. Ei taha mõeldagi mitu päeva selle koostamisele läks. Kui see oleks kool ja mina oleks õpetaja, siis annaks 5+ beer_yum.gif thumbs_up.gif


Tomorrow on siin kõik ära öelnud. Täiesti korralik ülevaade.
Mis ülevaate juures veel silma jäi, on asjaolu, et see on täiesti Eesti keeles, erinevalt muudest kirjutajaist, kelle tekstist märkimisväärne osa on kopeeri-kleebi kusagilt välismaa veebilehelt. See peaks ülevaate kirjutajaile elementaarne olema. HV võiks Eestikeelse kirjutamise kohustuslikuks teha.
Nagu näha, on see täiesti võimalik.

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 132 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 119
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 20.01.2013 22:01:53 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
Mis ülevaate juures veel silma jäi, on asjaolu, et see on täiesti Eesti keeles

Tegelikult ega ikka ei ole küll niiväga puhtalt eestikeelne icon_wink.gif Mõnes tabelis ja veel mõnes muus kohas jäi ka segiläbi inglisekeelseid sõnu sisse. Lihtsalt seetõttu, et paljude spetsiifilisemate terminite äratõlkimine teeks nad põhimõtteliselt arusaamatuks.

Samas jah, seda küll, et ükski tabel ega tekstilõik pole kusagilt netist võetuna otseselt kopeeritud, vaid mul endal märkmefailidesse pikema aja jooksul infootsingutelt kogutud või testimistel-ülemõõtmistel saadud infokildudest omamoodi üles ehitatud.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tanel
HV Guru
Tanel

liitunud: 01.10.2001



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.01.2013 13:41:04 vasta tsitaadiga

Hea ja põhjalik ülevaade thumbs_up.gif thumbs_up.gif

P.S. Postituse suuruse piirangu otsa oleme haruharva komistanud - järgmine samm oleks 16MB, aga selle peaks enne kuidagi üle testima. icon_smile.gif

_________________
HV valuutakalkulaator
Kommentaarid: 461 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 12 :: 7 :: 356
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 21.01.2013 13:58:21 vasta tsitaadiga

WAV: Aga kõige lõbusam tundub see olevat, et Hitachi ei julge ise korpuse-disaini välja mõelda ja on oma ketta toppinud WD-kettadisainiga karpi. icon_razz1.gif

Seesama, kehva jahutusega, WD-karbidisain sai juba kunagi siis kriitikat, kui sellise disainiga korpuse sees olid a 500GB mahuga kettad. Ja välikettad olid kuumad nagu "praad ahjus", kui pikalt kasutada julgesid. beer_yum.gif
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ufo56
HV Guru
ufo56

liitunud: 18.11.2004



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 21.01.2013 14:56:26 vasta tsitaadiga

Väga hea ülevaade thumbs_up.gif. Päris hea hinna eest saab arhiivketta endale, kakud karbist välja ja korras.
_________________
 Lae pildid -> pilt.io
Kommentaarid: 77 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 66
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
DVDRW
HV Guru
DVDRW

liitunud: 13.10.2003




sõnum 21.01.2013 15:27:02 vasta tsitaadiga

ufo56 kirjutas:
Väga hea ülevaade thumbs_up.gif. Päris hea hinna eest saab arhiivketta endale, kakud karbist välja ja korras.

Nii tuleb odavam.
Kommentaarid: 26 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 25
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 22.01.2013 04:13:00 vasta tsitaadiga

tahanteada kirjutas:
WAV: Aga kõige lõbusam tundub see olevat, et Hitachi ei julge ise korpuse-disaini välja mõelda ja on oma ketta toppinud WD-kettadisainiga karpi. icon_razz1.gif

Võimalik. Aga mul ei tule praegu mälust ette, et millise WD väliste ketaste põlvkonna disaini sa mõtled? Kas ikka päris detailselt sama ja välised mõõdud ka samad siis või lihtsalt kuidagi esmapilgul justnagu sarnase näoga (nii nagu paljude tootjate karbid paratamatult kipuvadki olema)?

Muidugi selle sarnasuse taga ei saa kohe kindlasti olla HitachiGST hiljutine ülesostmine WD poolt, sest sellistes karpides väliseid kettaid on Hitachi pakkunud juba ka varem, siis kui tal WD'ga mingit seost polnud.

Minu jaoks oli praegu üllatavaks avastuseks pigem nüanss, kui testimisel mõned utiliidid näitasid, et tegemist on SimpleTech nimelise tootja valmistatud välise kõvakettaga! Tõenäoliselt on siis sedasi kontrollerisse sisse kirjutatud. Ning netist otsides on küll juttu, et mõned aastad tagasi Hitachi just ostis ära SimpleTech nimelise väliste ketaste tootja ja hakkas ilmselt siis tolle baasil oma kettatoodangut USB mantlitesse pakendama. Igal juhul, palju hämaraid ja segaseid ärimahhinatsioone...
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
jägaja
HV Guru
jägaja

liitunud: 06.08.2004




sõnum 22.01.2013 09:27:54 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
tahanteada kirjutas:
WAV: Aga kõige lõbusam tundub see olevat, et Hitachi ei julge ise korpuse-disaini välja mõelda ja on oma ketta toppinud WD-kettadisainiga karpi. icon_razz1.gif

Võimalik. Aga mul ei tule praegu mälust ette, et millise WD väliste ketaste põlvkonna disaini sa mõtled?
Spoiler Spoiler Spoiler
...

Ta mõtleb ilmselt sellise disainiga kettakarpe. Mu meelest nad sarnased küll pole, eriti kui nende aukude perforatsiooni tähenduse peale mõelda.

Spoiler Spoiler Spoiler

_________________
" Maailm on täis kõikvõimalike külatarkade kogukondi, kelle ühine joon on teadus- ja tõenduspõhisele elukäsitusele vastandumine."
Kommentaarid: 132 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 0 :: 119
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 10:49:28 vasta tsitaadiga

Vägev põhjalik ülevaade. Kahju ainult, et Hitachi sellise mõnitusega välja tulnud on icon_mad.gif
_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 22.01.2013 11:01:59 vasta tsitaadiga

jägaja kirjutas:
WAV kirjutas:
tahanteada kirjutas:
WAV: Aga kõige lõbusam tundub see olevat, et Hitachi ei julge ise korpuse-disaini välja mõelda ja on oma ketta toppinud WD-kettadisainiga karpi. icon_razz1.gif

Võimalik. Aga mul ei tule praegu mälust ette, et millise WD väliste ketaste põlvkonna disaini sa mõtled?
Spoiler Spoiler Spoiler
...

Ta mõtleb ilmselt sellise disainiga kettakarpe. Mu meelest nad sarnased küll pole, eriti kui nende aukude perforatsiooni tähenduse peale mõelda.

Spoiler Spoiler Spoiler

Jah, sedasama mõtlen küll. Aga mitte aukude kuju tõttu, vaid samalaadne, läbimõtlematu jahutus-disain on see, milele ma viitasin.
Ja nagu ülevaatest lugeda, kruvib sisetemperatuur ennast oluliselt kõrgemaks, kui tootjad oma kõvaketastele tavapäraselt lubavad. Sama keiss nagu WD-toodetega omal ajal oli, kus kõrge kuumus kettad "ära keetis". Ei räägi niisama, mul enda hea tuttav "keetis WD-ketast" icon_cool.gif niikaua kuni ketas kutu oli ja ta kõigist oma tähtsatest videotöödest ilma jäi.
------------------------------------
Nii, et soe soovitus - kes selle 4TB väliketta ostab, tasub Boksi sisse ventilaator juurde lisada. beer_yum.gif
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Betamax
HV Guru
Betamax

liitunud: 29.05.2003



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 11:45:34 vasta tsitaadiga

Ära plära. Mul on kaks MyBooki. Üks neist on serveri küljes 24/7 töös... viimased 5+ aastat.
WD Elements karpides olevad kettad selle loogika järgi ainult sureksidki eusa_wall.gif
Kommentaarid: 686 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 1 :: 1 :: 532
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 12:20:22 vasta tsitaadiga

Loll jutt see ketta temp jutt. Ketta hea töötemp ongi 50-70C. Kui ketast jahutada siis surevad kettad kiiremini ära. Tomshardware tegi kunagi isegi sellise testi.
Kes sinna ventika lisab rikub oma ketta kiiremini ära.

_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 12:25:33 vasta tsitaadiga

Mida juttu. Kui jutt ei käi just miinuskraadidest või kui just pole ruumi-ketta tempi vahe nii suur, et tekitada kondentsi, siis jahedus küll elektroonikale liiga ei tee. Küll on aga piisavalt vastupidiseid näiteid kus kuumus teeb liiga. Kui 30-35 kraadi on liiga jahe ja suretab kettad paari aastaga maha, siis peaks mul juba vähemalt 4 ketast olema surnud. Tegelikult pole ühtegi.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 12:36:02 vasta tsitaadiga

Tomorrow kirjutas:
Mida juttu. Kui jutt ei käi just miinuskraadidest või kui just pole ruumi-ketta tempi vahe nii suur, et tekitada kondentsi, siis jahedus küll elektroonikale liiga ei tee. Küll on aga piisavalt vastupidiseid näiteid kus kuumus teeb liiga. Kui 30-35 kraadi on liiga jahe ja suretab kettad paari aastaga maha, siis peaks mul juba vähemalt 4 ketast olema surnud. Tegelikult pole ühtegi.
Too mõni näide siis thumbs_up.gif

Kes rääkis midagi paarist aastast vms icon_eek.gif Ära ikka ise juttu juurde mõtle.

_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 22.01.2013 12:56:31 vasta tsitaadiga

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/research.google.com/en//archive/disk_failures.pdf
3.4 Temperature
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 13:03:38 vasta tsitaadiga

Tubli mikk. Tom'sis oli kunagi sarnane test. Kettaid jahtuades hakkasid kettad kiiremini peeti minema. Ja ei olnud tegemist ekstreemsete tempidega kummaski suunas.
_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 22.01.2013 13:04:27 vasta tsitaadiga

Google'i uurimusest loen välja, et ideaalne temperatuur pikaajaliseks tööks on 30-40 kraadi.
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 13:05:01 vasta tsitaadiga

mikk36 lingitud dokumendist lähtub, et madalad temperatuurid põhjustavad ketta probleeme kõige rohkem esimese 3 kuu jooksul. Pärast seda failiure rate langeb. Samas 45+ temperatuurid mõjuvad alles peale 3+ aastat kõige rohkem. Ja vaadates AFR vs TEMP graafikuid, siis on näha, et kõige parem vahemik on 35 kuni 45 mitte mingid müstilised 50 kuni 70 millest Noname siin jahub. Alla 20 kraadi on siis ~10% võimalus ketta surmaks. Aga tõsiselt. Kes jooksutab ketast alla 20 kraadi. Tegu peab siis olema mingi keldri või ülejahutatud ruumiga kus megakülm. Lisaks seal kondents juba ise tapab kettad ära.
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
mikk36
HV Guru
mikk36

liitunud: 21.02.2004




sõnum 22.01.2013 13:08:55 vasta tsitaadiga

Tomorrow, 40-45 vahemikus on samuti palju 3 aastaseid surmi nende andmetel.
Kommentaarid: 85 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 2 :: 78
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Tomorrow
HV Guru
Tomorrow

liitunud: 08.02.2006



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 22.01.2013 13:11:20 vasta tsitaadiga

Ilmselt pole kokkusattumus, et enamus kettaid on 2-3 aastase garantiiga ja peale seda FR suureneb. Tootjate vandenõu icon_biggrin.gif
Kommentaarid: 89 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 79
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Uudised »  Ülevaated, kasutajate hinnangud »  Ülevaade: HGST/Hitachi TOURO 4TB USB 3.0 välised kõvakettad mine lehele 1, 2  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.