Avaleht
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Multimeedia- ja helifoorum »  Kuulmistaju täpsus ja selle testimine märgi kõik teemad loetuks
märgi mitteloetuks
vaata eelmist teemat :: vaata järgmist teemat
mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  järgmine
Hinnavaatlus :: Foorum :: Uudised :: Ärifoorumid :: HV F1 ennustusvõistlus :: Pangalink :: Telekavad :: HV toote otsing
autor
sõnum Saada viide sõbrale. Teata moderaatorile
otsing:  
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2012 01:13:19 vasta tsitaadiga

Sa räägid muusikamaitsest juba, sinna vaidlusesse ma küll ei läheks. Mõttetu jutt.
Helikvaliteet = võimalikult reaalne tagasiesitus pillidest, signaaligenekast vms allikast. Sagedusriba on kõige olulisem osa, muu omab väga vähe tähtsust selle kõrval.

_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 31.08.2012 07:00:30 vasta tsitaadiga

Noname kirjutas:
Sa räägid muusikamaitsest juba, sinna vaidlusesse ma küll ei läheks. Mõttetu jutt.
Helikvaliteet = võimalikult reaalne tagasiesitus pillidest, signaaligenekast vms allikast. Sagedusriba on kõige olulisem osa, muu omab väga vähe tähtsust selle kõrval.

Sellepärast ma ju sind viisakalt tänapäeva tumbaks sõimasingi (millest sa muidugi isegi aru ei saanud), et sa võtad tingimata laias sagedusribas madalaid ja kõrgeid helisid täis "muusika" ning seejärel selle laskmine piiramisse (siinus kandiliseks) polegi sinu jaoks eriti märkimisväärne aspekt. Peaasi et tümpsuks ja särtsuks, mis sest et klirinaga.

Ideaalis (autentse edastuse puhul) peaks muidugi kõik paigas olema (seda ei vaidlustagi), aga jutt oli sellest, et kui kõike ei ole võimalik tehniliselt korraga saavutada, siis kas näiteks eelistada laia sagedusala või selgemaid-puhtamaid ja dünaamilisemaid kesksagedusi.

Muusikamaitse ei oma seejuures niivõrd tähtsust, sest iga žanri muusika on võimalik kiiva keerata või siis puhtamalt kombineerida. Erandiks ehk mingid raskemad metalmuusika liigid, kus maksimaalsete moonutamiste ja plärinate tekitamine on eesmärk omaette.

Ahh, ei sest midagi, ma ise olin ka kunagi 10-aastasena sarnane totu, ei tahagi meenutada millist helide soga siis "nautisin" kiivakeeratud võimendinuppude ja kõige muuga.

=====

Olgu, teeme teise kuulmistaju katse vahetu praktilise salvestuse baasil...

Võtan nüüd rahvale tuntuma ja meelepärasema muusikanäite - Legendaarne ABBA "Chiquitita".
Täpselt sama algne salvestus, kuid kahel eri moel plaadile panduna, vastavalt ajastu trendidele:
(mõlemad näited on ca 18 sekundilised lõigud enamvähem samast kohast, piltidel märgitud punaste joonte vahel)

NÄIDE 1 = Originaalalbumilt aastast 1979
http://www.upload.ee/files/2641534/chiquitita_1979x.wav.html
chiquitita_1979x.wav (16bit/96kHz HD-rip) 7MB


NÄIDE 2 = Kogumik-box'ilt aastast 2005
http://www.upload.ee/files/2641536/chiquitita_2005x.wav.html
chiquitita_2005x.wav (16bit/96kHz HD-rip) 7MB


Minu poolt mitte mingit täiendavat helitöötlust tehtud pole peale lihtsa maksimumnivoo normaliseerimise (tervikuna selle laulu normaliseerimine, mitte selle lõigu normaliseerimine!) ning kiire käsitsi visatud väikeste fade-in ja fade-out tegemine sellele lõigule. Mõlemad näited peaks kõlama nii autentselt ja täpselt nagu need vastavatele plaatidele pandud olid.

Kumb näide teile kuulates meeldivamalt kõlab?
(aus personaalne hinnang paluks, ilma nende graafiliste piltide järgi eelarvamusi kujundamata; ning ma luban et ma ei hakka kritiseerima ei ühte ega teist arvamust; tahaks teada kuidas erinevad inimesed suhtuvad, kumb versioon rohkem austajaid kogub...)
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ranel
HV Guru

liitunud: 28.02.2005




sõnum 31.08.2012 07:17:54 vasta tsitaadiga

No aga mis siin rääkida ? Kuulates on aru saada, et asi on piirajas ära käinud(nn tümpsu osa tuhm) ja sama asi ka graafikult näha. Ju siis asi on liiga vaikne tundunud ja nn volüümi juurde keeratud. Puhas digitaliseerija viga.
_________________
Mobiilne rehvivahetus Lõuna-Eestis. www.rsrehvid.ee 53 843 843
Kommentaarid: 185 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 165
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 31.08.2012 08:15:00 vasta tsitaadiga

Olemuslikuks täpsustuseks:

Teisel näitel on esimesega võrreldes:
-1) Dünaamika oluline vähendamine ehk üles kokku-kompresseerimine,
-2) Sagedusriba subjektiivne avardamine ehk bass-boost ja treble-boost,
-3) Neutraalne CD-sound (vs. esimese näite Vinüüli-sound), kuid master-magnetlint on sama,
-4) Kindlasti veel üht ja teist sätitud selleks, et kõlaks tänapäeva kuulajale atraktiivsemana...
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ihvike
HV Guru

liitunud: 01.04.2002




sõnum 31.08.2012 08:33:25 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
Ideaalis (autentse edastuse puhul) peaks muidugi kõik paigas olema (seda ei vaidlustagi), aga jutt oli sellest, et kui kõike ei ole võimalik tehniliselt korraga saavutada, siis kas näiteks eelistada laia sagedusala või selgemaid-puhtamaid ja dünaamilisemaid kesksagedusi.
Erinevalt Edisoni rullist ei pea isegi Youtube'i helis selliseid kompromisse tegema. Kõik on võimalik tehniliselt korraga saavutada, kui ainult tahtmist on. See, mida heliga tänapäeval tehakse, on kohati kole küll, kuid keegi ei käse ise sellist asja teha või siis sellist muusikat kuulata.

Muuseas, on näiteid, mille alusel saab väita, et Loudness war on piisavalt kõva kriitika alla sattunud ja nüüd pööratakse veidi rohkem tähelepanu sellele, et heli ei oleks päris ragisema keeratud. Vrdl näiteks The White Stripes - Icky Thump vs Jack White - Blunderbuss. Jack White'i ja tema viimaste aastate projektide masterdajat Vlado "Vlad the impaler" Muellerit on kõvasti sellel teemal kritiseeritud. "Blunderbuss" on väga normaalse heliga album. Areng, ühesõnaga.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 31.08.2012 08:36:20 vasta tsitaadiga

ihvike kirjutas:
Kõik on võimalik tehniliselt korraga saavutada, kui ainult tahtmist on. See, mida heliga tänapäeval tehakse, on kohati kole küll, kuid keegi ei käse ise sellist asja teha või siis sellist muusikat kuulata.

Paraku enamasti pole alternatiivi, ehk siis pole kusagilt võtta sama teose (ja sama salvestuse) teistmoodi masterdatud versiooni (kuigi plaadimasteri tootjatel originaal-stuudios on see tõenäoliselt olemas, niiöelda vaheetapi toorikuna). Samas oma lemmikmuusikat valin vähemalt mina ikkagi muusika sisulise žanri järgi, mitte tehniliste näitajate eelistuste tõttu omale huvipakkuvat žanri hoopis teise žanri vastu välja vahetades.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
ihvike
HV Guru

liitunud: 01.04.2002




sõnum 31.08.2012 08:44:17 vasta tsitaadiga

WAV, selles paraku ei ole mõtet Noname'i või teisi siinseid foorumikasutajaid süüdistada. Me siin nagunii teame kõik, et tänapäeval kiputakse kohati heli üle võlli keerama. See aga ei muuda fakti, et tänapäevased salvestusvõimalused on palju-palju-palju-palju paremad, kui sajanditagused, võib isegi öelda, et digitaliseerimise ja taasesituse etapis juba üle vajaliku täpsuse - edasine numbriline areng ei anna midagi. Ja tehakse ka tänapäeval tõesti vapustavalt häid salvestusi, mille kõrval see Edisoni rull on sisuliselt ebameeldiv müra.
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 31.08.2012 09:23:38 vasta tsitaadiga

ihvike kirjutas:
WAV, selles paraku ei ole mõtet Noname'i või teisi siinseid foorumikasutajaid süüdistada. Me siin nagunii teame kõik, et tänapäeval kiputakse kohati heli üle võlli keerama. See aga ei muuda fakti, et tänapäevased salvestusvõimalused on palju-palju-palju-palju paremad, kui sajanditagused, võib isegi öelda, et digitaliseerimise ja taasesituse etapis juba üle vajaliku täpsuse - edasine numbriline areng ei anna midagi. Ja tehakse ka tänapäeval tõesti vapustavalt häid salvestusi, mille kõrval see Edisoni rull on sisuliselt ebameeldiv müra.

Aga ütleme kui sulle ka meeldiks selline muusikažanr või esitaja, mis oli aktuaalne 100 aastat tagasi, kas sa ei oleks siis meeldivalt üllatunud sellist Edisoni rulli leides? Eriti pärast seda kui juba pea huugab hilisemate aastakümnete praepannina särisevate shellakplaatide ja läbilõikavalt ulguvate esimese põlvkonna magnetlintide sadade kaupa läbikuulamisest...

Ja on üks oluline nüanss, mida ma juba siin olen ka rõhutanud: vanasti määras salvestuse kvaliteedi võimalikkuse salvestuskandja omaduste limiteeritus, täna aga valdavalt tegijate laiskus, tahtmatus, suutmatus, trendid. Need viimased ei ole aga kuidagi vabandatavad objektiivsed põhjused enam. Edison pingutas eesmärgi nimel, täna aga lastakse lohet...

Ma ise olen mõtisklenud, et üks suur viga tehti juba omal ajal (1920ndatel) neilt silindritelt lapikplaatidele üleminekuga. Ühelt poolt pinnamaterjali valiku osas samm tagasi, kuid teisalt ka plaadi salvestusraja pidev kumerus, mis tekitab efekte (eriti seespoolsetes träkkides, kus kumerus eriti suur juba), millest silinder oli oma geomeetria tõttu täiesti vaba. Nüüd CD ja digifailide puhul muidugi neid probleeme pole, kuid paraku kahjuks CD ajastu ei kata kõike seda ja sellises mahus mis varem välja antud. Nii ongi paraku enamus mu kogus olevaid CD'sid ikkagi ka ametlikult ripitud omakorda eelmiste põlvkondade kandjate pealt, ehk siis helikvaliteedi puudujäägid on kõik oma pisimateski detailides tajutavad.

Miks just vana muusika? Seepärast, et enamus paremaid teoseid (sisulises, kunstilises mõttes) jõuti ära teha juba enne CD ajastu tekkimist. Hilisemat muusikat iseloomustab suhteline ideevaesus, kusjuures isegi paljudes erinevates žanrites. Häid uusi ideid on suhteliselt vähe.
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Smith
HV veteran
Smith

liitunud: 25.08.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2012 10:28:05 vasta tsitaadiga

WAV kirjutas:
Miks just vana muusika? Seepärast, et enamus paremaid teoseid (sisulises, kunstilises mõttes) jõuti ära teha juba enne CD ajastu tekkimist. Hilisemat muusikat iseloomustab suhteline ideevaesus, kusjuures isegi paljudes erinevates žanrites. Häid uusi ideid on suhteliselt vähe.


Kui pop/rock muusikat vaadata, siis selle stagneerumine on huvitaval kombel enam-vähem sünkroonis digitaaltehnika pealetulekuga. Ma mõtlen siis nii instrumente kui salvestustehnikat. Ja mida aeg edasi, seda lähemale valgele mürale on nihkunud kitarridega rocki sound just eriti. Kohati väga ebameeldiv on kuulata. Rääkimata sellest, et viimase paari aastakümne artistide enamuse eesmärk näib olevat üksteisele võimalikult sarnaselt kõlada. Väga igav. See ei ole enam "suhteline ideevaesus" nagu WAV ütles, see on ideede täielik puudumine.

Võimalik, et huvitavat ja hästi kõlavat muusikat veel tehakse, minuni pole seda aga jõudnud. Ja ei saa öelda, et ma otsinud pole.

Aga noh, mina olen muidugi marginaalne nats ja muidu paks, loll ja kole ja tõenäoliselt ei saa ma lihtsalt progressist aru. icon_lol.gif

_________________
Only the Central Computer knows the truth
Kommentaarid: 158 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 145
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum mine selle kasutaja kodulehele
ihvike
HV Guru

liitunud: 01.04.2002




sõnum 31.08.2012 10:49:09 vasta tsitaadiga

Muusikaga on asjalood nii, et minevikus tehtud hea muusika on nii-öelda akumuleerunud, mistõttu jääbki selline imelik mulje, et kõik head lood tehti vanasti ära. Tegelikult on ikka nii, et igal ajal tehakse nii saasta kui head ja viimast muidugi vähem kui esimest. Selline see meie muusikamaitse juba ongi. See jutt, et tänapäeva noorus on hukas ja head muusikat enam ei tehta jne... Mõelge veidike ise ka, mis mulje selline hala jätab icon_wink.gif
Kommentaarid: 12 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 12
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 31.08.2012 11:21:37 vasta tsitaadiga

Tänapäeva ja vana aja vahe on see, et siis ei saanud igaüks pille kätte, seega kvatiteet jama arvelt oli väiksem. eks paska toodeti ka siis, kuid meie ei tea sest enam midagi, kuna paska ei säilitatud ja vajus unustusse. tänapäeval toodetakse samamoodi väga head ja uut muusikat, ka rocki, tuleb lihtsalt süveneda sellesse maailma rohkem, kuulata kohalikke tegijaid, kelledest mitte keegi peale neid lives näinuna ei pruugigi midagi teada. muusika tööstus ja raadiod lämmatavad lameda popi ja diskoga olulise osa muusikast ära. joonistatakse lollile tibile mingi tulnuka nägu pähe ja ongi platinum album/singel valmis.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2012 11:39:57 vasta tsitaadiga

WAV, Sul on suured eelarvamused, milleks inimesi neid tundmata nii sildistada. Pean heast salvestusest väga lugu ja üldjuhul tunnen selle ka ära.
Ei kuula kunagi bassi või treblet peale keeratuna jms. Kui mängija ei mängi asja õigesti või on source sitt ma parem jätan kuulamata.
Pooled tänapäeval tehtavad salvestused (vahet pole kas varasema muusika digitamine või uue salvestamine) on tehtud küsitavalt ja ebaloomuliku/kehva jms kõlaga - ei vaidle vastu.
Kuid uuema tehnikaga tehtud head salvestused on väga head, oluliselt paremad kui vanad salvestused, eeldusel, et inimfaktor on oma töö õigesti teinud.

Toon veel norimiseks tsitaadi Sinult endalt:
WAV kirjutas:
Noname kirjutas:
Kuidas on selle looga: http://www.upload.ee/files/1596765/test.ape.html

See on küll seni parim näide, näidete hulgast, mida siin HV foorumi erinevates teemades pakututest olen seni märganud.
Esimese läbikuulamise järel ei oskagi siinkohal üheski aspektis midagi koheselt kritiseerida. Tundub üpriski autentne helipilt!

_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 31.08.2012 11:58:07 vasta tsitaadiga

NATAS999 kirjutas:
Tänapäeva ja vana aja vahe on see, et siis ei saanud igaüks pille kätte, seega kvatiteet jama arvelt oli väiksem. eks paska toodeti ka siis, kuid meie ei tea sest enam midagi, kuna paska ei säilitatud ja vajus unustusse. tänapäeval toodetakse samamoodi väga head ja uut muusikat, ka rocki, tuleb lihtsalt süveneda sellesse maailma rohkem, kuulata kohalikke tegijaid, kelledest mitte keegi peale neid lives näinuna ei pruugigi midagi teada. muusika tööstus ja raadiod lämmatavad lameda popi ja diskoga olulise osa muusikast ära. joonistatakse lollile tibile mingi tulnuka nägu pähe ja ongi platinum album/singel valmis.

No ma vihjamisi võin öelda, et mu üks põhisuundasid on näiteks vaimulik muusika (kirikumuusika, gospel). Selles osas on küll nii, et 95% paremaid-õnnestunumaid ja ajale vastupidavamaid meloodiaid on loodud juba ammu-ammu, valdavalt 18.-19.sajand, ning kõige kuulsamad salvestused pärinevadki siis 20. sajandi esimesest poolest muidugi. Hiljem on jah, neidsamu igihaljaid hümne rohkesti ka uute ja noorte kristlike bändide ning solistide poolt küll uuesti sisse laudud-mängitud, kuid mingit uut sisulist taset ja algupärast fiilingut pole enam saavutatud. Ka uutes kirikute lauluraamatutes eksisteerivad ikkagi praktiliselt 100% need vanad klassikalised lood (mis tegelikult on paljud ikka väga geniaalsed oma unikaalsete ja hästi meeldejäävate meloodiate tõttu, nii et sõnum jääb sageli isegi selle varju, sekundaarseks).

Muidugi uuemal ajal tekkinud olemuslikud muusikažanrid on eraldi teine teema, seda ka otsapidi kristlikus muusikas. Kristlik rap näiteks. Selles osas on küll areng, kuid huvitaval kombel pole nende ühegi puhul tegemist meloodilise muusikaga. Mistõttu võib arvata, et muusikaasjatundjate väide erinevate võimalike heliharmooniate ja noodikombinatsioonide variantide otsalõppemisest ei pruugigi niiväga veider tunduda.

See on õige, et ka vanasti toodeti muuhulgas palju jama. Eelkõige tekkis selline tendents kommerts-albumite tekkega 1950ndate lõpust alates. Siis oli vaja ju albumi väljaandmiseks 10 lugu peale panna ja selle nimel vorbiti ikka metsikult ballastmuusikat tõesti. Varasematel aastakümnetel oli aga kvaliteetse muusika osakaal kordades parem, ca 50% (see lihtne valem on ilmselt ka sellest, et siis oli singelplaatide ajastu, kaks lugu, üks kummalgi poolel ja neist vähemalt üks pidi olema hittlugu, sest kuidas muidu seda plaati siis turustada icon_smile.gif
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006




sõnum 31.08.2012 13:02:27 vasta tsitaadiga

Tänapäeva muusikat veidi kaitstes on minu arvates ikkagi ka uusi või vähemalt veidi erinevaid ideid. Ise olen laval olnud Urmas Sisaski "Missa nr 5" tarbeks, väga nauditav 34 minutit. Kuigi sellest on juba nii mõnedki aastad möödas kõlab see siiamaani kõrvus kui eile ja sisaldas väga huvitavaid mõtteid. Teiseks näiteks bänd Nightwish, ei hakka uurima kui üle keeratud nende plaadid on ent lood kui sellised on omapärased ja sisaldavad kindlasti uusi ideid. Loomulikult võib iga käigu või akordi jaoks leida vanema loo, kus seda kasutatud on, kuid igas loos on käikude ja akordide järjestus unikaalne.

Kirikuraamatu kohta niipalju, et paljud tänapäeva lood on lihtsalt nii keerulised, et neid oleks kirikus ebarealistlik laulda.


viimati muutis sakinaga 31.08.2012 13:03:09, muudetud 1 kord
Kommentaarid: 157 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 149
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 31.08.2012 13:57:57 vasta tsitaadiga

Noname kirjutas:

Sagedusriba on kõige olulisem osa, muu omab väga vähe tähtsust selle kõrval.


Sellega seoses küsiks - miks oli vaja siis hakata X-Fi kaarti modifitseerima? On lihtne tõestada et sagedusribale ei andnud ega ka anna tulevikus modifitseerimine mitte midagi juurde.
Või on ikka veel midagi mis tundus oluline?

maatriks kirjutas:

Kirikuraamatu kohta niipalju, et paljud tänapäeva lood on lihtsalt nii keerulised, et neid oleks kirikus ebarealistlik laulda.


Samas, näiteks Arvo Pärdi "Da Pacem" esitus oleks väljaspool kirikusaali äärmiselt veider ja ilmselt lugupeetud helilooja lausa keelaks säärase esituse. Ma pole küll muusikateadlane, kuid kahtlustan et ka vokaaltehniliselt oleks see muusika ebarealistlik laulda neile, kes väljaspool muidu "nii keerulisi" laule laulavad.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 31.08.2012 14:44:05 vasta tsitaadiga

Maldur, no tõesta, et ei andnud juurde. Tegemise rõõm oli tegelikult selle puhul kõige olulisem.
_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 31.08.2012 15:43:27 vasta tsitaadiga

Musa-ajaloo vaidlejad, keerake Youtube lahti icon_smile.gif , lööge sinna aastaarvud a 50-tst kuni a 90-teni ja siis vaadake järgi, kui palju vana kraami on osatud säilitada ja mis on nüüd Youtubesse üles riputatud. icon_razz1.gif

Nii, et pole midagi, et kõik on ajahõlma vajunud ja keegi ei tea millestki midagi. Olen enda 60-70-80 te omaaegsed kuuldud lood praktiliselt kõik Youtubest üles leidnud, küll üksikute lugudena, küll isegi tollaste täispikkade kontsertite salvestustena.
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
sakinaga
HV Guru

liitunud: 30.08.2006




sõnum 31.08.2012 16:00:12 vasta tsitaadiga

Maldur kirjutas:
maatriks kirjutas:

Kirikuraamatu kohta niipalju, et paljud tänapäeva lood on lihtsalt nii keerulised, et neid oleks kirikus ebarealistlik laulda.


Samas, näiteks Arvo Pärdi "Da Pacem" esitus oleks väljaspool kirikusaali äärmiselt veider ja ilmselt lugupeetud helilooja lausa keelaks säärase esituse. Ma pole küll muusikateadlane, kuid kahtlustan et ka vokaaltehniliselt oleks see muusika ebarealistlik laulda neile, kes väljaspool muidu "nii keerulisi" laule laulavad.

Da Pacem tundub juba selline lugu, mida Eestis suudaksid erinevalt kombineerides (vaja nii mees- kui ka naishääli) pool tosinat koori, mitte rohkem. Seda siis, kui tahetakse ka head tulemust. Ise olen Arvo Pärdilt laulnud lugu "De Profundis", nõudis parajat pühendumist. De Profundis on selline lugu, mida "ära laulda" ei ole just väga keeruline, kuid seda hästi teha on juba teine asi. Lisaks on seal probleeme sellega, et õhku lihtsalt ei jätku.
Kommentaarid: 157 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 1 :: 149
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
NATAS999
HV Guru

liitunud: 02.04.2007




sõnum 31.08.2012 16:27:10 vasta tsitaadiga

tahanteada, pidasin silmas pigem ikkagi 16-18 sajandi kraami. tollest ajast ma arvan, et 99.9% muusikast on kaduma läinud. youtube näitamise eest oleks see aeg risti löödud ja põlema pandud ketserluse ja musta maagiaga tegelemise eest.
Kommentaarid: 41 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 39
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Maldur
HV veteran

liitunud: 02.02.2007




sõnum 31.08.2012 16:54:45 vasta tsitaadiga

Noname kirjutas:
Maldur, no tõesta, et ei andnud juurde. Tegemise rõõm oli tegelikult selle puhul kõige olulisem.


Normaalse helikaardi talitlusala on alt piiratud praktiliselt 1-2Hz'iga ja ülalt DACi diskreetimissagedus jagatud kahega, seda ületada pole kuidagi võimalik mitte kellelgi. Juhul kui toorikhelikaart enne ei suutnud nende piirideni toimida, pole ta ka väärt erilist tähelepanu. Seega, talitlusalas me ei võida tegelikult mitte midagi. Muuta saame aga müratasemes, moonutustes, väljundpinge tõusukiiruses, väljundpinge amplituudkarakterstiku lineaarsuses, kondensaatorite siirdemoonutustes, kella stabiilsuses jne - aga ükski neist tegevustest ei lisa sagedusalale mitte midagi. (Kui keegi teeb täielikult sidestuskondensaatoritevaba analoogväljundahela siis jah saaksime rinnale taguda et alumine piir on 0Hz... aga see ongi ka kõik)
Niisiis, juurde andsid sinu puhul siiski tegemise rõõm, seejärel need heli elektrilised väärtused mis sulle tähtsusetud on. Sagedusalaga pole seal midagi pistmist.
Kommentaarid: 4 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 4
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 01.09.2012 03:00:37 vasta tsitaadiga

Lisaks eespool pakutud edisoni silindri, vinüüli ja CD ajastute näidetele...
Täienduseks (ja nooremale põlvkonnale tutvumiseks) ka ühe olulisema mitu aastakümmet valitsenud helikandja, shellac-grammofoniplaadi (78rpm) helinäide...

Näide on aastast 1930 kui edisoni silindrite ajastu oli juba muutunud shellacplaatide ajastuks. Tegemist on tollase tüüpilise keskmise helikvaliteedi näitega, reaalselt võis see ka kõikuda suurtes piirides, leidus mõnevõrra paremaid ja puhtamaid eksemplare aga teisalt ka veelgi hullemaid. Selle ajastu lõpus ca 1960 oli juba saavutatud natuke parem helipilt, kuid mitte ka oluliselt, kuna salvestuskandja põhiolemus jäi ikkagi samaks.

- Sagedusriba on märgatavalt avaram, "soojem" ja metalse kõla probleemi enam pole.
- Dünaamika on enamasti ca 10...15dB, mis on hädapäraselt rahuldav, kuid paraku tagasikäik kehvema suunas.
- Mürade iseloom ja suhteline nivoo meenutab aga juba praepannil rasva säristamist.
- Mittelineaarmoonutused (klirrmoonutused) on väga suured, tõsiselt kõige rohkem häiriv aspekt.

Näites on kaks ca 30 sekundilist lõiku (erinevatest lauludest) järjest kokkupanduna. Seda salvestust on juba võimaluste piires restaureeritud filtrite abil (kummalgi lõigul veidi erinevate sätetega), kuid päris viimase tehnoloogia hi-tech smart-protsessingut pole rakendatud. Ega muidugi sellega ka väga palju imet siin ära ei tee, ilma laulu ennast juba kahjustamata.

http://www.upload.ee/files/2643954/shellac1.wav.html
shellac1.wav 11MB
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.09.2012 03:41:42 vasta tsitaadiga

Aga tänapäeval on nii: http://www.upload.ee/files/2643979/living.ape.html
Ja on oluliselt parem kui ükskõik mis muu möödunud ajastu kvaliteet.

_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
WAV
HV veteran

liitunud: 02.03.2010




sõnum 01.09.2012 04:11:20 vasta tsitaadiga

Noname kirjutas:
Aga tänapäeval on nii: http://www.upload.ee/files/2643979/living.ape.html
Ja on oluliselt parem kui ükskõik mis muu möödunud ajastu kvaliteet.

See on väga hea. Nii helipilt kui ka lugu ise (vähemalt minu jaoks väga sobilik stiil ja aranžeering)!
Oleks vaid tänapäeval suhteliselt rohkem sedasi tehtud ja salvestatud muusikat...

Selle loo kohta graafiline pilt ka, seegi räägib enda eest:

Dünaamika on stabiilselt ligi 45dB, see on igati kena (kuigi, irooniliselt, eespool postitatud Edisoni silindri näide küündis ka selleni, mõnes kohas) icon_razz.gif
Aga igatahes jumal tänatud pole seda kuidagi kokku pressitud ega niivõrd otseselt ära solgitud. Isegi mõni üksik erandlikult kõrgele küündiv piik on alles jäetud (mis ühtlasi dikteerib ka nivoo normaliseerimise taseme ehk kogu salvestuse kõlamise subjektiivse valjususe, teiste muude salvestuste suhtes) icon_smile.gif
Kommentaarid: 7 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 0 :: 0 :: 7
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
tahanteada
Lõuapoolik
Lõuapoolik

liitunud: 04.04.2003




sõnum 01.09.2012 10:21:07 vasta tsitaadiga

WAV: Väikse ääremärkusena, Professionaalses kõrvakuulmise kontrollis kasutatakse veel siiamaani heliallikana klaverit. Samuti kasutatakse sertifitseeritud mõõtemikrofoni, sertifitseeritud võimendit ja sertifitseeritud kõlarit. Ja siis seda heli kuulatakse. Nii, et ei pea sugugi kõrva testima "konservhelidega", eriti veel siis kui pole teada, mis tehnikaga ja mismoodi need konservid üleüldse valmistatud on. Hilisem analüüs näitab selle konkreetse lõppkonservi analüüsi, mitte ei näita seda, millest see konserv kokku on keedetud ja kuidas keedetud. icon_cool.gif

PS: Aga mis muusikutesse puutub, siis nemad saavad ju ka alati võtta akustilised pillid ja nende saatel esineda, siis pole mingit probleemi, et keegi midagi vahepeal töötleb ja konservina esitab. icon_smile.gif
Kommentaarid: 284 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 2 :: 11 :: 211
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
Noname
HV Guru
Noname

liitunud: 26.10.2002



Autoriseeritud ID-kaardiga

sõnum 01.09.2012 12:30:07 vasta tsitaadiga

Wav, novot. Mina kuulan sellise kvaliteediga muusikat ja ma ei näe põhjust muretsemiseks.
_________________
"Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis." - Lennart Meri
"Edu on kehv õpetaja. See ahvatleb tarku inimesi mõtlema, et nad ei saagi kaotada" - B. Gates
Kommentaarid: 370 loe/lisa Kasutajad arvavad:  :: 3 :: 0 :: 320
tagasi üles
vaata kasutaja infot saada privaatsõnum
näita postitusi alates eelmisest:   
uus teema   vasta Hinnavaatlus »  Multimeedia- ja helifoorum »  Kuulmistaju täpsus ja selle testimine mine lehele eelmine  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  järgmine
[vaata eelmist teemat] [vaata järgmist teemat]
 lisa lemmikuks
näita foorumit:  
 ignoreeri teemat 
sa ei või postitada uusi teemasid siia foorumisse
sa ei või vastata selle foorumi teemadele
sa ei või muuta oma postitusi selles foorumis
sa ei või kustutada oma postitusi selles foorumis
sa ei või vastata küsitlustele selles foorumis
sa ei saa lisada manuseid selles foorumis
sa võid manuseid alla laadida selles foorumis



Hinnavaatlus ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.